TB fizetés


Rikarda # 2009.10.01. 15:27

Sziasztok!

A következőben kérnék információt:

2009.01.01-óta kell fizetnem 4500 forintot. De, amikor az apeh-nél voltam, azt mondták, hogy a 2008-ast is ki kell fizetni, mind a 12 hónapot. Azt mondták(úgy egyeztünk meg), hogy 2009-ben 2 számla lesz fizetve párhuzamosan, a 2008-as 4350 Ft, és a 2009-es 4500 Ft. Ez eddig így is ment, de épp ma kaptam bedobott (nem tértivevényes) levelet, hogy a 2008-as után fizessek ki 4100 Ft kamatot. A kérdésem tehét az, hogy amikor eleve 2009-óta van fizetve, akkor jogosan követelik-e a 2008-as évit is, és azt plusz kamattal. Főleg, hogy jelenleg nem rendelkezem bevétellel, a szüleim adják a pénzt erre. (A idei 2009-est természetesen "jogosnak" tartom, csak avval van bajom, hogy a múlt évet is kell fizetni és az annak a kamatait is)

Liliska # 2009.09.29. 12:41

Nagyon köszönöm az infót! Akkor elküldöm a bejelentő lapot, remélem azért a késedelem miatt nem fognak megbírságolni....

VDodi # 2009.09.27. 12:10

@ nandy:
Köszönöm, akkor megkeresem őket.

nandy # 2009.09.26. 08:55

VDodi:

Érdemes lenne írásban állásfoglalást kérni az OEP-től, mert elég kusza jogszabályok vannak, melyek ráadásul most megint változtak.
/Pl. akkor lesz Mo-n biztosított, ha legalább 365 napja Mo-n tartózkodik, itt bejelentett lakcímmel/

anne01 # 2009.09.26. 07:19

Ha az első link nem jön be, megtalálod az OEP honlapján jogviszonyellenőrzés címszó alatt.

anne01 # 2009.09.26. 07:10
Liliska # 2009.09.25. 18:46

Na azt már sikerült kibogarásznom a jogszabályból, ha jól értelmeztem, hogy a fizetési kötelezettség nem terhel, mert Németország is EGT tagállam, csak valahol olvastam, hogy bejelentési kötelezettség akkor is terhel.
Valaki tudna ezzel kapcsolatban tájékoztatni? Van-e bejelentési kötelezettségem és jól értelmeztem a jogszabályt???

VDodi # 2009.09.25. 18:27

Sziasztok!

A következő problémámra nem találok egyértelmű választ:
Egy indiai lány fog jönni hozzánk szakmai gyarkolatra, aki cukorbeteg. Ennek következtében havonta szüksége van tetemes mennyiségű inzulinra és egy másik speciális gyógyszerből is nagyobb mennyiségre.
Az OEP-pel folytatott telefonbeszélgetésem után méginkább összezavarodtam, mert ott is emlegették a 4500 Ft-os TB hozzájárulást, de nem mondták el, hogy a lány biztosan igénybe veheti ennek fejében a szolgáltatásokat, vagyis a gyógyszertámogatást és az esetleges baleset utáni szolgáltatásokat. Magyarországon mint ösztöndíjas szakmai gyakorlatát töltő hallgató lesz. Ez azt jelenti, hogy nem klasszikus munkavállalóként fog dolgozni. Emiatt nem tudom, hogy a 4500 Ft-os TB hozzájárulást elég-e neki így megfizetni, hogy nem magyar állampolgár és hogy nem lesz klasszikus munkavállaló.
Ha valaki tudja a választ erre a kérdésre, akkor kérem segítsen.
Segítségeteket előre is nagyon köszönöm!

Üdvözlettel:
Dodi

Liliska # 2009.09.25. 18:08

Sziasztok!

Valaki világosítson fel, mert már össze vagyok zavarodva...
Szóval tavaly október 31-vel lejárt a diákom és megszűnt az egészségbiztosításom. Ekkor én már Németországba költöztem és ezzel egy időben ott kötöttem biztosítást. Németországban is van bejelentett lakcímem, nyilván vagyok tartva, de a Magyarországon továbbra is megvan a bejelentett lakcímem. Nem dolgozom, itthon vagyok a kisbabánkkal.
Igaz-e hogy, ha otthon van bejelentett lakcímem, akkor ott is kell járulékot fizetnem?
Nem ütközik-e ezzel az unios alapelvvel, hogy a biztosítási kötelezettség csak egy országban terhel?
És ilyen helyzetben mi a teendő? Visszamenőleg tavaly októberig kell megfizetnem azt a 4500 Ft-ot? Nem csak az új rendelkezés hatálybalépésének dátumától érvényes a szabály és terhel a fizetési kötelezettség?
Előre is köszönöm a válaszokat!

nandy # 2009.09.23. 07:10

Azért azt nem mondanám, hogy fizesse be visszamenőleg... Először azt kellene kideríteni, hogy mely időszakban kötelezett egyáltalán a fizetésre.
Át kell nézni a papírokat, és aztán be kell menni az APEH ügyfélszolgálatára, vagy levélben kell észrevételt tenni.

monalisa1 # 2009.09.22. 21:57

Múlt év április 1-ig visszamenőleg befizeti a 4.350 ill. f. évben már 4.500 Ft-ot - kamatmentesen megussza -, és egyből TB jogosult lesz. A lakhely szerint illetékes APEH
ügyfélszolgálati irodát kell felkeresni. (Adott esetben részletfizetés kérhető, vagyis a továbbaikra nézve elkezdi fizetni a 4.500 Ft/hó összegeket, valamint az elmaradás arányosan eloszható havi részletekre - egálig.)

Ma már az egészségügyi szolgáltatás nincs ingyen...

"Lisa"
laikus hozzászóló

nandy # 2009.09.21. 16:34

Ha személyi jövedelemadó tartozása van, az nem adódhat TB-járulék nem fizetéséből, mert akkor TB-járulék tartozása lenne.

escargot # 2009.09.21. 12:18

shulky - valószínűleg igen, de nem volt a csekk mellett elszámolás?

nandy # 2009.09.21. 12:11

Hát ezt szerintem az APEH jobban tudja, mint mi. Őket kellene felhívni, vagy személyesen bemenni.

shuky # 2009.09.21. 10:13

üdv. én ma kaptam egy csekket az APEH-től. hogy személyi jövedelemadó hátralékom van. Az elmúlt évben nem dolgoztam, TB-t nem fizettem. Ez vajon a TB fizetés hiánya miatt jött? vagy esetleg más miatt? A válaszokat előre is köszönöm!

nandy # 2009.09.15. 08:45

Amíg álláskeresési járadékot ill. segélyt kap, addig nem kell fizetni a járulékot.
Utána viszont igen. Egy kivétel van, ha az önkormányzat jegyzőjétől kér igazolást, hogy a családban az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a 34.200,-Ft-ot. De ezt utólag sajna nem lehet kérni!

Gabriella80 # 2009.09.15. 06:43

Kedves Monalisa!

Köszönöm a válaszát, annyit még hozzátennék, hogy nem volt ezidő (másfél év) alatt végig munkanélkülin. Nem tudnám megmondani, mennyit volt pontosan, de szerintem ez pár hónapra tehető.
Ekkor is ugyanaz a helyzet?

Üdv.: G.

monalisa1 # 2009.09.14. 21:54

A "munkanélküli" is csak jövedelem, tehát lett volna miből megkötni/fizetni az APEH-el a TB szerződést, és akkor nem halmozódott volna fel a tartozás. (Az hogy az ismerős mind ez idő alatt nem volt orvosnál - az ügyet érintve közömbös.)

Kezdje fizetni a havi 4.500 Ft egészségbiztosítási járulékot, a tartozásra pedeig kérjen részletfizetést pl. havi 3 ezer forintot, így ca. két év múlva egálba jut.

Ha időközben esetleg továbbra is munkanélküli és végleg kiesett mindenféle jövedelmezésből, az önkormányzattól lehet kérni "szegénységi bizonyítványt" melynek alapján az adóhivatal felmentést (= türelmi időt) ad egyrészt a szerződéskötés kötelezettsége alól, másrészt a kivetett adó beszezése is nyugszik. Az igazolvánnyal az orvosnál/kórháznál szükség esetén ismerőse az alapellátást megkapja.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Gabriella80 # 2009.09.14. 11:39

Kedves Fórumozók!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy egy ismerősöm 2008. január óta nem rendelkezik bejelentett munkahellyel, és most küldtek neki az APEH-tól egy levelet, hogy ettől az időszaktól, 2009.06. hóig nem fizetett TB-t, így küldtek neki egy 70 ezres csekket (négyezerakányszáz/hó).
Kérdésem (lehet, hogy bután fog hangzani) az lenne, hogy kötelezhetik TB fizetésére így, hogy munkanélküli?? Ja és orvsonál sem volt!
Válaszokat előre is köszönöm.

Üdv.: G.

dowlado # 2009.08.28. 18:08

Köszönöm Nandy.

nandy # 2009.08.27. 13:29

Ha 183 napot meghaladóan tartósan ott tartózkodik, akkor ott lesz biztosított. Tárgyaljon a kinti biztosítóval.

dowlado # 2009.08.27. 13:20

Szép napot mindenkinek.A barátnöm Bécsben él 2008 óta.Ott nincs érvényes biztosítása.2001 óta nem dolgozott sehol,mert az élettársa eltartotta.Eddig a TB re vette igénybe a szolgáltatás ,hogy hogy azt nem tudom.De most az új rendelet miatt egy kicsit bonyolult lett a dolog.Szeretném megkérdezni van e lehetöség arra ,ha valakinek az állandó lakcime külföldön van igénybe vehesse az Eu biztositási kártyát.Hol kell ezt igényelni és mennyibe kerül,mert itt 342 euro ha valaki biztositani akarja magát.Vagy ez egyáltalan büntetendö?
Válaszokat elöre is köszönöm.

shuky # 2009.08.23. 08:58

Üdv!

A következő lenne a problémám:

Januártól én nem fizettem ezt a havi 4500 Ft-ot. Levelezős tanuló vagyok, ez idő alatt állást nem találtam. Várható hogy kiszámlázza nekem az apeh ezt a közel 40 ezer forintot??

Egy ismerősömtől azt hallottam, hogy van arra lehetőség, hogy egy meghatalmazással ilyen esetekben (mint pl az enyém is) el lehessen intézni (hivatalosan), hogy ha pl vmi baleset ér vagy hasonló akkor anyám vagy apám TB számát használják a kezelés során.. Ilyen tényleg van??

valamint az mentesít vmit ebben a fizetési kötelezettségben, hogy ha valaki regisztrált álláskereső??

A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv
Cs

sztgkozo # 2009.07.24. 11:13

Kedves "monalisa1" !

Köszi a tájékoztatást "Lisa", de sajnos egyet kihagytam a leirásomból, pedig lényeges. Az érintett tanuló magyar, állandó lakhelye is Mo.
Naponta jár át ausztiába iskolába.

Üdv.: kozo

nandy # 2009.07.22. 15:09

Salamandra:

Itt egy tájékoztató arról, hogy kinek kell fizetnie, és kinek nem

http://www.apeh.hu/…ntkezes.html