Kommunális adó


monalisa1 # 2012.07.25. 15:48

A kérdező egy felújításra szoruló házat örökölt nem pedig szántót-legelőt, tehát a kommunális adó kivetése jogos.

perszepolisz # 2012.07.25. 15:53

Míg az előbbi kérdezőnek egy szántó-legelője van. :)

perszepolisz # 2012.07.25. 15:54

A felújításra szoruló háznál persze jogos.

C a s a b l a n c a # 2012.07.26. 05:46

Nem csak az önkormányzat fel van 15 napos bejelentési kötelezettség, hanem a közüzemi szolgáltatók felé is. Ugyanis vannak olyan közszolgáltatások, amelyeket akkor is fizetni kell, ha nem veszik ténylegesen igénybe: pl. víz- és csatona, hulladékszállítás. Ezeket is érdemes végigtelefonálni, illetve az esetleges szolgáltatás szüneteltetését bejelenteni évente.

ciki15 # 2012.09.04. 08:09

Meg szeretném kérdezni, hogy törvényes-e, hogy a helybenlakókat mentesítik a kommunális adófizetés alól, az üresen álló lakóházra pedig kivetik a kommunális adót ha a tulajdonosa nem ezen a településen lakik hanem a szomszéd faluban ?

Fix79 # 2012.09.05. 10:10

Tisztelt Fórumozók!

Olyan kérdésem lenne,ha valaki több éve nem lakja az ingatlant (az ingatlan a nevén van,de más probléma miatt elköltöztek),akkor is köteles-e a hozzá tartozó kommunális adót fizetni?
Ha nem,akkor ezt hol lehet elintézni?
Köszönöm a válaszukat!

Rexor # 2012.09.05. 10:21

Főszabály szerint igen, de meg kell nézni az adott önkormányzat rendeletét.

Fix79 # 2012.09.05. 10:54

Köszönöm a gyors választ,utána fogunk kérdezni.

ciki15 # 2012.09.05. 15:22

Az ilyen elköltözőkkel szoktak úgy kitolni, hogy sokkal magasabb kommunális adót vetnek ki rájuk mint a helybenlakókra. Ez természetesen nem minden önkormányzatra igaz, de sajnos terjed a rosz szokás. Arra szeretnék választ kapni, hogy ez így törvényes-e, igazságos-e?

C a s a b l a n c a # 2012.09.10. 05:25

A kommunális adó fizetésére nem a "hozzátartozó" köteles, hanem az ingatlan tulajdonosa. Akkor is, ha üresen áll. A pontos választ a helyi rendeletben lehet megtalálni.

ciki15 # 2012.09.10. 14:16

Elnézést, hogy belejavítok. Fix79 nem "hozzátartozó"-ról írt, hanem "hozzá tartotozó"-ról, azaz az ingatlanhoz tartozó kommunális adóra gondolt. Az elköltöző ingatlantulajdonost kötelezni szokták kommunális adó fizetésére , sőt néhány önkormányzat még ki is tol az elköltöző tulajdonossal és magasabb kommunális adót vet ki rá mint a helybenlakókra. Az a kérdésem, hogy ez így törvényes-e?

Zia71 # 2012.09.11. 06:01

Kűlterületen van a házam.Köteles vagyok kommunális adót fizetni? Semmit nem kapok a pénzemért...20 éve semmi nem változott. Az út tiszta katasztrófa..Főleg esőzésnél, illetve télen.(súlyadót is fizetek..)A gázfűtésem nincs, mert kb 1millió forintba kerülne csak a csonkig..A hivatalba azt mondták kűlterület.., nem tudnak segíteni.Nekem alanyi jogon nem jár a gáz???? Kérdezem én : mire fizessek kommunális adót???

C a s a b l a n c a # 2012.09.11. 09:23

Pusztán azért, mert ingatlantulajdonnal rendelkezel az adott településen!

A kommunális adó nevében benne van, hogy ez ADÓ. Tehát nem kérdezik meg, hogy akarod-e?, egyet értel-e vele?, mennyit gondolnál fizetni? stb.

Én sem látom értelmét az SZJA-fizetési kötelezettségemnek - de sajnos ha akarom, ha nem, levonják a béremből - mert tudom, hogy a befizetéseim java az államadósság feneketlen zsákjában landol, amely államadósságot nem én okoztam, és nem is értek vele egyet és a pénzemért egyébként sem kapok semmit cserébe...

A külterületi ingatlannak is van előnye: nem kell gázszámlát fizetni!

wers # 2012.09.11. 09:37

A külterületi ingatlannak is van előnye: nem kell gázszámlát fizetni!

wers # 2012.09.11. 09:38

A külterületi ingatlannak is van előnye: nem kell gázszámlát fizetni!
Ezt tudja a gézszolgáltató is? (ha éppen külterületen szolgáltat)

ciki15 # 2012.09.11. 10:04

Az Alaptörvény ezzel kapcsolatban a következőket írja:
XXX. cikk
(1) Teherbíró képességének, illetve a gazdaságban való részvételének megfelelõen mindenki hozzájárul a közös
szükségletek fedezéséhez.
(2) A közös szükségletek fedezéséhez való hozzájárulás mértékét a gyermeket nevelõk esetében a gyermeknevelés
kiadásainak figyelembevételével kell megállapítani.

A fentiek szerint a kommunális adóból is kötelező kedvezményt adni a gyermekneveléshez és ezen felül az adózó teherviselő képességét is figyelembe kell venni a kommunális adó mértékének a meghatározásakor.

patrol # 2012.09.12. 12:19

Sajnos ez van.
Az Alkotmánybíróság visszautasította az indítványt.

Álláspontja szerint a telekadóra vonatkozó rendelet nem közvetlenül alkalmazandó norma, az nem az érintettek önkéntes jogkövető magatartásával, alkalmazásával hatályosul, ezért az indítványozó közvetlen és tényleges érintettsége nem áll fenn. Mivel a telekadót az adóhatóság kivetéssel állapítja meg, a rendelet rendelkezéseiből közvetlenül, bírói döntés nélkül az Alaptörvényben biztosított jog sérelme nem következik be.

ciki15 # 2012.09.12. 13:22

Patrol! Meg szeretném kérdezni, hogy mi volt a panasz a telekadóval kapcsolatban, mi az alkotmánybírósági döntés száma, ki volt az előadó alkotmánybíró,hány alkotmánybíró vett részt a döntésben. Ezeket ismerni kellene ahhoz, hogy tisztábban láthassunk.
Az általád leírtakból nekem úgy tünik, hogy a jogorvoslati lehetőségeket még nem meritetted ki, az ügyedben még a bíróság nem döntött, tehát idő elött fordultál az alkotmánybírósághoz és ez volt az elutasítás oka. Így nem lehet kizárni, hogy a panaszod esetleg megalapozott, de elösször ki kellene meríteni a jogorvoslati lehetőségeket és csak azután fordulni az alkotmánybírósághoz.

mcmac # 2013.02.21. 08:07

Üdvözlet!
Kommunális adót kell e fizetnem akkor, ha:

  • külterületi ingatlan
  • szántóként van bejegyezve
  • gazdasági épület a házam
  • víz nincs
  • csatorna nincs
  • gáz nincs
  • szemétszállításért külön fizetek
  • földutak vannak
  • fejlesztés 20 éve nem volt

Köszönöm a választ előre is.

mcmac # 2013.02.21. 08:17

Ja és az előzőhöz:

  • a telek művelési ágból nincs kivéve, aranykorona értéken van nyilvántartva
vicikeka # 2013.03.04. 13:40

Visszamenőleg hány évig lehet követelni a kommunális adót. Ha dec. 27.határozat alapján állapították meg akkor ez az adott év is beleszámít a hátralékba?

B.J 001 # 2013.04.09. 09:39

Sziasztok Forumozók!
Segitséget szeretnék kérni komunális adó ügyben.
Jelenleg egy bér lakásban lakok kb.4éve és a mai napig nem fizetek kom.adót,ugyanis nem tudtamm hogy ezt nekem kellet volna fitetnem.
A fő bérlöm most arra kötelez hogy vissza menöleg fizessem meg az önk.járó adót.
A kérdésem: vissza menöleg jogossan kérhetik tölem kom.adó fizetést, ill.kinek kellet volna ezt bejelentenie? hogyha jóhiszemüen én ezt nem tettem meg ill. nem tudtam.Hogy tudom be bizonyitani azt hogy nem tehetek erröl hiszen ezt a fő bérlönek kellet volna bejelentenie és nem nekem.
Elöreis köszönöm a válaszokat.

Rexor # 2013.04.10. 13:37

A komm. adót a tulajdonosnak kell megfizetnie az önkormányzatnak. Az más kérdés, hogyha a szerződésben kitértetek erre, akkor követelheti tőled ennek a megtérítését.

B.J 001 # 2013.04.12. 07:29

Köszönöm a választ REXOR-nak komunális adó ügyben.
Még egy kérdésem van REXOR-tól. Van e hivatalos kézzel foghato rendelet vagy hol nézhetek utána amit én ki nyomtatok és a fő bérlönek meg tudom mutatni.
Elöreis köszönöm a választ ill.a segitséget.
Üdv B.J

Rexor # 2013.04.12. 08:43

Helyi adókról szóló törvény: 12. § 32 (1) Az adó alanya (3. §) az, aki a naptári év (a továbbiakban: év) első napján az építmény tulajdonosa. Több tulajdonos esetén a tulajdonosok tulajdoni hányadaik arányában adóalanyok. Amennyiben az építményt az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű jog terheli, az annak gyakorlására jogosult az adó alanya. (A tulajdonos, a vagyoni értékű jog jogosítottja a továbbiakban együtt: tulajdonos).

24. § 67 Kommunális adókötelezettség terheli a 12. §-ban meghatározott magánszemélyt továbbá azt a magánszemélyt is, aki az önkormányzat illetékességi területén nem magánszemély tulajdonában álló lakás bérleti jogával rendelkezik.

Tehát ha a tulajdonos magánszemély, akkor neki kell fizetnie.