Csatornázás, mit tehetek?


gyuri49 # 2018.06.26. 17:34

Kedves segítőkész barátaim!

Rengeteg jó tanáccsal láttatok el amit nagyon köszönök és úgy érzem, hasznos is számomra (már tiszta jogász leszek :-), azonban a kérdésem ami talán elsikkadt, az lenne, hogy idézem: "kötelező távolság elektromos kábelektől minimum 1 m, ivóvízvezetéktől minimum 1,5 m, gázvezetéktől minimálisan 1 m, és a telefonkábelektől legalább 1 m. Illetve a szomszédos telekhatártól minimum egy méterre lehet építeni a szennyvízcsatorna vezetékét"
Tehát ezek a szabályok milyen számú törvénycikkely, esetleg rendeletszámon találhatók meg?
Ugyanis a levélhez (amit javasoltatok) kénytelen vagyok konkrét számot is megadni, mert ismerve az "ügyeletes elvtársat" el fog hajtani melegebb éghajlatra azzal, hogy ilyen rendelet nincs. Esetemben az a bűvös szám lenne az aduász, enélkül nincs esélyem a győzelemre.
Tehát ha ezzel a paragrafusszámmal, stb. is kisegítenétek, akkor én lennék a világon a legboldogabb és a hálám örökké üldözne titeket! :-)
Nagyon köszönöm az eddigieket és a jövőbeni segítségeteket is.

Vadsuhanc # 2018.06.26. 16:20

Kedves nonolet kérlek jelöld meg pontosan, hogy melyik jogszabály engedi meg, hogy én mint magánszemély közművet építsek ki.... Kihúzzak egy villamosvezetéket ahogy én gondolom vagy építsek egy gázvezetéket, vagy vizet onnan ahonnan én akarom stb.

Mondjuk becsatornázom a két szomszédom meg az én házamat is....... Úgy ahogy én akarom, illetve ahogy nekünk tetszik.

"Tehát a telkeden belül kötöttél rá a közcsatornára ugye?"

Mi a valódi kérdés?

Az a kérdésem, hogy akkor honnan kezdődik a közcsatorna? Az utcai főgerinctől vagy ahogyan Te írtad a bekötési ponttól a szolgáltatás pontjától?

nonolet # 2018.06.26. 15:58

"Tehát a telkeden belül kötöttél rá a közcsatornára ugye?"

Mi a valódi kérdés?

nonolet # 2018.06.26. 15:56

Vadsuhanc

Szerintem abban a tévhitben vagy,
hogy
közművet csak az önköri és szolgálató építhet.

De ez nem igaz.
Mert "bárki" építhet, csak aztán át kell adni ... amikor kész.

Vadsuhanc # 2018.06.26. 15:55

Tehát a tisztitóidomod az általad leírtak alapján idézem:

..."Nálam pl. 6 méterre a mostani utcai kerítéstől a kertemben lesz...”"

Akkor az általad leírtak szerint ( idézlek ismét ):

..." A házi szenny­vízvezeték és a tisztítóidom összekötése,azaz a közcsatornára rákötés csak az üzemeltető jelenlétében történhet meg.."

Tehát a telkeden belül kötöttél rá a közcsatornára ugye?

Már amit leírtál az alapján....

nonolet # 2018.06.26. 15:46

"hol van az a tisztitóóidom?"

Ahová tervezték és megépült.

Nálam pl. 6 méterre a mostani utcai kerítéstől a kertemben lesz.

Azaz ott lesz a szolgáltatási pontom.

(mivel a rendezési terv szerint egyszer majd 5 métert lekell adnom utcának telekből vagy lejegyzi majd a város erőből)

nonolet # 2018.06.26. 15:42

"A hozzájárulási díj hidd el, hogy abból áll, hogy az ingatlanra a " csonkot " vagy nevezzük bekötési vezetéknek bevezessék és nem arra, hogy az utcán egy csatorna épüljön."

NEM hiszem, el mert a mi most kiépülő 31 bekötéses utcánkban SEM így van.

Az önkori CSAK a főutcai gerincet építi meg és az átemelőt.

A mellék utcai gerinceket és a bekötéseket pedig a 31 ingatlan 4 csoportban saját szervezésben intézi.

(egy társasház építő cég 2 telekre 2x60lakással, az egyik mellék utca, a másik mellékutca és a főutcaiak)

Mindez kökeményen a pénzről szól!

Az önkori szervezésében minden egyben alapon bekötésenként 1,4 millió lenne a buli.
(a 60 lakásosnak is és nekem is)

A 4 felé bontott saját szervezésben viszont az én utcámban és így nekem is csak 320 eFt lesz a bekötés.

Azért nem mindegy az az 1,08 millió Ft!

Persze a szolgálattó nehezen ment bele ebbe a megoldásba.
(majdnem 1 évig vitázott-okoskodott...)

Mert így ugrik az "önkoris megrendelés felára" és súlyos milliók nem kerülnek a szolgáltató kaszájába.

Hisz mi piaci áron építtetjük :-)
Nem a mutyi áron!

- -

Az önkoris szervezés sajnos ~2,5X drágább lett volna, kompletten, mint a magán szervezések.

Más kérdés, hogy 31 telek sem jutott dűlőre egymással.
(jó magyar módi szerint)
Ezért lett végül 4 "magán" beruházó csapat.

...és igen végül majd októberben mindent
ingyen adunk át tulajdonba+üzemeltetésre :-(

Vadsuhanc # 2018.06.26. 15:31

Kedves nonolet!

Ezt írtad:

.." A házi szenny­vízvezeték és a tisztítóidom összekötése,azaz a közcsatornára rákötés csak az üzemeltető jelenlétében történhet meg...”"

Meg tudnád jelölni, hogy pontosan hol van az a tisztitóóidom?

nonolet # 2018.06.26. 15:24

Akkor koncentráltan....

Amit a szennyvíz bekötésről tudni kell:

A közműves ivóvízellátást és szennyvíz elvezetést a hatályos jogszabályok szabályozzák részletesen.

Ennek értelmében ...

- -

Minden ingatlanhoz külön szennyvíz bekötővezetéket kell létesíteni.

Ettől eltérni csak indokolt műszaki okból lehetséges.

Szomszéd telken keresztül a bekötés csak egyéb, műszakilag és gazdaságilag elfogadható megoldási lehetőség hiányában, szolgalmi jog bejegyzést követően végezhető el.

A helyi önkormányzat jegyzője a szomszédos telek tulajdonosát - egyéb megoldási lehetőség hiányában - a szennyvízcsatorna elhelyezésének tűrésére kötelezheti.

- -

Amennyiben ingatlanának bekötővezetéke NEM!!! a szennyvízelvezető törzshálózattal együtt épült ki,

szaktervezői jogosultsággal rendelkező mérnökkel tervet kell készíttetnie a bekötésről

A tervet engedélyeztetésre be kell nyújtani.

Ezután történhet meg a törzshálózatra való közműrákötés, melyet csak szakkivitelező végezhet el.

- -

A házi szenny­vízvezeték és a tisztítóidom összekötése,
azaz
a közcsatornára rákötés csak az üzemeltető jelenlétében történhet meg.

A szennyvíz bekötés átvétele, csak ezután lehetséges.

Vadsuhanc # 2018.06.26. 15:08

Kedves nonolet kezdjük elölről..... kicsit koncentrálva a kérdező által leírtakra is. Megint elmentünk egy általánosságokat taglaló vitába.

A kérdező, ha jól emlékszem azt írta, hogy a csatorna bekötési díját közel 200.000. forintot befizette. Az Önkormányzatnak a csatornázással összefüggő munkákkal kapcsolatosan szerződést kellett kötnie. Ebben a szerződésben pontosan meg kell legyen fogalmazva az, hogy a pénzért mit vállal. A mi falunk esetében a szerződésben az áll, hogy a vállalkozó vállalja, hogy a lakóházakba bevezető vezetékeket az ingatlan határán belül 1 méterre telepíti. Ez a szerződés a polgármesteri hivatalban megtalálható. A hozzájárulás amit a kérdező is befizetett pont erről szól.

Tehát jelen esetben a kérdező a szerződéssel kapcsolatosan kérdéseket tehet fel és számon kérheti, hogy a vállalkozó aki a csatornát kiépítette pontosan mit vállalt. A hozzájárulási díj hidd el, hogy abból áll, hogy az ingatlanra a " csonkot " vagy nevezzük bekötési vezetéknek bevezessék és nem arra, hogy az utcán egy csatorna épüljön.

Ezt a kérdező tudja ellenőrizni.

A kérdezőnek nehezen hiszem el, hogy nem volt vagy nincs terv, az is lehet Őt vezették félre mert a terv és a műszaki átadás nélkül a csatorna üzemeltetése nem lenne lehetséges. Ezért írtam, hogy a terveket és a megvalósulási terveket kérje ki.

Amiről már mi írunk azok olyan dolgok amelyek a való életben elképzelhetőek, de nem a kérdező által előadottak alapján.

Én továbbra is fenttartom, hogy a bekötővezeték a törzshálózat része. Ha nem lenne az szerinted mit gyűjtene az utcai gerinchálózat? Van egy gyűjtővezeték, amelynek nincs mit gyűjtenie mert onnan már nem hálózatnak számít?

A példáddal kapcsolatosan...Pont erről írtam, hogy vannak olyan esetek amikor igen is a bekötés költségeit a kérelmezőnek kell állnia, ha külön csatornát akar magának.... De nem a kérdező esetében.

nonolet # 2018.06.26. 15:03

Gondolkodj...

Csatornázott utcában van egy NAAAAAGY telek, rajta házzal.
Ami be is van már kötve a csatornába.

Aztán egyszer csak a nagy telekből csinálnak 4 kicsit.
Azaz kell 3 új bekötés

Ekkor szerinted a szolgáltatónak
oda kéne rohanni az utcába és
kérés nélkül elásni a 3 új bekötőt?!

Ugye nem így működik a dolog?

Hanem

A 3 új megrendelő megrendeli, megtervezteti, megépítteti, kifizeti a 3 új bekötő vezetéket

Mert KÖTELEZŐ NEKI ezt tenni!
HA nem ezt teszi, akkor >> terhelési díjat fizet.

Amikor kész a bekötő vezeték, akkor szerződést köt.
Innentől van "szolgáltatási pont" !!!

Aztán ráköti a házát és használja... a csatornát.

nonolet # 2018.06.26. 14:54

Ha ezt a szolgáltatási pontot nem biztosítja számomra, akkor nem kötelezhet senki a rákötésre.

Ehhh

1.
A törvény KONKRÉT szövegének mondasz ellent.

2.
A szolgáltatási pont NEM a cső elásásával jön létre!
Hanem a szerződés kötéssel és a rákötéssel.

Addig csak a műszaki LEHETŐSÉG van meg
HA OTT VAN MÁR ELŐRE elásva a bekötő cső.

-

HA nincs ott, mert csak az utcai gerinc épült ki.
Akkor a megrendelő majd megrendeli a szolgálató pedig elássa neki a bekötő csövet a pénzért cserébe.

Mivel!!! a gerinc megléte esetén
a bekötés már BIZTOSAN megoldható lépés!
Így csak a MEGRENDELŐN MÚLIK a csatorna használat.
(hisz neki kell megrendelni e bekötést)

Ezért szabható ki a terhelési díj
HA!!!

  • a gerinc már üzemel

DE!!!

  • a megrendelő nem rendeli meg a bekötést

Holott az törvény erejénél fogva kötelező neki...

nonolet # 2018.06.26. 14:46

"Van egy szolgáltatási pont.

ALAPBAN NINCS!!!

Akkor lesz CSAK, amikor bekötsz és szerződést kötsz.

ELŐTTE NINCS!!!!!

Azaz
amíg csak ott van a bekötő cső vége a telkeden,
De arra még nem szerződtél nem kötöttél rá,
akkor MÉG NINCS szolgáltatási pont!

nonolet # 2018.06.26. 14:43

"A szolgáltatónak eddig a pontig kell kiépítenie azt a lehetőséget csatornát, "

DE a megrendelő megrendelése alapján!!! és költségére.
(bár rezsi csökkentés ebbe nem rég beleszólt)

Azaz nem kell ELŐRE megcsinálni, odakészíteni a telekre.
Kérés nélkül MÁR AKKOR amikor a gerincet megépíti.

Persze SZOKÁS (ésszerűen úgy szervezni, hogy) a gerinccel együtt a bekötéseket is kiépítik, egy utca túrással.
Annak ellenére, hogy ez nem kötelező.

DE ettól még KÉT KÜLÖN dologról és ügymenetről van szó.
Ami az "egyszerre épülés okán" egybemosódik a fejekben...

nonolet # 2018.06.26. 14:31

Lásd még: mellékutca és főutca ... ezt bizonyára érted.
Ekkor sem a kapubejáró (bekötő) a mellékgyűjtő!

Avagy

Főgyűjtő (főgerinc) ami
az UTCÁKAT/gerinceket/mellékgyűjtőket gyűjti össze.

Vadsuhanc # 2018.06.26. 14:27

Az a baj, hogy nem értitek van egy szolgáltatási pont. A csatorna esetében ez a telehatáron belül 1 méter. A szolgáltatónak eddig a pontig kell kiépítenie azt a lehetőséget csatornát, hogy a szolgáltatását igénybe vegyem és a telkemen belül rákössek a vezetékre.

Ha ezt a szolgáltatási pontot nem biztosítja számomra, akkor nem kötelezhet senki a rákötésre.

Amit Ti írtok az alapján egy csatornahálózattól 10 kilométeres tanyán lakó embert is kötelezni kellene, hogy kössön rá a falusi gerincre vagy, ha nem akkor fizessen talajterhelési díjat.

Vadsuhanc # 2018.06.26. 14:09

nonolet....

Akkor amit leírtál az utcán lévő " gerinc " a gyűjtő ? Ugye ezt írtad?

Akkor mi a mellékgyűjtő az utcámban?

nonolet # 2018.06.26. 13:51

"Akkor nekem nem a szolgáltatási pontig van felelősségem?"

Inkább az van, hogy:
Nem az utca túloldalán van a szolgáltatási pontod!

Hanem valahol előbb.
A telekhatárodon belül.

nonolet # 2018.06.26. 13:48

"Még mindig nem Írtátok le, hogy a bekötővezeték miért nem mellékgyújtó vezeték......"

Mert nem gyűjt hanem csak beköt a (közcélú) gyűjtőbe.

gyűjtő=gerinc ha úgy jobban érthető

Hisz a gyűjtő szó NYILVÁNVALÓAN azt jelenti
hogy
egynél TÖBB forrásból érkezik bele a cucc.
(konkrétan a sok-sok a gyűjtőre kötött bekötő vezetékből)

Az bekötő vezeték tehát fogalmilag nem lehet gyűjtővezeték.

Vadsuhanc # 2018.06.26. 13:48

Ezt én már leírtam... De mond már meg, hogy a bekötővezeték miért nem gyűjtővezeték, hiszen a szennyvízemet gyűjti be a a fővezetékbe....

oligaliga # 2018.06.26. 13:46

Már leírtam: A bekötővezeték a gyűjtő-hálózat (vagyis az éppen ott futó gyűjtővezeték) és a szolgáltatási pont közötti szakasz. Jogszabályt szeretnél? Vksztv. 2.§ 18. pont

Vadsuhanc # 2018.06.26. 13:42

Hogy lehet házi hálózat az utca túl oldaláig vezető vezeték? Akkor nekem nem a szolgáltatási pontig van felelősségem?

nonolet # 2018.06.26. 13:41

a saját vezeték és a közcélú törzshálózat közti szakasz

Helyesen...

a saját vezeték és a közcélú törzshálózat gerinc vezetékei közti szakasz

Vadsuhanc # 2018.06.26. 13:41

Még mindig nem Írtátok le, hogy a bekötővezeték miért nem mellékgyújtó vezeték......

nonolet # 2018.06.26. 13:39

" a lakásomból kivezető szennyvízvezeték amely az utcai csatornába viszi a szennyvizemet miért nem minősül mellékgyűjtőnek?

Mert az MÉG a

  • "házi hálózat"

vagy

  • a "csatlakozó hálózat" része.

Mivel az "átadási pont" előtt van.

10. házi szennyvízhálózat:
a felhasználási helyen keletkező szennyvíz összegyűjtését szolgáló - az ingatlan alkotórészét képező - vezeték, valamint annak kiegészítő elemei
(így különösen szennyvízmennyiség-mérő, szennyvízminőség-ellenőrző akna, szennyvíz-előkezelő mű),

3. csatlakozó hálózat:
több felhasználási hely szennyvizét a házi szennyvízhálózatból a szennyvíz-bekötővezeték végpontjáig szállító vezeték-hálózat
(csatlakozó szennyvízhálózat), amely az érintett felhasználási helyek szerinti ingatlantulajdonosok közös tulajdonát képezi,