örökösödési illeték változás


monalisa1 # 2009.02.26. 20:07

Olvastam: ha lakásingatlan nincs az örökség tárgyában akkor 20 M Ft/fő örökség erejéig egyéb örökölt javak kerülnek ezen összegen belül fizetési mentesség alá.

Javaslom: megkérdezni az adóhivatalt, hogy egy "0" értékű és a forgalomból kivonásra kerülő roncs után hogyan lehet xxx Ft örökségi illetéket kiróni...

Igaz, ők azt honnan is tudhatnák, hogy a karambolos autónak mi lett ill. mi lesz a további sorsa.

Monalisa
laikus hozzászóló

wry120 # 2009.02.26. 09:55

Köszönöm!
Fizetési megyhagyás XY adózót 0 forint öröklési illeték, xxx forint gépjármű öröklési illeték fizetési kötelezettség terheli. Ez áll a határozatban.
Mária

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.02.26. 09:28

Ha több örökösről beszélünk, minimum 40m Ft feletti örökséget kellene valahol keresni.

Grád András # 2009.02.26. 09:05

Kedves Asszonyom!

Mindenekelőtt: Részvétem! Érdemben: Ne vegye zokon, de biztos, hogy a fizetési meghagyás a totálkáros gépkocsival kapcsolatos? Más ingóság, ingatlan nem maradt utána a hagyatékban? Elég kevés az információ ahhoz, hogy lássuk, mi is történt valójában. Üdvözlettel:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

wry120 # 2009.02.26. 08:52

Üdvözlök mindenkit!
A férjem a tulajdonát képező személygépkocsival karambolozott és életétvesztette. A kocsi totálkáros lett. A hagyatéki leltárba ez be lett írva, az is hogy az értéke 0 forint. Most mégis kijött az illetékhivataltól a fiz.meghagyás az örökösöknek.
Több autóbontóval is beszéltünk, a legjobb ajánlat az volt, hogy ők nem fizetnek az autóért, mi meg nem fizetünk a szállításért. Azt gondoltam, hogy csak akkor kell illetéket (adót) fizetni, ha legalább 1 forintnyi haszna van az embernek. Már eddig is egy csomó pénzben van ez a roncs (tárolás, szállitás, közjegyzői munkadíj) akkor még ez is.
Tudna valaki érdemben hozzászólni?
Előre is köszönöm: Mária

Loop # 2009.02.25. 20:51

Sziasztok! Én is a nagyszülőmtől örököltem, de azért mert édesapám már meghalt. Ez változtat az illeték mértékén, vagy az alábbiakban leírt 6% vonatkozik rám is, amit az APEH már ki is küldött?

monalisa1 # 2009.02.15. 21:00

Kívánok minden jót!

VIRÁG21 # 2009.02.15. 20:48

Köszi!

monalisa1 # 2009.02.15. 20:44

Az alábbi helyen részletes tájékoztatást olvashatsz:

http://www.ingatlanok.hu/…lesi_illetek

VIRÁG21 # 2009.02.15. 20:40

Köszi!

monalisa1 # 2009.02.15. 20:38

Ha az elhunyt országában nincs öröklési illeték, akkor előfordulhat hogy a hagytékot átvéve itthon kell majd illetékelni...

http://www.öröklés.lap.hu

monalisa1 # 2009.02.15. 20:34

Akkor egy itteni ügyvédi irodát kell felkérni, hogy a külföldi ügyvéddel vegye fel a kapcsolatot az örökséged ügyében.

Azt nem tudom megmondani, hogy melyik ügyvédi munkaközöség szakterülete - többek közt - az örökléssel kapcsolatos ügyek intézése. (Kérdezd a Bp.-i ill. a lakhelyed szerinti Ügyvédi Kamarát.)

VIRÁG21 # 2009.02.15. 20:21

Ott nincs illeték és az ottani ügyvéd nem tudja az itteni szabályokat. A konzulátus nem válaszolt.

monalisa1 # 2009.02.15. 19:38

A külhoni Magyar Nagykövetség is bizonyára tud jogi segítőt közvetíteni.

monalisa1 # 2009.02.15. 19:36

Amúgy az öröklési illetéken előre ne törd a fejed (...), azt a külföldi hatóság úgyis kiszámolja és az összegről- megfizetésének módjáról/lehetőségéről hivatalos tájékoztatást kapsz.

Persze legjobb lenne ha egy kinti ügyvédet kérnél fel az örökléssel kapcsolatos ügyed vitelére, ellenőrzésére. (Mindenütt vannak/élnek magyar származású jogászok, a net-en meg lehet találni őket.

monalisa1 # 2009.02.15. 19:31

Az öröklés helye szerinti jogszabályok a hatályosak.

Egyébként kétszeres illetékfizetés kötelezettség nincs, így itthon már nem fog kelleni illetékelni, azonban 30 napon belül bejelentési kötelezettség van az adóhatóság felé: honnan-miből a pénz - már amennyiben pl. lakásingatlant örököltél és azt eladod a pénzt pedig behozod az országba. Onnantól szabadon felhasználhatod.

Monalisa
lakus hozzászóló

VIRÁG21 # 2009.02.15. 17:21

Üdvözlet Mindenkinek!
Tud segíteni Valaki külföldi örökség illetékével kapcsolatban?

monalisa1 # 2009.02.15. 11:30

Annyit még, hogy az anyagi helyzettől függően lehet kérni részletfizetés, mérséklést vagy eleve mentességet., a megelőző kettő esetében kamatfizetés alóli mentesítést.

monalisa1 # 2009.02.15. 11:19

Bocs, a bal sorban középrészen.

monalisa1 # 2009.02.15. 11:17

Nagyszülőtől örökölni lakásingatlan esetében 18M Ft-ig 6%. http://www.orokles.lap.hu és a középső sorban alul.

L.Mara # 2009.02.15. 10:09

Nekem egy olyan kérdésem, lenne hogy októberben halt meg a nagypapám és édesapám örökölt volna,de ő kitért az örökségtől és én lettem az örökös, tárgyalás nélküli volt, és december 26-ái dátummal kaptam meg a határozatot, hogy én örököltem. Mivel nem egyenes ágon örököltem, így az lenne a kérdésem hogy ilyenkor hány % az örökösödési illeték? Válaszát előre is köszönöm

Marple # 2008.12.11. 16:09

2008. december 9-én hirdették ki ezt az új rendelkezést, hogy az örökrész értékéből 20 M Ft mentes az illetékfizetés alól, és valóban, ahogy írtad ezt az adóhatóság által a kihirdetés napján jogerősen még el nem bírált ügyekben is alkalmazni kell. Tehát gyakorlatilag ami még dec 9-én nem jogerős, ott alkalmazni kell.

iprok69 # 2008.11.26. 21:04

Az elfogadott módosító javaslat szerint "Az Itv. e törvénnyel megállapított 16. § (1) és (5) bekezdését az állami adóhatóság által jogerősen el nem bírált illetékügyekben is alkalmazni kell" ( A 16. § az „Öröklési és ajándékozási illetékmentesség, kedvezmény” –ről szól).
Jól tudom, hogy az illetékfizetési kötelezettség megállapításáról szóló határozat csak a kézhezvételtől számított 15 nap múlva lesz jogerős?
Tehát ha 2008. december 17-e után veszi valaki kézbe a határozatot, akkor az 2009. január 1-én még nem jogerős, így nem kell illetéket fizetni hiába szól másról a határozat?

A konkrét eset, ami engem érint, hogy 2008. nov. 24-én dobta be a postás az értesítőt az örökösödési illetékről. Még nem vettem át, megvárom a második értesítőt, csak utána dokumentálom az átvételt. Ezt követően beadom a fellebbezést, ami kb. dec. 22-én lesz. Jól gondolom, hogy innentől kezdve már semmi esély sincs arra, hogy bármilyen módon jogerőssé váljon a határozat? Ugyanis innentől kezdve akármilyen gyorsan is reagál a hivatal a fellebbezésemre én azt már csak 2009-ben veszem át, így a jogerőre emelkedés 2009. január 1 után lesz.

Egyébként a fellebbezést függetlenül a törvényi változástól benyújtom, mert egy örökölt garázs értékét a tényleges érték kb. 50%-ban állapították meg, amit ráadásul hamarosan el fogunk adni. Ha nem fellebbeznék kevesebb lenne az illeték, de így az értékesítéskor után viszont jövedelem keletkezik, adózni kell, mégpedig 14%-kal nagyobb mértékben mint az illeték.
Tehát fellebbezés mindenképpen lesz, már csak a fellebbezési illeték mértéke kérdéses számomra. Nem tudom, hogy az örökölt garázs tényleges és rosszul megállapított értéke közti különbégre vagy az ezekből adódó örökösödési illeték mértékek különbségére vetítve kell kiszámolni.

pzsu77 # 2008.11.26. 20:03

Ez így már világos, köszönöm!

boni mores # 2008.11.26. 19:21

Egyjogásznak van alapvetően igaza.

Annyit kockáztatnék még meg előzetesen, hogy az új szabályt tehát a folyamatban lévő illetékkiszabási ügyekben lehet csak alkalmazni majd január 1-től (és csak 20.000 eFt-ig). Ha már a fizetési kedvezmény az eljárás tárgya, pláne ha az telik, akkor már kiszabták az illetéket, a határozat pedig már jogerőre emelkedett, hiszen csak így keletkezhetett olyan tartozás, amellyel kapcsolatban egyáltalán felmerülhet a fizetési kedvezmény kérdése. A fizetési kedvezmény iránti eljárás tehát az illetékkiszabástól független külön eljárás, így az alapügy már nem minősül folyamatban lévőnek. Az új szabály alkalmazására nincs mód.

Ha még nem jött ki az illetékkiszabó határozat, akkor az még folyamatban lévő ügy, így ha kijön, feltétlenül fellebbezést javasolok éppen az új szabályra hivatkozással, mert annak elbírálása már nagy valószínűséggel átcsúszik a következő évre.

De tényleg célszerű megvárni a közlönyt.