TB fizetés


nandy # 2010.05.19. 20:44

David:

Veheted nyugodtan jogi szakvéleménynek is!

A lényeg az, hogy a munkavállaló köteles munkát végezni, kivéve, ha pl. orvosilag indokoltan távol van.
De ha te az igazolás ellenére is dolgoztál, akkor arra bizony munkabér jár.

monalisa1 # 2010.05.19. 14:58

Dávid 78

Mostanság komolyabb betegséggel sem mernek az emberek betegszabadságra menni, féltve a munkahelyüket. Az 1-2 napos "betegség" legfeljebb macskajaj...

monalisa1 # 2010.05.19. 14:54

ungern

Irjon levelet -vagy e-mailt- a Nyugdíjbiztosító Igazgatóság lakhely szerint illetékes ügyfélszolgálatára - az összes vonatkozó adat pontos megadásával. Pár héten belül érdemben választ fog kapni a problémájára.

Külön kérdés hogy 93 és 96 között tényleges munkaviszony állt-e fenn, vagyis be volt-e jelentve, fizettek- vontak-e nyugdíjjárulékot stb. Ez majd kiderül a Nyufig nyílvántartásából.

http://www.onyf.hu

A honlap jobb oldalán található az ügyfélszolgáltról a tájékoztató.

"Lisa"
laikus hozzászóló

David 78 # 2010.05.19. 10:47

Ezt mint jogi szakvéleményt állitod, vagy csak ez a véleményed?

Hivatalos válasz itt nem jön?

nandy # 2010.05.19. 10:08

Nem teheti meg, hogy a ledolgozott napra nem fizet bért!!!

Te megtehetted volna, hogy az orvosi igazolás alapján nem dolgozol. De bementél, dolgoztál, így jár a bér.

David 78 # 2010.05.18. 14:52

Jelenléti iven nyilván a valóságnak megfelelően munkanapként jelöltem.

Ők arra hivatkoznak, hogy csak azt tudják figyelembe venni, ami az orvosi igazoláson áll. Viszont ezzel nem röviditjük meg a tb-t, sőt, a tb jó járna, tehát nem értem, mi a gond.

Előző munkahelyemen egyébként ugyanez volt. Én ezt tipikus magyar bürokratikus fontoskodásnak tartom.

nandy # 2010.05.18. 13:25

A bérszámfejtő csak a rendelkezésre álló okmányok szerint tud számfejteni. A jelenléti íven hogyan szerepel?

Az nem jogellenes, ha az orvosi igazolás ellenére is dolgozol, sőt, szerintem teljes bért kell fizetni arra a napra, nem pedig betegszabit vagy táppénzt.

David 78 # 2010.05.18. 09:55

Tisztelt Ügyvédek,

egy egyszerű kérdésem lenne:

ha az orvos kiir táppénzre mondjuk 3 napra, de én két nap után megyek dolgozni, akkor a bérszámfejtő 3 nap táppénzt akar számfejteni. Ez biztos, hogy rendben van igy, nincs mód arra, hogy a tényleges betegállományt számolják el?

ungern # 2010.05.14. 12:04

Tisztelt Szakértő!

1990-ben rokkantnyugdíjat állapítottak meg számomra. Felépültem, 1993 és 1996 között újra dolgoztam. Időközben elértem a nyugdíjkorhatárt. Jelenleg őszintén szólva előnyösebb lenne, ha öregségi nyugdíjban részesülhetnék. Kérhetem-e felülvizsgálatomat, illetve lemondhatok-e a rokkantsági nyugdíjamról azzal, hogy öregségi nyugdíj megállapítását kérem? (Ehhez elég szolgálati idővel rendelkezem.)

Válaszát köszönöm!

Kuszák # 2010.04.06. 14:34

T. Szakértő!

Azt szeretném megkérdezni,hogy férjem 2001. júniusában abba hagyta az egyéni vállalkozását és át ment egy Bt-be /Saját vállalkozás ahol Ő alkalmazott/ dolgozni ahol azóta is rendszeresen fizetik utána a járulékokat,de most kapott a Bt egy levelet miszerint nincs bejelentve hozzájuk mint alkalmazott.Hogyan fordulhat az elő hogy tíz évig senkinek sem tűnt fel,hogy csak fizetnek utána és nincs nyilvántartva. A Bt-re milyen büntetést szabhatnak ki?
A válaszát előre is köszönöm.

kllzslt # 2010.04.05. 13:55

Tisztelt Szakértők!

Olyan kérdésem lenne, hogy több éve folyamatosan az EU-ban dolgozom (Olaszo., majd Németo.) A TB járulékot fizettem itthon, hogy megkapjam az E109-es nyomtatványt.
Eközben a német munkaadóm is fizette N.o.-ban a járulékot utánam.
Most, hogy le kívánom mondani az itthoni TB-t azt közölték velem, hogy büntetésre számíthatok, mert két helyre nem lehet egyszerre fizetni.

Kérdésem, ez hogy működik pontosan? Mit tegyek, hogy ne kelljen büntetést fizetnem?

Köszönettel:

kllzslt

nandy # 2010.03.17. 10:10

Ha a családban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 34.200,-Ft-ot, akkor lehet mentességet kérni.
Be kell menni az önkormányzati jegyzőhöz, ő fog igazolást adni, ill. jelenteni az APEH felé.

Fontos tudni, hogy visszamenőleg nem fog igazolni semmit, tehát az elmúlt két évet másképp kell rendezni, pl. méltányosságot kérni az APEH-től.

Vidosa3 # 2010.03.16. 11:28

Kedves hozzáértők.
Olyan ügyben szeretnék segítséget kérni, hogy 2éve vagyok munkanélküli, nem volt fizetve a tb-m.
Jelenleg is munkanélküli vagyok.
Családomban még egy munkanélküli és egy Apeh 0-ás jövedelem igazolással rendelkező él.
Olvastam már több helyen hogy van akinek szociális rászorultsága miatt nem kell Tb-t fizetni.
Valaki tudna nekem segíteni abban, hogy mik a feltételek ehhez?
Előre is köszönöm.

inci54 # 2010.03.11. 11:50

Szeretném megkérdezni, hogy kell e nekem fizetni a 4500 ft-ot, lejárt februárban a munkanélkülim, sajnos nem dolgozom, a férjem után özvegyi nyugdíjban részesülök.
Hol az Apeh-nél kell rendezni?
Köszönöm

peter111 # 2010.02.19. 23:55

Tisztelt szakértő!

A következő felől szeretnék érdeklődni, hogy végre tisztán lássak:

A feleségem most 3 hónapos terhes, augusztus 30-ra várjuk a babát és szeretnénk tudni, hogy jogosult-e a terhességi-gyermekágyi segélyre ha:

2007.12.03.-tól 2008.07.04.-ig volt folyamatos munkaviszonya,
majd ezután 2008.07.08–2008.10.05.-ig munkanélküli ellátásban részesült
ezt követően 2008 szeptemberétől AM kiskönyvvel dolgozott és saját maga után fizette a TB-t
2009.02.27.- 2009.06.13.-ig bejelentett munkaviszonya volt, jelenleg pedig ápolási díjat kap 2009.09.23.-tól.
Sok féle verziót olvastam már, remélem most egyértelmű választ kaphatok mindenre, még arra is ha nem vagyok erre jogosult.

Előre is köszönöm. Izgatottan várom a válaszát.

monalisa1 # 2010.02.19. 21:52

Tudjad: itthon mostantól lényegesen megkönnyebbült vállalkozást létrehozni: be kell menni az okmányirodába és lényegében megvan.

monalisa1 # 2010.02.19. 21:49

Bocs de nem hiszem hogy egy rakatnyi feltett kérdés megválaszolására lenne hivatott ezen jogi fórum, sőt neked nem is jogi- hanem ADÓügyi problémáid vannak.

Itthonról kérj fel adóügyi dolgokban jártas könyvelőt - vélem meg tudod fizetni, és mire egy év múlva hazajössz topp rendben lesznek a dolgaid.

http://www.adozona.hu

"Mona"
laikus hozzászóló

dnok # 2010.02.19. 04:42

Kicsit bonyolult a kérdésem, de remélem lesz rá válasz. Külföldön élek 5 éve. Itt fizetek TB-t és adózok rendesen. Otthonról van TAJ számom, feltehetően nem aktív, mert 5 éve nem fizettem rá semmit sem. Szerencsére nincs is szükségem a magyar ellátásra, de ha hazaköltözök jövőre akkor igen. El is odázhatnám a kérdést, de nem tudom, hogy mi a törvényes megoldás. Az adózást is mielőtt eljöttem a cégem bevallotta nekem. Azóta nem adóztam, de de nem is kerestem otthon egy vasat sem. Most, hogy elkezdtem hébe-hóba Magyarországra is bedolgozni külföldről, de nincs cégem, hivatalosan ki tudnak fizetni mint magánember. Így gondolom jövőre be kell vallanom az adómbam otthon. Ugye? A kérdés még fokozódik azzal, hogy a TAJ számomat is kérik a fizetéshez. Amit persze megadhatok, de nem tudom, hogy az helyes e. A magánynyugdíjam számlaszámát is kérik, de az meg egy másik tészta, azt se tudom, hogy létezik e még hiszen alig volt rajta valamennyicske összeg amikor még fizettem. Tanács? Köszönöm.

nandy # 2010.02.05. 17:07

Meg kell előlegezni a beavatkozás költségét, és utólag megtéríti a kinti biztosítód. Legalábbis én így tudom.

jbondblade # 2010.02.03. 13:58

Sziasztok!

Par eve Angliaban elek es dolgozok, itt fizetem a biztositast, a minap kiderult hogy surgos mutetre kell mennem, aminek kovetkezmenyekepp par honapig agyban kell maradnom. Ugy dontottem, hogy inkabb otthon csinaltatnam meg a mutetet, hogy a labadozasban a csaladom is tudjon segiteni.

Az egyeduli bokkeno, hogy otthon nem fizetek TB-t. Na most olvastam mar kulonfele forumokat, de nem igazan kaptam valaszt, van ahol azt irjak, ha EU-s orszagban fizetsz es van EU-s biztositasi kartyad, akkor jogosult vagy barmilyen ellatasra alanyi jogon, masok meg azt allitjak, hogy visszamenoleg ki kell fizetni.

Mi az igazsag? Ha esetleg tenylegesen visszamenoleg kellene fizetnem ,amit nem igazan szeretnek -eleg sok evrol van szo-lehetne csaladtag TB kartyajat hasznalni?

Elore is koszonom a segitsegeteket!

jbondblade # 2010.02.03. 13:57

Sziasztok!

Par eve Angliaban elek es dolgozok, itt fizetem a biztositast, a minap kiderult hogy surgos mutetre kell mennem, aminek kovetkezmenyekepp par honapig agyban kell maradnom. Ugy dontottem, hogy inkabb otthon csinaltatnam meg a mutetet, hogy a labadozasban a csaladom is tudjon segiteni.

Az egyeduli bokkeno, hogy otthon nem fizetek TB-t. Na most olvastam mar kulonfele forumokat, de nem igazan kaptam valaszt, van ahol azt irjak, ha EU-s orszagban fizetsz es van EU-s biztositasi kartyad, akkor jogosult vagy barmilyen ellatasra alanyi jogon, masok meg azt allitjak, hogy visszamenoleg ki kell fizetni.

Mi az igazsag? Ha esetleg tenylegesen visszamenoleg kellene fizetnem ,amit nem igazan szeretnek -eleg sok evrol van szo-lehetne csaladtag TB kartyajat hasznalni?

Elore is koszonom a segitsegeteket!

dildy86 # 2010.02.01. 19:27

Sziasztok!

A helyzet a következő: Január 30- án megkaptam a diplomámat, és február 5- én szeretnék vállsebészhez menni. Fizetnem kell 5- én a vizsgálatért?

Előre is köszönöm a választ!

végrehajtó1 # 2010.01.27. 18:27

Egy ismerősöm azzal ijesztgetett, hogy ez adócsalás, és ezért le is csukhatnak.

Mond meg az ismerősödnek hogy őt csukják be :a DILIHÁZBA :)

gabor82 # 2010.01.27. 17:23

Köszi Nandy, megnyugtató amit írsz a biztosítással kapcsolatban. Nem tudom, hogy miért mondta az ügyintéző, hogy előbb valamiféle folyamatnak kell lenni a tb fizetésben, hogy zöld lámpás legyek. De azt is mondta, hogy inkább az oep-nél érdeklődjek ez ügyben, mert ő nem tudja. A másik dolog miatt viszont aggódom egy kicsit. Lehet, hogy mégis be kellett volna vállalnom, hogy kifizetek két évet visszamenőleg? Mi a legrosszabb ami történhet velem emiatt? Egy ismerősöm azzal ijesztgetett, hogy ez adócsalás, és ezért le is csukhatnak. Na hurrá mondom, akkor majd az állam fogja fizeti a tb-met ezután....

nandy # 2010.01.27. 12:01

Az ügyintézőnek igaza van, ha kiszúrják, hogy a múltban nem jelentkeztél be, akkor utólag határozattal állapítják meg visszamenőleg a kötelezettséget, plusz mulasztási bírságot is kaphatsz (általában nem bírságolnak, de törvényileg lehetséges).
Jó tudni, hogy lehetőség van mérséklést ill. részletfizetést kérni, egyéni szoc. helyzet alapján bírálják el.

A bejelentkezés a lényeg, onnantól él a biztosításod. Ha nem fizeted, akkor majd behajtják rajtad, de a biztosításod nem szüntetik meg ezért.