Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés

lajcsó # e-mail 2016.01.26. 09:31

Mikor is kell illetéket fizetni?
"1. § (1) Öröklés, ajándékozás és visszterhes vagyonátruházás esetén vagyonszerzési illetéket, a közigazgatási hatósági és bírósági eljárásért eljárási illetéket vagy az e törvényben meghatározott módon, de külön jogszabályban megállapított igazgatási, bírósági szolgáltatási díjat, a cégbíróságok törvényességi felügyeleti tevékenységéért felügyeleti illetéket kell fizetni."
(Illetéktörvény!)

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Rexor # e-mail 2016.01.26. 09:25

Szerintem itt adó sincsen 15 év után (ugyanúgy adózik mint az ingatlan).

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2016.01.26. 09:01

De adót lehet, hogy igen - bár az se valószínű, és ha mégis, akkor mennyi lehet? Hétezer forint?

www.kbs-ugyved.hu

Rexor # e-mail 2016.01.26. 08:54

Nálad nincs semmilyen illeték.

andrasferenc # e-mail 2016.01.25. 16:24

Tisztelt Forum kérem segitségüket! 3 gyermekem nevén az én haszonélvezetem mellett eladták ingatlanukat. A haszonélvezetröl lemondtam, az eladás során. De az ügyvéd beirta, hogy az 1990 évi XCIII törvény értelmében számomra jár a haszonélvezetröl valo lemondás alapján egy összeg, ca 180.000 HUF. Az ingatlant ca 15 évvel ezelött szereztük meg, igy elvileg adifizetésre nem kerülhet sor a jövedelem után, ugyanakkor a ptk. szerint, de az illetéktörvény szerint is én mint volt haszonélvezö illetéket kellene fizessek. A szerzödést kötö ügyvéd a kérdésre nem tudott választ adni. A helyzetet bonyolitja, hogy nekem Magyarországon nincs adoszámom, Németországban élek, itt adozok le mindent. Ha mégis illetéket kell fizessek?? akkor ezt valoszinüleg nem kapom vissza, mert nem ado jellegü hanem illeték. Eddig senki nem tudott a témához véleményt vagy jogi tanácsot adni. Köszönöm, ha valaki tudna segiteni /andrasferenc

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.07.17. 16:08

Az adó alapja nulla, az illetéket meg - egy éven belüli lakásvásárlás esetén - a pozitív különbözetre kell megfizetni.

www.kbs-ugyved.hu

KlTr # e-mail 2013.07.17. 13:36

Kedves Fórumozók!
Szeretném megkérdezni, tud/tudnak-e nekem segíteni abban a kérdésben, milyen jogszabály érvényes 2004-ben nekem ajándékozott lakás eladását követő új ingatlan vásárlására. Milyen illeték illetve adó vonatkozik erre? Nem tudom számít-e de lakhelyváltás céljából, szóval nem városon belül vásárolok másik ingatlant. Tudom, hogy az utóbbi néhány évben voltak ezzel kapcsolatban módosítások, miszerint 1 éven belül kell új lakásba fektetni és azt hiszem az adózás is változott. Előre is nagyon szépen köszönöm és várom tapasztalat vagy jogi alapú tanácsotokat! Köszönöm és kellemes napot:)

Rumliza # e-mail 2013.07.14. 21:25

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.07.12. 07:43

Szerintem az egyik után illetékelni fogsz, minden kedvezmény nélkül.

www.kbs-ugyved.hu

Rumliza # e-mail 2013.07.11. 23:48

Nem tudom, jó helyen kérdezek-e....
El akarom adni a lakásom, és venni két kisebbet.
Ha, tegyük fel, 18 millióért eladom, és veszek egy 10, illetve egy 8 milliós lakást. Hogyan fogok illetéket fizetni? Vagy ebben az esetben, mivel ugyanannyiért vásároltam, mint amennyiért eladtam.... nem kell?
Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.06.27. 18:18

Hogyan lehetne ezt megoldani?
Kérelemmel. De majd csak ha eladtátok az örökölt lakást. A másik kettő nem számít.

www.kbs-ugyved.hu

Erika1966 # e-mail 2013.06.27. 18:10

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A közelmúltban vásároltam egy lakást. Az adásvételben akkor még nem szerepelt, hogy egy éven belül ingatlant fogok eladni, ezért a rendes 4%-os vagyonszerzési illetéket jelöltük meg a NAV felé.
Azonban pár nappal ezelőtt elhunyt Nagymamám, aki haláláig haszonélvezője és lakója is volt annak a három ingatlannak, amelyet öröklés útján két féltestvéremmel együtt földhivatalilag bejegyezve 1/3-1/3-1/3 arányban szereztünk. Immáron a haszonélvezet Nagyszülőm halálával megszünt, ezért sürgősen szeretnénk értékesíteni a lakást, garázst, szántót, majd Nagymamám hagyatéki tárgyalása után egy tanya ingatlant is. Kérdésem, hogy ilyenkor a NAV felé, mivel még nem szabott ki nekem az általam vásárolt lakás után illetéket, (ez július 30-án helyszíni szemlével történne) jelezhetném-e még, hogy vis maior mégiscsak lesz egy éven belül ingatlan eladás is? Vagy ezt már lekéstem? Egyszóval lehetne-e töröltetni az illeték kiszabást, mert lesz eladott ingatlan, csak még nem tudhatom, hogy milyen értékben sikerül eladni a 4 ingatlant, s ha jól tudom a vétel és eladás közötti értékkülönbözet után szabnának csak ki illetéket? Hogyan lehetne ezt megoldani?

Lengyel István # e-mail 2013.06.19. 11:17

Tisztelt Szakértő,

a közelmúltban költöztünk egy lakásból egy családi házba. A két ingatlan értékkülönbözete 100000 Ft volt.

A napokban kaptam egy levelet a NAV-tól, hogy 10 nap múlva helyszíni szemlén szeretnének meggyőződni az ingatlan értékéről.

A vásárlás óta eltelt 6 hétben kb 1,5 M Ft értékű felújítást végeztünk már el az ingatlanon (ablakcsere, új fürdőszoba, stb).

A kérdésem az, hogy ez hogy befolyásolja az ingatlan forgalmi értékének megállapítását?

Az elvégzett felújításokról számláim vannak. Nem szeretnék az általunk elvégzett felújítás miatti értéknövekedés miatt még illetéket is fizetni.

a választ előre is köszönöm.

üdvözlettel

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.06.06. 18:17

Ingyenes? Visszterhes? Rokonok a felek? Milyen fokon? Mikor mutatták be illetékkiszabásra a szerződést?

www.kbs-ugyved.hu

frangelico # e-mail 2013.06.06. 18:07

Tisztelt Jogi Szakértők!
Kérdésem a következő:

• haszonélvezeti jogról való lemondás révén megszerzett tulajdonhányad után mennyi a szerzési illeték mértéke és annak alapjául szolgáló összeg megállapítása hogyan történik?

Megtisztelő válaszukat nagyon köszönöm! - tisztelettel!!!

BigJoe # e-mail 2013.06.01. 19:50

Hölgyek, Urak!
Párommal most veszünk egy 14m-s ingatlant. Mind a ketten 35év alatt vagyunk még bőven.
De, van öröklés után nekem egy fél ház részem. Páromnak szintén egy fél, és egy negyed rész.
Ügyvéd azt mondta, hogy nekünk már van a tulajdonunkban ingatlan, ezért már a további kedvezményekre nem vagyunk jogosultak.
Ez igaz-e?
Nekünk ez lenne az első ingatlan váráslás, nem mi tehetünk róla hogy halál miatt örököltünk.

Hogy is van ez most?
Mennyi illetéket kellene fizetnünk?

Peeter # e-mail 2013.05.31. 19:48

Tisztelt Szakértő!

A szüleim nevén lévő lakást átíratnánk a nevemre. A lakás értéke kb. 13.000.000 Ft. Ez ha jól tudom illetékmentesen elvégezhető.
Az lenne a kérdésem ha átírás után 1 éven belül eladnám ezt a lakást és szintén 1 éven belül vennék egy másikat saját nevemre kb. 12.000.000 Ft-ért akkor az új lakás után mennyi illetéket és az eladott lakás után mennyi adót kellene fizetnem?
Még eddig nem volt a nevemen lakás és elmúltam már 35 éves.

Válaszát előre is köszönöm!

eksms # e-mail 2013.05.31. 10:07

köszi! igen közben néztem hogy a 50%-nál eltörölték 2013-tól a max 40.000 Ft-os korlátot. 35 év alattiakról beszélünk.
Igazából gyakorlati tapasztalatra lennék kíváncsi hogy méltányosságból lehet-e kérni még csökkentést.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.05.29. 14:20

(6) Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás tulajdoni hányadának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg.

www.kbs-ugyved.hu

eksms # e-mail 2013.05.29. 14:17

Hátha tudtok az alábbiban segíteni.
Ha veszek:

• használt lakást
  • 12 millióért
  • első lakás, nincs a lakástulajdonomban 50%-ot meghaladó tulajdonrész

Az illetéket muszáj megfizetnem és csak max 40.000 Ft illetékkedvezményre vagyok jogosult ha jól értem. Van esetleg valami amivel lehetne még mérsékelni? mondjuk méltányosságból - bár ezt feltételezem bizonyos szintű bruttó fizetés felett nem járható.

Köszi a választ előre is.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.05.26. 09:05

Nem. Neked már korábban válaszoltam, és ott nem említettem a haszonélvezetet.

www.kbs-ugyved.hu

rituka23 #   2013.05.25. 21:54

Köszönöm válaszát, ezek szerint akkor jár nekem a kedvezmény, ha édesanyámnak haszonélvezeti joga van a házon! :)

leslieh # e-mail 2013.05.23. 08:34

Sajnos nem özvegyi joggal terhelten örököltem a lakás felét, hanem tehermentesen. Ezek szerint a megvásárolni kívánt ingatlan teljes értékének (7-8 millió) a 4%-át fizetem majd illetékbe?? Ha így van, ennek nem örülök.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.05.23. 08:30

Ha özvegyi joggal terhelten örököltél, akkor jár a kedvezmény. Ha tehermentesen örököltél, akkor már nem, mert nem a most vásárolt az első lakástulajdonod.

www.kbs-ugyved.hu

leslieh # e-mail 2013.05.23. 08:23

Ezek szerint, ha öröklési úton jutottam hozzá egy kb. 4-5 millió forint értékű ingatlan 50%-os tulajdonához (tehermentesen) 2009-ben, amit eladtunk 2011-ben hasonló áron, akkor most már nem részesülhetek az első lakás vásárlók illetékkedvezményében??? (kb. 7-8 milliós ingatlant vennék, 30 éves vagyok)