Adójóváírás, családi adókedvezmény


Rexor # 2018.04.17. 08:28

off

Nonolet: "kissé" összetettebb dolog ez, gondolkozhatnál mielőtt sértegeted a munkájukat végző embereket, akik a munkájukat a jogszabályi keretek között végezhetik. Talán egyszer majd eljut a magyar adózási morál arra a szintre, hogy nálunk is elég lesz ennyi...

on

Rexor # 2018.04.17. 08:22

Azt hogy elég ennyi, azt te állítottad :). Azért mielőtt pénzt adnátok ezért kérdezzétek meg az adóhatóságot (ne a tolmácsot) vagy egy német adótanácsadót hogy ennyi tényleg elég e.

kdia11 # 2018.04.17. 06:52

Oligaliga köszönöm szépen!

Akkor ezek szerint nem akadály ,hogy bizonyíték nincsen ,max annyi ,hogy a tesom végig kint volt ,mikor a pénzt levették a bankszámláról....csak anya szava van,ezek szerint akkor elég lenne ez is?

oligaliga # 2018.04.17. 04:44

Illetve nem te, hanem tesód.

oligaliga # 2018.04.17. 04:44

kdia11

A leírásból úgy tűnik, hogy a német hatóság egy közjegyző előtt tett nyilatkozatot vár édesanyádtól arról, hogy a pénzt ő használta fel, tehát a családodat támogattad.

Ehhez anyukád elsétál egy közjegyzőhöz, nyilatkozik, a közjegyző aláírja, lepecsételi. A biztonság kedvéért apostille-t is kérnék rá.

Ezután elküldi a nyilatkozatot neked, te pedif a német jogszabalyok szerint gondoskodsz a fordításról.

Burn Out # 2018.04.16. 19:41

hú nonolet te olyan okos vagy...

nonolet # 2018.04.16. 19:17

Nos, némi közjegyzői díjért kiderül...
Próba, szerencse.

- -

Tudod arrafelé nem a magyar agyatlan bürökraták a jellemzők.
Ezért elsőre elhiszik, amit mondasz-állítasz.
Mellékelt bizonyítékok sora nélkül is.

Mert miért is hazudnál... mondják ők.
Pláne közjegyző által "Hivatalossá" számonkérhetővé téve.

De, ha utólag kiderül, hogy
mégis "hazudtál", akkor nagyon ráfázol.

Náluk ez így működik.

A módszer neve: európai hozzáállás.

Mi is erre szavaztunk 2004. május 1.-én!
Amikor EU-taggá váltunk.

Csak lassan szokunk rá...
A 14 év még kevés volt a változáshoz a magyar nyugat-balkáni bürökráciának.

Bár az utóbbi pár évben már SOKAT haladtunk Európa felé e téren.
Sőt van pár olyan dolog is amiben messze előttük járunk az ügyintézés terén :-)

kdia11 # 2018.04.16. 14:43

Köszönöm!
A német tolmács szerint ha ír közjegyző egy ilyen dokumentumot ,hogy anyukánk használta fel az elég!
De én nem tudom elképzelni ,hogy ilyen létezik? vagy még is?Mivel bizonyítani sem tudjuk ,mert ugye nem az anya számlájára ment a pénz.Ha így lenne minden egyszerű lenne ,de sajna nem így van. írhat erről nekünk bár ki hivatalos dokumetumumot úgy ,hogy nem is használhatta volna a bank kártyát?Van megoldás?Ennyi idő után megoldható lenne ,és csak felkeresünk egy illetékest ,hogy erre lenne szükségünk,és ez létre jöhet?Tényleg köszönöm

Rexor # 2018.04.16. 14:04

Erről szerintem a német adóhatóságot kellene megkérdezni, hogy konkrétan milyen dokumentumokat szeretnének. Biztos fel van sorolva az, hogy ezt mivel lehet igazolni (én számlákra gondolnék első körben).

kdia11 # 2018.04.16. 12:11

Szép Napot Mindenkinek!
Szakmai segítséget szeretnék kérni !
Rövidke történet:
Tesóm 2014-től német országban dolgozik ,2014-2016 között magyar cég által volt kint!A magyar cég neki az itthoni bankszámlájára utalt kb havi 100.000 Ft ot,a többit a németektől kapta német bankszámlára.A magyar számlájához tartozó bankkártyát anyunknak oda adta,hogy használja fel a pénzt itthoni megélhetésre.
Kint lehetőség van ,bizonyos összeg vissza igénylésre ,ha a családot támogatod!
Ezt a kérelmét el is indította előző évben,minden német adóhatóság által bekért dokumentumot megszereztünk ehhez!
(mennyi volt anyukám éves ,jövedelme,majd havira bontva...stb stb)Minden rendben is volt ezzel ,mert a jövedelme nem érte el éves szinten a 200 e Ft ot ,mivel ezekben az években esett túl egy daganatos megbetegedésen!
Most olyan dokumentumot kérnek ,ami hivatalos arról ,hogy 2014-2016 között ezt a pénzt ő használta fel!
Az lenne a kérdésem ,hogy erről betudunk e szerezni bármit?létezik e jogilag ilyen?Ügyvéd által ?Közjegyző által?
A számla azóta megszűnt ,és a számlához anyunk nem volt társként bejegyezve!
Köszönöm előre is a segítséget !
Szép napot!K.K.

Rexor # 2018.04.16. 07:44

Elnézést, 2017-et akartam írni.

Rexor # 2018.04.16. 07:44

Ha 2016-ról van szó, akkor a bevallásban is fel lehet tüntetni.

nonolet # 2018.04.15. 15:27

Önellenőrzés.

Sandor0311 # 2018.04.15. 14:35

Azt szeretnem kerdezni hogy a szuleim nem vettek igenybe a csaladi ado kedvezmenyt (1 gyerek utan). Hogy lehet ezt visszaigenyelni mi ennek a folyamata?

drbjozsef # 2018.04.05. 06:05

velence,

az, hogy ki hamisított, vagy tévedett, vagy mi a hiba, azt ott, a munkahelyednél derítheted ki, de lényegében adókedvezmény szempontjából ez nem érdekes.

Adóbevallásban felülbírálhatod a nyilatkozatot, csak számolni kell az addigi számfejtéssel. Elvileg ugye kaptál igazolást az egész éves levonásokkal, azt beírod, hogy megkaptad, ha maradt még kedvezmény, akkor azt vagy érvényesíted az adóbevallásban, vagy ott beírod, hogy meg akarod osztani valakivel, kitöltitek mindketten a bevallás megfelelő részét, és a párod a tieden felüli részt visszakérheti a saját adóbevallásában.

Ha esetleg érvényesítették a kedvezményt a járulékaidból is, Te meg nem akartad, hanem csak SZJA-ból akartad, és a fennmaradót megosztani valakivel, na az macerás, azt nem is tudom hogyan kellene önellenőrizni. De mivel úgyis a családi kedvezmény az első (az első házas kedvezmény után) érvényesítendő, elvileg nem veszthettek pénzt így sem.

Érvényes, vagy nem érvényes a nyilatkozat, most már mindegy, ha az egész évben úgy ment a számfejtés, hogy érvényesítették, és azt megkaptad.

drbjozsef # 2018.04.05. 04:41

Nardo,

Ehhez én sajnos nem értek, de ahogy olvasom, első lépés, hogy megnézed a BNO kódodat, benne van-e a mellékletben. Ha nem, akkor eleve nem jár a kedvezmény. Ha igen, akkor sem feltétlenül.

Ha stimmel a kód, akkor kell egy igazolás, a 49/2009. (XII. 29.) rendelet mellékletében leírt adattartalommal. Ha a kórházi zárójelentésed szerint végleges a betegség, akkor a háziorvosod kiállíthatja az igazolást.

Szerintem, az általad idézett passzus alapján jár neked a kedvezmény - de laikus vagyok, ez csak vélemény.

A legjobb lenne keresni egy orvost, aki állított már ki ilyen igazolást (kórházi kezelőorvosod, gerincbetegséggel kapcsolatos szakambulancia, esetleg gerinces magánorvos, Országos Gerincgyógyászati Központ, egy-két telefont megér), ha biztosra akarsz menni.

Sajnos az a kérdés, hogy "Jár-e neked a kedvezmény" ez nem jogi kérdés, még csak nem is jogászai, hanem kifejezetten orvosi.

velence # 2018.04.04. 16:44

Tisztelt Szakértők!
2017-ben leadtam munkahelyemen a családi adókedvezménnyel kapcsolatos nyomtatványt, ahol beikszeltem, hogy nem kérem az érvényesítését. Most, az szja bevallásnál derült ki, hogy egész évben vonták (bérem nem fix, nem tűnt fel :() Elkértem a tavalyi nyomtatványt, ahol szembesültem vele, hogy 1, beikszelte valaki, hogy egyedül veszem igénybe az adókedvezményt (de a másik is ott van! amit eredetileg én jelöltem, hogy nem kérem!) + én alá sem írtam a nyilatkozatot..
Kérdésem, hogy mit tehetek - szerintem így nem is érvényes, hogy nem írtam alá + meghamísították a nyilatkozatot.
köszönöm tanácsukat!

Nardo # 2018.04.01. 17:23

Tisztelt Fórumozók!

Adókedvezménnyel kapcsolatban szeretném segítségüket kérni.
2012-ben autóbaleset következtében gerinctörést szenvedtem.
Nem bénultam le, viszont -több más negatív változás mellett- 10kg-tól többet nem emelhetek.
A vonatkozó jogszabály szerint; 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet; 1. §1 (1) Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából – a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. § 26. pontja alapján – súlyos egészségkárosodással összefüggő jogosultságról szóló jogszabályban említett betegségben szenvedőnek kell tekinteni azt a személyt, aki – a 2. §-ban meghatározott feltételek alkalmazásával – a Mellékletben meghatározott betegségek valamelyikében szenved vagy a Mellékletben meghatározott valamely fogyatékossággal él, és ez a külön jogszabályban foglaltak szerint megállapításra került.

(2) Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevételére – az (1) bekezdésben foglaltakon túl – jogosult az a személy is, akinek a fogyatékossági támogatásra való jogosultságát külön jogszabály szerint megállapították.

...

"a gerincoszlop elváltozásai: olyan mértékű elváltozások, amelyek a járást, a teherhordást legalább 50%-os mértékben tartósan nehezítik"

Mivel a 10kg-ban maximált emelés bőven elmarad a normáltól (ha jól tudom az 50kg egészséges felnőtt férfiaknál), jár nekem adójóváírás?

Előre is köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2018.03.29. 14:17

Barana,

Nem tudom pontosan mi a szabály ilyenkor a kedvezményre, de azt hiszem, az adóbevallást úgy kellene kitölteni, hogy a 2 gyermeket beírod a 17SZJA-03 oldal 152. és 153. sorába úgy, hogy a sajátot a 152. sorba, ide a jogcímekhez végig 1-es kódot írsz (kedvezményezett eltartott), míg a nem saját gyermeket a 153. sorba, ide pedig a jogcímekhez a hónapokhoz júliusig 0-t írsz (nem beleszámítandó), majd onnan 1-est (mert a házasság miatt kedvezményezett is). Mindkettőnél az a. pontot ikszeld be a jogosultságra.

Mondjuk feltételezem, hogy rendesen kitöltöttétek az adóelőleg papíron, hogy közösen veszitek igénybe a két gyerekes kedvezményt a pároddal, bejelölve hogy fejenként 1-1 gyerekre kéritek a kedvezményt.

Úgyhogy a lap alján a C blokkban is azt jelölném be : mindkettőtök nevét, adószámát beírni, a közös érvényesítés kockát ikszelni, és mindkettőtöknél júliustól tennék ikszeket a kis kockákba decemberig, az előtte lévőket üresen hagynám.
Ebből látni fogják, júliusig miért egy gyerekre egy gyerekest, onnan meg csak egy gyerekre de két gyerekes kedvezményt vettél igénybe.

Kb. ugyanez a párodnál is, csak a gyerekek havi kódjai értelemszerűen fordítva.

Fontos, hogy júliustól remélem mindketten úgy vettétek igénybe a családi pótlékot, hogy nem egyedülállóként! Mert ha igen, akkor jogtalanul kaptátok a családi kedvezményt így megosztva.

Ha számítógépen kitöltőprogrammal csináljátok, akkor az ellenőriz is, durva hibát nem tudtok beleírni (azt persze nem tudja, hogy mettől-meddig miért éppen azt ikszeled, amit).

És persze magukat az összegadatokat a munkahelytől kapott igazolások alapján kitölteni (22.-27. sor), mennyit vont le a kifizető év közben, esetleg marad-e még amit most Te tudsz visszakérni, vagy éppen visszafizetni ha túlvontak (utóbbi nem valószínű ha jól lett kitöltve az adóelőleges nyilatkozat).

drbjozsef # 2018.03.29. 13:59

Sugarbabe,

ha nem tévedek, akkor viszont a plafon amúgy 220.000.- Ft adóban, mert júliusig 7 hónapra az 1 gyerekes 10.000.- Ft, majd 8-12 hónapokra 5x30.000.- (két gyerek!) jár.
Persze, ha nincs ennyi adód, akkor kevesebb.

drbjozsef # 2018.03.29. 13:40

Sugarbabe,

Teljesen mindegy mikor volt jövedelmed az év folyamán : ha utólag, az adóbevallásban érvényesíted a családi kedvezményt, akkor csak az számít, hogy mennyi volt ÖSSZESEN a jövedelmed. Úgyhogy igen, kérheted simán, amennyit az adód/járulékod és a kedvezményplafon enged.

drbjozsef # 2018.03.29. 13:38

Pethra,

szerintem új nyilatkozatot kell leadnod, és azt úgy kell kitölteni, ahogy kéred a kedvezményt : vagyis mindkettőt be kell írni.

Barana75 # 2018.03.29. 13:35

2017. júliusában férjhez mentem. Ezt megelőzően 1 gyermek után vettem igánybe az adókedvezményt, azonban ezt követően úgy érvényesítettük az adókedvezményt, hogy 2 gyerek után (nekem 1 gyerek, páromnak 1 gyerek), mindketten 1-1 gyerekre vettük igénybe, plusz én még kértem az első házasok kedvezményét is.
Ebben az esestben hogyan kell kitöltenem az adókedvezményre vonatkozó részt. A másik gyerek adószámát felüntettem, azonban az összegekkel nem vagyok tisztában. Hogyna tudom feltüntetni, hogy nem jogtalanul vettem igénybe 2017 augusztusától a netto 15.000 Ft összegű adójóváírást?
Milyen összegeket kell feltüntenem az adóbevallásban?
Előre is köszönöm a segítséget.

Sugababe1 # 2018.03.24. 15:54

A csalàdi adókedvezményt a bevallàsnàl szeretném kérni.
Kisfiam 02.24-én töltötte 2. êletévét, addig Gyed-et kaptam.
2017. aug-ban lettem 3 hónapos terhes.
Onnantól tàppénzes voltam.
A levont adó 142.319 Ft, a nyugdîjjàrulék 29.411 Ft.
Ha jól szàmolom, 170.000 Ft-ra vagyok jogosult.
Kérdésem, hogy igénybe vehetem-e ezt az összeget az adóból és jàrulékokból, függetlenül attól, hogy nem egész évben volt adóköteles jövedelmem (mârc-tól Gyes-t kaptam)?

Pethra # 2018.03.21. 12:25

Családi adókedvezmény módosításáról szeretnék kérdezni. 2018. január 1-jén 1 kedvezményezett eltartott gyermekkel töltöttem ki az adóelőleg nyilatkozatot. Most ezt módosítani szeretném, mert egy magzat után is igényelhetem már a kedvezményt. A kérdésem az lenne,hogy a módosító nyilatkozatban csak a magzatot kell már feltüntetnem vagy a lányomat is,aki után eddig is kaptam a családi adókedvezményt? Válaszát előre is köszönöm!