ingatlan eladás után fizetendő adó


Gioconda # 2007.02.28. 10:43

Köszönöm! de ez akkor még mindig a cégen belüli jövedelem, ha ki akarom venni, jönnek rá az osztalékkulcsok ugyanúgy... (25-35 % + 14 %), vagyis a szabály az teljesen ugyanaz, mintha bármilyen más bevétele lett volna a cégnek és azt a tulajdonosai szeretnék "kivenni". Más egyéb extra, valamiért az ingatlanok vételével eladásával kapcsolatos egyéb illetékekk nincsenek?
Mondok egy példát. Az adóalap akkor az esetünkben legyen 1000. Ebből 16 % + 4 %, vagyis - 200. Adózás utáni nyereség 1800. Osztalékadó+ eü.-i, tb. valami (25+14 - 35+14) - 347, vagyis 1453 kivehető osztalékként. És akkor erre nem jön már semmilyen egyéb ingatlanokkal kapcsolatos bármilyen illeték?

Rexor # 2007.02.28. 10:32

Még valami. ha felújításról van szó, ennek költsége a lakás értékét növeli, a felújítás költsége igy az értékcsökkenés arányában "csöpögtethető" vissza mint költség.

Rexor # 2007.02.28. 10:30

Rendesen társasági adóval adózza le a társaság a jövedelmet (16% illetve 4% "különadó")

Ha eladja ugyanigy, csak ilyenkor költség a lakás könyv szerinti értéke, bevétel a akapott bevétel, ergo az adóalap a kettő különbözete.

Lakóingatlan bérbeadása tárgyi áfa mentes, a bejövő áfa nem vonható le.

Gioconda # 2007.02.28. 10:25

Sziasztok!

A kérdésem a következő lenne: ha egy egyszemélyes kft. vesz ingatlant ( ekkor rá ugyanúgy vonatkozik a 2 ill. 6 %-os adókulcs ), ezt felújítja, kiadja évekig, majd pedig eladja, akkor ez utóbbi cselekményeket ( lakás kiadás, lakás eladás) milyen kulcsok és milyen mértékben terhelik azt figyelembe véve, hogy jogi személyiségű társaságról van szó?

előre is köszönöm aválaszt

Loren # 2007.02.28. 09:25

bigdady és Palkó!

A meglévőre is fordíthatod, amennyiben értéknövelő a beruházás. Pl: közműfejlesztés, komfortfokozat növelés, fürdőszoba kialakítás, TETÕTÉRBEÉPÍTÉS.
Nem minősül értéknövelőnek pl, festés, tapétázás, burkolatcsere... vagy akárminek a cseréje, átalakítása.
Az ablakcsere jellemzően nem konfortokozat növelő dolog...

bigdady # 2007.02.28. 07:37

Roni04!

Hát ez az, hogy eladás után én nem új ingatlan felújítására akarom fordítani, hanem meglévőre.
Szerinted azt lehet vagy sem?

Roni04 # 2007.02.27. 19:33

Hát én meg úgy tudom, hogy ha eladom az ingatlanomat és a kapott jövedelemből egy másikat veszek, és az új ingatlanomban felújításokra fordítom a megmaradt összeget, véleményem szerint minden további nélkül lehetséges. Lehet amiket írtál. Csak legyen számla róla. Mert amikor az adóbevallásban az érintett rovatban a bevételek és kiadásokat be kell írni, nem fog kiderülni belőle, hogy az ingatalan vásárláson kívül felújítás is van. Ha adóellenőrzést kapsz (bár szúrópróbaszerű) akkor meg kell lennie az alátámasztó okiratoknak.
Most pontos törvényhelyet nem tudok írni. De a saját példámból kifolyólag biztos vagyok az állításomban. Neharagudj, nem olvastam végig a megjelölt témakört, de ahogy kivettem nagyjából, egy kicsit másról volt szó, de lehet tévedek.

bigdady # 2007.02.27. 19:07

Hát a másik rovatban pont nem ezt mondták:
http://www.jogiforum.hu/forum/23/10546
tetőt cserélni lehet? Tetőteret beépíteni?

Roni04 # 2007.02.27. 19:03

Palkó!

Fordíthatod felújításra. CSak legyen róla számla. ÁLtalában az számít felújításnak, ha ablakokat cserélsz, falat bontasz új falat emelsz. Ebbe véleményem szerint nem nagyon szoktak belekötni.

bigdady # 2007.02.27. 09:25

Palkó kérdésére a válasz engem is érdekelne.

unoka # 2007.02.26. 15:15

A nagymamám eladta vidéki házát 1,2 MFt-ért, mert az apukámhoz költözött, és már nem fogja használni. A ház fele részben az övé, fele részben pedig (öröklés útján) a két gyermekéé volt, ő pedig haszonélvezeti joggal rendelkezett. Kérdésem, hogy helyes-e az a feltételezésem, miszerint ezesetben (már kb. 15 éve vették a házat) az szja szerint meghatározott fiktív vételár levonása után maradó részt 20% adó terheli, és ezt az adót minden tulajdonos a rá eső rész után meg kell, hogy fizesse. Kérdésem továbbá, hogy amennyiben a mi lakáshitelünk törlesztésére fordítjuk a pénzt, akkor (legalábbis a mama és az apukám jövedelmét, hiszen a nagynénémnek nem vagyok egyenesági leszármazottja) az adót nem kell megfizetni? Még annyi info szükséges talán, hogy a lakáshitelt a férjemmel 50-50%-ban vettük fel, és a férjem szintén nem egyenesági leszármazott, de a rám eső hitelösszeg bőven van annyi, amennyi jövedelem itt keletkezhetett.
Előre is köszönöm, ha válaszol valaki!

Palkó # 2007.02.20. 10:35

Sziasztok !
Kérdésem lenne, hogy ha eladom az ingatlanomat, és másikat veszek kevesebbért, a különbözet, (amely személyi jöv.adó köteles, mivel három éve lett véve), fordítható-e az új ingatlan felújítására, ebben az esetben adómentes lesz-e?
Valamint milyen munkálatok számítanak az APEH szerint felújításnak?

csumpika # 2006.08.01. 14:03

Kiegészítésképpen: a tulajdoni megoszlás 50-50%, a lakás értéke vásárláskor 6.7 M Ft volt, azóta nem lett újítva, sőt nem is laktak benne. A hitelből pedig még jócskán van vissza.

csumpika # 2006.08.01. 13:58

Sziasztok!
A problémám a következő:
A párom pár éve vásárolt egy lakást, amit a lakáshitel miatt az akkori párjával közösen vásároltak meg papíron. Valójában minden törlesztőt és magát a lakást is csak a barátnőm fizette. Nincs is semmi vita ezzel kapcsolatban, viszont szeretnék megszüntetni a közös tulajdont. Az exnek semmilyen követelése nincs, viszont azt szeretnénk megtudni, hogy miképpen szüntethető meg a legolcsóbb módon a közös tulajdon. Adásvétellel? Ajándékozással? Milyen költségek merülhetnek fel?
Persze lesz egy menet, hogy egyáltalán a bank elfogadja-e a páromat egyedüli adósnak, de ez már megint más kérdés..

monalisa1 # 2006.08.01. 07:25

Valóban, az ajándékozás szót te írtad le, én a vételre és az öröklésre fókuszáltam, aztán az esetleges örökléssel kapcsolatban azt amit...

A pontatlanságért elnézést kérek.

Kmaci:
a tervezett személyi kölcsön felvételénél ugyanott azt is meg lehet nézni, hogy melyik bank adja kedvezőbb feltétellel a hitelt.

Rexor # 2006.08.01. 07:15

Monalisa legalább a saját hozzászólásodat olvasd el, egy szót sem ejtettél ajándékozásról, és a többi is pontatlan volt. Nagyon meg tudja kavarni az itt tanácsot kérőket az, ha félretájékoztatják őket.

monalisa1 # 2006.08.01. 07:06

Kedves Rexor!
Elfogadom a pontosítást, de én sem írtam mást: ha megveszi az ingatlant az érték után 2%-ot lesz köteles fizetni, ha ajándékba kapja 5%-ot.

Választhat...

Kmaci:
vélem minden bank az általa felkért becslővel dolgoztat, és így két azonos költség nem lesz. Vélem néhány tízezer forint. (Előfordulhat hogy a bank megelőlegezi aztán a hitel összegébe beszámolja.)

Segítség: a www.privatbankar.hu honlapon találni "Hitel" címszó alatt kölcsönkalkulátort, konkrétan a jelzáloghitelre várható Ft/hó összegére is, a felveendő hitel futamidejétől függően. A teljes hitel díjmutatót keressed: THDM.

Kmaci # 2006.08.01. 01:23

Még egy kérdésem volna. Ha felvennék egy hitelt mondjuk egy személyi hitelt ingatlanfedezetre akkor abban az esetben mennyi volna az értékbecslő munkadíja?

Rexor # 2006.07.31. 07:14

Monalisa, igen jól mondtad, majdnem minden rész kiigazitásra szorul sajnos.

  1. Nem öröklésről, hanem ajándékozásról van szó, ajándékozás esetén az illeték mértéke 18 millió forintig a ház forgalmi értékének 5%-a (lakástulajdon esetén) egyéb ingatlannál 18 millió forintig 11%.
  2. Ingatlan vásárlása esetén amit monalisa elmondott lakástulajdon adávételére vonatkozik, és a szabály az , hogy 4 millió forintig 2%, az azon felüli rész 6% (nincs 18 millió forintos határ). Egyéb ingatlan esetében az illeték mértéke 10%.
  3. Jövedelemadót csak ingatlanértékesités esetén kell fizetni, és ez független a lakás értéknövekedésétől.
  4. Az öröklési illetéket csak felvetették, mint ötletet, de nincs róla szó, hogy eltörlik (szinte nincs olyan osrzág, ahol ne lenne örökösödési illeték...)
monalisa1 # 2006.07.30. 21:16

Ingatlan vásárlása esetén az illeték 4 M Ft-ig 2%, az azon felüli rész 18 M Ft-ig 6%. Ezzel szemben öröklés esetén 18 M Ft-ig 2,5%.

Ha adásvétel jönne létre köztetek akkor az apukád jövedelemadót lenne köteles fizetni (25%) az eltelt 2 év tiszta értéknövekedése után, mivelhogy a szerzéstől 15 éven belül túlad az ingatlanon.

Mivel jelentős felújításra szorul a ház nem valószínű, hogy a 2 év alatt "felszaladt" az ára, lehet hogy jelenleg is csak 1,5 M Ft a becsérték. Ebben az esetben az apukád többlet jövedelemre nem tett szert, tehát nincs adófizetési kötelezettsége.

Ettől függetlenül a jövő évi szja bevallásban fel kell tüntetnie a ház eladását, de a vázolt "0" Ft haszonra figyelemmel adófizetési kötelezettsége nem lesz.

Magánvélemény: örökölni a jobb (...), már csak azért is mert a Parlament ezen 4 éves ciklusban esetleg eltörli a MDF által a választásoknál annyira hangsúlyozott örklési adót (= haláladót), és akkor a végén még jól jösz ki a dologból...

Én csak egy laikus hozzászóló vagyok, és amit itt a fórumban az előző hasonló ill. közel hasonló esetekből "összecsipkedtem" magamnak. Teháét ha valamit esetleg elírtam, jobban hozzáértő bizonyára kijavít majd.

Kmaci # 2006.07.30. 20:21

Nem tudom. Kb. 2 éve mondták be apámék a ház értékét, de értékbecslő nem jött ki. Amit bemondtak, azt elfogadták. A ház azóta ugyanúgy áll. Amúgy ez egy kis vájogház. És ellégé felújításra szorul.

monalisa1 # 2006.07.30. 18:02

És ma mennyi a becsült értéke?

Kmaci # 2006.07.30. 16:29

Sziasztok!

Apám nekem adná a mamám után örökölt házát. Mikor ő örökölte, 1,5 millió forintot mondtak be a ház értékére, amit elfogadtak. Ezután az összeg után adózott.
Az volna a kérdésem, hogy mivel járnék jobban. Ha megvenném tőle, vagy ha nekem ajándékozza? Mire mennyi illetéket kell fizetni? Minden költséget én fizetnék. Van e még az illetéken kívül más költség?

A válaszokat előre is köszönöm!

_Lala_ # 2006.07.30. 14:48

Ez tényleg így van, vagy létezik valamilyen lehetőség még a számukra?

Ha az általuk épített "ház" neve az, hogy "gazdasági épület", akkor nem kapnak rá semmit (se illetékkedvezményt, se adókedvezményt, se szocpotl, sőt, értelmes hitelt se nagyon), mert nem lakást/lakóházat építettek.

Szóval elő kell venni a használatbavételi engedélyt, és elolvasni, hogy mi a neve annak, amit építettek. Külterületen egyébként - tudtommal - nem könnyű lakóház építésére engedélyt kapni. Talán tanya-jelleggel, kellően nagy területen meg lehet oldani.

OTÉK:

29. § (4) A mezőgazdasági területen lakóépület szőlő, gyümölcsös és kert művelési ág esetén 3000 m2, egyéb művelési ág esetén 6000 m2 telekterület felett helyezhető el úgy, hogy az a megengedett 3%-os beépítettség felét nem haladhatja meg. A különálló lakóépület építménymagassága legfeljebb 7,5 m lehet.
(5) A mezőgazdasági területen több önálló telekből az 1. számú melléklet 55/A. pontja szerinti birtoktest alakítható ki. A birtoktest esetében a 3%-os beépíthetőség a birtoktesthez tartozó összes telek területe után számítva csak az egyik telken is kihasználható (birtokközpont), ha a telek területe legalább a 10 000 m2-t eléri, és a beépítés a szomszédos telkek rendeltetésszerű használatára nincs korlátozó hatással, illetőleg azt nem veszélyezteti. A birtokközpont telkén a beépítettség a 45%-ot nem haladhatja meg.

higins # 2006.07.30. 13:38

Sziasztok!
Testvérem eladta a lakását, és a kapott összegből férjével házépítésbe fogott. A házra most kapták meg a lakhatási engedélyt, de a hatóságnál azt a tájékoztatást kapták, hogy mivel az ingatlan külterületen van, így nem érvényes rá az a szabály, hogy az építésre, és a telekvásárlásra költött összeg leírható az ingatlan eladás után fizetendő adóból.

Ez tényleg így van, vagy létezik valamilyen lehetőség még a számukra?

Sanjnos szegények ugyan ilyen indokkal estek el a "szocpol"-tól is, és most ott álnak 2 gyerekkel, és egy vas nélkül, mert az építkezés elvitte minden pénzüket...
Előre is kösz!