Szja bevallás és külföldi munkavégzés


Lessy69 # 2014.03.20. 13:04

Luck-666,
köszönöm a választ. Megnéztem, átolvastam.

A külföldi nyugdíjat terhelő adóról nem találtam semmit...

A párom olasz.

luck-666 # 2014.03.20. 12:57
luck-666 # 2014.03.20. 12:54

Lessy69

Nem mindegy,hogy milyen állampolgárságú a párod

Ezt nézd át,szerintem ez még jó:

http://www.oep.hu/…ASRA_JOG.PDF

Rexor # 2014.03.20. 11:09

Fel kell tüntetni a luxemburgi jövedelmet is (vagy mint menetesített jövedelmet, vagy mint olyat, aminke az adója levonható - kettős egyezmény alapján).

Lessy69 # 2014.03.20. 10:55

Tisztelt Fórumozók,

talán tud valaki segíteni:
külföldi állampolgárságú saját jogán nyugdíjas párommal Magyarországra szeretnénk (vissza) települni.
Tehát az ő állandólakhelye ezentúl Magyarországon lenne.

Kérdés: az ő külföldi nyugdíját terheli-e Magyarországon valamilyen adó, illetve járulék? Ha igen, mi és mekkora összeg százalékosan kifejezve.
(Gondolom egészség biztosítási járulékot fizetnie kell, hiszen az egészségügyi szolgáltatásokat Magyarországon szeretné igénybe venni)

Esetleg hová fordulhatunk felvilágosításért?

A válaszokat nagyon köszönöm.

Mazsola23 # 2014.03.19. 13:28

Kedves Fórumozók!

2013 júliusa óta Luxemburgban élek és dolgozom, előtte Magyarországon volt szerződéses munkaviszonyom.
Az világos, hogy magyar adóbevallást mindenképpen csinálnom kell, a kérdésem az volna, hogy a luxemburgi jövedelmemet fel kell-e abban tüntetnem, vagy elég az, hogy a cégem rendben fizeti utánam az itteni adókat?

Segitségeteket előre is köszönöm!

nandy # 2014.03.14. 16:23

Ha osztrák munkáltatótól kapod a béredet, és Mo-n nem volt más adóköteles jövedelmed, akkor itthon nem kell bevallást beadni.

Tomi0122 # 2014.03.13. 18:42

Kedves Fórumozók!
Szeretném a segítségeteket kérni.
Ausztriában dolgozok, már lassan két éve.
A 2013-as évre kell beadnom adóbevallást, ugye? Hol kell jelölnöm az adóbevallásban az osztrák keresetemet? Illetve kell jelölnöm?
Köszönöm szépen előre is a válaszokat!

oroska # 2014.03.11. 11:00

Sziasztok!

2012. végétől Horvátországban élek, 2013-ban 6 hónapos szerződéssel dolgoztam is. Az egészségügyi járulékot először a munkáltatóm, a munkaszerződés megszünését követően én fizetem itt Horvátországban.

Magyarországon adószámmal rendelkező magánszemélyként van az ingatlanom kiadva. Tételes költségelszámolást használok, a mérőórák az én nevemen vannak. A bérbevevő cég a leszámlázott rezsiköltségből még adót von le, így nekem a leszámlázott rezsöltségből közel 210 eFt összeggel kevesebb jött vissza éves szinten a cégtől. Nem tudom, hogy ezt az összeget a költségeimet növelve feltüntethetem az adóbevallásban vagy milyen módon kaphatom ezt vissza - elméletileg a rezsiköltség után ők nem vonhatnának le semmit..?

Mivel Horvátországban fizettem egészségügyi hozzájárulást, így az ingatlanomat bérlő cég által levont százalékos EHO visszajár – ezt jól gondolom?

Vajon annak az igazolását, hogy én más EU-s országban biztosított vagyok, az adóbevallással csatolnom kell vagy azt csak egy esetleges ellenőrzés során kell bemutatni?

Köszönöm előre is a választ.

oroska # 2014.03.11. 11:00

Sziasztok!

2012. végétől Horvátországban élek, 2013-ban 6 hónapos szerződéssel dolgoztam is. Az egészségügyi járulékot először a munkáltatóm, a munkaszerződés megszünését követően én fizetem itt Horvátországban.

Magyarországon adószámmal rendelkező magánszemélyként van az ingatlanom kiadva. Tételes költségelszámolást használok, a mérőórák az én nevemen vannak. A bérbevevő cég a leszámlázott rezsiköltségből még adót von le, így nekem a leszámlázott rezsöltségből közel 210 eFt összeggel kevesebb jött vissza éves szinten a cégtől. Nem tudom, hogy ezt az összeget a költségeimet növelve feltüntethetem az adóbevallásban vagy milyen módon kaphatom ezt vissza - elméletileg a rezsiköltség után ők nem vonhatnának le semmit..?

Mivel Horvátországban fizettem egészségügyi hozzájárulást, így az ingatlanomat bérlő cég által levont százalékos EHO visszajár – ezt jól gondolom?

Vajon annak az igazolását, hogy én más EU-s országban biztosított vagyok, az adóbevallással csatolnom kell vagy azt csak egy esetleges ellenőrzés során kell bemutatni?

Köszönöm előre is a választ.

Rexor # 2014.03.10. 10:50

Kedves Marcsi,

Magyarországon biztosan, Ausztriában akkor, ha ezt a munkáltatód nem vállalta át helyetted.

Marcsi1221 # 2014.02.06. 15:13

Sziasztok!

Ha valaki tud, kérem segítsen! 2013.január vége óta Ausztriában dolgozom. Addig folyamatos munkaviszonyom volt Magyarországon.Hol kell adóbevallást készítenem?

z_a_p # 2014.01.28. 14:32

Sziasztok,

koszi a valaszokat. Hollandia az orszag ahol elek/adozok/keresek.
Az osztalekot magyar bankon keresztul kaptam, eleve ugy utaltak hogy levontak belole (talan 16%, nem remlik), van rola papirom, semmit sem tudtam csinalni.
MOn nem volt evek ota semmi bevetelem.
Viszont most 2013-ban lett.

ttip # 2014.01.28. 10:59

z_a_p: az osztalék jó eséllyel külföldön adóköteles. Tudni kellene, melyik országról van szó, mert államközi egyezmények szabályozzák az adókötelezettséget.

Rexor # 2014.01.28. 09:48

Ameddig magyar illetőségű vagy kell benyújtanod szja bevallást (hogy tényleg az vagy e az egy másik kérdés). Az, hogy kell e adót fizetned vagy sem a kettős egyezmények döntik el (előfordulhat, hogy kell). Tehát bevallást kell (illetve kellett volna beadnod).

A részvény eladásnál fontos, hogy általában csak egy tájékoztatást kapsz arról, hogy mennyi a fizetendő adó, de ezt nem fizetik meg helyetted, javaslom, hogy nézd meg az igazolást, amit kaptál. Ingatlan eladást is fel kell tüntetni a bevalláson, akkor is ha nem keletkezik fizetendő adód.

z_a_p # 2014.01.27. 15:39

Sziasztok!

En regota kulfoldon elek, dolgozok, vagyok bejelentve, adozok. Magyarorszagon 6 eve nem is csinalok bevallast, nincs semmi jovedelmem.
Viszont 2013-ban volt: eladtam ingatlant, es lett osztalekjovedelmem reszvenyekbol, mindketto Magyarorszagon.
Az ingatlan eladas kapcsan a fizetendo ado 0 Ft, az osztalekot pedig elege leadozva kapom meg, ott is 0 adot kell fizetni utana.

Kerdeseim:

  1. kell-e bevallast csinalnom a fentiek kapcsan az ingatlan eladas / osztalek miat, megha 0 Ft az egyenleg?
  2. ha igen, akkor be kell-e ide irni a fentiek melle meg a kulfoldi jovedelmet is? De azutan en rendesen leadoztam a kulfoldi adohatosagnal, tehat hogyan jonne ez ki? Raadasul az Euroban van.
  3. ha a 2. pont is igen, akkor lehetseges hogy fizetnem kell a vegen adot/jarulekot/akarmit Magyarorszagon is? Ami nem lenne fair, hisz en kulfoldon mar leadoztam utana.

koszonom szepen

Rexor # 2013.12.17. 14:52

Az illetőség azt jelenti, hogy jövedelem szerzése esetén (bárhol is történjen az) abban az országban fog adózni, ahol az illetősége van (jelen esetben Szlovákiában). A kettős adóztatási egyezmények azt a célt szolgálják, hogy lehetőség szerint ne legyen dupla sarc az adott jövedelmen. Tehát a szlovák magánszemély a lenti esetben bead egy adóbevallást Szlovákiában, amely tartalmazza a jövedelmét és a szlovák jogszabályok alapján a személyi jövedelemadót. majd ezt követően a lenti, magyar jövedelem után megaállapított és megfizetett adót le lehet vonni a szlovákiában fizetendő adóból (de csak olyan mértékben, ahogy ez a jövedelem aránylik az összes jövedelemhez). Ez a beszámítás módszere. Azt fontos tudni, hogy a magyar szabályok szerint a lenti jövedelemről kell bevallást benyújtani Magyarországon is.

zsozefin # 2013.12.16. 11:36

Sziasztok!

A szlovák-magyar munkavállalással kapcsolatban lenne kérdésem.
Mi van akkor, ha valaki szlovák állampolgárként naponta ingázik a két ország között, tehát a munkavégzés helye Magyarország, a lakhely Szlovákiában van.
Így, ha jól értem az illetőség is Szlovákiában van, viszont a munkabér után Magyarországon adózik az illető.

Az egyezmény alapján:"A Szlovák Köztársaságban belföldi illetőségű személy esetében; a Szlovák állam adójának megállapításakor az ott belföldi illetőségű személy az adóalapba, beszámíthat minden olyan jövedelemrészt, amely az Egyezmény rendelkezései alapján a Magyar Köztársaságban is adóztatható, de lehetővé teszi az ilyen alapon számított adóösszegből egy olyan összeg levonását, amely megegyezik a Magyar Köztársaságban megfizetett adóval. Ez a levonás azonban nem haladhatja meg a levonás előtt számított szlovák adónak azt a hányadát, amely arányos azzal a jövedelemmel, amely az Egyezmény rendelkezéseivel összhangban a Magyar Köztársaságban adóztatható"

tehát megfizeti a jövedelem után Magyarországon a 16%os adót, majd Szlovákiában még 3%ot?
a kérdés az lenne, kell e a jövedelem után Szlovákiában is adózni????

Nagyon köszönöm!

maresz75 # 2013.09.25. 16:43

Sziasztok!

A következőben kérnék tanácsot:

Ausztriai munkavégzés esetén, ami hivatalosan 2012-ben Ausztriában bejelentett munkaviszonyból származó jövedelem után az Szja és a TB járulék az adott országban került befizetésre. A 2012-es évre szóló adóbevallásban a munkavállaló úgy nyilatkozott Ausztriában, hogy Magyarországon szeretne a jövedelme után adózni. Tehát az ott levont adóelőleget visszatérítették neki, de Magyarországon viszont nem nyilatkozott róla illetve meg sem fizette.
Ezek ismeretében a NAV felé közérdekű bejelentés alapjául e szolgálhat e az SZJA meg nem fizetése.

era1111 # 2013.05.15. 11:11

eksms köszönöm a segítségedet! Közben NAV-ot is felhívtam és ugyanezekre a következtetésekre jutottunk!

eksms # 2013.05.15. 08:38

Tehát ha jól értem magyar és román állampolgár vagy.
2012. szeptembertől Romániában dolgozol, román bérszámfejtésről kapod a béred (én nincs magyar munkanapod).

És azt biztosan tudod hogy magyar adóügyi illetőségű vagy 2012-ben.

Ha 2012 szeptember előtt Magyarországról származott adóköteles bevételed melyet be kell vallanod (vagy szeptember után bármilyen a román jövedelmen kívüli bevételed) akkor ez esetben a román jövedelmedet be kell tenned a bevallás 44. sorába mint tájékoztató adatot.

Ha amúgy nem volt más adó és bevallásköteles jövedelmed 2012-ben, akkor nem kell bevallást beadnod Magyarországon.

Ezt egyébként 2013-tól pontosították így, de 2012-ben is alkalmazható.

era1111 # 2013.05.11. 19:12

sziasztok! Segítségeteket szeretném kérni, mert kettős állampolgár vagyok magyar illetőséggel, tavaly szeptember óta Romániában dolgozom ottani munkáltatónál. Ilyen esetben mi a teendőm az szja bevallásnál? (tájékoztató jelleggel kell csak beírni a külföldi jövedelmemet?) Segítségeteket köszönöm!!!

Rexor # 2013.05.07. 07:29

Az a probléma ezzel, hogy Neked a magyar szabályok szerint kellene fizetni az adókat és a járulékokat. ERre két lehetőség van: bejelenteni a munkáltatódat magyar adószámmal mint külföldi munkaadót, vagy magad után fizetni az adókat járulékokat.

eksms # 2013.05.06. 15:08

Szia Kati!

Ha 183 napot meghaladóan itt vagy a naptári évben a svéd/magyar kettős adós egyezmény szerint Magyarországnak megkeletkezik a joga az adóztatásra.
Akkor is ha a magyar cég a gazdasági értelemben vett munkáltatódnak minősül (számos faktort kell ennél vizsgálni).
A fenti esetekben tehát akkor is adó kötelessé válsz Magyarországon ha a végső adóügyi illetőséged nem magyar.
Negyedévente adóelőleget kell fizetned a magyar munkanapokra eső munkaviszonyos jövedelmed arányában.
Írtam emailt amiben a TBre is kitérek.

Kati1969 # 2013.05.06. 07:44

Kedves Fórumozók!

Egy svédországi cégnél vagyok alkalmazotti jogviszonyban. Havi szinten 1 hetet dolgozom Svédországban, 3 hetet pedig itthon. (Magyarországon állandó lakhellyel rendelkezem.)
Svédországban fizetem a jövedelemadót, TB-t, nyugdíjjárulékot, stb...
Kérdésem, hogy itthon milyen adó és TB fizetési kötelességem van?
Sajnos az itteni TB egészen más formanyomtatványokat akar a svédektől, mint amit kint adtak, elakadtak a dolgok.A svéd könyvelő szerint meg itthon is kellene valamennyi adót fizetnem.
Van valakinek ilyen tapasztalata?
A válaszokat előre is köszönöm.
Kati