Kommunális adó


alfateam # 2021.02.24. 17:57

Nézd meg azt a határozatot, mi az adó tárgya?
épület, épületrész, telek?
És törvényhelyre is hivatkoznak, esetleg azt is megnézhetnéd.

pacika76 # 2021.02.24. 17:23

Kommunális adóval kapcsolatban szeretnék kérdezni.
Van egy telkem amin két lakás található,az egyikben én lakom a másikban a nagymamám lakott,miutánn meghalt megörököltem.
Eddig az önkormányzat a két tulajdonosra hivatkozva két kummunális adót fizetetett.De ezután sem hajlandó ezt eltörölni pedig egy a helyrajzi száma és egy a tulajdonosa mind a két lakásnak.és évi 60000 forintról beszélünk.
Kérdés-Lehet e valamit tenni ezügyben?

drbjozsef # 2020.12.09. 05:24

Sajnos ezt nem lehet mivel nem lakom ott.

Ez így kevés. Mire, milyen törvényi passzusra hivatkoztak?

Az 1990. évi C. törvény 3.§, 12.§, 18.§ és 24.§ összevetéséből én azt látom, hogy a külföldi illetőségű tulajdonos is adóalany vagyoni értékű jog jogosultjának hiányában, kivéve, ha nemzetközi szerződés mentességet ad.

Szomorú örökös # 2020.12.08. 15:45

Beatryce

Miért nem lehet a saját nevemre írni a kommunális adót és én fizetnem.

Szerintem az önkormányzatnál elmondták:

kertem az önkormányzatnál az adó átirásat saját nevemre, mint ingatlan tulajdonos. Sajnos ezt nem lehet mivel nem lakom ott.

A történetet bonyolítaná, hogy ha magyarországi bejelentett lakcímed lenne, akkor egyből lehet egyből más fizetnivalód is lenne a TB irányába. :-O Nem egyszerűbb valóban bevállalni a haszonélvezeti jog bejegyzését, ha már úgyis ők laknak benne?

Beatryce # 2020.12.08. 15:29

2017-ben ingatlant vásároltam egy magyar faluban, az osztrák határ közelében. Szüleim laknak az ingatlanban, állandó lakcímük van, magyar állampolgárok; nekem nincs magyar állampolgárságom (csak osztrák) és lakcímem sem oda. Mivel 2017 bol a kommunális adó meg a régi tulajdonos neven van (de napirenden fizetve), kertem az önkormányzatnál az adó átirásat saját nevemre, mint ingatlan tulajdonos. Sajnos ezt nem lehet mivel nem lakom ott. Építményadót kellene fizetnem (kb.10 x annyi mint a kommunális adó) vagy a szüleim fizethetik a kommunális adót ha bejegyeztük az ok haszonélvezeti jogukat. Ezt tényleg csak így lehet megoldani? Miért nem lehet a saját nevemre írni a kommunális adót és én fizetnem.
Köszönöm előre is a válaszokat.

wers # 2020.07.23. 08:30

ehhez ismerni kellene az önkormányzat rendeletét

Keszter1 # 2020.07.23. 07:37

Kommunális adóval kapcsolatban szeretnék kérdezni. Egy településen van egy telkünk lakóingatlannal (amire fizetünk komm.adt) és van egy üres telkünk, amire eddig nem fizettünk, de az önkorányzat most erre is visszamenőlegesen kommunális adót szedne. Jogos a telekre adot szedni? Köszönöm

AndiBPXVII # 2020.07.03. 15:41

Köszönöm szépen a válaszokat!!

Szomorú örökös # 2020.07.03. 13:22

AndiBPXVII

a helyi önkormányzat sajtóban közzétett felhívása jogszerű-e, miszerint a magánszemélyek kommunális adóját az egy telken (1 helyrajzi szám)lévő 2 lakóépületre külön-külön meg kell fizetni. A 2 ház nem társasház.

Nekem is két épület van az ingatlanomon, az egyik ráadásul nem lakóépület.
Mégis fizetnem kell mindkettő után kommunális adót. Szerintem is jogos lesz!

drbjozsef # 2020.07.03. 11:34

AndiBPXVII,

Tartok tőle, hogy jogos :

1990. évi C. törvény a helyi adókról, 24.§ és 12.§.

A törvény az "építmény" szót használja, nem az ingatlan szót. Minden bizonnyal nem véletlenül.

AndiBPXVII # 2020.07.03. 10:49

És ha rendeletben ez nincs külön kiemelve csak az hogy az "ingatlan tulajdonosa" fizeti meg?
Mi a gyakorlat erre?

Rexor # 2020.07.03. 08:58

Ha a rendeletben is ez van, akkor jogos.

AndiBPXVII # 2020.07.03. 07:46

Tisztelt Jogi Fórum!

Tájékoztatást szeretnék kérni, hogy a helyi önkormányzat sajtóban közzétett felhívása jogszerű-e, miszerint a magánszemélyek kommunális adóját az egy telken (1 helyrajzi szám)lévő 2 lakóépületre külön-külön meg kell fizetni. A 2 ház nem társasház.
Eddig a kommunális adót a tulajdoni hányad arányában megosztva fizettük.

Válaszukat előre is köszönöm!

Tisztelettel: K.Andrea

drbjozsef # 2020.06.10. 12:20

értem.

drbjozsef # 2020.06.10. 11:18

bermudának szólt

wers # 2020.06.10. 10:41

Honnan tudjam mit csinált az önkormányzat, és mit nem csinált minimum 5 éven keresztül. Mitől nem tudta, hogy milyen ingatlanra mit és kinek kell kivetnie.

Ha nem tudta, első sorban magában kell a hibát keresnie.

Azt főleg nem tudom, hogy a lakcím bejelentésnek mi köze van a helyi adókhoz.

drbjozsef # 2020.06.10. 10:36

Akkor harmadszorra is. Csak hogy ne maszatoljuk el a félrebeszélést.

A kérdezőtől 2015-ig visszamenőleg követelik a kommunális adót. Tökmindegy mikor költözött oda. Szerinted, ez alapján, minden évben szépen lekérdezte az önkormányzat a tulajdoni lapokat?

wers # 2020.06.10. 09:28

(szerény sejtéseim szerint vagy magára találtak az ügyintézők, vagy új seprű érkezett, kinyitotta szekrényt, és rájuk dőltek a csontvázak)

wers # 2020.06.10. 07:46

Ne feledjük, a jegyzőknek joguk van a TakarNet szolgáltatásit igénybe venni.

drbjozsef # 2020.06.10. 07:20

A kérdező eredeti kérdéséből, úgy tűnik?

drbjozsef # 2020.06.10. 05:13

Gondolom az új önkormányzat lekérte.

Úgy tűnik?

Szomorú örökös # 2020.06.09. 17:17

alfateam

Inkább a 2. sz. mellékletben van az benne:

Az adózónak az építményadóról, a telekadóról és a magánszemély kommunális adójáról az adókötelezettség keletkezését, illetve változását követő tizenöt napon belül kell adatbejelentését teljesítenie. Nem kell újabb adatbejelentést benyújtani mindaddig, ameddig az adóalany körülményeiben, az adó tárgyában nem következik be adókötelezettséget érintő változás.

Az 1. sz. melléklet az állami adóhatósági bejelentkezést taglalja, nem a helyi adóval kapcsolatos dolgokat.

alfateam # 2020.06.09. 16:41

naraia! 2017 évi CL törvény 1.sz melléklete tartalmazza kinek van bejelentési kötelezettsége

Szomorú örökös # 2020.06.09. 15:54

naraie

2 ügyintéző dolgozik a hivatalban ugyanazon irodájában: nem gondolom, hogy mennem kellett volna még innen máshová is

Hiába próbálod a hivatalra fogni, a te dolgod az adó-bejelentkezés. És a kormányhivatal, illetve a település adóirodája általában két külön jogi intézmény. Egyikben a lakcímbejelentést végzed, ami ugyanúgy törvényi kötelességed, mint a helyi adóra történő bejelentkezés a település adóirodájában. Egy biztos, nagy valószínűséggel mulasztottál, mert a települési kommunális adó nem automatikusan jelenik meg az ingatlan tulajdonosának helyi adószámláján, hanem csakis akkor, ha az illető jelezte az adóiroda felé, hogy ő az ingatlan új tulajdonosa - ez nem a lakcímbejelentés, hanem egy másik eljárás - ezt a birtokba vételt követően meg kellett volna tenned. Hogy a fennálló tartozásból mi az, ami jogos és mi az, ami esetleg elévült, az majd kiderül. De a határozatot sem ismerjük, amit kaptál, így eléggé nehéz lenne bármilyen tanácsot adni rá.

naraie # 2020.06.09. 14:59

Szomorú örökös

Mint ahogyan már írtam 2014-ben jelentkeztem be az Önkormányzatnál jelenlegi lakcímemre. A mi falúcskánk 1900 fős településés. 2 ügyintéző dolgozik a hivatalban ugyanazon irodájában: nem gondolom, hogy mennem kellett volna még innen máshová is:))

Azért köszönöm a választ.