Adójóváírás, családi adókedvezmény


Papiros # 2016.05.20. 08:53

Családi adókedvezmény igénybevételének a családi pótlékra való jogosultság a feltétele a következők szerint:

SZJA tv 29/A. §(3)360 A családi kedvezmény érvényesítésére jogosult

  1. az a magánszemély, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult, továbbá a jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastársa,

Családi pótlékra jogosult:

A vér szerinti vagy örökbe fogadó szülő; a szülővel együtt élő házastárs; a szülővel együtt élő élettárs, ha az ellátással érintett gyermekkel közös lakó vagy tartózkodási hellyel rendelkezik és a szülővel élettársként legalább egy éve szerepel az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában, vagy a szülővel fennálló élettársi kapcsolatát az ellátás megállapítására irányuló kérelmet legalább egy évvel megelőzően kiállított közokirattal igazolja (a továbbiakban együtt: szülő)

Tehát ebben az esetben, ha te jogosult vagy családi pótlékra, akkor igen.

H.R.T.W. # 2016.05.19. 17:28

Azt szeretném kérdezni,ha én a párommal közös háztartásban neveljük a gyermekünket,de albérletben lakunk,és nekem a lakcímem nem egyezik a gyermekemével,akkor igényelhetem e a családi adókedvezményt?

pupac81 # 2016.05.12. 10:51

Sziasztok! Egy költözés során elkeveredett a tavalyi bevallásom, papírjaim, sok minden. GYES-en voltam, nem tudom igénybe vettem-e a családi adókedvezményt. Így azt sem tudom jogosult vagyok-e visszaigényelni. Valamint ha a munkáltatóm leadta már a bevallásom, akkor ezt én utólag megtehetem-e? Köszönöm

Rexor # 2016.05.02. 07:02

A bevallásban tudod érvényesíteni.

Manócska12 # 2016.05.01. 16:09

Üdv.!
Most küzdök az adóbevallásommal :(
Összevont bevételem van, munkabér + táppénz + CSED + lakáskiadás.
Odáig oké, hogy ezeket összeadom... de az Oep-nél nem tájékoztattak, hogy minden változáskor új családi kedvezmény igénylét kell kitöltenem. Tehát 2015. 09. hótól nem volt érvényesítve. A 09. hó megtörten van elszámolva, mert 12-én szültem.
A kérdésem hogy hogyan érvényesíthetném a családi kedvezményt erre a pár hónapra?
Mit hová írjak?
Előre is köszönöm a felvilágosítást.

Dorina9 # 2016.04.10. 09:47

Üdvözlöm,
Családi adókedvzeménnyel kapcsolatos kérdésem van. A helyzet a következő, lassan 3 éve élünk külföldön, Németországban. Munkahelyemről, ami időközben felszámolási eljárás alá került, nem léptem ki, nem is rúgtak ki, mivel várandós voltam a kisebbik gyermekemmel. Tavalyi év második felében zárult le az eljárás, ami után végkielégítést és szabadságmegváltást is kaptam. Otthonról semmilyen támogatást igénybe nem veszek mióta kint vagyunk. (se gyed, se családi pótlék) Kérdésem hogy ebből igénybe tudom venni a családi adókedvezményt, vagy így hogy kint élünk, nem?! Válaszukat előre is köszönöm
Ildikó

ksne # 2016.03.31. 10:30

A családi adókedvezménnyel kapcsolatosan lenne egy kérdésem.
Lányom rokkantsági járadékban részesül és eddig édesapja vette igénybe közös megegyezéssel a lányomnak járó családi adókedvezményt.(közös háztartásban élő közeli hozzátartozó) A kérdés az lenne,hogy idén a leányzó KATA-s vállalkozó lett, továbbra is igénybe vehető e,mint vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozó az adókedvezmény? vagy a KATA miatt már nem lehet??

Köszönettel.
opika67

David baba # 2016.03.15. 22:32

A családi kedvezmény megosztásáról szeretnék kérdezni! Az anyuka júliusig tudta igénybe venni az adókedvezményt, mivel utána GYES-en volt. Kell-e új nyilatkozat, hogy innéttől a férj veszi igénybe?Év végén rendezik. A Mák az igazolását úgy állította ki, hogy 2014.12.01-től 2015.07.18-ig...a családi kedvezményt is így számították...Miért?A feleségnek most vissza kellene fizetni...A kérdésem, mivel a megosztást választják, akkor lehet úgy készíteni a bevallásuk, hogy ne kelljen befizetni, de a férj kevesebbet igényeljen vissza?
Remélem, sikerült érthetően leírnom a kérdéseimet.Várom válaszukat!

Rexor # 2016.03.14. 19:33

A jogosulatlanul igénybe vett adó és járulékkedvezményt vissza kell fizetni a bevallással együtt, viszont kamatmentes részletet lehet kérni (ezt célszerű megtenni, mert 12 % büntetőkamatot is felszámíthatnak).

nebi # 2016.03.14. 05:57

Tisztelt Tanácsadók!
Én is szeretnék siha-hoz csatlakozni szinte 100 százalékban ugyan ez a problémám.Munkahelyemen mindent időben bejelentettem,ennek ellenére nekem is jogosulatlanul "igénybevett kedvezmény jogcímen fizetnem kell.Ők bérszámfejtenek nekünk.Mindketten férjemmel egy munkáltatónál vagyunk.Ennyi a különbség.
Köszönöm a választ.

siha # 2016.03.13. 15:59

S.O.S. segítséget szeretnék kérni. Adóbevallásom során 325.000Ft jogtalanul felvett járulék kedvezményem jelentkezett. Közalkalmazottként dolgozom 21 éve, soha nem volt ilyen problémám. 2015-ös évben férjemmel megosztottuk a gyerekeket, én kettő, férjem egy gyermekre kérte a családi adókedvezmény megosztást. Nála a cég teljesen jól számolta ki, még vissza is kap pár ezer forintot. Az önkormányzatom bérszámfejtése már nem lett ilyen tökéletes, mert a járulék kedvezményekre adott havi 28.000Ft-tal többet. Vagy nem állította le időben, vagy továbbra is 3 gyermekkel számolt, nem tudom. A bérszámfejtő azt mondta szerinte a nyilatkozatomban összeget is meg kellett volna jelölnöm, nemcsak a 2 gyermeket. De akkor a férjem munkáltatója miért tudta megfelelően kiszámítani? Előző években miért nem volt probléma ez? Mit tehetek? Kétségbe vagyok esve. Tisztába vagyok vele, én ezt felvettem, vissza kell adnom, de még részletekben is a család kasszáját megkurtítja. Büntetésről is olvastam a neten. Az önkormányzat felé van e lehetőségem a káromat enyhítetni? Úgy gondolom én jóhiszeműen meglettem tévesztve, nem tudhattam, hogy nem megfelelő összeget kapok. Vagy ez csak erkölcsi kár, s csendben elfogadom? 3 kiskorú mellett, 21 évi munkával a hátam mögött nem tudom elfogadni, hibást keresek. Én nem érzem magam hibásnak, még, ha jogtalanl is vettem fel, miért csak nekem kell visszafizetnem ebben az esetben? Köszönöm előre is segítségüket!

tlaszlo # 2016.03.08. 16:25

Egy kis segítséget kérnék a 2015-ös bevallással kapcsolatban. 2015-ben született egy ikerpárunk élettársammal. A bevallásban, hogy kell szerepeltetni ha nyilatkozatunk alapján a terhesség 91. napjától párom, a születéstől meg én vettem igényben az adókedvezményt? Minek számít ez az éves bevallásban megosztásnak s ilyenkor ezt be kel írni a 03-as lap alján? Válaszukat köszönöm.

apuka71 # 2016.03.07. 20:45

Segítséget szeretnék kérni. Egyéni vállalkozáson töröm a fejem.3 kiskorú gyermekkel,Feleségem bruttó 79000-ft.fizetéssel mennyi családi kedvezményt tudnánk érvényesíteni például KATA-ban. Köszönöm előre is a segítséget.

Rexor # 2016.03.03. 08:02

Nem, az adókedvezményt csak a Te adódból lehet jóváírni.

princip # 2016.03.03. 06:58

Üdvözletem.
Arra szeretnék választ hogy ha a gyermekem köt az ÉN részemre nyugdíj előtakarékosságot, vagy magán nyugdíjat, stb... akkor az adókedvezményt az ő kezdeményezheti?
Tudom hogy a nyugdíjszámlára írják jóvá, de az a gondom hogy nekem nincs munkahelyem és nem akarnánk veszni hagyni azt az összeget .
Köszönettel.

Teca1975 # 2016.02.18. 08:09

Szép napot. Lenne egy számomra nagyon fontos kérdésem. Az lenne a kérdés hogy tavaly én igénybe vettem 3 gyermekre a családi járulék kedvezményt és most az adóbevallásnál férjem csak az adót igényelheti vissza vagy a járulékokat is megosztással, és ha a járulékokat is akkor ez csak a tavalyi évre érvényesíthető vagy esetlegesen a tavalyi bevallásnál is vissza igényelhető lett volna a járulék és azt visszamenőleg kérhető-e . Köszönöm válaszát

Rexor # 2016.02.17. 11:28

83.330 a nyerő.

Sandra32 # 2016.02.17. 11:01

Üdv,
Én is tanácsot szeretnék kérni. Eddig még mindenki mást mondott, ezért vagyok tanácstalan:
Ha 1 kedvezményezett eltartott (14 éves) és 1 eltartott gyermek (19 éves, egyetemista) van a családban, akkor az adókedvezménynél a 66.670 Ft-ot kell beírnom vagy a 83.330 Ft-ot a munkahelyi nyilatkozatba?
Köszönöm a választ!

Szőke77 # 2016.02.16. 18:05

Sziasztok!A segítségeteket szeretném kérni!Van egy ismerősöm,akinek van egy hallássérült gyermeke,aki 20 év körül van és aki egy speciális iskolába jár.Az lenne a kérdésem,hogy így mennyi adót igényelhet vissza?Csak a 120.000 forintot vagy ettől többet is?Köszönöm előre is a válaszokat!

Rexor # 2016.02.12. 15:42

A bevallásban is tudjátok érvényesíteni, mindkettőtök jövedelmét figyelembe lehet venni (a törvényi maximumig).

lesi007 # 2016.02.12. 15:06

Jó napot az alábbi kérdésem lenne. 3-om kiskorú gyermekünk van. 2015 januárjában amikor a családi járulék és adó kedvezményről nyilatkoztam a cégemnek azt írtam alá hogy a teljes kedvezményt én kívánom igénybe venni mivel a feleségemnek akkor nem volt munka helye és nem rendelkezett jövedelemmel. 2015 áprilisába a feleségem is elhelyezkedett dolgozni és tőle a munkáltatója levonta mind az adót és a vele járó járulékokat is. Én nem kerestem annyit hogy teljesen igénybe tudtam volna venni a teljes kedvezményt. Kérdésem az lenne hogy most az adó bevallásnál kérheti e ő vissza a levont adót és járulékokat mert még ketten se léptük túl. Természetesen mind a ketten önadózók vagyunk tehát mi készítjük el az adóbevallásunkat. Válaszát előre is köszönöm

Szőke77 # 2016.02.09. 12:17

Nekem nem jelezte,hogy ki kellene töltenem!Köszönöm a segítséget!

Szőke77 # 2016.02.08. 18:19

Köszi!Ez az amit nem tudtam,hogy beírhatok-e nagyobb összeget a kereseténél!Még egy kérdés!Ilyen esetben,ha járulékot is igénylek vissza a 9-es lapot is ki kell tölteni?

Szőke77 # 2016.02.08. 17:04

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni A párom és én megosztva szeretnénk visszaigényelni a 3 gyermekünk után járó adókedvezményt és a családi járulék kedvezményt.A párom tavalyi keresete 1464000 az enyém pedig 278607,mind a kettőnktől levonták az adót is és a járulékokat is.Azt szeretném megkérdezni,hogy visszatudom-e mind a kettőt,az adót is és a járulékot is igényelni,mivel nekem csak az adót engedi az adóbevallásnál a járulékot viszont nem?A családi kedvezmény nekünk 7425000.Az a baj,hogy az adóbevallás 26-ik sorába nem tudom,hogy mit írjak,,az Ön által érvényesíteni kívánt családi kedvezmény összegéhez,én a férjem adóbevallásánál az 1464000 forintot írtam,de így csak az adót engedi visszaigényelni a járulékokat nem!Előre is köszönöm mindenkinek a válaszokat!

Csuklósbusz # 2016.02.06. 12:18

Együttélek barátnőmmel, van neki egy gyereke aki szintén velünk él de ugye nem tőlem van. Igényelni szerettem volna a gyerekkedvezményt de a munkáltató papírt kér arról hogy milyen jogcímen van nálam. Vagyis gyámhatósági papírt kér hogy írassam a nevemre, vagy mutassak róla hivatalos papírt hogy a gyámságom alá vettem.
Csak ugye ez bonyolult.
Törvény szerint is kell róla ilyen papír, nem elég a lakcímkártyán hogy együtt élünk?