Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


rigoz # 2020.09.17. 08:02

Úgy jön szóba a közjegyző, hogy abból indultam ki, hogy az öröklés a jogcíme az ingatlan "szerzésének". De ez elhanyagolható, az a lényeg, hoyg a fizetési kötelezettség közvetlenül a NAV fizetési meghagyásán alapszik.

Egy esetleges végrehajtás során is az lesz a végrehajtható okirat.

drbjozsef # 2020.09.17. 07:03

Azt én sem.

wers # 2020.09.17. 06:00

:)

Akkor még kevésbé értem. De tudok ezzel együtt élni.

(hogy jön a képbe a közjegyző)

drbjozsef # 2020.09.17. 05:20

wers,

(maga az illeték kiszabás a NAV részéről egy fizetési meghagyás, azt lehet fellebbezni. Nem külön FMH.)

wers # 2020.09.17. 04:14

Most akkor van, vagy nincs?

Ha van, ahogy írod, akkor miért fog a nav fizetési meghagyást kibocsátani (ezt is írod) - nem occsón, amit az adósnak kell majd fizetnie. Ha van halasztó hatálya akkor ez szóba sem kerülhet. Ha szóba kerülhet akkor minek megvárni a fizetési meghagyást?

rigoz # 2020.09.16. 11:10

@wers: Dehogyis nincs halasztó hatálya a fellebbezésnek!

Akkor nem lenne, ha csak az indoklást fellebbezné, a rendelkező rész érintése nélkül vagy olyan rendelkezési részt támadna meg, vitatna, mely nem érinti az illetékfizetési kötelezettséget...

Amennyiben az adóhatóság fizetési meghagyást bocsát ki, az keletkezteti közvetlenül a fizetési kötelezettséget és nyitja meg a határidejét is.

Ami pedig ugye a közjegyző határozatán alapszik.

wers # 2020.09.16. 10:44

de ha nem tetted, akkor az illeték kiszabási levélen részletesen leírt fellebbezési lehetőséggel aszerint élhetsz,

Szerintem ennek nincs halasztó hatálya, tehát a kiszabott illetéket be kell fizetned. Ha pozitívan bírálják el a fellebbezést visszatérítik.

benö1 # 2020.09.15. 14:52

Köszönöm a választ drbjozsef!

drbjozsef # 2020.09.13. 20:03

Ha az az ingatlan lakás volt, akkor igen.

Illett volna ezt mondani az ügyvédnek a vásárláskor, és úgy kitölteni a B400 nyomtatványt, de ha nem tetted, akkor az illeték kiszabási levélen részletesen leírt fellebbezési lehetőséggel aszerint élhetsz, csatold az adásvételi (az eladott lakásról) másolatát, és kérd, hogy csak a különbözet után állapítsák meg az illetéket.

benö1 # 2020.09.13. 16:35

Tisztelt Szakértő!
Ez év májusban kaptam meg egy lakásvásárlás után kiszabott illetéket.
Mivel 2018 ban értékesítettem egy ingatlan ami beszámítható lett volna,van-e lehetőség revizióra?

Kopali # 2020.01.26. 18:39

Kovács_Béla_Sándor Köszönöm válaszát !!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.26. 12:45

Nem így fogalmaznék, de az illeték is a megszerzés költsége. (Még az ügyvédi munkadíj is. Csak legyen róla számla.)

Kopali # 2020.01.26. 11:09

Tisztel Szakértő Forumozók !

Öröklési szerződéssel örökölt ingatlant ,1 éven belül eladtam. A kérdésém az lenne, hogy a szerzési érték és az eladési érték közti különbségből levonható e, a vissztehes vagynszerzési illeték vagy a teljes különbség után kell e adó fizetnem !
Köszönöm válaszukat !

drbjozsef # 2020.01.19. 11:33

dgabesz,

Nem.
A 1996. évi CXIII. törvény a lakástakarékpénztárakról felsorolja, mi számít lakáscélú felhasználásnak. Maga a vagyonszerzési illeték kifizetése nem az.

Természetesen, ha az állami támogatást bent hagyjátok, akkor a befizetett összeggel azt csinálhattok, amit akartok.

dgabesz # 2020.01.19. 09:51

Kedves Szakértő Fórumtársak!

Nem tudom, hogy korábban esett-e szó róla, ezért elnézést, ha ismétlődő kérdést teszek fel. Szóval... Vásároltunk egy ingatlant párommal, ezután kell fizetnünk ugyebár az illetéket. A kérdés: Lejárt LTP-nk megtakarítási részét be lehet-e forgatni a lakásvásárlási illeték fizetésébe valamilyen módon?

Előre is köszönök bármilyen választ!

üdv, dgabesz

drbjozsef # 2019.09.06. 08:21

hobbyhippy,

Nincs ilyen szabály.
Csak lakóingatlannál, és csak MÁSIK lakás eladása esetén van kedvezmény. (rész)továbbértékesítésnél nincsen. A teljes után fizet, hiszen megszerezte. Utána, saját kontójára, azt csinál vele amit akar.

hobbyhippy # 2019.09.06. 07:48

Ha egy éven belül ajándékozza tovább, akkor is a teljes 4 %-ot kell fizetnie a felnőttnek, ha vásárolta?

Ha mondjuk eladná, akkor csak a ingatlanvagyonának növekedése esetén, a különbözet lenne a 4 % vetítése alapja.

Ezt logikusan a továbbajándékozás esetén is fennál nem? Hiszen azzal csökkent a vagyona...

Még akkor is, ha egyenes ágon ajándékoz és a megajándékozott nem fizet illetéket.....

A vásárláskor bejelenti az adóhatóságnak, hogy egy éven belül az ingatlant vagy részeit tovább akarja ajándékozni. Mi történik ezáltal?

drbjozsef # 2019.09.06. 07:37

"Felnőtt magánszemély szerzett tulajdont egy ingatlanban."
Milyen jogcímen szerezte azt?
Ha vásárolta, akkor a forgalmi értéke 4%, ha ajándékba kapta, akkor egyenes ági rokontól és házastárstól 0%, mástól 9%.

(1) Annak egy részét (1/8) édes gyermekének ajándékozza.
Illetékmentes.

(2) Egy másik részét (1/8) társa gyermekének ajándékozza, aki tehát nem a saját gyermeke.
A rész forgalmi értékének 9%-a.

Említett gyermekek kiskorúak, a részeik értéke 15 M Ft alatti éppen. Első ingatlanszerzők.
Egyik sem számít, mert a teljes ingatlan forgalmi értékének kellene 15 millió alatt lennie (és csak lakástulajdonnál).

hobbyhippy # 2019.09.06. 06:56

Felnőtt magánszemély szerzett tulajdont egy ingatlanban.

(1) Annak egy részét (1/8) édes gyermekének ajándékozza.

(2) Egy másik részét (1/8) társa gyermekének ajándékozza, aki tehát nem a saját gyermeke.

Említett gyermekek kiskorúak, a részeik értéke 15 M Ft alatti éppen. Első ingatlanszerzők.

A felnőtt személy és a gyermekek milyen mértékben fizetnek illetéket?

drbjozsef # 2019.08.27. 12:22

spotika,

Lakás esetén 9% az illeték (ha ez nem az, akkor 18%).

Igen, akkor mindeketten illetékeltek, és együtt összesen pontosan annyit, mintha nem alapítanátok haszonélvezetet.

spotika # 2019.08.27. 11:30

Tisztelt Szakértők!

Van egy közös ingatlanunk a párommal (nem bejegyzett élettárs, nem férj) 2/3-1/3 arányban. Ő most szeretné a saját részét nekem ajándékozni. Addig értem, hogy ez 9%-os illetékfizetést jelent, de mi a helyzet akkor, ha erre a részre rátetetnék a haszonélvezeti jogát? Tehát a ház 1/1 arányban az én nevemre kerülne, az 1/3-ára pedig párom haszonélvezete. Vagy így már mindketten illetékelünk?

Köszönöm válaszukat!

drbjozsef # 2019.08.19. 19:16

mbadika,

Első lakás illetékkedvezménye 15millió értékű lakásig járna.

Új építésűre 30millióig lenne részkedvezmény.

A CSOK hitel az nem levonható - az nem "vissza nem térítendő" állami támogatás.

Vagyis a 24millióból levonhatjátok a CSOK vissza nem térítendő részét, és a maradék után 4% illetéket kell fizetnetek összesen, megosztva egymás között a tulajdonrészi arányokban.

mbadika # 2019.08.19. 13:02

Tisztelt drbjozsef!

Használt lakást veszünk!

drbjozsef # 2019.08.19. 07:59

mbadika,

Új építésű lakást vesztek, vagy használtat?

mbadika # 2019.08.17. 22:20

Tisztelt Szakértő!

Egy lakás vásárlás elött vagyunk a kérdésem az lenne hogy mennyi lenne az illeték? Első lakás vásárlás lesz házaspárok vagyunk. Nincsen régebben eladott ingatlan, a lakás ára 24M Ft. CSOK hitelt veszünk fel 10 milliót plusz 2 gyerekre CSOK. A kérdés az hogy CSOK illetékkedvezményel a 24 millióból lejön 10 és a maradék 14 millióból kell fizetni az illetéket?
Választ előre is köszönöm!