Haszonélvezeti jog illetéke


Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.26. 19:55

Inkább fél %. De szabad megállapodás tárgya. Eljárási illeték nincs, 6 600,- Ft szolgáltatási díjat kell fizetni.

szepit177 # 2014.02.08. 14:16

Tisztelt Szakértők!

A segítségüket szeretném kérni.A feleségem tulajdonában lévő tehermentes hegyi pincét (egyedüli tulajdonos földhivatali nyilvántartás szerint gazdasági épület szerint van nyilvántartva).Ezt az ingatlant szeretnénk a gyerekünknek ajándékozni viszont én és a feleségem részére haszonélvezeti jogot szeretnénk bejegyezni
a kérdésem az lenne hogy az ajándékozást és a haszonélvezeti jogot külön-külön milyen költségek terhelik illeték,szja, stb...
Hogyan tudom a legegyszerűbben megoldani
az ingatlan értéke kb. 3m Ft
Segítségüket Köszönöm

ObudaFan # 2014.02.10. 09:32

szepit177

Az, hogy a feleséged a gyermeknek ajándékozza és fenntartja a haszonélvezeti jogát, az tehermentes.
A gond a te haszonélvezeteddel van. Az a gond, hogy ha ezt a feleséged engedi neked, az már illetékköteles lesz. Ha a gyermeked engedné neked, az illetékmentes lenne, de ha a gyerek kiskorú, akkor ehhez a gyámhatóság nem fog hozzájárulni. Ha a gyerek nagykorú, akkor meg lehet oldani ezt is illetékmentesen.

Ha a feleséged enged neked haszonélvezeti jogot, akkor a haszonélvezeti jog értékének a 9%-a az illeték. A haszonélvezet értékét az ingatlan értékéből kell számolni úgy, hogy az ingatlan értékének 1/20 részét kell megszorozni a haszonélvezetet szerző életkora függvényében, amennyiben a haszonélvezetet szerző

25 évesnél fiatalabb, 10-zel,

25-50 éves, 8-cal,

51-65 éves, 6-tal,

65 évnél idősebb, 4-gyel.

Lattila # 2014.05.12. 21:00

2014.01.01. óta a házastársak közötti ajándékozás is illetékmentes...

tatyo1978 # 2014.05.29. 10:49

Kedves Ügyvéd Úr!
Feleségemmel külföldön élő, külföldi lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok vagyunk. Magyarországon szeretnénk venni a feleségem nevére egy lakást 25m Ft értékben, én pedig a haszonélvező lennék. Kérdezném, hogy melyikönknek és mennyi illetéket kell fizetnünk?
Ügyvédi és földhivatali költségeket tudom, csak a Nav felé a kötelezettség ami érdekelne.
Én 36 éves vagyok, azért írom,mert úgy tudom ez is fontos az illeték megállapításakor.
Válaszát előre is köszönöm!

52mama (törölt felhasználó) # 2014.07.17. 06:18

Tisztelt Ügyvéd úr!
Az alábbi kérdésre szíveskedjen tájékoztatást adni:
Lányomnak aki 26 éves 8 milliós értékű lakásingatlant szeretnék venni, melynek tulajdonjoga 100%-ban az övé lenne, ugyanakkor az ingatlanra haszonélvezeti jogot szeretnék bejegyeztetni.
Szíveskedjen tájékoztatást adni, az ingatlanszerzési illeték mértékéről.Mennyi illetéket kell fizetnünk külön-külön, illetve milyen kedvezménnyel élhetünk?

Köszönettel: 52mama

ObudaFan # 2014.07.17. 09:44

tatyo1978

Az össz illeték 4% lesz, ennek a 40%-át fizeted te, a többit a feleséged.

ObudaFan # 2014.07.17. 09:49

52mama

Az illeték főszabály szerint 4%, ezt kell felosztani a haszonélvező és a tulajdonos között, ugyanakkor a tulajdonos a saját illetéke 50%-ára kedvezményt kaphat, ha ez lesz az első lakástulajdona. Viszont annak a kiderítéséhez, hogy mekkora rész terheli az illetékből a haszonélvezőt, tudni kellene a haszonélvező életkorát.

52mama (törölt felhasználó) # 2014.07.17. 11:26

Kedves ObudaFan!

Nagyon köszönöm a gyors reagálást. Én lennék a haszonélvező, 62 éves vagyok.Így legyen szíves megírni az illeték mértéket.

Köszönettel: 52mama

ObudaFan # 2014.07.17. 18:47

Akkor annak a 4%-nak a 30%-át viseli a haszonélvező.

AniMilka # 2014.08.11. 19:54

Tisztelt Ügyvéd úr!
20 éves lányomnak vásároltunk egy 20 millió értékű lakásingatlant. Az adásvételi szerződést már megkötöttük és a vételárat is kifizettük. A tulajdonjog 100%-ban az övé lenne, ugyanakkor sajnos csak most jutott az eszünkbe, hogy az ingatlanra haszonélvezeti jogot kellett volna bejegyeztetnünk. Ezt megkérhetjük utólag is, miután az illetéket kiszabta a NAV ? Vagy tegyük meg most az adásvételi szerződéshez csatolva ?
Illetve milyen kedvezménnyel élhetünk ? Első lakástiulajdon esetében ha jól tudom kérhetünk kamatmentes részletfizetési kedvezményt - ez módosul ha valamelyik szülő haszonélvezeti jogot kér ?
Köszönöm szépen !

ObudaFan # 2014.08.13. 20:42

Nem nagyon lehet ezt már mihez "csatolni", el kell menni ügyvédhez és kell alapítani haszonélvezetet, ami illetékmentes és nem érinti a kedvezményt egyébként.

Pirilány # 2014.08.14. 08:38

Tisztelt Ügyvéd

Az alábbi illetékkel kapcsolatos kérdésben kérnék tájékoztatást:

Édesanyámmal és húgommal értékesítünk egy 10,5 M Ft-os ingatlant, amelyben édesanyánk 1/2, húgom és én 1!4-1/4 részben voltunk tulajdonosai. Az 1/4 - 1/4 részt öröklés útján szereztük édesapánk halála után, édesanyánk haszonélvezeti jogával terhelten.

Célunk egyedülálló édesanyánk részére egy kisebb, a rokkantnyugdíjából könnyen fenntartható ingatlant vásárolni max. 8,5 M Ft-ért a közeljövőben. Ha a tulajdoni arányokat ugyanígy tartjuk és mi a gyerekei is szerzünk benne 25 %-os tulajdoni arányt, akkor az illetéktörvény alábbi paragrafusát jól értelmezem-e, hogy nem fogunk elesni a fiatal, első lakásvásárlóknak járó illetékkedvezménytől:

"A (6) és (15) bekezdés alkalmazásában első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50%-ot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joga. A kedvezményre való jogosultság megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni az özvegyi haszonélvezeti joggal terhelt, továbbá az olyan lakástulajdont, amelyet nagykorú vagyonszerző esetén a nagykorúság elérését megelőzően idegenítettek el. Nem minősül első lakástulajdont szerzőnek az, aki a (6) vagy (15) bekezdés szerinti kedvezményt az illetékkötelezettség keletkezését megelőzően igénybe vette. A kedvezmény igénybevételéről, valamint a kedvezményre jogosító feltételek fennállásáról a szerző félnek az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia.”"

Pirilány # 2014.08.14. 12:01

Kiegészíteném levelem annyival, hogy a fiataloknak járó kedvezményt természetesen nem ennél a lakásnál vennénk igénybe, hanem jövőre a saját párjainkkal vásárolt másik ingatlannál.

ObudaFan # 2014.08.15. 10:20

Jól értelmezed.

Fair27 # 2015.11.11. 13:57

Sziasztok! Egy kis segítséget szeretnék kérni. Eladtam egy lakást 18,4M-ért. Vettem 20,6-ért. A korábbi lakáson volt édesanyám nevén haszonélvezet, amelyről Ő lemondott a lakás eladása előtt. A NAV-tól kaptam egy végzést, amiben azt írják, hogy a haszonélvezettel csökkentett összeg után (több, mint 7M ft után) kell illetéket fizetnem. Én úgy tudtam, hogy a haszonélvezeti jog lemondása illetékmentes ha egyenes ági leszármazottak között történik). Tehát úgy gondoltam, hogy csak a két lakás közötti különbözet (2,2M ft) után kell fizetnem. Jogos a NAV részéről az illeték kiszabása vagy valamit nagyon rosszul tudtam. Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.11. 16:45

Látni kellene a szerződést.

lajcsó # 2015.11.11. 17:27

"Tehát úgy gondoltam, hogy csak a két lakás közötti különbözet (2,2M ft) után kell fizetnem."
Igen, ha mindkét ingatlan tehermentes lett volna! Az eladott ingatlan vételárából te csupán a haszonélvezeti jog levonása utáni összegre vagy eladóként jogosult. Ebből indult ki az adóhivatal!
(Álláspontom szerint, a haszonélvezeti jog ellenértékére nem eladóként vagy jogosult, hanem megajándékozottként. Ez valóban mentes az illeték alól.)

kompot # 2016.01.16. 06:33

Tisztelt Jogi Fórum!
Kedves segítő jogászok!

Lehetséges, hogy a kérdésemet feltették már korábban a fórumban, de az esetleges jogszabályi változások miatt kérném segítségüket.
Az eladásra kerülő 1000 m2-es építési telken 4 tulajdonos van: Anna (464 m2), Bea (464 m2), Cecil (24m2), Dezső (48 m2). Anna és Bea szülei mindkét gyermekük területén haszonélvezeti joggal rendelkeznek (60 évesek). A telek eladási ára 5,1 M Ft.
A szülők szeretnének lemondani haszonélvezeti jogukról a gyerekek javára. Ebben az esetben illetékköteles az ajándékozás, vagy ha nem, akkor milyen típusú és nagyságú illeték megfizetésére kötelesek. Az eladás előtt érdemes az ajándékozást megejteni, vagy a haszonélvezeti jog értékét a telek eladásából a szülők kapják, és a pénzt ajándékozzák a gyerekeknek? Milyen más alternatív megoldás létezik arra, hogy a fizetendő adó (ajándékozás ill keletkezett jövedelem utáni szja a legminimálisabb legyen).
Anna a telek árát teljes egészében házépítésre fordítja 2 éven belül.

Segítő válaszukat előre is köszönettel.

Dia1983 # 2016.02.12. 16:30

Tisztelt Jogi Forum
Abban kérném a segítségüket hogy ha van egy kb 5M Ft értékű lakás edesanyám es az én tulajdonban 50-50%-ban es ő elajándékozza a részét nekem azután kell e illetéket fizetni (ugytudom nem).
Valamint az ajandekozás után ha neki haszonélvezeti jogot szeretnénk (biztositékként) a lakásra arra kell e illetéket fizetni?
Köszönöm előre is válaszukat.

lajcsó # 2016.02.12. 17:41

Egyeneságbeli rokonok (pl. szülő-gyermek, nagyszülő-unoka) közötti ajándékozás illetékmentes!

Dia1983 # 2016.02.13. 10:03

Kedves Dr.Szűcs Lajos!
Köszönöm a gyors választ. Az haszonélvezeti joggal kapcsolatban is kérdeztem,hogy abban az esetben se kell illetéket fizetni a haszonélvezet anyukámra való írása miatt?
Válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2016.02.13. 10:14

Nem kell.

mona075 # 2016.03.06. 05:24

Kedves Szakértők!
Haszonélvezeti jogot szeretnék megváltani édesanyámtól, aki 61 éves, kb. 12 M Ft értékű ingatlanom 9/48 részére van haszonélvezete. A törvényt értelmez(get)ve így számoltam:
12.000.000* 9/48= 2.250.000
1 évre: 2.250.000:20= 112.500
61 év : 112.5006= 675.000
Illeték: 675.000
4%= 27.000
Vagyis -ha jól számolok- 27.000 Ft illetéket kellene fizetnem.
Jól értelmeztem?
Előre is köszönöm!

Bea1 # 2016.03.06. 05:42

Haszonélvezeti jogom van pár ingatlanon, aminek édesanyám a tulajdonosa

Az egyiket szeretné eladni, és nekem ajándékozni a teljes vételárat.

Működhet ez úgy, hogy az adásvételi szerződésben alapból beleírjuk azt, hogy a haszonélvező javára lemond a vételárról, és így illetékfizetési kötelezettsége sem keletkezik?