Apeh tartozás elévülése.


bernette # 2020.11.09. 11:02

Tisztelt szakértők!

A NYUFI felszólított adatszolgáltatás pótlására. Mivel az adott időszakban volt könyvelőnk (aki már nem érhető el), ez meglepetésként ért.
2002-ben a könyvelőnk nem adta be a beltag bejelentését nyugdíjbiztosításhoz. A nyugdíjjárulékot folyamatosan fizettem abban az évben. Most láttam a Bt. folyószámláját letöltve, hogy a bejelentés hiánya miatt a befizetett összegeket az APEH túlfizetésként nyugtázta. A későbbi években jóváírta és elszámolta 2004-5-6 évi befizetendőknél.
Ha most a 2002 évre az adatszolgáltatás pótlásánál a beltagot bejelentem alkalmazottként, akkor ki kell fizetni a 2002. évi nyugdíjjárulékot büntető kamatokkal? Esetleg érdemesebb lenne azt bejelenteni, hogy nem volt olyan személy mely után a Bt-nek nyugdíjjárulékot kellett fizetni? Vagy akkor meg azért büntetnek meg, hogy nem volt a cégnek bejelentett alkalmazottja? Köszönöm a gyors állásfoglalásotokat.
Sándor

Dan33 # 2019.11.10. 20:20

Oligaliga

Köszi a sok segítséget.
Sajnos buktam az elévülést.
2015ben csak tappenzen voltam viszont nem adtam be bevallást.
Még megprobalok "alkudozni" de fizetni muszáj lesz.

oligaliga # 2019.11.10. 16:59

Ha nem volt mit bevallani, akkor nincs gond a bevallás benyújtásának elmulasztásából.

Dan33 # 2019.11.10. 16:38

Attól függ,hogy volt-e bevallanivalód.

Nem volt. Akkor nem okozhat gondot?

oligaliga # 2019.11.10. 14:47

Attól függ,hogy volt-e bevallanivalód.

Dan33 # 2019.11.10. 14:11

Akkor erről a könyvelődet kell kérdezned.

Köszi hétfőn mindenképp megteszem.

De ami független aa könyvelötöl még mindig nem tiszta.
Ha mondjuk tavaly nem adtam be adóbevallást magánemberként az okozhat e gondot. (mármint az elévülést nézve)

oligaliga # 2019.11.10. 09:26

Akkor erről a könyvelődet kell kérdezned.

Dan33 # 2019.11.10. 08:52

Nem tudhatom, met még mindig nem írtad, milyen adónemre és melyik időszakra adtál be 2014-ben.

Őszintén szólva fogalmam sincs. Mindent a könyvelőm csinált.
Ami biztos hogy 2014.ben adtam vissza a vállalkozóit és adtam el az üzletet. Ezért ez volt az utolsó mikor bármilyen
bevallást beadhattam. Vagyis helyesbítek lehet hogy 2015. februárban lett lezárva?
Tudom ez nem túl szakmai. Röviden a vállalkozás befejezése után a könyvelőm minden kötelező dolgott beadott, viszont azóta én semmit.....

oligaliga # 2019.11.10. 08:45

Dan33

Nem tudhatom, met még mindig nem írtad, milyen adónemre és melyik időszakra adtál be 2014-ben.

Dan33 # 2019.11.10. 08:42

Úgy tűnik, nem nagyon vagytok tisztában az adózással.
Maximálissan igazad van!

Ami engem foglalkoztat, ha minden adott például a 2013as esedégességű tartozás elévüléséhez, viszont az elmúlt években nem volt bejelentett munkahelyem és adóbevallást sem adtam be ez megszakíthatja e az elévülési időt?

oligaliga # 2019.11.10. 08:35

Szomorú örökös

fogalmam sincs, kinek fizessek és mikor és ezért nyilván nem rendezem ezt a tartozást az elévülési időn belül. Őszinte leszek, nagyon nem izgulok érte, hogy egyszer majd ki kell fizetnem, ha bejelentkeznek érte.

Ez legyen a te bajod.

oligaliga # 2019.11.10. 08:34

Úgy tűnik, nem nagyon vagytok tisztában az adózással.

Akkor az elejétől:

Az adó bevallásának és befizetésének törvényben meghatározott esedékessége van. Az elévülés a határidőt követő napon kezdődik.

A bevallást az elévülési időn belül bármikor be lehet nyújtani (most ne térjünk ki a bírságra, az másik topik). Ha az elévülési időn velül benyújtod a bevallást, a végrehajtáshoz való jog elévülése a bevallás benyújtását követő napon kezdődik.

Abból, hogy 2014-ben adtál be bevallást, még semmit nem lehet kideríteni. Nem írtad, hogy milyen adónemre, milyen időszakra.

Szomorú örökös # 2019.11.10. 08:21

Dan33

Én utoljára 2014ben adtam be adóbevallást, lehet ez miatt megszakadhatott az elévülési idő?

Én laikusként csak annyit írok, hogy nincs már sok hátra december 31-ig, akkor elviekben minden adótartozásod ezek szerint elévül(het). Hiszen a 2014-ben beadott bevallásokat és a hozzájuk tartozó bizonylatokat 2019. december 31-ig kell megőrizni tudomásom szerint.

Dan33 # 2019.11.10. 08:14

A behajthatatlanná nyilvánítás nem befolyásolja az elévülést, csak az adóvégrehajtásról szóló törvényben meghatározott esetek.

Megnéztem a törvényt hazudnék h azt mondanám minden pontját értem.
Segítenétek értelmezni ezt a részt?
Az adóbevallás késedelmes benyújtása esetén az adótartozás végrehajtásához való jog elévülése az adóbevallás benyújtásának időpontjával megszakad, és az elévülés az adóbevallás benyújtását követő napon újból megkezdődik.
Én utoljára 2014ben adtam be adóbevallást, lehet ez miatt megszakadhatott az elévülési idő?

Szomorú örökös # 2019.11.10. 07:45

oligaliga

a tartozásod a polgári jog szerint áll fenn. Elévülhet, de nem szűnik meg

Ez kétségtelenül egyértelmű és megértettem. Kérdés, hogy ha ők nem jelentkeznek érte, akkor vajon később számon kérhetik-e rajtam bármiféle üggyel kapcsolatban, amennyiben ugyebár fogalmam sincs, kinek fizessek és mikor és ezért nyilván nem rendezem ezt a tartozást az elévülési időn belül. Őszinte leszek, nagyon nem izgulok érte, hogy egyszer majd ki kell fizetnem, ha bejelentkeznek érte. Inkább izguljanak ők, hogy időben jelentkeznek érte és meg is kapják valaha. Mert ha megvárják az elévülést, akkor már leshetik.

oligaliga # 2019.11.10. 07:13

Szomorú örökös

Kérdés, hogy fognak-e jelentkezni érte, mert sokan azt mondták, hogy ha eddig nem történt megkeresés, akkor van esélye, hogy nem.

Ki tudja?

Még az a kérdésem lenne, hogy ha ennek lejár az elévülési ideje - gondolom akkor ez 5 éves elévülésű - akkor jelentkezhetnek-e még érte később vagy nem? Tehát az én tartozásom megszűnik-e az elévüléssel a NAV felé?

Akkor még egyszer: a tartozásod a polgári jog szerint áll fenn. Elévülhet, de nem szűnik meg.

Szomorú örökös # 2019.11.09. 19:42

oligaliga

igen valószínű, hogy az MKK Zrt. fogja hajtani

Kérdés, hogy fognak-e jelentkezni érte, mert sokan azt mondták, hogy ha eddig nem történt megkeresés, akkor van esélye, hogy nem. Több ilyen tartozással is előfordult már, hogy nem hajtották be és elévült.

Még az a kérdésem lenne, hogy ha ennek lejár az elévülési ideje - gondolom akkor ez 5 éves elévülésű - akkor jelentkezhetnek-e még érte később vagy nem? Tehát az én tartozásom megszűnik-e az elévüléssel a NAV felé? Jó lenne tudni, hogy mire számítsak.

A helyzet az, hogy a cég bejegyzett székhelyéről már elköltöztem, nem ott lakom több mint másfél éve. A postással jó a viszonyom, ha még oda megy bármilyen levelem, akkor azt megkapom, de eddig semmit se küldtek, az tuti.

oligaliga # 2019.11.09. 19:14

Szomorú örökös

A tartozásod, ami a felszámolt céggel szemben állt fenn, és a NAV-é lett, polgári jogi tartozásnak minősül. A Ptk. szerint évül, és igen valószínű, hogy az MKK Zrt. fogja hajtani.

Szomorú örökös # 2019.11.09. 18:14

oligaliga

Tavaly január 1. óta pedig az elévülés ideje 4 év.

Ezt azért jó tudni, én special nem is tudtam, hogy csökkent az elévülés. Kérdés, hogy ha a kft-m felszámolásakor egy ún. kintlévőség-részt - ezzel én tartoztam a kft-nek, mert kölcsönszerződéssel kaptam meg ugyebár a saját tulajdonú kft-től - ítéltek meg ugyebár a NAV részére, akkor az is 4 év, vagy az polgári tartozásnak minősül? Mert hogy ez ugyebár nem adótartozás, bár valljuk be, a felszámolást adótartozás miatt indították a kft-vel szemben. Egy biztos, február vége óta nem kaptam erről szóló levelet, hogy hova és kinek fizessem be. Márpedig addig tuti nem lesz önkéntes teljesítés, amíg nem tudom ezeket az „aprócska” infókat.

Szóval ez esetben ha nem jelentkezik az önálló bírósági végrehajtó, akkor ő vajon meddig hajthatja ezt be rajtam, hány év ennek az elévülése?

oligaliga # 2019.11.09. 16:21

Szomorú örökös

Szerintem azért azt nem árt szem előtt tartani, hogy bár behajthatatlan tartozásként könyvelik ezeket el, attól még a tartozás egy másik számlán továbbra is fennáll, max. nem végrehajtható a NAV által. Tehát ez egy szóval sem jelenti szerintem azt, hogy az adós tartozása megszűnt.

Épp ellenkezőleg: a polgári jogtól eltérően az adótartozás elévülése azt jelenti, hogy azt az adóhatóság törli is. Nem fogja elővenni, nem fogja hajtani, és az adóigazoláson sem lesz rajta, mint tartozás.

Dan33

A 2013-as adószámlán a 2013-ban és előtte esedékes tartozások vannak. A 2014-es adószámlán a 2014-ben és előtte esedékessé vált tartozások vannak. És így tovább.

A behajthatatlanná nyilvánítás nem befolyásolja az elévülést, csak az adóvégrehajtásról szóló törvényben meghatározott esetek.

Tavaly január 1. óta pedig az elévülés ideje 4 év.

Dan33 # 2019.11.09. 15:50

Még egy dolog nem tiszta. Ha a nav a végrehajtás sikertelensége után behajthatatlannak minősítette a tartozásom, akkor ez nem szakítja meg az elévülés idejét?

Szomorú örökös # 2019.11.09. 07:38

dAN33

ha kis időt kell csak várni az elévülésre akkor nem sétálok be a Nav hoz és fizetem ki a teljes összeget

Pedig lehet az lenne a legtisztább, mert később bármilyen elbírálást szeretnél kapni a NAV-tól, náluk ez ott lesz még jó darabig, hogy tartozol. Mint írtam, a tartozás nem szűnik meg, csak a behajthatósága. De azt ők simán figyelembe veheti - nem feltétlenül persze - ha bármire szükséged van, amivel kapcsolatban a NAV állásfoglalását-hozzájárulását kérik.

Szomorú örökös # 2019.11.09. 07:36

Dan33

Bár te azt írtad, hogy 2013-as tartozásod van, lehet, hogy neked van igazad, mert 2013-ról 2014-ben adunk bevallást, és az azt követő 5. év dec. 31-ig kell megőrizni mindent ezzel kapcsolatban, én még így tudom, tehát 2019. dec. 31. ennek a határideje. Kérdés, hogy az összegszerű tartozás lehet, hogy más kategória. Ugyanis a havi befizetni valódat, a járulékot már nem évente, hanem havonta kell a vállalkozónak bevallania, így az abban a hónapban esedékes, amikor azt bevallod.

Dan33 # 2019.11.09. 07:33

szomorúörökös

Igen én is így gondolom, a 0as számla nem azt jelenti hogy nincs tartozás csak behajthatatlan.... Pont ezért érdeklődöm szeretném tisztán látni hogy is állok.
De az az igazság mindenki mást mond.... Beszéltem több ügyvéddel is... Ahány ember annyi vélemény... Az utolsó infó hogy az elévülés 5ev legalábbis az ügyvéd szerint.

Szeretném letisztazni a dolgot de ha kis időt kell csak várni az elévülésre akkor nem sétálok be a Nav hoz és fizetem ki a teljes összeget....

Dan33 # 2019.11.09. 07:27

Ezek szerint én nagyon felreertelmeztem a dolgot.
Eddig úgy gondoltam hogy a 2013 évet ugye 2014. Februárban kell bevallani, ezért az esedékessége utána, tehát 2014ben van.