TB fizetés


kisozike # 2015.02.21. 04:24

Szeretnek tanacsot kerni egy igen draga buntetesben.
2003tol Angliaban elek, itt fizetem az itteni tb-t (NI-t). Tavaly olvastam, hogy be kell jelenteni Magyarorszagon ha kulfoldre koltozom. Igy ezt meg is tettem, a lakcimemet megszuntettek es most kaptam egy levelet, hogy visszamenoleg fizessem be a tb-t 2009-ig, majdnem 500 000 HUF. Ezt miert is kell befizetnem, hisz nem hasznalom az otthoni egeszsegugyet, evente 2 hetet tartozkodom otthon, ket gyermekem van, angol allampolgarok, soha nem hasznaltak otthon az egeszsegugyet. Miert kell visszamenoleg befizetnem.

Ha igazolom, hogy Angliaban vagyok biztositva 2003 ota, akkor nem kellene, hogy eltoroljek ezt a visszafizetesi kotelezettseget, vagy milyen megoldast javaolna?

Koszonom elore is segitsegeket.

Adri28 # 2015.02.25. 09:16

Jó napot kívánok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni. Olyan kérdésem lenne, hogy a főnökömmel közös megegyezéssel 1 hónapra fizetés nélküli szabadságra megyek. Március 1-31ig. De ,április 1-től újra visszajövök dolgozni a munkahelyemre.Úgy tudom, hogy ha a munkaviszony megszűnik akkor jár még 45 nap , tehát addig biztosított még az ember.De azt is tudom, hogy erre az időszakra fizetési nélküli szabadságra nincs biztosítva az ember. A legfontosabb kérdésem az lenne, hogy ha én hétfőn azaz március 2-án bemegyek a NAVhoz, akkor nekem már van-e aznap Tb-ém?Vagy csak akkor lesz Tb-ém ha befizetem , mert úgy mondták, lehet beletelik 1-2 hétbe mire kiküdik a csekket, akkor én addig nem vagyok biztosítva?Ez azért lenne fontos , mert március 10-én megyek mandulaműtétre, és nem tudom, hogy fizetnem kellene-e a kórházban.Ha a csekket utólag küldik is ki, gondolom az adminisztráció miatt is, akkor én márciusban biztosítva vagyok-e?Nagyon szépen köszönöm a válaszát!

vaczkor... # 2015.02.26. 11:20

Adri28 2015.02.25. 10:16
Jó napot kívánok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni. Olyan kérdésem lenne, hogy a főnökömmel közös megegyezéssel 1 hónapra fizetés nélküli szabadságra megyek. Március 1-31ig. De ,április 1-től újra visszajövök dolgozni a munkahelyemre.Úgy tudom, hogy ha a munkaviszony megszűnik akkor jár még 45 nap , tehát addig biztosított még az ember.De azt is tudom, hogy erre az időszakra fizetési nélküli szabadságra nincs biztosítva az ember. A legfontosabb kérdésem az lenne, hogy ha én hétfőn azaz március 2-án bemegyek a NAVhoz, akkor nekem már van-e aznap Tb-ém? Vagy csak akkor lesz Tb-ém ha befizetem , mert úgy mondták, lehet beletelik 1-2 hétbe mire kiküdik a csekket, akkor én addig nem vagyok biztosítva?Ez azért lenne fontos , mert március 10-én megyek mandulaműtétre, és nem tudom, hogy fizetnem kellene-e a kórházban. Ha a csekket utólag küldik is ki, gondolom az adminisztráció miatt is, akkor én márciusban biztosítva vagyok-e? Nagyon szépen köszönöm a válaszát!

Kedves Adri!

  1. A fiznélküli ideje alatt nem biztosított.
  2. A fiznélkülire nem vonatkozik a 45 nap, ebben az esetben az első naptól fogva köteles EÜ-i szolgáltatási járulékot fizetni. (1997. évi LXXXIII. törvény 29. § (10). bek.)
  3. Ha 03.02-án bemegy a NAV-hoz, akkor „már van TB-je”, pontosabban az eü-i szolgáltató köteles ellátni Önt. Az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot a kötelezettség bejelentéséről szóló, állami adóhatóság által érkeztetett/iktatott T1011-es bejelentőlappal, vagy a kötelezettség megállapításáról szóló adóhatósági határozattal bizonyíthatja.

Lásd: http://www.oep.hu/…tasi_eljaras

4. A jogviszony-ellenőrzés lényege, hogy jelenleg valamennyi közfinanszírozott egészségügyi szolgáltató jogszabályi kötelezettségnek eleget téve, minden orvos-beteg találkozó alkalmával on-line módon ellenőrzi, hogy a beteg szerepel-e az egészségbiztosítónál vezetett nyilvántartásban. A jogviszony-ellenőrzés eredményétől függetlenül minden érvényes TAJ számmal rendelkező (zöld és piros) betegnek meg kell kapnia a szükséges egészségügyi ellátást. Amennyiben az ellenőrzés eredményeként kiderül, hogy a beteg jogviszonya rendezetlen –azaz „Piros lámpát kapott”, a közfinanszírozott ellátás nyújtását akkor sem tagadhatja meg az egészségügyi szolgáltató, és nem téríttetheti meg a beteggel az ellátás (gyógyszer, segédeszköz, stb. teljes árát)
http://www.oep.hu/…nyellenorzes

Néhány további info:

Aki tehát nem biztosított ÉS nem jogosult egészségügyi szolgáltatásra sem, annak 2015. január 1. napjától kezdődően havi 6.930,-Ft-ot kell fizetnie (napi 231,-ft). Aki járulék fizetésére kötelezett, annak az adóhatósághoz be kell jelentkeznie a T1011-es nyomtatványon. A bejelentéshez szükséges lakcímkártya, személyi igazolvány, adóigazolvány, TAJ kártya, valamint meghatalmazás, amennyiben nem személyesen járunk el. A bejelentkezés időpontjától havonta, minden hónap 12. napjáig kell a fizetési kötelezettséget teljesíteni. A járulékot addig kell fizetni, ameddig biztosítottak nem leszünk, vagy egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot nem szerzünk.

http://www.jogiforum.hu/hirek/33244 ; 2015.02.12.

Jogviszony hiánya esetén az OEP köteles átadni a biztosítási jogviszonnyal nem rendelkezők adatait az NAV-nak, amely vizsgálatot kezdeményezhet és az elmaradt egészségügyi szolgáltatási járulékot – a mulasztás szankcióival együtt – az elévülési idő figyelembevételével behajthatja.
http://www.oep.hu/…EKOZTATO.pdf

Egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettség

(Jogszabályi háttér: a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 5. §, 16. §, 39. §, a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 29. § (9) bekezdés, az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 20. § (6)-(7), (7a), (7c) és (10) bekezdés)
Magyarországon a társadalombiztosítás egy olyan kockázatközösség, melyben a részvétel mindenki számára kötelező, és ez a részvételi, illetve fizetési kötelezettség alapozza meg az egyes ellátásokra való jogosultságot.

Ebből eredően a kötelezettséget akkor is teljesíteni kell, ha egészségügyi szolgáltatást egyáltalán nem veszünk igénybe.

Mikor kötelezett a magánszemély egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére?

Az egészségügyi szolgáltatási járulékot annak a magánszemélynek kell fizetnie, aki a Tbj. szerint nem minősül biztosítottnak, illetve nem jogosult egészségügyi szolgáltatásra.
A biztosítottakat a Tbj. 5. §-a, az egészségügyi szolgáltatásra jogosultakat a Tbj. 16. §-a tartalmazza.

Biztosítottnak minősül pl.: a munkaviszonyban lévő személy, tekintet nélkül arra, hogy foglalkoztatása teljes vagy részmunkaidőben történik, a tanulószerződés alapján szakképző iskolai tanulmányokat folytató tanuló, az álláskeresési támogatásban részesülő személy.
Egészségügyi szolgáltatásra jogosultra jogosult pl.: táppénzben, gyermekgondozási segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermeknevelési támogatásban, saját jogán nyugdíjban, ápolási díjban részesülő személy, szociálisan rászorult személy.

Amennyiben tehát a fenti ellátásokban részesül valaki, akkor nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni.

Amennyiben azonban a fenti jogcímek alapján valaki nem minősül biztosítottnak, illetve egészségügyi szolgáltatásra sem jogosult, akkor egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetni, melynek mértéke 2015. január 1-jétől 6 930 forint (napi 231 forint).

Az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság a biztosítási jogviszonynak, illetve a Tbj. 16. § (1) bekezdés a)-o) és s) pontjaiban meghatározott jogosultsági feltételeknek a megszűnését követően további 45 napig fennmarad, ezen időszak alatt tehát még nem kötelezett az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésére a magánszemély. Ha a biztosítási jogviszonynak vagy a Tbj. 16. § (1) bekezdés a)-o) és s) pontjai szerinti jogosultsági feltételek fennállásának az időtartama 45 napnál rövidebb volt, akkor a megszűnést követően az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság ezen időtartammal hosszabbodik meg. 45 napig marad fenn, ha a jogosultsági feltétel megszűnését megelőzően fennállt korábbi jogosultsági feltétel 45 napnál hosszabb ideig állt fenn és az utolsóként megszűnt jogosultsági feltétel nem állt fenn 45 napig, de a két jogosultsági feltétel fennállása között 30 napnál kevesebb nap telt el.

Bejelentkezés a járulék fizetése alá

Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett magánszemélynek be kell jelentkeznie az adóhatósághoz a ’T1011-es nyomtatványon (2015. évre vonatkozóan a 15T1011-es nyomtatványon) a változást követő 15 napon belül. Az adatlap feldolgozását követően az adóhatóság az adózót nyilvántartásba veszi, és a befizetéshez szükséges csekkek postázását is biztosítja.

A bejelentkezéshez szükséges dokumentumok (a ’T1011-es nyomtatványon kívül):

  • személyazonosításra alkalmas igazolvány,
  • lakcímkártya,
  • adóigazolvány,
  • TAJ kártya,
  • meghatalmazás, amennyiben nem az igénylő jár el az ügyben

Az egészségügyi szolgáltatási járulékot a bejelentkezés időpontjától havonta, a tárgyhót követő hónap 12-ig kell megfizetni.
Az állami adóhatóság a járulékfizetésre kötelezett magánszemélyek adatairól havonta elektronikus úton adatot szolgáltat az Egészségbiztosítási Alap kezeléséért felelős szerv részére.
Kijelentkezés a járulék fizetése alól
Amennyiben a magánszemély a járulék fizetésére bejelentkezett, és ezt követően biztosítási, illetve egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot szerez, akkor a járulék fizetése alól az alábbiak szerint kell kijelentkeznie.
Biztosítási jogosultság esetén (pl.: az adózó munkaviszonyt létesít):

Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettség megszűnését nem kell bejelenteni az adóhatósághoz, ha a fizetési kötelezettség biztosítással járó olyan jogviszony létesítése miatt szűnik meg, amelyet az állami adóhatósághoz a munkáltató, foglalkoztató, illetve egyéni vállalkozás létesítéséről az önfoglalkoztató egyéni vállalkozó bejelentett. Az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség megszüntetéséről az állami adóhatóság határozatban értesíti az adózót.

Egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság megszerzése esetén viszont az adózónak kell bejelenteni az adóhatósághoz, hogy a továbbiakban már nem kötelezett az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére. Ezt szintén a ’T1011-es nyomtatványon kell megtenni a változást követő 15 napon belül.

A ’T1011-es adatlap bármely ügyfélszolgálaton beszerezhető, illetve letölthető a honlapon keresztül. A nyomtatvány megnyitásának feltétel az ÁNYK keretprogram letöltése.

A letöltéssel kapcsolatosan bővebb információt „Nyomtatványkitöltő programok letöltése” címszó alatt olvashat.

Ha az állami adóhatóság hitelt érdemlően tudomást szerez arról, hogy a magánszemély külföldön tartózkodik és nem minősül a Tbj. alapján belföldinek, vagy a magánszemély elhalálozott, a magánszemély egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettségének megszűnését nyilvántartásba veszi és a magánszemély előírt havi járulékfizetési kötelezettségét a kötelezettség megszűnése napjával, a magánszemély elhalálozása esetén a magánszemély halálának napjával törli.
Az állami adóhatóság kérelemre, visszamenőleges hatállyal törli a külföldön élőmagánszemély egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettségét, ha a magánszemély hitelt érdemlően igazolja (különösen a tartózkodást, illetve az egészségbiztosítási jogviszonyt igazoló okirattal), hogy

  1. huzamos ideje, életvitelszerűen Magyarország területén kívül tartózkodik, és
  2. tartózkodási helyén annak jogszabályai szerinti egészségbiztosítási rendszer hatálya alatt áll.

http://www.nav.gov.hu/…zettseg.html

3m88 # 2015.03.02. 20:04

Sziasztok!

A héten kaptam a NAV végrehajtási osztályától egy levelet, hogy félmilliós egészségbiztosítási járulék-tartozásom van, ami végrehajtható, és további értesítés nélküli végrehajtást foganatosíthatnak ellenem.
Én munkanélküli vagyok, nagyapámmal élek kettesben az ő nyugdíjából, én pedig segítek neki cserébe a napi teendők elvégézésében. Korábban kérelmeztem a járulékom fizetésének elengedését, de mivel nagyapám nyugdíja elég magas (130.000 nettó) ezért nem adták meg.
Kérdésem, hogy kérhetek-e erre racionális keretek között részletfizetést, illetve ha igen, akkor milyen nagyságú részletet? A bejelentő adatlapon nekem kell megnevezni a részlet nagyságát és nem tudom, hogy mit írhatnék amit nem utasítanak el. Én olyan havi 15.000ft-ot tartanék reálisnak és megfizethetőnek.
Illetve érdekelne, hogy ilyenkor mi a szokásos eljárás? Csak úgy szó nélkül jöhetnek a kétajtós szekrény-bácsik bármikor és ránk törhetik az ajtót, hogy viszik ami mozdítható? Február 10. a levél alján a dátum, de csak most kaptam kézhez (nem ajánlva jött). Kicsit aggódom...
Mindenféle segítségért messzemenőkig hálás lennék!

cincinnatus # 2015.03.03. 12:06

3m88 2015.03.02. 21:04
Sziasztok!
A héten kaptam a NAV végrehajtási osztályától egy levelet, hogy félmilliós egészségbiztosítási járulék-tartozásom van, ami végrehajtható, és további értesítés nélküli végrehajtást foganatosíthatnak ellenem.
Én munkanélküli vagyok, nagyapámmal élek kettesben az ő nyugdíjából, én pedig segítek neki cserébe a napi teendők elvégézésében. Korábban kérelmeztem a járulékom fizetésének elengedését, de mivel nagyapám nyugdíja elég magas (130.000 nettó) ezért nem adták meg.
Kérdésem, hogy kérhetek-e erre racionális keretek között részletfizetést, illetve ha igen, akkor milyen nagyságú részletet? A bejelentő adatlapon nekem kell megnevezni a részlet nagyságát és nem tudom, hogy mit írhatnék amit nem utasítanak el. Én olyan havi 15.000ft-ot tartanék reálisnak és megfizethetőnek.
Illetve érdekelne, hogy ilyenkor mi a szokásos eljárás? Csak úgy szó nélkül jöhetnek a kétajtós szekrény-bácsik bármikor és ránk törhetik az ajtót, hogy viszik ami mozdítható? Február 10. a levél alján a dátum, de csak most kaptam kézhez (nem ajánlva jött). Kicsit aggódom...
Mindenféle segítségért messzemenőkig hálás lennék!

1. Nem írt arról, hogy mi a tartozás oka? Egészen más a megítélés, ha vállalkozó volt és nem fizetett, vagy ha munkanélküliként az eü-i szolgáltatási járulékot nem fizette.

2. Ha havi 15.000 Ft-tal tudna törleszteni, úgy írja be ezen összeget, valamint hivatkozzon a körülményeire. (Évek óta munkanélküli…, szegényes körülmények stb.

3. A járuléktartozás adók módjára végrehajtható tartozás, melynek behajtási sorrendjét a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény határozza meg. A PÉNZKÖVETELÉS VÉGREHAJTÁSának szabályait az 58. §-tól olvashatja.

4. A nagyi tulajdonát az Ön tartozása miatt nem foglalhatják le.

Doncipok # 2015.03.04. 07:29

Segítségre szorulok az alábbiakban:

  • magyarországi lakóhellyel rendelkező,
  • külföldi - EU tagállamban - felsőoktatási intézetben hallgatói jogviszonnyal rendelkező -diák (Magyarországon jogviszonyban nem áll, nem cserediák),
  • külföldön kizárólag második lakcímmel (nem fő lakcímmel) rendelkező,
  • akinek a felsőoktatási intézménye nem írta elő a képzés országában kötött biztosítás igazolását,
  • gazdaságilag inaktív (jövedelemszerző tevékenységet, diákmunkát nem folytató)

hogyan jogosult Magyarországon, valamint a fogadó országban és más EU tagállamban egészségügyi ellátásra.
Milyen bejelentési és fizetési kötelezettsége áll fenn Magyarországon?

Előre is köszönöm a válaszokat!

sortie # 2015.03.06. 07:41

Ha senki nem válaszol a kérdéseket erre az e-mail címre célszerű elküldeni:

oep@oep.hu

prepo # 2015.03.13. 11:33

Tisztelt Szakértő!

Szeretném a segítségét kérni, édesanyám ügyében.
Sajnos több mint 5 éve nincs munkája és így a TB-je sincs fizetve. Már "kirepültem" otthonról, dolgozom. Szeretném rendezni édesanyám TB tartozását, de sajnos a makacssága vagy hívjuk anyai szívnek, nem engedi hogy ezt a témát bolygassuk a "nagy büntetéstől" félve. Inkább reménykedik abban hogy nem kerül a NAV radarjára, mint hogy a fia plusz terhet vállaljon fel. Holott a szüleim segítése, mint gyerekük lenne az egyik kötelességem.
Viszont én meg aggódom érte, öregszik/változókor/gyengébb immunrendszer egy szóval jó lenne ha zöld lenne a lámpa a neve mellett.
A kérdésemei:
Mekkora összeg lenne az 5 év befizetése?
Ha meghaladja az 5 évet a TB nem fizetése azt is behajtják?
Tényleg csak egy összegben és rögtön fizetve lehet törleszteni?
Eljárhatok ügyében engedélye, meghatalmazása nélkül?

Nagyon szépen köszönöm idejét és válaszát!

Tisztelettel,
prepo

lanna3 # 2015.04.07. 13:59

Tisztelt Szakértő!

Gyermekem egy éve végezte az iskolát.Azóta nem dolgozott itthon így tb-je sincs fizetve.Külföldön keres munkát,de bejelentett munkája még nincs. Én fizetném a tb-t utána, de ő nem szeretné, mivel úgy gondolja, hogy akkor utólag is behajtják a tb tartozást. Tehát, ha én bemegyek az Apeh-hoz és jelentem, hogy szeretnénk fizetni a tb-jét,akkor mindenképp kifizettetik vele z elmaradt egy évet is?

Válaszát előre is köszönöm!
üdvözlettel:
Lili

lala85 # 2015.04.15. 15:35

Honositott magyar állampolgár vagyok.Rendelkezem magyar útlevéllel,adókártyával és tartózkodásival,de az állandó lakcimem külföldi(nem EU).Egy cég alkalmazna,Ők tudnak TAJ kártyát igényelni nekem,mint munkavállalónak?Mert nekem nem akarnak adni magánszemélyként mig nem lakom itt 1 évig.Köszönöm a választ.

Promod # 2015.04.24. 08:45

Tisztelt Szakértő!

Magam után fizetem a tb-t, mivel háztartásbeli vagyok és a munkaügyi hivatalban sem vagyok regisztrálva. Kaptam 3db csekket 6930Ft állt mindegyiken. Én jóhiszeműen befizettem mind a hármat, majd egy hónapra rá kaptam 10 db ugyanilyen csekket. Ezeken már szerepelt a számlatulajdonos:"NAV Egészségbizt. Alapot megillető bev." nevén kívül a bef. azonosító is. A kérdésem az lenne, hogy nem lesz-e ebből elmaradásom, hogy nem volt azonosító a csekkjeimen, amiket befizettem? Illetve hol tudnék rákérdezni arra, hogy van-e bármilyen tartozásom tb ügyben. Tavaly kértem 12 db csekket amit be is fizettem.

Segítségét előre is köszönöm!

zsssan # 2015.04.24. 20:53

Tisztelt uram/hölgyem!
Nemrég lettem magyar állampolgár, rendelkezem magyarországi lakcímmel és már igényeltem is a TAJ-kártyámat. Miután megkaptam közölték, hogy a befizetést postai úton rendezhetem. Ma kaptam meg a csekkeket (9 db-ot) és egyik magyarországi ismerősöm szerint visszamenőleg be kell fizetnem fél évi összeget, csak úgy lesz érvényes a Taj-számom. Nem tudom kihez fordulhatnék tanácsért, kérem, ha tud válaszoljon, hogy milyen összeget kell befizetnem és mikortól. Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel B.Zsanett!

newg # 2015.04.30. 18:15

Jo napot kivanok!

Nemetorszagban dolgozom, kiküldetesben vagyok.
Beadtam a papirjaim az adom vissza igenylesere de mar tobb honapja a fonokom nem adja ki az adokartyam.

Mit tegyek?
Vissza igenyelhette helyettem? es ha igen akkor ez mivel jar?

koszonom.

Zengőbérci # 2015.05.04. 14:46

zsssan 2015.04.24. 22:53

Tisztelt uram/hölgyem!
Nemrég lettem magyar állampolgár, rendelkezem magyarországi lakcímmel és már igényeltem is a TAJ-kártyámat. Miután megkaptam közölték, hogy a befizetést postai úton rendezhetem. Ma kaptam meg a csekkeket (9 db-ot) és egyik magyarországi ismerősöm szerint visszamenőleg be kell fizetnem fél évi összeget, csak úgy lesz érvényes a Taj-számom. Nem tudom kihez fordulhatnék tanácsért, kérem, ha tud válaszoljon, hogy milyen összeget kell befizetnem és mikortól. Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel B.Zsanett!

Magyarországi ismerősen vélhetőleg tévesen tájékoztatta.

Miután megkaptam közölték, hogy a befizetést postai úton rendezhetem. Nem tudom kihez fordulhatnék tanácsért

Azon kérdéseit, hogy milyen összeget kell befizetnie és mikortól célszerű lenne annak a kormánytisztviselőnek feltenni, aki az ügyeit intézte.

A magam részéről 6 hónapos szabályról nem tudok.

Főszabály, hogy a közigazgatási szerv határozatban, a jogszabály megjelölésével (szakasz, bekezdés is!) közli az ügyféllel, hogy milyen kötelezettségei vannak.

Álláspontom szerint a közigszerv akkor járt el helyesen, ha a csekket határozattal, vagy végzéssel, de legalábbis kísérőlevéllel küldi meg az ügyfél részére.

A kísérőlevélnek tartalmaznia kell a kérdéseire a választ.

Ennek hiányában keresse fel a legközelebbi kormányablakot és kérje a segítségüket.

Zengőbérci # 2015.05.04. 14:48

Promod # e-mail 2015.04.24. 10:45

Tisztelt Szakértő!

Magam után fizetem a tb-t, mivel háztartásbeli vagyok és a munkaügyi hivatalban sem vagyok regisztrálva. Kaptam 3db csekket 6930Ft állt mindegyiken. Én jóhiszeműen befizettem mind a hármat, majd egy hónapra rá kaptam 10 db ugyanilyen csekket. Ezeken már szerepelt a számlatulajdonos:"NAV Egészségbizt. Alapot megillető bev." nevén kívül a bef. azonosító is. A kérdésem az lenne, hogy nem lesz-e ebből elmaradásom, hogy nem volt azonosító a csekkjeimen, amiket befizettem? Illetve hol tudnék rákérdezni arra, hogy van-e bármilyen tartozásom tb ügyben.
Segítségét előre is köszönöm!

Személyesen a NAV ügyfélszolgálatán.

Levélben pedig a lakóhelye szerinti NAV-nál.

Krsztn06 # 2015.05.04. 15:43

Tisztelt Szakértő!

A főiskola befejezése után 2 hónapon keresztül nem fizettem be ezt a 6390 Ft-os járulékot. Ezt követően külföldön helyezkedtem el, és amikor megkaptam a kinti Európai Egészségbiztosítási kék kártyámat, akkor bejelentettem itthon a TB-nél a külföldi munkavállalás tényét.
Azt is mondták hogy ezután a NAV felé már nincs tennivaló, mert ők is értesülnek arról hogy biztosított vagyok már.
De mi a teendő ezzel a pár hónappal a munka kezdete és az iskola vége közt? Utólag befizetni minél hamarabb?
Személyesen a NAV ügyfélszolgálaton kell ezt vagy van rá valamilyen formanyomtatvány?

Válaszát előre is köszönöm!

timi vidék # 2015.05.05. 05:58

Üdv mindenkinek.

10 éve nincs rendes munkám, nincs TB-m.

Viszont 50 éves lettem. A fiam ragaszkodik hozzá, hogy legyen és fizetné.

Mit kell tennem a önkéntes szerződöttséghez?
Ráckeve. üdv.

Rexor # 2015.05.05. 11:28

Ez nem önkéntességi alapon működik, ha nem vagy más jogcímen biztosítva, akkor legalább az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni kell (vagy fizetni kellett volna), amelynek az összege jelenleg 6.930 Ft/hó. Ha ez nem történt meg, akkor 5 évre visszamenőleg behajthatják.

Ha egyébként biztosítva vagy és a jövendőbeli nyugdíjadat szeretnéd kiegészíteni, akkor egy önkéntes nyugdíjpénztárral jobban jársz.

Belovary # 2015.05.06. 09:20

Üdv!

3 éve külföldön élünk a családommal. Két pici fiúnk itt született külföldön, de természetesen Magyar állampolgárok. Rendesen fizetjük itt a TB-t, minden. Sajnos úgy alakult, hogy haza kell költöznünk, és máris egy komoly probléma merült fel. Mint kiderült, bejelentési kötelezettségünk lett volna a TB felé, hogy mi kijöttünk ideiglenesen külföldre. 3 éve mentünk mi önkormányzat, meg mindenhová, ahol ugyanúgy tanácstalanok voltak mint mi, hogy kinek, és mit kell lejelenteni. Szóval nagyon érdekelne, hogy ilyen szituációban most mi is van. Azt tudjuk, hogy két országban nem lehet a TB-t fizetni, de itt olvasom, hogy utólag kifizettetik, akkor mégiscsak lehet fizetni 2 országban? Ez nem egészen tiszta. Bejelentettük volna, ha tudtuk volna, hogy be kell. Persze tudom hogy a törvény nem ismerése nem ment fel minket a kötelezettségek alól. De ha most közlik, hogy több százezret fizessünk be mindannyiunk után, vagy milliókat, mégis hogyan, és honnan? Érdekelne, hogy volt e valaki hasonló helyzetben, vagy esetleg mire lehet számítani. Köszönöm!

sortie # 2015.05.06. 14:41

Belovary 2015.05.06. 11:20
Érdekelne, hogy mire lehet számítani. Köszönöm!

Külföldön munkát vállalók bejelentése

Aki más EGT tagállamban szerez egészségbiztosítási jogosultságot annak az egészségbiztosítási ellátásra szerzett jogosultságát be kell jelenteni az egészségbiztosítóhoz.

Milyen következményekkel jár a bejelentés késedelme vagy elmulasztása?

A bejelentést a külföldön létrejött biztosítási jogviszony létrejöttétől, illetve annak megszűnésétől számított 15 napon belül kell megtenni.

Felhívjuk a figyelmét, hogy a bejelentés késedelme, elmulasztása, vagy a nem megfelelő bejelentés 10.000,- Ft-tól 100.000,- Ft-ig terjedő mulasztási bírság kiszabását vonhatja maga után!

http://www.oep.hu/…elentes.html#… kell a bejelent%C3%A9s megtenni? Milyen k%C3%B6vetkezm%C3%A9nyekkel j%C3%A1r a bejelent%C3%A9s k%C3%A9sedelme vagy elmulaszt%C3%A1sa?

kaprincs # 2015.05.10. 21:03

Tisztelt szakértő!

2014 december 31-ig voltam folyamatos munkaviszonyban, majd ezt követően 2015 január 29-től 2015 március 28-ig 59 napig) álláskeresési járulékot kaptam. Annak lejáratakor azt mondták hogy még 45 napig, azaz 2015 május 13-ig érvényes a TB-m jogosult vagyok eü ellátásra.

No, közben az történt hogy április 14-én munkába álltam, de 16 nap után április 29-én a munkáltató próbaidő alatt, azonnali hatállyal elbocsátott.
Hab a tortán hogy az általam a munkáltatónak leadott OEP igazolványom ezalatt a 2 hét alatt szőrén szálán eltűnt a munkáltatónál! Ők kiállítottak egy újat, amiben összesen a náluk eltöltött 16 nap van leigazolva! A korábbi munkahelyeim, a majd 20 évről szóló igazolás sehol!

Két kérdésem lenne tehát:

1. Azáltal hogy a 45 napos "türelmi időszakban" dolgoztam 16 napig, hogy változott a helyzet? Az eredeti május 13 + 16 napig vagyok jogosult, vagy az elbocsátásom után a 16 nap munkában töltött nap miatt április 29 + 16 napig?

A második kérdésem pedig az lenne hogy ha a munkáltató nem találja meg az elmúlt 20 évem adatait tartalmazó OEP igazolványt, akkor mit tehetek? Az egyértelmű hogy én átadtam nekik amikor beléptem.

vaczkor... # 2015.05.11. 11:06

kaprincs

1. Ebtv. 29. § (9) bek. c) Az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság a biztosítási jogviszonynak a megszűnését követően 45 napig marad fenn, ha a jogosultsági feltétel megszűnését megelőzően fennállt korábbi jogosultsági feltétel 45 napnál hosszabb ideig állt fenn és az utolsóként megszűnt jogosultsági feltétel nem állt fenn 45 napig, de a két jogosultsági feltétel fennállása között 30 napnál kevesebb nap telt el.

Magyarul április 29 + 45 nap.

2. Az egyértelmű kevés. Igazolható a leadás ténye?

Ha Ön leadta, akkor keresse. Amennyiben a volt munkáltató nem találja meg, úgy panasszal élhet az egészségbiztosítónál és a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál.

Utóbbinál arra hivatkozva, hogy a munkáltató az adatvédelmi és adatkezelési kötelezettségeit súlyosan megsérti mivel a dolgozók okmányait (TB igazolványt) nem zártan tárolja, illetve annak kezelése, továbbítása ellenőrizhetetlen módon történik, a munkáltatónál a dolgozók okmányai eltünnek....

kaprincs # 2015.05.11. 11:41

vaczkor!

Köszönöm a választ.

A leadás tényéről:

A 2013 nyara óta érvényben lévő szabályok szerint (már amit találtam erről a neten) ha az újonnan belépő munkavállaló nem adja le a TB igazolványát, akkor erre a munkáltató írásban köteles felszólítani. ha ezek után sem adja le (nem tudja leadni) akkor erről írásos feljegyzést kell készíteni a munkáltatónak és új Tb igazolvány állíthat ki ez esetben.
Az említett írásbeli feljegyzést 5 évig meg kell őriznie a munkáltatónak.

Mivel én leadtam amikor odamentem dolgozni, -ezért nem készült ilyen fent említett feljegyzés!

A másik dolog pedig, -a zártan tárolás:

Én egy Szombathely közeli (lukácsházai) cégnél dolgoztam helyileg.

A bérszámfejtés Győrben egy ottani cégnél zajlik. Oda küldte Lukácsházáról a céges HR-es állítólag a belépésem után a TB kiskönyvem is
Aztán arról a győri postacímről kaptam meg a munkaviszony megszűnésekor szokásos papírokat, és az újonnan kiadott (mivel a régit ott nem találták) TB igazolványt.

Szóval cifra ez a történet!

Az külön megér egy misét, hogy ha postán küldenek ki valamit, hogy lehet az bizonyítani pro és kontra hogy mi volt a küldeményben?

heva16 # 2015.05.19. 08:44

Tisztelt Hölgyem/Uram!

2014-ben lejárt a GYES-em. Azóta nincs munkaviszonyom, semmilyen más jogcímen sem vagyok biztosított és a NAV-hoz sem jelentkeztem be járulékfizetésre. Hogyan lehetséges az, hogy az ügyfélkapu mégis érvényesnek mutatja a TAJ számomat, illetve az orvosnál sem szóltak, hogy rendezzem a TB-met? Ha most bejelentkezek a NAV-hoz, visszamenőleg ki fogják fizettetni az elmaradt járulékokat is?
Köszönettel:

H. Éva

Rexor # 2015.05.19. 10:51

Nem biztos, hogy rögtön "pirosra" vált a rendszer, de előbb utóbb biztos meg fog történni. Az elmaradt járulékokat úgyis meg kell fizetni, szóval ha más jogviszonyban nem vagy biztosítva ajánlatos ezt minél hamarabb megtenni.