Adójóváírás, családi adókedvezmény


rokonfajta # 2014.02.28. 09:45

Üdvözlet!
A családi adókedvezmény nyilatkozat formanyomtatvány melyet a NAV készített http://www.nav.gov.hu/…dvezmeny.pdf innen van.
A munkáltatómnak mielőtt leadtam, a négyes pontját átfogalmaztam a nem szócskát kivettem belőle. Amely utána így hangzik egyértelműen: Nyilatkozom hogy kérem a családi járulékkedvezmény havi összegének az érvényesítését. A két példányt végül is kis vita után elfogadták de a munkáltatóm nem számolta el. Kérte hogy tegyem meg a nyilatkozatot újra úgy ahogy az eredeti nyomtatványon van a négyes pont és ne ikszeljem be a rublikát ha azt akarom, hogy havonta elszámolják. Én nem tettem új nyilatkozatot hiszen egyértelműen nyilatkozom, hogy kérem. Ez az én nyilatkozatom a munkáltatónak igaz? Én akár meg is írhatnám saját magam ha a törvényi előírásoknak megfelelő információt beleteszem ugye? Mi lehet az oka ennek a szarfűrészelésnek a munkáltatóm részéről?

Amidala71 # 2014.02.28. 06:59

Üdv!!
A 6 éves lányomat egyedül nevelem,megemelt családi pótlékot kapok, bírósági ítélet szerint is egyedül nevelem a lányomat.És szeretném igénybe venni a családi adókedvezményt,az ex-em nem dolgozik,tehát még ha akarná sem tudná igénybe venni ezt a lehetőséget,mivel én nevelem a lányomat igy nem is jogosult rá.Viszont a munkahelyemen pedig nem akarják elfogadni a kérelmemet addig még nem hozok egy igazolást az ő munkahelyéről,(ami tulajdonképpen nincs is )hogy ő nem veszi igénybe ezt a jóváírást,A kérdésem az lenne hogy ilyenkor mit lehet tenni,hisz nekem ez járna ...elvileg...szerintem.

nandy # 2014.02.27. 10:54

tsoky, nem érted, amit írtak neked. Jogosultsági hónap alapján számolod ki az éves kedvezményt, és azt állítod szembe az éves jövedelemmel.

Szja tv. 29/A. § (1) " A családi kedvezményt érvényesítő magánszemély az összevont adóalapját [29. §] a családi kedvezménnyel csökkenti."

Év közben adóelőleget számolunk, év végén pedig összevont adóalapot. A jogosultsági hónapoknak a kedvezmény összegének kiszámításánál van jelentősége. Értelemszerűen, ha az utolsó 8 hónapban nem volt annyi jövedelmed, hogy a teljes kedvezményt igénybe vedd, akkor a kedvezménnyel tudod csökkenteni az első 4 hónap jövedelmét is.

Ha mind a 12 hónapban jogosult lettél volna a 125.000 ft csal. kedvezményre, akkor összesen 1.500.000 forinttal csökkenthetnéd az adóalapodat. Mivel ennél kevesebb a jogosultsági hónap, így a kedvezmény összege is kevesebb.
Remélem, már érted a lényeget :)

tsoky # 2014.02.26. 21:43

bermuda háromszög

Igen, a kérdés pont erre vonatkozott volna! :)
Az adóbevallás valóban éves és szívem szerint igénybe is venném a teljes adókedvezményt, csak hát vannak benne olyan hónapok, amik nem jogosultsági hónapok és nem biztos, hogy ez egy NAV ellenőrzésnél nem bukna ki, még ha a NAV kitöltőprogramját használtam is... :(
De köszönöm szépen a reagálásokat!

latyagabi # 2014.02.23. 15:29

Üdvözletem!
Szeretném megtudni,hogy lehet-e év végén érvényesíteni a családi adókedvezményt,továbbá év közben megtehetem.e,hogy havi érvényesítésről átváltok év végire?

tsoky # 2014.02.19. 11:57

T. Fórumozók!

A kérdésem arra vonatkozna, hogy ha egy pár a 2013. évben az első 4 hónapban élettársként élt együtt 1 illetve 2 hozott kedvezményezett eltartottal (62 500 illetve 125 000 Ft adóalapkedvezmény, nincs igénybevett egyedülálló családi pótlék), majd utána házasságot kötöttek (206 500 adóalapkedvezmény/eltartott) az éves adóbevallásban miként tudják újból megosztani a családi adókedvezményt? A problémát az jelenti, hogy a 8 hónapra jutó családi adókedvezmény simán lefedné mindkettő egész éves keresetét, viszont ha ezt beírják az adóbevallásba, akkor az első négy hónapra jutó fizetésre is igénybevennék azt...
Mi az adóbevallás helyes kitöltésének a módja?

tkele # 2014.02.17. 12:20

Köszi besszerrita

Ha ennyire egyszerű lenne a téma, akkor nem kérdeznék :)
Ennyire azért nem egyértelmű.

Hisz: ha a fiam édesanyja az emelt családi pótlékot lemondja, a családi adókedvezményre a jogosultság azonnal fennáll, amit valamelyik szülő érvényesíthet.

Az általam küldött LINK alatt található példából az ide vonatkozó lényeg:

"Ha a közösen felügyelt gyermek után az anya érvényesítené a családi kedvezményt, mindannyian rosszul járnak, mert az anya csak egy kedvezményezett eltartott után havi 10 ezer, az apa csak két kedvezményezett eltartott után havi 20 ezer forinttal fizet kevesebb adót. Ha azonban az apa érvényesítené a családi kedvezményt, ő három kedvezményezett eltartott után havi 3x33 ezer forinttal kevesebb adót fizet (feltéve, hogy az adóalapja elegendő a kedvezmény levonásához), a különbözetből pedig a közösen felügyelt gyermekre is többet fordíthat, vagy pl. több tartásdíjat fizethet."

Ez fogalmazta meg bennem a kérdést, hogyan is lehet kiaknázni ezt a lehetőséget és minden gyermekemre igénybe venni a kedvezményt.

tkele # 2014.02.17. 08:47

Üdv. mindenkinek!

Kérdésem, hogy családi kedvezményt hány gyermek után vehetem igénybe, ha:

  • Van egy 3 éves kislányom, akit házastársammal közösen nevelek
  • Feleségem gyermeket vár, most töltötte be a terhesség 3. hónapját
  • Korábbi kapcsolatomból van egy 13éves fiam, aki az édesanyával él. Nincs bírósági döntés gyermek elhelyezéssel kapcsolatban. A gyermeket apasági nyilatkozattal vettem születésekor a nevemre. Az édesanyával jó a kapcsolatom, így mindenben meg tudunk egyezni. Az édesanya nem dolgozik, így jelenleg a családi adókedvezményt emelt családi pótlék formájában veszi igénybe

A pontos kérdésem, hogy megoldható-e, hogy a jelenlegi nálam 2x 10.000Ft + az ex páromnál 1x 10.000Ft (összesen 30.000Ft) családi adókedvezmény helyett mindhárom gyermek után én érvényesítsem a családi adókedvezményt? Vagyis a havi 30.000Ft helyett 99.000Ft adókedvezményt érvényesítsek és ezáltal mindhárom gyermekemre 33.000Ft legyen forsítható a jelenlegi 10.000Ft helyett? Nálam maradna 66.000Ft a két kissebb gyermekre és 33.000Ft-ot utalnék a 13éves fiam édesanyjának.

Milyen módon tudnám ezt érvényesíteni és a maximumot kihozni az adókedvezményből?

Referenciaként itt olvastam egy cikket ami szerint esetleg megoldható: http://adozona.hu/…i_kedvezmeny

A választ/véleményeket előre is köszönöm!
T

dondelaca@freemail.hu # 2014.02.14. 15:14

Tiszteletem mindenkinek. Arra lennék kíváncsi hogy a magsavérnyomásos betegnek jár az adójóváírás? Egy ismerősöm említette és próbáltam utána keresni de nem igazán sikerült. Esetleg lenne valamiféle kategória. Előre is köszönöm a válaszokat.

piroska72 # 2014.02.08. 17:19

bocsánat a szorzás jelek lemaradtak tehát 8206250 és 462500

piroska72 # 2014.02.08. 17:16

Tisztelt fórumozók!
A családi adókedvezménnyel kapcsolatban szeretnék kérdezni .3 gyermekem van kettő családi pótlékos a 3. főiskolás azonban 2013 szeptembet 1.-től évet halaszt tehát nem beszámítható a családi kedvezménybe.Csak én vettem igénybe év közben a kedvezményt férjem nem most az adóbevallásban érvényesíteni szeretnénk.Én 6 órában dolgozom éves jövedelmem 700000 ft mennyit tudunk még férjem jövedelméből érvényesíteni januártól 2206250 és szeptembertől 262500 ezt most éves szinten kell nézni tehát ha én egyik gyerek után veszem igénybe akkor8206250+462500 így lehet és férjemnél is így vagy csak havi lebontásban köszönettel

krisz00 # 2013.08.26. 19:15

Tisztelt fórumozók!

Tisztelt Fórumozók!

Én 20 éves felsőoktatásban tanuló nappali tagozatos hallgató vagyok. Kiskorú testvérem nincs, hárman élek szüleimmel egy családi házban.

A családi adókedvezménnyel kapcsolatban van kérdésem: Jogosult vagyok-e én, illetve jogosult-e rá a családom?

Eszerint a dokumentum szerint (http://webcache.googleusercontent.com/search?…)
én mint a felsőoktatásban első alapképzésemen résztvevő hallgató, eltartottnak minősülök. Igényelhető-e utánam ezt a fajta kedvezmény?

A válaszokat előre is köszönöm,
Üdvözlettel SzK

nildiko # 2013.08.11. 14:37

Családi adó kedzvezmény lemondásához,miért nincs egy normális formanyomtatvány?

eksms # 2013.05.16. 07:54

Most akkor gyed-en vagy vagy Gyesen? Ha jól értem inkább GYED-en, mert a GYES az SZJA mentes.
Ha te jól nyilatkoztál, azaz hogy nem kéred és mégis vonták nem kell büntetést fizetned. Erről ha megvan a nyilatkozat ami le lett adva akkor ezzel tudod ezt igazolni.

A bevallásodat úgy készítsd el, hogy ne vedd figyelembe a családi adókedvezményt - a hiányzó adót meg kell fizetned május 21-ig. A büntetést pedig nem kell kitölteni a bevallásban.

adorszilvike@gmail.hu # 2013.05.14. 11:24

Tisztelt Szakértő!
2012-es évben én is és a férjem is kértük a családi adókedvezményt ami most derült ki.Én 2012 februárjától Gyesen vagyok,így szerintem az OEP hibázott.Megvan a 2012-es családi adókedvezményes nyomtatványom amin világosan az áll,hogy a férjem kéri én pedig lemondok az adókedvezményről.Hová forduljak ez ügyben,vagy mit kell tennem,mert nem szeretném a több 10 ezer forintos büntetést megfizetni másnak a hibájából!
Válaszát előre is köszönöm!

valentinus # 2013.05.13. 15:48

Tisztelt szakértö!
A párom év közben nem vette igénybe a családi kedvezményt!Van-e rá lehetöség,hogy év végén adóbevallásában ezt meg tegye?

bheni10 # 2013.05.05. 21:33

Kedves besszerrita!

Köszönöm a segítségedet érthető volt megoldottam.
:-)!!!

bheni10 # 2013.05.01. 20:17

Kedves besszerrita!
A problémám a következő lenne.2012 januárjában nem tudtam érvényesíteni a családi adókedvezményemet, majd csak februártól és a munkahelyemen azt a tanácsot kaptam, hogy majd az adóbevallásomban érvényesíthetem.
Most szeretném ezt megtenni de nem tudom, hogy hol és mit kell kitölteni.Ebben szeretném a segítségedet kérni.
Előre is köszönöm.

maresz75 # 2013.04.24. 19:40

Tisztelt fórumozók!

Családi adókedvezmény jóváírásával szeretnék tanácsot kérni az alábbi eset kapcsán.
A családi adókedvezményt az édesanya igényelte 2012-ben. 2012. július közepéig volt SZJA köteles jövedelme, mivel lebetegedett és csak táppénzt kapott. Így ezen időszakra (tehát 6,5 hónapra) jóváírta az adókedvezményt a munkáltatója. Decemberben az édesanya meghalt.
2012-es évben a férjnek is volt folyamatos munkaviszonya, tehát SZJA köteles jövedelme.
A családi adókedvezményt nem osztották meg.

A kérdésem az lenne, hogy a férj jogosult e (tehát jóvá írhatja e) a fennmaradt 5,5 hónapra járó családi adókedvezményt. Ha igen akkor az SZJA bevallásnál szereplő Családi adókedvezmény Nyilatkozatnál mint igénylőt kell a férjet feltüntetni, vagy a megosztásról szóló rovatot kell e kitölteni.

U.i.: Voltam a NAV-nál ez ügyben érdembeli választ nem tudtak adni. Azt mondták, hogy a megosztásról kellene nyilatkoznia utólagosan az édesanyának, hogy a férje vegye igénybe a kedvezményt. De így már hogyan ha közben meghalt?

Taxi 9700 # 2013.04.17. 16:33

Kedves besszerrita ! Köszönöm a segítséget, már meg is van az orvosi igazolás, így a görbék kiegyenesedtek. (-:

Taxi 9700 # 2013.04.15. 00:35

Rokkantsági ellátás mellett dolgozom. A munkaadóm az adóbevalláshoz szükséges igazoláson 45000 Ft adókedvezményt igazolt súlyos fogyatékosság címen. Ez az összeg nem felel meg a törvényben foglaltaknak (havi 4650 ft legfeljebb 55800 ft) ezért a gép kidobja, hogy hibás a bevallás. Ráadásul orvosi igazolásom sincs a súlyos fogyatékosságról. Bár korábbi zárójelentéseken fel van tüntetve az ide tartózó betegség kódja, de úgy tudom ez nem elég igazolás.
Mit lehet most tenni, mert semmi kedvem esetleg visszafizetni azt az adókedvezményt aminek se tudója se látója nem volta.

Liacska666 # 2013.04.11. 16:36

Jó napot mindenkinek'
Szeretném megtudni, hogy fogyatékos, cukorbeteg gyermekem után jár-e nekem adókedvezmény.

Betty3 # 2013.04.04. 10:28

Köszönöm szépen! Így már sikerült. :)

Betty3 # 2013.04.04. 08:02

Tisztelt Fórum!
Olyan kérdésem lenne hogy tavalyi évben nem nagyon volt jövedelmem, kb 200.000 Ft munkanélküli járadék. Ez után kell e adóznom, illetve mennyi az az összeg ami után adóbevallást kell készíteni? Viszont ha nem kell akkor így igénybe tudom venni a családi adókedvezményt és a súlyos fogyatékossági kedvezményt?
Köszönöm a választ!

<