Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés


korrekt54 # 2017.06.12. 17:03

Köszönöm a választ ! Tehát ha egyébként minden előírásnak megfelelek, csak az ügyvéd elfelejtette kitölteni a nyomtatványt, akkor fizethetem az eladás és a vétel közötti összeg 4 % át illetékként ?
Nem fogják azt mondani, hogy most már késő ?

ObudaFan # 2017.06.12. 17:33

A fellebbezési határidőn belül jelezd a NAV-nak ezt.

korrekt54 # 2017.06.13. 03:29

Rendben! Köszönöm szépen!

gyendre # 2017.06.19. 10:42

Az ingatlan vásárlási illeték megváltozott nemrég.Eddig az osztatlan közös tulajdonoknál,úgy volt,ha jól értelmeztem,hogy a nav által becsült összes tulajdon értékének,alapján számolták ki.

Most meg mintha ez az alap minden osztatlan ingatlan esetén 1 milliárd Ft lenne.

Tehát ha jól számolom,pl ha valaki vesz egy 10% tulajdonrészt.Az az 1 Mlrd esetén =100M ennek a 4%-a 4M.
Tehát mintha 4 milliós illeték lenne,10% tulajdoni rész vásárlása esetén??
Valamit mintha elnéztem volna?

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

"Ingatlan résztulajdonának szerzése esetén az 1 milliárd forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos összegére kell alkalmazni a 4%-os illetéket, ,,

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.19. 10:55

Bocsánat, ezt a zöldséget honnan vetted?

gyendre # 2017.06.19. 11:52

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

19. § (1)125

eddig más volt az illeték számítás.(?)
Szerintem sem értem már az egészet.

Osztatlan közös esetén,most akkor ,hogy számolnak?vételi ár 4% a szimplám?(forgalmi érték)?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.19. 11:57

4%. Slussz. (Van ugyan egy felső plafon, de azzal szerintem hétköznapi embernek nemigen kell foglalkoznia.)

gyendre # 2017.06.19. 12:10

Köszönöm!

EdinaCs # 2017.07.18. 17:16

Sziasztok! 2016. novemberének utolsó napjaiban került bejegyzésre a földhivatalnál egy ingatlan vétele, és ez ugye rá harminc napra vált jogerőssé. Van valami teendőm azzal kapcsolatosan, hogy a Pest megyei NAV még mindig nem küldött se csekket, se pedig határozatot az ingatlan vételével kapcsolatos illetékről? Megszokott dolog az, hogy ilyen sokáig késnek a csekk kiküldésével? Vagy írjak nekik, hogy már fizetnénk, de még mindig nincs csekk?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.18. 17:33

Sürgős a fizetés?

EdinaCs # 2017.07.18. 17:52

Nem, nem sietős a fizetés. :) "Csak" arra irányult a kérdésem, hogy bevett gyakorlatnak mondható az, hogy ennyi idő eltelte után se érkezik még határozat. Tehát a NAV ilyen késéssel küldi az illetékről szóló határozatot vagy elkeveredtek a postán a nekünk szóló navos levelek?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.18. 18:02

Fél éven belül jönni szokott a fizetési meghagyás. De ne sírj, ha mégse.

Rexor # 2017.07.18. 19:36

Mondjuk én a folyószámlát lecsekkolnám nincs e rajta az illeték, ami közben vígan kamatozik...

lajcsó # 2017.07.18. 19:53

Éppen fizethetsz ha akarsz, nem fognak érte megharagudni.

EdinaCs # 2017.07.19. 04:04

Rexor, az adószámla-kivonatra gondoltál? Azon ugye látszódni kéne, ha lenne befizetetlen illeték? (adónemkód: 521- illeték, tehát vélelmezhetően e kódszám alatt jelenne meg)Megnéztem, az Ügyfélkapun keresztül befurakodtam a NAV eBEV-szolgáltatásaihoz, a kapott kivonaton nincs sehol, semmilyen elmaradás/tartozás.

manci9 # 2017.08.02. 07:50

Üdvözlök mindenkit! Egy kis segítséget szeretnék kérni az illeték megfizetéssel kapcsolatban. A helyzetem a következő: 2017. május végén eladtam 1/1 tulajdonú házamat 36.5m Ft-ért. Rá kb. 1 hónapra vásároltam egy házat szintén 1/1 tulajdoni hányaddal 17.8 m Ft-ért. Ennek a felújítása után abból ami marad, ez kb 15 m Ft lesz szeretnék még egy lakást vásárolni aminek az ára 22 m Ft, tehát ehhez hitelt kell majd felvennem, nagyjából 7 m Ft-ot. Ezt is még idén tervezem. Ilyenkor, hogy alakul az illeték megfizetési kötelezettségem? Melyik után kell, lehet és mennyit fizetnem? Tudna nekem ebben valaki segíteni? Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.02. 11:49

Egy lakásingatlan után érvényesítheted az ún. cserepótló vétel kedvezményét. Nyilván az értékesebbre érvényes. De ha a már megvásárolt ingatlanra igényelted a mentességet, akkor a kérdés elkésett.

manci9 # 2017.08.02. 13:04

Kedves Kovács_Béla_Sándor! Köszönöm a válaszát. Attól tartok, hogy akkor ezt elszúrtam, bár akkor még nem tudtam, hogy veszek még egy ingatlant. Ha igénybe vettem az olcsóbbra, akkor most mennyi illetékre számíthatok a drágább ingatlan esetén? Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.02. 13:07

4%

szabi111 # 2017.09.12. 05:51

Tisztelt Ügyvéd úr !

Új lakás vásárlás esetén, amennyiban az 32M ft, amihez igényelném a 2,6M ft CSOK-ot 2 gyermek után, úgy az illeték (32M - 2,36M)*0,04 lenne, vagy ezzel "be lehet csúszni" a kedvezményes kategóriába, azaz csak a 15M feletti és csok-kal csökkentett után kéne 4% illetéket fiztni?

Köszönöm, üdvözlettel:
Szabolcs

drbjozsef # 2017.09.12. 07:47

Nem.

A kedvezmény a lakás forgalmi értéke alapján van. CSOK nélkül.

krisztivan # 2017.09.16. 19:07

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Több kérdésem is lenne.Párom az előző feleségével már igénybe vette az egy gyermekük után járó szocpolt.Ennek már 10 éve.Most szeretnénk vásárolni egy házat amire a mi két gyerekünkre fel szeretném használni a Csok-ot.
1.Jogosultak vagyunk -e?
2. Ha a háznak a forgalmi értéke 16millió akkor mennyi illetéket kell rá fizetnünk?
Már elmúltunk 35 évesek mind a ketten.

Köszönöm a választ.

drbjozsef # 2017.09.17. 12:34
  1. Ha az egyéb feltételeknek (személyi, veendő lakás) megfeleltek, akkor azok után a gyerekek után, aki után még nem vettek fel szocpolt, azok után jár.
  2. Itt többféle variáció van:

2a. Ha vállalkozó által, értékesítés céljára épített új lakást vásárolnak, ÉS nem számítanak be eladott lakást, akkor csak a 15M fölötti részre kell 4% illetéket fizetni, tehát 40.000.- Ft-ot.

2b. Ugyanezen új lakás esetén, ha beszámítanak 1 éven belül (előbb vagy később mindegy) eladott másik lakást, akkor a különbözetek után kell 4% illetéket fizetni.

Mondjuk a 16M vételárból tippre nem új lakásól lesz szó.

2c. Ha használt lakást vásárolnak, és nem számítanak be eladott (1 éven belül) lakást, akkor a 16M-et lehet csökkenteni a CSOK-kal (16M-1.43M), és az után 4% illetéket kell fizetni, tehát 342.800.- Ft-ot.

2d. Ha használt lakást vásárolnak, de az eladott lakást beszámítanák, akkor nem számolható el a CSOK, a 16M teljes vételárból kell levonni az eladott lakás eladási árát, és a különbözet után kell 4% illetéket fizetni.

Mamupi # 2017.09.22. 09:51

Jó napot!

Telek vásárlásakor az ügyvédem nem közölte, hogy amennyiben 4 éven belül építkezünk, kérhetünk illetékfizetési mentességet. (B400 5B lap) Nem vásárolok hetente telket, nem volt tudomásom erről az opcióról.
Ezért amikor tavaly 2016. novemberben kirótták a vagyonszerzési illetéket, mi befizettük, holott 2 héten belül kérhettük volna a megfizetés alóli mentességet.
Jogerőre emelkedett, nem igényelhető vissza, a házunk meg már kész is, 1 hónap múlva költözünk.
Tanácsot kérnék, hogy ilyen esetben mi a teendő illetve mit tehetek? Közel 500.000 Ftról van szó...

Köszönettel,
Mamupi

Mamupi # 2017.09.23. 05:00

Kedves Ügyvéd Úr!
Előző kérdésemhez még annyit, hogy a telket egy eladott lakás árának egy részéből vásároltuk, amit a telek vételekor az adásvételiben fel is tüntetett az ügyvéd.
Ezt esetleg figyelembe kellett volna a NAVnak vennie az illeték kiszabásakor?
Ha a B400 nyomtatványon az építkezés miatti illetékmentességet nem tüntette fel az ügyvéd, lehet, hogy a NAV hibázott az illeték kiszabásakor?
köszönettel
Mamupi