Tartozás elévülés 5 év után létezik?


BekeMeli # 2011.09.22. 12:42

Elévülésselkapcsolatban lenne nekem is kérdésem.

A konkrét eset röviden: édesanyám még a 90-es évek elején (naív módon) elment kezesnek egy OTP-s hitelhez. A drága adós természetesen nem fizette ki a tartozását a mai napig sem.
Édesanyámat az elmúlt 3-4 évben minden évben megkeresi az OTP faktor egy levéllel, hogy X összeget fizessen be. Az üggyel kapcsolatban korábban még a 90-es években volt tárgyalás. Anyukám nem kapott a tárgyalás végeredményéről semmilyen információt. A bíróságon megjelenve a bírónőnek elmondta a többi kezes, illetve adós tartozkódási helyét (az akkorit természetesen). Azóta bíróságtól semmi nem jött.
Az OTP faktor is csak az elmúlt években jelentkezett a követelésével.

A legutolsó levél egy ügyvédnőtől jött, ügyvédi fizetési felszólítás címen. Benne van, hogy 10 napon belül fizessen x összeget. És felhívja a figyelmet, hogyha ezt nem teszi meg, akkor jogi úton érvényesítik (jövedelemből, ingó-ingatlanra végrehajtást, meg persze BAR lista). Ezekkel kapcsolatban nincs konkrétum, hogy mekkora összeget vonnának le a jövedelemből, vagy milyen ingatlanra, ingóságra akarnak végrehajtani.

Én józan paraszti ésszel végig gondolva ezt csak egy "fenyegető" levélnek tudom tekinteni. Az elmúlt 3 évben is hasonló tartamú levelek érkeztek a faktortól, és eddig se jövedelmet nem terheltek, se ingóságra, ingatlanra nem végrehajtottak...

Az ilyen jellegű követelések elévülnek?Behajtható a kezesen az összeg?
Van esetleg ezzel kapcsolatban tapasztalat? Mire lehet számítani a jövőben?Tud élni a faktor a végrehajtási módok bármelyikével?Vagy ez egy próbálkozás, ijesztgetés az OTP faktor részéről, hátha megijed a kötelezett és fizet, de amúgy nem tudnak végrehajtani?

Előre is köszönöm a segítséget.

végrehajtó1 # 2011.09.19. 16:01

igen

fömi # 2011.09.19. 15:16

Üdözlöm!
Ha egy be nem fizetett hitel "5 év után" elévül, attól még BAR listan marad az illeto aki felvette?
Köszönöm

evatanti # 2011.08.24. 04:44

Bocsánat,lemaradt valami.Személyesen bemegyek az OTP faktoringhoz,kérek tőlük fénymásolatokat arról,hogy 2002 óta mikor küldtek felszólításokat.Ugyanis én az állandóra bejelentett címeimen nem laktam,leveleket nem kaptam kézhez.Ha a papírok meglesznek,akkor fogok segítséget kérni itt a fórumon.Addig is nagyon szépen köszönöm a segítséget.

evatanti # 2011.08.24. 04:30

Tisztelt fórumozó!

Köszönöm a választ,de én nem tudom megállapítani mikor évül el egy követelés.Ill.jogi úton mikor nem érvényesíthetik.A most nekem megküldött fénymásolatban csak egy 2002 szept.-i értesítés van,miszerint átvette az OTP faktoring a követelést.Több iratot nem kaptam régebbről.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.24. 04:13

Ha nem évült el, akkor igen; ha elévült, akkor nem.

evatanti # 2011.08.24. 04:09

Tisztelt fórumozók!

Szeretnék a következő kérdésemre választ kérni.2000 augusztusában vettem fel az OTP banktól 37.000ft-ot,A hitelkeret szerződéskötéssel.Arra pontosan nem emlékszem,mennyit teljesítettem a visszafizetési kötelezettségből.Most,2011 augusztusban kaptam egy levelet az OTP Faktoring követeléskezelőtől,miszerint tartozásom van feléjük 165189 ft.Ez az összeg 2000 óta duzzadt ekkorára.Azóta többször változott a lakcímem és a munkahelyem,az OTP F.állítja hogy rendszeresen küldtek folyószla kivonatokat és felszólításokat,amikkel én nem találkoztam.Most fénymásolatban küldtek egy felszólító levelet 2002-ből(akkor 56000 ft volt még csak az elmaradás),mivel reklamáltam,nem tudom mi a követelés,nem emlékeztem.Szeretném megtudni,behajtható-e a követelésük 11 év után?Köszönöm a válaszokat!

ferna # 2011.08.15. 11:32

Sziasztok,
A mai nappal hívott egy Pénzügyi cég, hogy 1,5 milliós tartozásom van...ledöbbentem...állítólag 2003.-ban vettem fel 500 ezer Ft-ot a PostaBanknál, ami azóta ugye nincsen, és azóta ennyire nőtt az összeg.

1.Soha nem vettem fel hitelt tőlük..
2.Állítólag egy bp-i címre küldték a felszólitásokat ( Bp-en soha nem laktam)
Mi ilyenkor a teendő?
8 éve egyetlen egy szót nem szóltak, értesítést nem kaptam, pedig ugyanaz a fejér megyei lakcímem van, ugyanannál a cégnél dolgoztam 6 évet, és a mostaninál már két éve...

Legjobb tudomásom szerint (ha lett is volna hitelem) 5 év az elévülési idő.. Ezt megszakíthatja e az, hogyha nem az én lakcímemre postázták?
Az elmúlt 8 év alatt utánanézhettek volna a BM adatbázisban...
Köszönöm.

ObudaFan # 2011.08.10. 08:25

Aligha hagyja majd a Provident, hogy elévüljön. A perköltség és a végrehajtási költség meg nem olyan kevés.

horer # 2011.08.10. 07:50

Volt 50000ft adótartozásom,megkértem részletre,de abbahagytam mert nem volt miből fizetni,ujra fogják kérni vagy kamatoztassák előbb? A Provident tartozás elévül 5év után?fenn maradok a listán?várom válaszotokat

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.04. 09:22

Nem olyan nagy ügy az országok közötti átutalás.

füles76 # 2011.08.04. 09:20

nem akarom abbahagyni de itthon nincsen munkám és kint is csak közvetitö által lesz de ott kell lenni

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.04. 06:15

Ja, hogy abba akarod hagyni a törlesztést? Nem szép dolog.

füles76 # 2011.08.04. 06:08

Kedves Kovács Béla Sándor!
ha külföldön nincsen jövedelmem akkor a hitelező bankok mit tehetnek? gondolom ithon elviszik a nevemen lévő dolgokat? De nem jelentenek fel a nem törlesztés miatt? Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.03. 14:33

Valószínűleg azt akarod mondani, hogy végrehajtási záradékot kell rá kérni. Valóban, de nem a bíróságtól, hanem a közjegyzőtőtől.
De az elévülést egy írásbeli felszólítás is megszakítja. 4 év alatt ennyit sem tettél?

Skopi # 2011.08.03. 12:27

Igen, de úgy tudom,hogy a szerződést zároltatnom kell előtte a bíróságon és utána mehetek a végrehajtóhoz.
Ez így van? Ha igen ez nekem mibe kerül?
Köszönöm válaszát.

Rexor # 2011.08.03. 12:17

Ha van közjegyző által hitelesített szerződés, akkor az végrehajtható okiratnak minősül. Nem kell bírósági procedúra, rögtön megindíthatod a végrehajtást, ha nem fizet.

Skopi # 2011.08.03. 11:59

Igen már vagy 4 éve, ezért is parázok, hogy mit csináljak.
Bővebben, hogy tiszta legyen:

Kölcsön adtam (én hülye) 1,4 milliót a kedves unokaöcsémnek és erről csináltunk közjegyzői szerződést
ami három hónapra szólt és ez 2007. februárjában történt.
De azóta is csak hitegetések-fenyegetések ide-oda.
Szóval a pénz az ablakban című doldog.
Köszönöm válaszát.

Rexor # 2011.08.03. 11:46

Miért évült volna el? Lejárt az esedékessége a kölcsön visszafizetésének?

Skopi # 2011.08.03. 11:39

Tiszteletem!

A következő kérdésem lenne, hogy a közjegyzői kölcsönszerződés mikor évülhet el?
Az is 5 év?
Köszönöm válaszát.

redsea # 2011.08.03. 09:47

A másodfokú APEH határozat és a LFB között még volt egy birósági fok.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.03. 06:19

Külföldre utazni nem bűn, még csak nem is jogsértő. Schengeni övezeten belül akár a zöldhatáron is átsétálhatsz.

füles76 # 2011.08.03. 05:45

Tisztelt Szakértő úr
korábbi topikban olvastam valaki a tartozásai elől külföldre menekül irását melyszerint a hitelei elől menne ki érdeklődnék ebben az esetben mit tudnak tenni a hitelezők személyi kölcsön van 250000 ft értékben amely rendesen let fizetve idáig.De most tanulási szándékkal mennék ki és nem pénzt keresni.büntető eljárást kezdeményezhetnek ellenem?
Köszönöm ha válaszol
Rob

cinka55 # 2011.08.03. 05:17

Köszönöm a válaszokat. Azt nem mondom, hogy a boldogságtól ordítani tudnék, de elfogadom a tényt. Még egyszer köszönöm. Üdv.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.31. 21:12

Ha a követelésről végrehajtható határozat van - és itt van - akkor csak végrehajtási cselekmény szakítja meg az elévülést. Viszont bármely végrehajtási cselekmény megszakítja. Ha tehát 2008-ban tiltottak fizetésedből, akkor a követelés semmiképpen nem évülhetett még el.