adóbevallás


nandy # 2009.02.28. 12:26

Szja. tv. 1. sz. melléklet
1. A szociális és más ellátások közül adómentes:
1.3. az állami szociális rendszer keretében, illetőleg a helyi önkormányzat, továbbá az egyház és az egyházi karitatív szervezetek által nyújtott szociális segély,(...)a helyi önkormányzat által a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény alapján nyújtott átmeneti segély,

Ennek alapján a segély általában nem adóköteles jövedelem, de az összevont adóalapot növeli.
Mindenképpen kérj igazolást az Önkormányzattól!

pityx # 2009.02.28. 08:50

Sziasztok!

Segítsetek nekem, mert nem boldogulok! 2008-ban 9 hónapot dolgoztam, 2 hónap álláskeresési járadékot kaptam, és decemberben 1 hónap rendszeres szociális segélyt az önkormányzattól. Ezt a rszs.-t nem tudom hogy hová kell a bevallásban bírni, ha be kell egyáltalán. Az önkormányzat megállapító határozatában semmiféle utalás nem található arra vonatkozóan, hogy ez bevallás köteles -e, adóköteles-e, és külön igazolást sem kaptam róla! Előre is köszönöm!!

munkás # 2009.02.24. 16:35

Tisztelt Lillycat
Nagyon köszönöm a segítséget.

lillycat # 2009.02.24. 13:27

Tisztelt munkás!

"Adóbevallást nem kell Önnek benyújtania, ha

...Ön mezőgazdasági kistermelő, és az ebből származó, az őstermelők részére készült külön útmutató szerint megállapított - a támogatásokkal csökkentett - bevétele a 600.000,- forintot nem haladta meg, feltéve, hogy más, bevallásadási kötelezettség alá eső jövedelme nem volt."

Üdv.

munkás # 2009.02.24. 13:26

Nem jól írtam le.
öttermelöi hanem őstermelői bocsi.

munkás # 2009.02.24. 07:20

Tisztelt Szakértök!

Segítséget szeretnék kérni.Adóbeválást kel e beadni akinek az öttermelői jövedelme nem haladja meg a hatszázezer forintot.
cím: bodaandras@tvn.hu
Előre is köszönöm

euridike # 2009.02.23. 15:03

Tisztelt Fórumozók,

lenne egy kérdésem.Semmilyen tapasztalatom nincs e tekintetben.
2008-as évben egészen szeptemberig aktív tanulói státuszban voltam(egyetemista), majd szeptembertöl passziváltam.Jövedelmem Magyarországon 2008-ban nem volt, és azóta sincs, egyedül a tavaszi félévben kaptam ösztöndíjat.
2008 nyarán kijöttem külföldre, beregisztráltam a bevándorlási hivatalban és az önkormányzatnál hosszabb tartózkodás céljából, kint dolgozom, amíg otthon tanulói státuszban vagyok.
Kell-e adóbevallást készítenem az otthoni nullás jövedelmemröl?Kint fizetem az adót, tb-t, mindent.

A segítséget elöre is köszönöm!

lillycat # 2009.02.23. 08:46

Kedves Mindenki!

Segítséget szeretnék kérni egy barátom adóbevallásánál. 2008. év III. negyedévében jogosulatlanul igénybe vett szolgáltatás miatt 36% SZJA és 11% EHO kötelezettsége van. A jogosulatlan szolgáltatás 2990,- Ft, melyet feltüntettem a 21. sorban az egyéb jogcímen szerzett jövedelemnél. A 36%-os SZJA kötelezettség következetesen végig van vezetve az adóbevalláson, ugyanúgy a 0853-09-es lapon is be van írva a 11%-os EHO (288.sor). Nemrégen kezembe akadt egy egészségpénztári tájékoztató, hogy a jogosulatlanul igénybe vett szolgáltatásokat terhelő adóelőlegeket negyedéves bontásban a 60-63. sorokban is fel kell tüntetni. Mivel azonban 10.000,- Ft-ot meg nem haladó az adókötelezettség, csak a IV. negyedév kötelezettségeként kell beírni az adóév elejétől számított összeget. Csakhogy az ABEV hibát ír. Ha beírom, hogy 1076,- Ft a 63. sorban, azt írja, hogy "FŐLAP] A 60A -63A, sorok közül az első kitöltött adat nem lehet kisebb, mint 10.000 Ft, és az azt követő sorokban lehet bármilyen adat, amely=>0, vagy üres (Hibakód=<17708/R066>)" Tehát a kérdésem az, hogy akkor most feltüntessem az 1076,- Ft-ot a hiba ellenére, vagy ne?

Rexor # 2009.02.17. 11:18

Kata83-nak igaza van. Arra gondoltam, hogy a munkáltatótól nem kérheted az adójóváírás figyelembe vételét, ha nem nyilatkoztál.

Kincses # 2009.02.16. 16:41

Tisztelt szakértők!
Kérdésem:
Aki nyugdíjas és őstermelői igazolvánnyal 6500ft (hatezer-ötszáz ft) bevételt szerzett az elmúlt évben-annak kell-e ez után adóbevallást készítenie.
Van-e alsó határa az őstremelői jövedelem bevallásának nyugdíjasként?
Köszönöm válaszát!

kata83 # 2009.02.16. 14:50

Jár az adójóváírás, de a munkáltató nem veheti figyelembe, majd csak év végén kapod vissza az erre jutó, tőled levont adórészt. Nyilatkozz, hogy március 1-től kéred!

Anka-panka # 2009.02.16. 12:43

Köszönöm Rexor!
:(

Rexor # 2009.02.16. 12:25

Anka. Csak ha kéred akkor jár.

Anka-panka # 2009.02.16. 12:19

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni tőletek!!!!
Nem írtam alá nyilatkozatot az adójóváírás érvényesítéséhez a munkáltatóval szemben...
Így is jár az adójóváírás nekem? Vagy csak akkor ha nyilatkoztam, hogy kérem....

Kérlek segítsetek!

Előre is köszönöm válaszotok!

Köszi: Anka

lajka # 2009.02.13. 15:08

Sziasztok!
A következő ügyben kérnék segítséget:
megkaptam az önkéntes egészségpénztáramtól a 2008-as adóigazolást,az alábbi adatokkal:

  • rendelkezés alapjául szolgáló,egyéb jövedelemként adóköteles összeg:29825 ft
  • rendelkezéssel érvényesíthető kedvezmény 30%=8948 ft.

Az addig rendben van,hogy a 0853-as bevallás 21. sorában
a 29825 forintot egyéb jövedelemként fel kell tüntetni,na de a b,c vagy a d oszlopban kell-e szerepeltetni?Kérem aki tud segítsen!
Köszönettel :Lajka

Melinda79 # 2009.02.10. 19:20

nandy!
Köszönöm a segítséget!
Melinda79

nandy # 2009.02.10. 19:11

A másik topikban feltett kérdésedre válaszoltam.

(Légyszi, ne írd 2-3 helyre ugyanazt)

Melinda79 # 2009.02.10. 09:45

Sziasztok!
Párom adóbevallását igyekszem elkészíteni, de tanácstalan vagyok. Három igazolással dolgozom: Adatlap 2008 a korábbi munkáltatótól, 08M30 a jelenlegi munkáltatótól, és az államkincstártól egy igazolás a GYES-ről, GYET-ről. A jelenlegi munkáltató nem vette át a korábbi munkáltatótól származó adatlapot, így ezért kénytelen vagyok azzal dolgozni. Páromnak három kiskorú gyermeke van, egyedül neveli őket.
Két problémával fordulok hozzátok:
Az egyik, hogy a korábbi munkáltató az Adatlap alapján nem vont le adóelőleget, a családi kedvezmény összege az eltartottak után pedig 96 000 Ft. Ezzel szemben a jelenlegi munkáltató már vont le adóelőleget (18 704 FT), a családi kedvezmény az eltartottak után pedig 0 FT. A nyomtatványkitöltő programba bevittem minden adatot, és az jött ki, hogy 18 704 FT visszaigényelhető, ami maradéktalanul megegyezik a mostani munkáltató által levont adóelőleggel. Ez így tényleg korrekt, hogy visszaigényelhető a levont adóelőleg teljes összege?
A másik probléma a 96 000 Ft-os családi kedvezmény. Az adóbevallás 105. sorába írtam be, a program pedig automatikusan beírta a bevallás 106. és 34. sorába. Az adóbevallás útmutatójában (29. oldal) viszont azt írják, hogy ebbe a sorba a 33. sorban szereplő adónál nagyobb összeget nem szabad írni. A 33. sorban 65 727 Ft szerepel.
Át lehet-e írni (át kell-e írni) a 106. és a 34.sor összegét, hogy megegyezzen a 33. sorral?
A választ előre is köszönöm, és elnézést, ha egy kicsit hosszúra nyúlt a mondandóm.
Sziasztok

k.erika # 2009.01.30. 16:54

Sziasztok!

Végkielégítés bevallásával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
A munkaviszonyom 2008.12-31-én szűnt meg. A végkielégítés összege 131.302 Ft, 1 havi és osztás:2 (ez szerepel az adatlapon) A levont adóelőleg 372.770 Ft, ebből a végkielégítés tárgyévi adóelőlege 45.403 Ft. Nyilatkozatot nem tettem az elszámolásról. Akkor a bevallás 5. sorában kell szerepeltetni a teljes összeget?
Előre is köszönöm a segítséget. Erika

power53 # 2009.01.25. 20:42

Tisztelt Fórumozók!

Abban szeretném a segítségét kérni, hogy 2007 évre ( nem elíirás!!)nem a ténylegesen levont jövedelemadót tüntették fel a munkáltató által kiadott igazoláson. Akkor azt mondták, hogy nincs ebből probléma 2008. március hónapban majd pénztáron keresztül kifizetik nekem. Természetesen ez nem történt meg, azóta a munkaviszonyom is megszűnt a cégnél. Mit tudok ilyenkor tenni én igazolni tudom, hogy közel 10.000.- Ft-tal többet vontak le, mint amit a bevalláson feltüntettek. Azt a tanácsot adták az apeh oldalon emailban, hogy menjek be és kérjem el. Többször kértem szóban és írásban is semmi reakció nem volt rá. Akkor most hova lehet fordulni?

Segítségüket előre is köszönöm

maitai01 # 2009.01.22. 17:59

Nekem az SZJA-val kapcsolatban lenne kérdésem.
Mivel gyermeket várok és csak ebben a hónapban dolgozom utoljára szeretném előre tudni, hogy számíthatok e valami kis pénzre.
Tavalyi munkabérem úgy alakult, hogy kb. júliustól 163.000 Ft volt a bruttóm, előtte 140.000 Ft.
adójóváírást egyik hónapban sem kaptam.

A másik szintén ilyen jellegű kérdés a páromra vonatkozik. Ő jan. óta van bejelentve 6 órába, a bruttó bére 55.000 Ft és ő sem kapott adójóváírást.

Ezek ismeretében mire számíthatunk?

Nagyon szépen köszönöm a segítséget előre is!

Üdv.: maitai

Rexor # 2009.01.22. 15:38

Monalisa légyszi a jövőben tényleg csak akkor válaszolj, ha te magad is érted a dolgokat. A gépjármű ingóságnak minősül, ingóság értékesítése esetén keletkezett jövedelem esetében is kell szja-t fizetni, ha bizonyos mértéket meghaladja a fizetendő adó mértéke (50.000 Ft-ot). Az adómérték 25%. Orsi: ha nem tudod bizonyítani, hogy mennyibe került az autó, akkor a kapott összeg 25%-ka számít jövedelemnek (tehát hogy bebiztosítsd magad, tényleg kellene az adásvételi szerződés).

nandy # 2009.01.22. 14:52

Orsi:

Az valóban probléma, hogy nem tudod bizonyítani a vételárat. Érdemes lenne megkeresni az eladót, és közösen beírni, mennyiért vetted meg az autót.

nandy # 2009.01.22. 14:51

monalisa:

Te kevered a szezont a fazonnal...

monalisa1 # 2009.01.21. 14:18

Nem.

Ingatlan adásvételekor van szja bevallási kötelezettség, de ott is előfordulhat, hogy eredendően többért vették mint amennyiért később sikerült azt eladni, így többlet jövedelem nem keletkezett. (Adóbevallást kell tenni de többjövedelem hiányában adót nem kell fizetni.)

Sz.gépkocsi adásvételekor a motor-köbcenti alapján az adózás, más a benzinesre és más a dizelre.