Adójóváírás, családi adókedvezmény


briell # 2021.07.22. 16:03

Szép jó estét kívánok.
Létezik, hogy mivel anno (28 éve)első férjem kapta a munkahelye altal a csaladi pótlékot így en most a legnagyobb gyermekemmel nem vehetem figyelembe a 12 év csaladi pótlékra jogosultságot?
Hiszen attol ugyanúgy az en gyerekem, én neveltem, csak korábban nekem nem volt munkahelyem, így az apa nevében igenyeltuk. Azóta elvaltunk mar. De ki gondolta, ha így van hogy ennek később jelentősége lesz?

Tamaco # 2021.04.12. 16:11

bermuda háromszög Köszönöm a választ! :)

Sugababe1 # 2021.04.12. 14:07

drbjozsef Köszönöm!

Tamaco # 2021.04.12. 08:29

bermuda háromszög Köszönöm a választ! Akkor, ha jól értem, engem az esetleges visszafizetésbe nem vonnának be, hiszen valóban nem tudhattam arról, mit írt a bevallásába. Mivel az ügyet még vizsgálják, felmerült bennünk, hogy ez késlelteti az igénylés kifizetését az én irányomba? Tehát a mi kifizetésünk függ az ő visszamenőleges revíziójától? És a 2020-as évre vonatkozó igénylésre nézve: jelenleg 150%-os az igénybeadás. Ha a vizsgált papírok alapján nekünk jár, akkor az ő jogosulatlan 50%-os igényét egyszerűen "ejtik", és él a 30 napos kifizetés, vagy a vizsgálat lezárását nekünk is meg kell várni? Köszönöm előre is a választ!

Tamaco # 2021.04.12. 06:13

Tisztelt szakértők! Családi adókedvezménnyel kapcsolatban volna problémám, illetve inkább volt férjemnek. Röviden az előzmények: 2015-ben férjem elköltözött, majd beadtam a válópert, 2 gyermekünk közös felügyelettel, nálam lettek elhelyezve, láthatásra 2 hetente hétvégére viszi őket,tehát nem váltott elhelyezés van.A családi pótlékot mindig is, és jelenleg is 100%-ban én kapom. Párommal,akivel hivatalos élettársi kapcsolatban élünk megigényeltük az ő bevallásában 2020-as évre egy összegben a cs.adókedvezményt, én pedig visszamenőleg 2017-2018-2019-es évre visszamenőleg a lakáskiadásom után saját adóbevallásomban. És itt jött a meglepetés, mert kiderült, hogy volt férjem mindez idő alatt igénybe vette az adókedvezményt 50%-ban, amit utaltak is neki. Annak ellenére, hogy a gyerekek velem és párommal élnek életvitelszerűen, mi kapjuk a csp-t. Ő állítja, hogy ez jár neki a közös felügyelet miatt, de szerintem ő ezt keveri a váltott felügyelettel, amikor valóban járna neki. A nav bekérte tőlünk a papírokat, amik rendben is vannak, őt pedig 5 évre visszamenőleg revízióra szólították fel. Ő most engem okol, hogy megbüntetik, pedig nekünk meg sem fordult a fejünkben, hogy ő igényelt kedvezményt, hiszen (meglátásunk szerint) nem igényelhette volna. A kérdésem az, hogy nekünk ebből lehet bajunk? Ha nekünk jár, és neki nem, akkor ezt visszamenőleg vissza kell fizetnie a Nav-nak? Köszönöm, ha valaki válaszol.

drbjozsef # 2021.04.11. 13:22

Persze.
Pont az a lényeg, hogy családi pótlékra jogosult (ezért ő is igényelhet családi kedvezményt) akkor is, ha egyébként a valóságban nem az ő nevére érkezik a családi pótlék.

Sugababe1 # 2021.04.10. 20:55

Olyan kérdésem lenne még, ha az én nevemre jön a családi pótlék és végül az élettársam jövedelméből igényeljük vissza a teljes családi adókedvezmenyt, az enyémből pedig csak a nyugdíjpénztárit, a gyerekek adatainak kitöltésekor bejelölhetem-e, hogy a párom (édesapa) családi pótlékra volt jogosult a gyerekek után?

Sugababe1 # 2021.04.10. 19:57

Ezt írja az eszja az Egyenlegnél, képernyőfotót nem tudok betenni:

Személyi jövedelemadó
(visszaigényelhető) 122 673 Forint Ft
Pénztári rendelkezések összesen 13 320 Forint

Párom jövedelméből is igénybe tudjuk venni, csak szeretnénk az enyémből, amit lehet, a többit az övéből. 1 havi bérem volt, utána GYES-en voltam, tudom, mennyi adóalapnak kell lennie a 2 gyereknél. ;) Köszönöm a segítséget.

drbjozsef # 2021.04.10. 17:02

Sugababe1,

Szerintem ezt így nem tudod megcsinálni.

A családi kedvezmény adóALAP kedvezmény, a nyugdíjcélú befizetés után járó pedig adókedvezmény.

A családi kedvezményből a járulékra eső részt csak akkor tudod érvényesíteni, ha az adóalap kedvezményt teljes egészében igénybe vetted - de ekkor nyilván már bukod a nyugdíj utánit.

Ha érvényesíteni akarod a járulékkedvezményt, akkor mindenképpen bukod a nyugdíj utánit.

(szerintem ezt így az e-szja ki sem írhatta, ha a 122ezerrel már a teljes adóalapodat+járulékot is igényeltél vissza, akkor már nincs szja-d a nyugdíjra.)

Még egy gyerek után is több mint duplaannyi szjaalap kedvezmény jár egész évre, mint neked van.

Sugababe1 # 2021.04.10. 13:15

Sziasztok!

2 gyermek után szeretnénk igénybe a családi adókedvezményt, illetve az önkéntes nyugdíjpénztári befizetés után járó összeget.

A jövedelmem (416.785 Ft, a többi GYES) alapján kb. 62.000 Ft volt a levont adó, 60.000 Ft a járulék, az önkéntes pénztárból 13.300 Ft-ot kérhetek vissza.

Beírtam minden adatot és ki is jött, hogy a 122.000 Ft + 13.300 Ft visszajár.

Kérdésem, hogy ezt igy mind visszaigényelhetem-e, hiszen a járulék+adóm 122.000 Ft volt, de az önkéntessel együtt így 135.300 Ft-ot kérnék. Nem ír ki hibát, csak nem szeretnék úgy járni, hogy a véglegesités végén jelzi, hogy max a 122.000-et igényelhetem és a 13.000 Ft elveszik.
Vagy inkább vonjam le a 13.000-et és úgy állítsam be az általam igényelhető részt, hogy 109.000 Ft-ot kérek vissza, a többit a párom.

Remélem érthető. :) Előre is köszönöm!

Rozália* # 2021.04.06. 16:24

Tisztelt Szakértők!
Gondnokoltam után kell módosítanom az adóbevallást
2020. januárjában még a munka törvénykönyve alapján dolgoztatták – vagyis adó kell fizetnie -, februártól már a szociális törvény szerint. (nincs adó)
Saját jogon kap családi pótlékot, és jogosult a személyi kedvezményre.
2020-ban örökölt ingatlan után bérleti díjat is kap, havonta. Ezt kell majd bevallanom.
Jól tudom, hogy a családi kedvezményt a bérleti díj után nem lehet már érvényesíteni, a személyi kedvezményt viszont igen?
Másik kérdés: az örökölt és bérbe adott ingatlan bérleti szerződése egyelőre az örökhagyó nevén fut, az intézet és a gyámhivatal t*kölése, valamint a vírus okán lehetetlen volt átírni – talán majd most -, így értelemszerűen a NAV felé sem lett bejelentve. Várható, hogy emiatt engem berángatnak egy ellenőrzésre? (Összesen 350 e Ft a bevétele, abból 270 a bérleti díj) Vagy ilyen kicsi dolgokkal nem foglalkoznak?

Haxa90 # 2021.03.31. 19:25

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Elakadtam férjem adóbevallásával.
Segítséget szeretnék kérni.

Tavaly január februárra nem tudtuk megigényelni a magzatra a családi adókedvezményt, mert későn kaptam meg a papírt, ami kellett volna hozzá.

Vagyis a problémám annyi, hogy elvileg a keretösszeg 3.199.920 forint, amit érvényesített az meg 2.799.940 forint. (Van egy 3 éves lányunk is, tehát a történet úgy néz ki, hogy rá egész évre az adóelőleg nyilatkozatban havi bontásra kértük, a fiunkra meg magzatként marciustol julius 16-ig, utána nyilván kedvezményezett eltartottként érvényesítettük).
Ez idáig rendben is van, de àllandóan hibàt jelez, hol azt írja, hogy jogosulatlanul vettünk igénybe, mert a 27-(28+29) sor művelete kevesebb mint 0, hol azt hogy nem lehet több az érvényesíteni kívánt kedvezmény mint a nem tudom mi...
Meg ez a családi járulékkedvezmény is értelmezhetetlen nekem. Az mit jelent? Az maga a családi kedvezmény? Mert van egy olyan sor, hogy a már érvényesített családi járulékkedvezmény? Ide kéne írni a 2.799.940 forintot?
Vagy mit? Mert ha meg azt írom, akkor annak a 6,67x ese ugye 18 millió forint, de ez így nem jó.
Sőt, most már úgy belekeveredtem, hogy nekünk kéne visszafizetni adót...

Szóval, ilyen esetben segítenének, hogy hova mit kell írni? Közös érvényesítés, de férjem igényelné vissza a teljes összeget.

Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat.
Bocsánat, hogy hosszú lett, de kicsit most elkeseredtem, hogy nem vagyok képes egy ilyen egyszerű dolgot megcsinálni.

Kittike90 # 2021.03.23. 09:17

Kedves Fórumozók!
Közös érvényesítéssel kapcsolatban lenne kérdésem.
Van egy kislányunk,októberig szeretném én igényelni rá az adóbevallásban a családi adókedvezményt,novembertől ikerterhességemre illetve a kislányunkra is a férjem vette igénybe év közben.
Ebben az esetben jól gondolom,hogy minden hónapot jelölni kell a közös érvényesítéssel?Mivel egész évben a férjem is jogosult lett volna rá,meg én is.Köszönöm a segítséget.

drbjozsef # 2021.03.23. 08:12

A program ellenőrzi a számszaki hibákat. Ott nem tudod elrontani. Van ellenőrzés gomb.

Az, hogy valamire jogosult vagy, vagy nem, kiét ellenőrzik tételesen, és mikor, az teljesen kiszámíthatatlan.

Elévülési időn belül akármikor (ami lényegében 6-7 év között van adónál).

Ha nincs extra az adóbevallásban (pl. önbevalláson alapuló lakáskiadás), akkor nem fog vele foglalkozni senki. Ha ketten együtt nem haladjátok meg a keretösszeget, ez nyilván rögtön kibukik, akkor nem nagyon fog szerintem senkit érdekelni még a hiba sem.

Ildi90 # 2021.03.23. 08:04

Igen beírta. Mindkét gyerek adatai meg lettek adva.

Ildi90 # 2021.03.23. 05:51

Mennyi idő általában amúgy amíg küldik , hogy esetleg nem jó?

drbjozsef # 2021.03.23. 05:50

Igazad lehet, szerencsére automatikusan tölt egy csomó mindent, és azonnal látszik, hogy az jön-e ki, amit akarsz.

Ildi90 # 2021.03.22. 22:45

Úristen össze vissza írkálok késő van már elnézést :D

Szóval a 30. sorba került a házastárssal igénybevehető teljes összeg ( 3.199.920 Ft)
31. sorba szintén ez az összeg, mert az egészet szeretném érvényesíteni és elosztani.
32. sort automatikusan töltötte az adóalapot csökkentő kedvezmény címszóval a jövedelmem alapján ( 1.145.175 Ft)
33. sort automatikusan töltötte fennmaradó kedvezmény címszóval ( 2.054.745)
35-36-37 sor . Igazolás alapján a beszámítható járulékok összege.

Amikor a 31. sorba csak a jövedelmem írtam igénybevételre , mint teljes igénybevehető összeg akkor nem hozott maradékot.
Ezért gondoltam , hogy akkor is a max összeget kell írni , ha nem fedezi, mert automatikusan tölti , hogy mennyit lehet és mennyi a maradék.

Ildi90 # 2021.03.22. 22:33

Bocsanat nem a 30as sorba...a 31. sorba.

Ildi90 # 2021.03.22. 22:32

Ui: szerintem a 30as sorba a teljes igénybevehető összeget kell beírni függetlenül attól, hogy a jövedelem fedezi e, mert amikor beírtam csak az 1 millió x forintot ami teljes fedezi az éves adómat akkor nem hozta ki a maradékot...szóval a kérdése arra irányul, hogy mekkora összeget akarok érvényesíteni abból ami jár és azt elosztani nem pedig arra hogy mennyit tudok.

Ildi90 # 2021.03.22. 22:26

Nagyon köszönöm a válaszokat!
Végül a 32. sorba beírtam a teljes 3 millió x forintot igénylésnek abból automatikusan a 33-mas sorba az igénybe vehető összeget írta be ami 1.145.175 lett a jövedelmem alapján plusz a 35-36-37 mezőbe elszámolt további járulékok így adóba ténylegesen 208.443 Ft lett visszaigényelhető.
A 33. sorba pedig beirta a maradék 2 millio x Ft még igénybevehető adókedvezményt amiből a fennmaradót a férjemében írtam be ami a maradékot fedezi. Szerencse hogy automatikusan tölti igy az ilyen sutáknak is van esélyük beadni online mint én :D
Meglátjuk jó lesz e.

drbjozsef # 2021.03.22. 19:29

Azt nem találom, miért nem kérdezi külön a járulékokat. Bár nem biztos, hogy kell, ki tudja azt számolni a gép végülis az adatokból...

drbjozsef # 2021.03.22. 19:28

Talán :

Ha jól értelek a 29. sor neked 0. (nem kérted adóelőlegnél semmit).

Ezért a 30. sor is a keretösszeg lesz.

A 31. sorba beírod a 1.386.667-et (és akkor bermudának igaza volt, bocs bermuda, megzavart a 29. sor, ami külön a járulékra kérdez rá, de nem láttam elsőre, hogy ez kifejezetten az adóelőlegnál már érvényesítettet kérdezi)

A 32. sor ugyanez, a 33. adódik, ez a maradék, ezt igényelheti a párod.

Asszem.

drbjozsef # 2021.03.22. 19:20

bermuda,

az nem jó, mert adó és járulék alapján jár összesen 208ezer a kérdező szerint.

A 27-33 sorok kitöltési útmutatóját kellene elolvasni.

Most nézem az enyémet az e-szja-ban, de teljesen logikátlan a sorrendje a soroknak, nem jövök rá, hogy kellene kitölteni egyszerűen...

Ildi90 # 2021.03.22. 16:48

A 2 gyerek után összesen 480 ezer forint járna vissza adóban.
Ebből én 208 ezret tudok idén az adó illetve járulékok teljes felhasználásával a fennmaradót a férjem.
A keretösszeg automatikusan töltődik a 3 millió forintos összeggel a 2 gyerek megadása után. ( gyerekenként 133.330 ft kedvezmény ami havonta együtt 266. 660 és ebből ugye 40 ezer forint jár vissza havi lebontásban ténylegesen. )
És azt a részt nem értem, hogy mikor kéri, hogy én mennyit igénylek a keretösszeg sorából akkor oda mit kell írjak.