Egészségügyi szolgáltatási járulék


Istvan_Budapest # 2012.07.24. 17:46

Tisztelt fórumozók!

Véleményt szeretnék kérni, a következő esetben:
35 éves magyar állampolgár vagyok, immár több mint tíz éve külföldön élek, több különböző országban.
2005 és 2010 között felsőoktatási hallgató voltam Angliában. A magyarországi lakcímem megmaradt.

Most rokonaim értesítettek, hogy a NAV (ezt hiszem így hívják most az APEH-et) kiküldött csekket jó 300.000 forint értékben, hogy fizessem be az Egészségügyi Szolgáltatási Járulékot vagy mi a csodát, 5 évre visszamenőleg.

Itt Angliában soha semmit nem kértek tőlem, gyakorlatilag az ember besétál a rendelőbe egy útlevéllel a kezében és regisztrál és utána ingyen ellátják, és a gyógyszereket is az állam fizeti.

És most itt állok megdöbbenve, hogy a pofátlan magyar adóhatóság rajtam próbál meg pénzt bevasalni, amikor két kézzel szórják és lopják otthon, a milliárdosok semmit nem fizetnek, és úgy hogy ráadásul semmit sem adtak nekem.

Jelenleg kint élek, de nem dolgozom, nincs jövedelmem és megtakarításom, Magyarországon már mindenből kisemmiztek. Nem tudok fizetni.
Véleményeket várok, mit tehetek???
Előre is köszönöm a segítséget.

Istvan_Budapest # 2012.07.24. 17:41

Tisztelt fórumozók!
Véleményt szeretnék kérni, a következő esetben:
35 éves magyar állampolgár vagyok, immár több mint tíz éve külföldön élek, több különböző országban.
2005 és 2010 között felsőoktatási hallgató voltam Angliában.
Most rokonaim értesítettek, hogy a NAV (ezt hiszem így hívják most az APEH-et) kiküldött csekket jó 300.000 forint értékben, hogy fizessem be az Egészségügyi Szolgáltatási Járulékot vagy mi a csodát, 5 évre visszamenőleg.
Itt Angliában soha semmit nem kértek tőlem, gyakorlatilag az ember besétál a rendelőbe és utána ingyen ellátják, és a gyógyszereket is az állam fizeti.
És most itt állok megdöbbenve, hogy a pofátlan magyar adóhatóság rajtam próbál meg pénzt bevasalni, amikor két kézzel szórják és lopják otthon, a milliárdosok semmit nem fizetnek, és úgy hogy ráadásul semmit sem adtak nekem.
Jelenleg kint élek, de nem dolgozom, nincs jövedelmem és megtakarításom, Magyarországon már mindenből kisemmiztek. Nem tudok fizetni.
Véleményeket várok, mit tehetek???
Előre is köszönöm a segítséget.

Istvan_Budapest # 2012.07.24. 17:41

Tisztelt fórumozók!
Véleményt szeretnék kérni, a következő esetben:
35 éves magyar állampolgár vagyok, immár több mint tíz éve külföldön élek, több különböző országban.
2005 és 2010 között felsőoktatási hallgató voltam Angliában.
Most rokonaim értesítettek, hogy a NAV (ezt hiszem így hívják most az APEH-et) kiküldött csekket jó 300.000 forint értékben, hogy fizessem be az Egészségügyi Szolgáltatási Járulékot vagy mi a csodát, 5 évre visszamenőleg.
Itt Angliában soha semmit nem kértek tőlem, gyakorlatilag az ember besétál a rendelőbe és utána ingyen ellátják, és a gyógyszereket is az állam fizeti.
És most itt állok megdöbbenve, hogy a pofátlan magyar adóhatóság rajtam próbál meg pénzt bevasalni, amikor két kézzel szórják és lopják otthon, a milliárdosok semmit nem fizetnek, és úgy hogy ráadásul semmit sem adtak nekem.
Jelenleg kint élek, de nem dolgozom, nincs jövedelmem és megtakarításom, Magyarországon már mindenből kisemmiztek. Nem tudok fizetni.
Véleményeket várok, mit tehetek???
Előre is köszönöm a segítséget.

derpate # 2012.05.18. 13:12

Kedves Ceto !

2012 január 1-től már nem hoznak határozatot és az újaknak nem is küldenek sárga postautalvány. tehát utalni kell.
Keresd meg az Apeh weblapján a megfelelő számlaszámot.
Ha nem sikerül segítek.
Az átutalás közlemény rovatába nevet, címet és a Taj (!!!) számot kell beírni.
Ha február 1-től vagy bejelentve, az első havi fizetési kötelezettség határideje március 12.

Az ellátás a bejelentkezéstől jár, de azért nyomtass ki egy példányt a bejelentőlapból, és vidd magaddal, ha orvoshoz kellene menni.

ceto # 2012.05.16. 16:39

Kedves Jogi Fórum!

Kicsit megkésve, most küldtem be elektronikusan a 12T1011 nyomtatványt ("Adat és változás bejelentő lap egészségügyi szolgáltatási járadék fizetésére kötelezettek részére")

2012 Február 1-étől kell fizetnem. Legalábbis ezt jelöltem meg az adatlapon. a NAV elfogadta

sőt az ügyfélkapu oep-es részén megjelent egy új sor a BIZTOSÍTÁSI JOGVISZONY menüpont alatt miszerint

13517XXXX APEH T1011 20120201

  1. kérdés. Kapnék ingyenes ellátást ha neadjisten holnap orvoshoz kéne mennem?
  2. Utalnám az 6390 Ft -okat, az elmaradottakat is de hova? Milyen számlaszámra,
  3. Vagy majd kűldenek postán valami csekket?

Segítségüket előre is köszönöm

evimanó # 2012.05.15. 15:40

Én segítséget szeretnék kérni valakitől. Ügyfélkapun keresztül jelentette be párom hogy maga után akarja fizeti az Eho - t. Január végéig semmi gond nem volt egy követelés egy kiegyenlítés stimmelt minden. Rendszeresen utalja az összeget.
Március óta már rendszeressé vált hogy a követelés 1 hónapban 3x is szerepel áprilisba már 4x májusban már 2x követeli ugyanazt az összeget. Ezt e-bev rendszerbe látom. Személyesen hiába megyek be irodába írjak kérelmet ennyivel elintézik de semmi magyarázatot nem adnak hogy ezt mért csinálják. Vagy mért követelik ennyiszer rajta az összeget.
Remélem tud valaki segíteni mert ők nem segítőkészek csak a pénzét akarják.

A segítséget előre is köszönöm

xwddhnht # 2012.05.02. 14:20

trombi:

  • ha van magyarországi bejelentett lakhelye, és más módon nem jogosult, akkor fizetni kell
  • lakhely szerint illetékes NAV kirendeltségen intézhető
  • 12T1011 nyomtatványt kell kitölteni ("Adat és változás bejelentő lap egészségügyi szolgáltatási járadék fizetésére kötelezettek részére")
  • összege 2012-ben havi 6390 forint
  • büntethetnek a késésért, érdemes mielőbb bejelenteni

fontos, hogy szociális alapon igényelhető az illetékes önkormányzatnál támogatás, ilyenkor az önkormányzat átvállalja a fizetési kötelezettséget bizonyos időre, egy főre eső havi jövedelemhez van kötve, az összeghatárról az önkormányzatnál érdeklődj.

trombi # 2012.05.02. 13:49

kedves fórumozók! kérdezném hogy a menyemnek semmi ne mű bevétele nincs mióta lejárt a gyes ,kell-e fizetnie tb ,hol kell intézni ,mennyi a havi összeg ,késik vagy 3 hónapot meg büntetik-e ? köszönöm válaszaitokat

xwddhnht # 2012.05.02. 12:24

nemethorsolya

attól, hogy a párod nem fizeti a járulékot, még fennáll a biztosítási jogviszonya (ha magyarországi bejelentett lakhellyel rendelkezik). a csekkeket kezdjétek fizetni, és a másfél éves elmaradást is pótoljátok mielőbb.

xwddhnht # 2012.05.02. 12:22

hopkins

A NAV-ról beszélünk, természetesen behajthatják, és be is hajtják.
Az elévülési idő az egészségügyi szolgáltatási járulék esetében 5 év egyébként, de mivel gondolom már kaptál határozatot ez mindegy.

Külföldi munka esetén érdemes megnézni az OEP weboldalán hogy mely országokkal van kétoldalú szociális ellátásra vonatkozó egyezmény, illetve EU és EGT tagállamokban lévő biztosítási jogviszony esetén nem kell Magyarországon is fizetni (ezt igazolni kell a NAV-nak)

A járulékfizetés megszüntetéséhez ki kell jelentkezni a magyarországi lakóhelyedről, ezzel együtt le kell adni a személyi igazolványt (!), ez okmányirodában kezdeményezhető.

miután ez megtörtént érdemes az OEP-nél rákérdezni hogy sikerült-e.

xwddhnht # 2012.05.02. 12:18

K.Kriszta

Az OEP honlapján található tájékoztatóban benne van, hogy ki jogosult a biztosításra:
http://www.oep.hu/…GOSULTAK.PDF

de javaslom az OEP ügyfélszolgálat felkeresését

xwddhnht # 2012.05.02. 12:16

istván07:

a külföldi betegbiztosítás csak EU vagy EGT tagállamban számít, illetve ha van erre vonatkozó szociális egyezmény Magyarország és az adott ország között.

Az OEP honlapján lévő tájékoztatóban meg tudod nézni, hogy melyek ezek az országok:
http://www.oep.hu/…LLATASOK.PDF

amennyiben az ország, ahol biztosítva vagy, nem felel meg a fenti kritériumoknak, az elmaradott évet érdemes mielőbb rendezni. kérhető fizetési könnyítés is a NAV honlapjáról letölthető űrlap kitöltésével (nyomtatvány fizetési konnyítési és mérséklési kérelemhez), vagy beadható nyomtatványkitöltővel is (10FAM01)

xwddhnht # 2012.05.02. 12:08

varroneni:

a masodik megoldasban sajnos nem tudok tanacsot adni, de az elso esetben emlitett ismerdoseidnek javaslom, hogy mihamarabb jelentkezzenek be a NAV-nal, ugyanis ha bejelentett magyarorszagi lakhellyel rendelkeznek (es mas modon nem jogosultak a biztositasra), fizetesi kotelezettseguk van, es ezzel egyutt biztositottak is automatikusan (lehet online is taj szamot ellenorizni, de a kozreti orvosnal is ra lehet kerdezni), a NAV pedig utolag is behajtja ezt. az elevulesi ido egyebkent 5 ev.

egyebkent mivel az OEP mar havonta szolgaltat adatot a "nemfizetokrol" a NAV-nak, valoszinuleg mar nem kell sokat varni a felszolitasra.

xwddhnht # 2012.05.02. 12:03

sanyigz:

egy összegben és havi bontásban is lehet fizetni, az esedékességi időkre kell figyelni a késedelmi pótlékok elkerülése érdekében.

a küldő bankszámla tulajdonosának adatait valóban túl bonyolult feladat összekötni a tartozással, konkrét adóüggyel, ennek oka az is például, hogy a járulék fizetése átvállalható stb.

átutalás esetén a közlemény rovatban a magánszemély adóazonosítójelét kell feltüntetni mindenképpen

xwddhnht # 2012.05.02. 12:00

ferrara:

igen, jó ha a megszűnést követő 46. napot írod, ha előtte megszakítás nélkül legalább 45 napig fennállt a jogosultság (vagyis álláskeresési járadékban részesültél)

nemethorsolya # 2012.03.27. 19:26

Tisztelt Fórumozók!

Páromnak másfél éve nincs tb biztosítása, a csekkek megvannak. Az a kérdésem ha most elkezdjük törleszteni a tb járulékot akkor jelenleg lesz tb biztosítása?Köszönöm előre is a választ!

hopkins # 2012.03.09. 08:18

Kedves fórumozok! Már negyedik éve hogy jelentkeztem az apeh nál a tb fizetésre de egy hónapra rá már mentem is külföldre dolgozni és csak egy-két hetet voltam itthon évente. Orvosnál nem jártam az elmúlt négy évben de a csekkeket sem fizettem be,mert feleslegesnek tartottam.BE HAJTHATJÁK RAJTAM AZ ELMARATT ÖSSZEGET VISSZAMENŐLEG? És hogyan tudom lemondani az eü-tb szolgáltatást? Ha valaki tudja a választ segitsen. Tisztelettel. Szabó Lajos

K.Kriszta # 2012.02.23. 13:19

Kedves Fórumozók, Jogi Fórum!

Szolgálati nyugdíjas voltam 2012. január 1-ig, amikor is törvénymódosítás miatt szolgálati járandóságra jogosulttá váltam, a nyugdíjas státuszom megszűnt.
Családi vállalkozásban egy gazdasági társaság tagja vagyok, a társaságban tevékenyen nem veszek részt, jövedelmem nincs.
A kérdésem az, hogy egészségügy hozzájárulást fizetnem kell, vagy mint szolgálati járandóságra jogosult, biztosítottnak tekinthető vagyok?
Üdvözlettel
K.Kriszta

istván07 # 2012.01.21. 16:36

Tisztelt Forum
Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz,hogy kint külföldön dolgoztam(ok) és ott kaptam betegbiztositási kártyát amit a fizetésemből levonnak,eddigi években mindig lejelenkeztem a munkaügyi hivatalnál csak a mult évtől nem tettem ezt, mert 1-3hónapig vagyok itthon és most kaptam egy levelet az adó hivataltól az egészségügyi járulékkötelezettség megfizetéséről.Egy évre visszamenőleg 2010.06.-2011.07-ig nincs befizetve.
Ez nem kis pénz mit tegyek.
Számit a külföldi betegbiztositás hogy kint is fizetem?
Mit kezdjek az elmaradott évvel ami nincs befizetve?
Hogyan tudnám rendezni ezzel a kéréssel fordulok önökhöz.

varroneni # 2012.01.10. 09:14

Kedves fórumozók!

Tanácsot kérnék:

súlyos beteg anyukámmal vagok otthon,ezért ápolási díjat kapok.Ez szolgálati időt ad és a tb-m is rendben.Anyukámnak az állapota miatt szoc.otthonba kell mennie.Ezzel az én ápolásim és biztosított jogviszonyom megszűnik.Azonban muszáj egy ideig még bent is segítenem az új életét,ezért nem megyek el dolgozni.Ezügyben kellene tanács.

  • 1.lehetőség ugye az ,hogy bejelentkezek a NAV-nál és befizetem a 4-5ezer/hó tb-t,ezzel szolgálati időm nincs,de biztosított vagyok.

Halkan jegyzem meg,van 1-2 ismerősöm,akik nem járnak dokihoz és bejelentés nélkül lapulnak.Ha egyszer a mentő viszi be őket és kiderül a biztosítatlanság,akkor visszamenőleg behajtják kamattal együtt a havidíjat+követelhetik az orvosi ellátás költségét?Tudom,régebben volt vizsgálat a potyautasokkal kappcsolatban,de most van ennél több gond is..Tapasztalatotok???

  • Egy 2.lehetőség jobban érdekelne:

Régebben volt őstermelőim,de 2004-ben volt utoljára érvényesítve.Van néhány hektár földem,amit hosszú távra bérbe adtam,a bérleti dologhoz nem nyúlnék
.
Van kb. 0,3 ha szántóm,ahol lehetne valamit termelni+néhány család méh.Lenne is évente kb 3-400 ezerért felvásárlónak hivatalosan eladandó méz,de ez nem haladná meg a 600 ezret,ami most az adómentes évi keret.?

Régebben volt valami speciális ősteremelői-talán 2008-ban?-,amit ilyen piti dolgokra ki lehetett váltani.Bár ha az eladott mézem már összegben sok-azaz a saját szükségleten felüli plusz túl sok-,akkor őstermelői nélkül is eladom a mézet.

Nem pályázgatnék én sehová,hanem arra gondoltam,hogy inkább valami őstermelőivel kapcsolatban fizetnék tb-t,esetleg ketyegne valami pici szolgálat idő és nem lógnék biztosítatlanul a levegőben addig,amíg a szülőm helyzete nem rendeződik.

A könyvelés részét a dolognak megoldanám,inkább arra kérnék ötletet,hogy mennyi lenne a fizetnivalóm,azaz megérné-e a hercehurca az őstermelőivel ??

Köszönöm a válaszokat

sanyigz # 2011.12.19. 11:42

Kedves fórumozók!

Ma megtapasztaltam(megint) a kiváló magyar államigazgatási rendszert.

TB járulékot kellene befizetnem, méghozzá 1,5 évnyit (2010 vége és egész 2011), megkaptam a két külön évre szóló határozatot, és egy rakás csekket. Na most én banki átutalással szeretném fizetni, mert olcsóbb.
Le is van írva a papíron hova kell küldeni (meg a csekken is ott a szám és a név), csakhogy ismerve a hazai viszonyokat, nem hiszem hogy képesek egy olyan bonyolult feladatra, hogy a küldő bankszámlán szereplő nevet összekössék a tartozással, viszont arról sehol semmit nem írnak mit kéne írni mondjuk a közleménybe, a weboldaluk is rendkívül informatív, (gyakorlatilag szinte semmit sem lehet megtalálni rajta ez nem változott évek óta).

Múlt hét hétfőn írtam nekik egy emailt a kérdéseimmel, amire persze azóta sem válaszoltak.

Tehát felhívtam a nav contact centert, ami megint csak magyar állami mutyis szerzemény lehet az automata elmondta hogy mikortól meddig fogadják a hívásokat (hétköznap 9-től 16 óráig, én 11:30-kor telefonáltam ma hétfőn), majd "köszönjük a hívását" és megszakította (nyilván a több milliárd forintból amibe biztos került a rendszer nem volt pénz az óra rendes beállítására)
Ezután felhívtam a határozaton szereplő ügyintéző telefonszámát, aki persze nem vette fel.

Szóval a kérdésem az, hogy mi a pontos menete az átutalással való tb járulék fizetésnek? Küldhetem a teljes tartozási összeget egy összegben (tudom ez furán hangzik, de ebben az államban minden megtörténhet), és mit kéne írni a közleménybe (a logikám az adószámot mondja, de az túl egyszerű lenne).

ferrara # 2011.12.06. 10:15

Kedves Fórumozók!

2011. november 11-ig kaptam álláskeresési járadékot, azóta semmilyen ellátásban nem részesülök. Jó-e úgy, ha a 11T1011-es nyomtatványon a kötelezettség kezdetének időpontjához a nov. 12-től számított 46. napot írom? Ekkor január 12-ig a decemberi 6 nap x 170 Ft-ot kell fizetnem?

vörös # 2011.11.25. 07:48

Köszönöm a választ PAZS-nak.
Nekem nincs határozatom, valaki mással kevertél. Nekem még nem jött felszólítás sem. Munkában nem bízok, 60 éves vagyok. A gyerekem, felszólítás nélkül vállalná, hogy fizeti a tb-met. Köszönettel: Zsuzsa

wsmn # 2011.11.24. 18:00

Köszönöm szépen a választ.

pazs # 2011.11.24. 17:24

vörös (Zsuzsa): nem.
Zozzie2: a határozatban nincs leírva? Kéne.
wsmn: valószínűleg azért, mert 2010-ben volt olyan hét hónap, amikor nem voltál biztosított (egyetemista, regisztrált munkanélküli, dolgozó, gyes-en lévő, nyugdíjas stb.) és nem is fizetett a havi tb-t. Ezt innen én nem tudom megmondani. Azért töltsd csak ki a nyomtatványt, hátha. A végrehajtó meg időnként fel fog bukkanni, mert egyszer csak (i) lesz jövedelmed, mert dolgozni kezdesz (ii) örökölsz vagy (iii) nyugdíjas leszel, ha más nem. Ha nincs most éppen vagyonod és jövedelmed, akkor most nem fogják tudni behajtani.