Adójóváírás, családi adókedvezmény


reménykedő # 2013.03.29. 16:17

Kedves Szakértők!

2005-óta állok munkaviszonyban a jelenlegi munkahelyemen, a bruttó munkabérem 108100.- Ft.
Gyermektelen egyedülállóként jogosult vagyok-e bármilyen adójóváírásra???
A válaszokat előre is köszönöm.

macs # 2013.03.27. 21:40

Kedves Rexor,

Lehet nem írtam le elég jól, de 21 hétig voltam terhes a vetélés előtt. Azaz májusban voltam 3 hónapos (91. napos), júniusban 4 hós várandós és júliusban 5 hónap + 1 hét után vetéltem el. Akkor jár júliusig? vagy csak júniusig?
Köszi

Rexor # 2013.03.27. 14:08

Kedves Macs,

Sajnos csak a terhesség 3. hónapjától jár az adókedvezmény. Mivel ha jól értem értem a 91. napig állt fenn a terhesség, így 1 hónapra tudod érvényesíteni a plusz kedvezményt.

macs # 2013.03.27. 13:29

Jó napot!
Szeretnék segítséget kérni. Van két szép gyermekünk, aki után tavaly igénybe vettük a családi kedvezményt. Májusban (15-én) betöltöttem a 91 napos terhességet a harmadik babával, de sajnos júliusban (19-én) 21 hetesen elvetéltem. (erről van orvosi igazolásom) Akkor nem vettük igénybe utána az adókedvezményt. Közben sajnos súlyos betegséget is diagnosztizáltak nálam, minden pénzem a kezelésekre megy el. Utólag van jogom a terhességre az SZJA bevallásnál visszaigényelni az előleget, mintha az alatt az idő alatt 3 kedvezményezett lett volna? Ha igen mely hónapokra? Május, június, július? Tudom, hogy ez nagyon "csúnya" anyagias dolog, de sajnos nem állok úgy pénzügyileg, a két egészséges törpével a családban, hogy kihagyjam a lehetőséget, ha van rá mód, hogy visszaigényeljem... Előre is nagyon hálásan köszönöm a tanácsot!

Szaszi67 # 2013.03.16. 17:13

Köszönöm. Hagyatéki most volt, azt is tudom, hogy az övét az apeh csinálja meg az örökösök kérelmére. Csak a helyi kirendeltségen a hölgy a megosztással kapcsolatban nem tudott segíteni.

Szaszi67 # 2013.03.13. 19:09

Tisztelt Szakértők!
3 gyermek után kapok családi pótlékot (2012-ben is egész évben). Férjem 2012 augusztusban elhunyt. Eddig minden évben megosztottuk a családi kedvezményt.
Most ezt hogyan tudom megtenni?

eseme # 2013.03.04. 16:00

2013 januárjában aláírtam, nyilatkoztam a családi kedvezmény igénybevételéről. Sem januárban, sem februárban nem kaptam meg. A munkahelyemen azt mondták, hogy valószínű nem érkezett be a levél a MÁK-hoz, közalkalmazott vagyok. Telefonon elérhetetlenek!
Számomra létkérdés a havonta kapott kedvezmény. Lesz-e mód arra, hogy az elmaradt adókedvezményt megkapjam? Természetesen nem 2014-ben! Nem keresek annyit, hogy a következő fizetésemnél vegyék figyelembe.
Mit tehetek, ha nem én hibáztam! Kérhetek-e jogorvoslatot!
Kérem sürgősen válaszoljanak, mit tehetek!
Nagyon köszönöm!

kodika1 # 2013.03.02. 20:40

Tisztelt Jogi Fórum!

A családi kedvezmény megosztásának egyik feltétele a közös háztartás. Mivel tudom igazolni azt, hogy az élettársammal közös háztartásban élek? Melyik törvény mondja ki a közös háztartás fogalmát, mit kel alatta érteni?


1234

weszli1979 # 2013.02.25. 13:52

Tisztelt szakértők!
Jelenleg élettársi kapcsolatban élek a párommal,van egy közös, és általam két hozott gyermek a családban.Én most gyeden vagyok a közös gyermekünkkel,igy nem tudom,ill.csak részben érvényesiteni a cs.k.
Kérdésem a következő lenne:

1. ha házastársam lenne a párom,akkor igénybe vehetné-e ő is a gyermekeimre a kedvezményt?
2.az igénylésnek az is feltétele hogy ő kapja a családi pótlékot?

Szilvi4gy # 2013.01.25. 08:56

Sziasztok!,

Családi adókedvezmény megosztásával kapcsolatban kérek segítséget.
4 gyermek után vagyok jogosult adókedvezményre, 3 gyermek a jelenlegi kapcsolatomból, 1 az előző házasságomból.
Megosztható-e a kedvezmény 1 gyermekre a volt férjemmel is és a másik 3 gyermekre a jelenlegi férjemmel is?
Vagyis jogosult-e a volt férjem a gyermek után járó kedvezmény igénybevételére ha én azt nem tudom kihasználni? A gyermek gondviselője én vagyok, azaz elvileg nálam van elhelyezve, de van láthatása; nem tudom ez közös felügyeletnek számít-e.
Segítségeteket köszönöm.

Nikowaci # 2013.01.21. 09:24

Kedves Jogi Fórum!
Érdeklődnék, hogy milyen arányban tudnánk a férjemmel megosztani a családi adókedvezményt. Mennyi összeg kérhető havonta, vagy jobban járunk, ha következő évben egy összegben igényeljük vissza?
Bruttó bérem: 183700ft
Férjem bruttó bére: 113500ft
Én gyeden vagyok 2013.02.08-ig.
Mire számíthatunk ha utána gyesre illetve táppénzre mennék?
Második gyermekünk 2013.08.21. körül érkezik.
Válaszát előre is köszönöm!

lajcsó # 2012.05.15. 10:10

A kifizetők által kiadott igazolásokon szerepel, hogy hány havi adójóváírásra vagy jogosult.

frenzcy # 2012.05.15. 09:08

Sziasztok,
Témába vágó kérdés :)

Tegyük fel, hogy egy magányszemélynek az év első felében munkaviszonya volt, az év második felében álláskeresési járadékot kapott.

Az év első felében a jövedelme után érvényesiti az adójóváirást, havonta 12100 ft-ot. (többet is tudna, de a jóváirás mértéke maximalizálva van)

Utána viszont, (az álláskeresési járadék alacsony összege miatt) az adójóváirás szintje nem éri el a maximális mértéket, legyen például 9000 ft.

Ilyenkor a kettő kiegésziti egymást, ergo mind a tizenkét hónapra levonhatja a 12100 ft-ot?
Vagy az év első felében 12100, a második felében 9000 a jóváirás mértéke?

Köszi a segitséget,
Feri

plastmet # 2012.05.14. 19:32

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni a családi adókedvezmény érvényesítésével kapcsolatban: 3 saját gyereket nevelünk
legidősebb 23 éves egyetemista, középső 20 éves egyetemista, legkisebb 7 éves óvodás. 2011-ben a három eltartott gyerek figyelembevételével 2 jogosult után kaptuk a családi pótlékot 2x16000Ft-ot 2011. júliusáig. Középső lányunk érettségije után már csak a legkisebb lányunk után kaptuk az egy gyerek után járó normál családi pótlékot 12300FT, mivel nem jelentettük az államkincstár felé az iskolázottsági változásokat. Azt szeretném kérdezni, hogy a családi adókedvezményt milyen mértékben érvényesíthetjük?
A három eltartott gyerek figyelembe vételével az első hat hónapban 6x2x206250Ft + 6x206250Ft adóalap csökkentés figyelembevételével, vagy 6x2x206250Ft + 6x 62500Ft.

Üdv: plastmet

Beabee75 # 2012.05.14. 12:57

Rendben, köszönöm, ez így teljesen jól működik! :)

További szép napot!

Beabee75

Zizzz # 2012.05.14. 12:52

A munkáltatói igazoláson három tétel szent és sérthetetlen: a bér, az adójóváírásra jogosító hónapok száma, és a levont előleg.
Töltsd ki úgy, hogy a családi kedvezményt 1 gyerek után állítod be, és inkább a teljes adójóváírást veszed figyelembe.

Beabee75 # 2012.05.14. 11:31

Tisztelt Fórumozók,

gyakorlati tanácsot szeretnék kérni az adóbevallás elkészítéséhez, sajnos a leírásban nem találok választ a kérdésemre.
A munkáltató által kiadott igazoláson a 16. sorban a figyelembe vett családi kedvezmény összege 1.756.000 Ft, az adózónak 3 gyermeke van, ő 1 gyermek után kívánja igénybe venni a kedvezményt. Hivatalosan az adózó jövedelme nem éri el a 2.750.000 Ft-ot (szuperbruttósítva), így elvileg adójóváírást is igénybe vehet, a munkáltatói igazoláson a 24. sorban 12 jogosult hónap, de csak 23 ezer Ft körüli összeg szerepel, véleményem szerint 12*12.100 Ft lenne az adójóváírás összege.
Az adójóváírás esetén nem tudom, hol kell/lehet ezt az összeget beírni, melyik sorba?
Illetve a családi adókedvezmény esetén hogyan lehet igénybe venni a fennmaradó kedvezményt? Az adózótól a 2011-es évben összesen 130 ezer Ft adóelőleget vontak le.
Azt hiszem, hogy a munkáltató egyik esetben sem számolta jól a családi adókedvezményt és az adójóváírást, hogyan lehet ezt korrigálni?

Előre is köszönöm a segítséget,

üdv.:
Beabee75