Dupla VÁM visszahozáskor


Tauri # 2018.12.23. 12:56

Ugyabúgy, ahogyan egy bírósági tárgyalás előtt fel szeretnék készülni a jogszabályokból, hogy tudjak mire hivatkozni a bíró előtt, hogy miért van igazam, most a vámeljárás előtt szeretnék felkészülni a jogszabályokból, hogy a határon tudjak vámjogszabályokra hivatkozni, hogy miért van igazam, és ezek a tételek miért vámmentesek.

Tauri # 2018.12.23. 12:51

Tisztelt Gerbera ügyvédnő

Köszönöm a válaszát.

Igen, a hatóságok tudni fognak róla. De, a hatóságok az utolsó pillanatban fognak tudni róla, amikor a teherautó beáll abba a sávba, ahol a vámoláskötelesek, a vámnyilatkozatot tevők állnak. És ugye az ügyintézők azok nem jogászok lesznek, és bát ez a mindennapos munkájuk, nem biztos, hogy a jogszabályok minden szegletét minden bekezdés minden mondatát ismerik, csak a gyakrabban használt részeket. És még azokat sem tudják olyan analitikusan mélyrehatóan értelmezni mint egy olyan jogász, akinek a jogszabályok értelmezése a szakmája, és ez az egyetemi diplomája.

Amikor valaki egy bírósági tárgyalásra készül, akkor előtte tájékozódik az anyagi és eljárásjogi szabályokról, és nem abban bízik, hogy a bíró úgy is tudni fogja a szabályokat, és majd a tárgyalás alatt megkérdezem a bírót.

Itt is hasonló a helyzet. Még ha el is hinném, hogy a határon lévő vámügyintéző - akinek nincs jogi végzettsége - jól ismeri a szabályokat (amit ráadásul nem is vagyok hajlandó elhinni), akkor sem őt akarom megkérdezni. Még ha el is hinném, hogy a nagykövetségen lévő ügyintéző - akinek nincs jogi végzettsége - jól ismeri a szabályokat (amit ráadásul nem is vagyok hajlandó elhinni), akkor sem őt akarom megkérdezni. Olyan jogi szakembereket szeretnék megkérdezni, akik az én oldalamon állnak, és nem az ellentétes érdekeltségű oldalon.

Továbbra is az lenne a kérdésem, hogy ha 50 terméket az EU-ban vásároltam, én magam, és én magam vittem át őket egyenként a német-svájci határon Svájcba, akkor ha viszem vissza őket egy kupacban, pontosan ugyanazon a határon, tehát a svájci-német határon, akkor másodjára is lesz-e vámkezelés és vámfizetés.

És itt nincs képzavar bennem, hogy miért a magyarokat kérdezem a német vámszabályokról, hiszen Németország és Magyarország az egy képződmény vám szempontból, a kettő együtt az EU. Tehát én az EU-ból vittem át személyesen a cuccokat Svájcba, és most személyesen vinném vissza Svájcból az EU-ba.

gerbera317 # 2018.12.22. 23:33

Ércsük mi a problémát, nem kell annyiszor elmagyarázni. Tehát a hatóságok tudni fognak a költözésről? Más már javasolta: kérdezd meg a hatóságot.

Tauri # 2018.12.22. 22:30

Tisztelt Gerbera ügyvédnő! Köszönöm szépen a válaszát!

A baj az, hogy nekem nem batyum lesz, hanem teherautóm, sőt, az is lehet, hogy 2 teherautóm. Aminek eleve a vámolási sávba kell majd állnia a határon.

Lesz egy csomó bútorom, meg mosógép, meg szárítógép, meg aggregátor, meg bicikli, meg TV, meg fénymásoló. Ezek más lapra tartoznak, de azt hiszem, ezek miatt nem kell majd aggódnom.

De ezen felül lesznek laptopok és fényképezőgépek, és ezek nagy számban lesznek, amikről nem fogják elhinni, hogy mind az enyém, és mind saját használatra van. Pedig igen, de ezt most hagyjuk. Itt azzal szeretnék éárvelni, hogy de kérem ezeket mind egytől egyig az EU-ból hoztam át, tehát ne firtassuk hogy kinek lesz, hanem itt az a lényeg, hogy mivel oda viszem vissza, ahonnan korábban áthoztam Svájcba, ezért nem akarok vámot fizetni.

Nem tudom, hogy ez járható út-e, és hogy a jogszabályok úgy vannak-e, ahogyan én azt logikusan józan paraszti ésszel gondolom. Hogy tehát mindegy hogy hányat hozok, mindegy hogy kinek hozom, ha egyszer az EU-ból lett behozva Svájcba, és akkor már levámolták, akkor amikor visszaviszem ugyanoda, ahonnan hoztam (EU), akkor már nem lehet másodszori vám.

Nem tudom, jól okoskodom-e. Erre kellene egy ügyvéd szakértelme, hogy ezt megmondja.

gerbera317 # 2018.12.22. 15:30

Hmm. Én jártam mostanában többször is nyugat felé, Svájcban is. Azt tapasztaltam, hogy a kutya se kérdezte meg, mi van a batyumban, sőt, még csak tébláboló embert sem láttam, akinek eszébe juthatott volna, hogy mégiscsak megkérdezze.

Tauri # 2018.12.22. 08:21

Köszönöm a válaszát ügyvéd úr.

De nekem az a problémám, hogy ezek a termékek eredetileg az EU-ból voltak, az EU-ban vettem, csak átvittem Svájcba, és most visszahoznám pont oda, ahonnan eredetileg jöttek.

A kérdésem az az, hogy ilyet lehet, hogy ahányszor átviszem a határon, annyiszor vámolják?

Hogy tehát amikor az EU-ból átviszem Svájcba, akkor vámol Svájc, amikor ugyanazt visszaviszem az EU-ba, akkor vámol az EU? És ha 10x viszem oda-vissza, akkor 10x megvámolják ugyanazt?

A problémám tehát az, hogy olyan dolgokat hoznék vissza az EU-ba, amiket eredetileg az EU-ban vásároltam, csak közben kivittem Svájcba. És most hoznám vissza az eredeti származási helyére, az EU-ba.

lajcsó # 2018.12.22. 08:08

A kérdésed egyrészt hipotetikus, másrészt a korrekt válaszhoz ismerni kellene az EU-s vámtörvényeket. Tehát a nagykövetségünknél érdeklődjél a követendő szabályokról!
Nálunk nem is a VÁM a húzós hanem a fizetendő ÁFA mértéke (27%). Én is szoktam külföldről árút rendelni, ha a vámot meg is úszom (150 USD érték alatt), az ÁFA-t akkor is meg kell fizetnem (20 USD érték fölött).

Tauri # 2018.12.21. 20:58

Kedves édes drága aranyos jogász urak és hölgyek kérlek szépen titeket, hogy válaszoljatok nekem. Nem tudtam, hogy hová tegyem a topikot, mert külön VÁM fejezetet sehol sem találtam. Az adózáshoz állt a legközelebb, hiszen a VÁM a NAV-hoz tartozik, ami Nemzeti Adó és Vám hivatal. Tehát a VÁM édes testvére az adónak. Na ezért ebbe a fejezetbe nyitottam a topikot. A kérdésem tehát még 1x:

Svájcban élek már pár éve. Ide rendeltem Németországból apránként elektronikai dolgokat. Például használt laptopok, fényképezőgépek, videomagnók, más eleketronikai cuccok. Általában nem kellett VÁM-ot fizetnem, mert túl kicsi volt az értékük egyenként, és a VÁM mentes sávba estek. De néha még VÁM-ot is fizettem, amikor nagyobb volt az értékük. Tehát a cuccok az EU területéről származnak. Most hazaköltöznék Magyarországra, és vinném magammal a cuccokat vissza az EU-ba. Igen ám, de most már együtt van az összes cucc, és most már az együttes értékük jóval a VÁM mentes érték fölé esik. Kérdésem, hogy megvámolnak-e a svájci-német határon, amikor viszem vissza az EU-ba azokat a cuccokat, amiket onnan hoztam ki Svájcba? Ha nem, akkor milyen dokumentumaimnak kell lennie, avagy milyen nyilatkozatot kell tennem?

Tauri # 2018.12.21. 20:10

A Taurin élek Svájcban már pár éve. Ide rendeltem Németországból apránként elektronikai dolgokat. Például használt laptopok, fényképezőgépek, videomagnók, más eleketronikai cuccok. Általában nem kellett VÁM-ot fizetnem, mert túl kicsi volt az értékük egyenként, és a VÁM mentes sávba estek. De néha még VÁM-ot is fizettem, amikor nagyobb volt az értékük. Tehát a cuccok az EU területéről származnak. Most hazaköltöznék Magyarországra, és vinném magammal a cuccokat vissza az EU-ba. Igen ám, de most már együtt van az összes cucc, és most már az együttes értékük jóval a VÁM mentes érték fölé esik. Kérdésem, hogy megvámolnak-e a svájci-német határon, amikor viszem vissza az EU-ba azokat a cuccokat, amiket onnan hoztam ki Svájcba? Ha nem, akkor milyen dokumentumaimnak kell lennie, avagy milyen nyilatkozatot kell tennem?

Tauri # 2018.12.21. 17:34

A Taurin élek Svájcban már pár éve. Ide rendeltem Németországból apránként elektronikai dolgokat. Például használt laptopok, fényképezőgépek, videomagnók, más eleketronikai cuccok. Általában nem kellett VÁM-ot fizetnem, mert túl kicsi volt az értékük egyenként, és a VÁM mentes sávba estek. De néha még VÁM-ot is fizettem, amikor nagyobb volt az értékük. Tehát a cuccok az EU területéről származnak. Most hazaköltöznék Magyarországra, és vinném magammal a cuccokat vissza az EU-ba. Igen ám, de most már együtt van az összes cucc, és most már az együttes értékük jóval a VÁM mentes érték fölé esik. Kérdésem, hogy megvámolnak-e a svájci-német határon, amikor viszem vissza az EU-ba azokat a cuccokat, amiket onnan hoztam ki Svájcba? Ha nem, akkor milyen dokumentumaimnak kell lennie, avagy milyen nyilatkozatot kell tennem?

Tauri # 2018.12.21. 16:44

A Taurin élek Svájcban már pár éve. Ide rendeltem Németországból apránként elektronikai dolgokat. Például használt laptopok, fényképezőgépek, videomagnók, más eleketronikai cuccok. Általában nem kellett VÁM-ot fizetnem, mert túl kicsi volt az értékük egyenként, és a VÁM mentes sávba estek. De néha még VÁM-ot is fizettem, amikor nagyobb volt az értékük. Tehát a cuccok az EU területéről származnak. Most hazaköltöznék Magyarországra, és vinném magammal a cuccokat vissza az EU-ba. Igen ám, de most már együtt van az összes cucc, és most már az együttes értékük jóval a VÁM mentes érték fölé esik. Kérdésem, hogy megvámolnak-e a svájci-német határon, amikor viszem vissza az EU-ba azokat a cuccokat, amiket onnan hoztam ki Svájcba? Ha nem, akkor milyen dokumentumaimnak kell lennie, avagy milyen nyilatkozatot kell tennem?

Tauri # 2018.12.21. 14:15

A Taurin élek Svájcban már pár éve. Ide rendeltem Németországból apránként elektronikai dolgokat. Például használt laptopok, fényképezőgépek, videomagnók, más leketronikai cuccok. Általában nem kellett VÁM-ot fizetnem, mert túl kicsi volt az értékük egyenként, és a VÁM mentes sávba estek. De néha még VÁM-ot is fizettem, amikor nagyobb volt az értékük. Tehát a cuccok az EU területéről származnak. Most hazaköltöznék Magyarországra, és vinném magammal a cuccokat vissza az EU-ba. Igen ám, de most már együtt van az összes cucc, és most már az együttes értékük jóval a VÁM mentes érték fölé esik. Kérdésem, hogy megvámolnak-e a svájci-német határon, amikor viszem vissza az EU-ba azokat a cuccokat, amiket onnan hoztam ki Svájcba? Ha nem, akkor milyen dokumentumaimnak kell lennie, avagy milyen nyilatkozatot kell tennem?