Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


Smarton89 # 2019.04.26. 14:36

A HÉSZ alapján építeni csak éptési telekre szabad. Az illetékes építési osztálynál érdeklődtünk, tőlük kaptuk azt az információt, hogy építési telken nem lehet szabályozási vonal, ha megosztjuk a telket a vonal mentén, akkor lehet átminősíteni a telket építési telekké. A szankciós fizetés a teljes telek után lenne esedékes, vagy részarányosan értendő ilyenkor?

Csaba1234 # 2019.04.30. 12:30

Sziasztok!

Új vagyok a fórumon, remélem nem rossz topic-ba írok. Olyan problémám akadt, hogy vettem egy telket, ami érintett egy vízközmű társulatban. Utólag már tudom, hogy hiba volt, többet nem követem el az biztos.
A problémám sok egyéb mellett az a társulattal kapcsolatban, hogy a befizetésekről semmilyen számviteli bizonylatot (számla, nyugta) nem állítanak ki, holott több millió forintot kell befizetni nekik. Szeretnénk a CSOK-ot igénybe venni, ahol a közművekre kifizetett díjakat önerőként lehetne szerepeltetni. Elképzelhető az Magyarországon, ahol mindenről kell valamilyen bizonylatot kiállítani, hogy egy ilyen társulásnak aki 10 millió forintot szed be évente gyanútlan telekvásárlóktól, semmilyen papírt nem kell arról adnia, hogy pénzt vett át valakitől?

Köszönöm előre is!

Csaba

drbjozsef # 2019.04.30. 13:19

Csaba,

Utald át, a kivonaton rajta lesz hogy befizetted.

Egyébként meg kérdezd meg a bankba, mi kell nekik. Ha számlát/nyugtát mondanak, mondd hogy olyat nem adnak, úgyhogy nézzen utána a jogi osztály.

Ha szerintük kellene kapnod legalább nyugtát (szerintem is, bár ez végül is hivatalosan "érdekeltségi hozzájárulás" (jelentsen ez bármit is) és mint tag fizeted be), akkor a következő kör lehet a társulás és/vagy a NAV.

Amilo11 # 2019.06.05. 13:17

Hello!
Múlt év nyarán vettem lakást, voltak is a NAV től szemlén. Mindent rendben találtak azt mondták hogy küldik az illetéket. Azóta sem kaptam meg. Aki a szemlét tartotta azt mondta nekem februárban hogy legyek türelemmel, szabadságolások voltak. Jövő héten tudok bemenni NAV irodába. Mire számíthatok? Kellhet pluszba fizetnem az illetéken felül?

drbjozsef # 2019.06.05. 13:27

Amilo11,

Fél-egy évig néha eltart, mire kiizadják a meghagyást.

Ha még nem tették meg, vagy önhibádon kívül nem vetted át, akkor nem kell pluszt fizetni.

Ha önhibából késel, akkor kellhet.

Azért kérdezz utána, hátha.

pveva # 2019.08.16. 17:45

Tisztelt Szakértő,
Szeretném megkérdezni, hogy a vagyonszerzési illetékből lehet-e +kedvezményt kapni akkor, ha a július 1-től a CSOK mellé felvehető 3%-os állami kamattámogatású lakáshitelt is felhasználjuk használt ingatlan megvételekor? Vagyis a kamattámogatás is vissza nem térítendő állami támogatásnak számít-e?
Köszönöm
Éva

drbjozsef # 2019.08.16. 18:15

pveva,

Szerintem nem.
Ráadásul azt nem is Te kapod. A bank ad neked 3%-os hitelt, és a piaci kamat és a 3% közötti különbözetet a banknak fizeti az állam.

mbadika # 2019.08.17. 22:20

Tisztelt Szakértő!

Egy lakás vásárlás elött vagyunk a kérdésem az lenne hogy mennyi lenne az illeték? Első lakás vásárlás lesz házaspárok vagyunk. Nincsen régebben eladott ingatlan, a lakás ára 24M Ft. CSOK hitelt veszünk fel 10 milliót plusz 2 gyerekre CSOK. A kérdés az hogy CSOK illetékkedvezményel a 24 millióból lejön 10 és a maradék 14 millióból kell fizetni az illetéket?
Választ előre is köszönöm!

drbjozsef # 2019.08.19. 07:59

mbadika,

Új építésű lakást vesztek, vagy használtat?

mbadika # 2019.08.19. 13:02

Tisztelt drbjozsef!

Használt lakást veszünk!

drbjozsef # 2019.08.19. 19:16

mbadika,

Első lakás illetékkedvezménye 15millió értékű lakásig járna.

Új építésűre 30millióig lenne részkedvezmény.

A CSOK hitel az nem levonható - az nem "vissza nem térítendő" állami támogatás.

Vagyis a 24millióból levonhatjátok a CSOK vissza nem térítendő részét, és a maradék után 4% illetéket kell fizetnetek összesen, megosztva egymás között a tulajdonrészi arányokban.

spotika # 2019.08.27. 11:30

Tisztelt Szakértők!

Van egy közös ingatlanunk a párommal (nem bejegyzett élettárs, nem férj) 2/3-1/3 arányban. Ő most szeretné a saját részét nekem ajándékozni. Addig értem, hogy ez 9%-os illetékfizetést jelent, de mi a helyzet akkor, ha erre a részre rátetetnék a haszonélvezeti jogát? Tehát a ház 1/1 arányban az én nevemre kerülne, az 1/3-ára pedig párom haszonélvezete. Vagy így már mindketten illetékelünk?

Köszönöm válaszukat!

drbjozsef # 2019.08.27. 12:22

spotika,

Lakás esetén 9% az illeték (ha ez nem az, akkor 18%).

Igen, akkor mindeketten illetékeltek, és együtt összesen pontosan annyit, mintha nem alapítanátok haszonélvezetet.

hobbyhippy # 2019.09.06. 06:56

Felnőtt magánszemély szerzett tulajdont egy ingatlanban.

(1) Annak egy részét (1/8) édes gyermekének ajándékozza.

(2) Egy másik részét (1/8) társa gyermekének ajándékozza, aki tehát nem a saját gyermeke.

Említett gyermekek kiskorúak, a részeik értéke 15 M Ft alatti éppen. Első ingatlanszerzők.

A felnőtt személy és a gyermekek milyen mértékben fizetnek illetéket?

drbjozsef # 2019.09.06. 07:37

"Felnőtt magánszemély szerzett tulajdont egy ingatlanban."
Milyen jogcímen szerezte azt?
Ha vásárolta, akkor a forgalmi értéke 4%, ha ajándékba kapta, akkor egyenes ági rokontól és házastárstól 0%, mástól 9%.

(1) Annak egy részét (1/8) édes gyermekének ajándékozza.
Illetékmentes.

(2) Egy másik részét (1/8) társa gyermekének ajándékozza, aki tehát nem a saját gyermeke.
A rész forgalmi értékének 9%-a.

Említett gyermekek kiskorúak, a részeik értéke 15 M Ft alatti éppen. Első ingatlanszerzők.
Egyik sem számít, mert a teljes ingatlan forgalmi értékének kellene 15 millió alatt lennie (és csak lakástulajdonnál).

hobbyhippy # 2019.09.06. 07:48

Ha egy éven belül ajándékozza tovább, akkor is a teljes 4 %-ot kell fizetnie a felnőttnek, ha vásárolta?

Ha mondjuk eladná, akkor csak a ingatlanvagyonának növekedése esetén, a különbözet lenne a 4 % vetítése alapja.

Ezt logikusan a továbbajándékozás esetén is fennál nem? Hiszen azzal csökkent a vagyona...

Még akkor is, ha egyenes ágon ajándékoz és a megajándékozott nem fizet illetéket.....

A vásárláskor bejelenti az adóhatóságnak, hogy egy éven belül az ingatlant vagy részeit tovább akarja ajándékozni. Mi történik ezáltal?

drbjozsef # 2019.09.06. 08:21

hobbyhippy,

Nincs ilyen szabály.
Csak lakóingatlannál, és csak MÁSIK lakás eladása esetén van kedvezmény. (rész)továbbértékesítésnél nincsen. A teljes után fizet, hiszen megszerezte. Utána, saját kontójára, azt csinál vele amit akar.

dgabesz # 2020.01.19. 09:51

Kedves Szakértő Fórumtársak!

Nem tudom, hogy korábban esett-e szó róla, ezért elnézést, ha ismétlődő kérdést teszek fel. Szóval... Vásároltunk egy ingatlant párommal, ezután kell fizetnünk ugyebár az illetéket. A kérdés: Lejárt LTP-nk megtakarítási részét be lehet-e forgatni a lakásvásárlási illeték fizetésébe valamilyen módon?

Előre is köszönök bármilyen választ!

üdv, dgabesz

drbjozsef # 2020.01.19. 11:33

dgabesz,

Nem.
A 1996. évi CXIII. törvény a lakástakarékpénztárakról felsorolja, mi számít lakáscélú felhasználásnak. Maga a vagyonszerzési illeték kifizetése nem az.

Természetesen, ha az állami támogatást bent hagyjátok, akkor a befizetett összeggel azt csinálhattok, amit akartok.

Kopali # 2020.01.26. 11:09

Tisztel Szakértő Forumozók !

Öröklési szerződéssel örökölt ingatlant ,1 éven belül eladtam. A kérdésém az lenne, hogy a szerzési érték és az eladési érték közti különbségből levonható e, a vissztehes vagynszerzési illeték vagy a teljes különbség után kell e adó fizetnem !
Köszönöm válaszukat !

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.26. 12:45

Nem így fogalmaznék, de az illeték is a megszerzés költsége. (Még az ügyvédi munkadíj is. Csak legyen róla számla.)

Kopali # 2020.01.26. 18:39

Kovács_Béla_Sándor Köszönöm válaszát !!

benö1 # 2020.09.13. 16:35

Tisztelt Szakértő!
Ez év májusban kaptam meg egy lakásvásárlás után kiszabott illetéket.
Mivel 2018 ban értékesítettem egy ingatlan ami beszámítható lett volna,van-e lehetőség revizióra?

drbjozsef # 2020.09.13. 20:03

Ha az az ingatlan lakás volt, akkor igen.

Illett volna ezt mondani az ügyvédnek a vásárláskor, és úgy kitölteni a B400 nyomtatványt, de ha nem tetted, akkor az illeték kiszabási levélen részletesen leírt fellebbezési lehetőséggel aszerint élhetsz, csatold az adásvételi (az eladott lakásról) másolatát, és kérd, hogy csak a különbözet után állapítsák meg az illetéket.

benö1 # 2020.09.15. 14:52

Köszönöm a választ drbjozsef!