Adójóváírás, családi adókedvezmény


Sugababe1 # 2019.05.13. 11:20

Köszönöm szépen a gyors választ!

drbjozsef # 2019.05.13. 10:34

Sugababe1,

Igen, jól gondolod, neked van igazad.

Ha a 2.212.155 a 2018-as összevont adóalapod, akkor abból havi 27.652.- Ft SZJA kedvezmény, és havi 7.348.- Ft járulékkedvezmény jár (ezek már az általad kapott összegek, és nem az alapkedvezmények), összesen évi 420.000.- Ft.

Lehet, a könyvelő azt hiszi, hogy a 88.189 Ft járulékALAPkedvezmény (ahogy a családi kedvezmény eredetileg "összevont adóalap kedvezméy" a törvény szerint), és ezért jár még (ha osztod a 0.15-tel), de nem, az tévedés, úgy jó, ahogy Te számolsz.

Sugababe1 # 2019.05.13. 07:29

Üdvözletem! A munkàltató àltal kiadott igazolás szerint 2018-ban a figyelembe vett családi kedvezmény összege 2.212.155 Ft, az érvényesîtett családi járulékkedvezmény 88.189 Ft.
A bérszàmfejtő szerint jogosult vagyok még családi adókedvezményre, szerintem viszont nem jàr több összeg, hiszen a jövedelem 15%-a 331.820 Ft, hozzàadva a járulékkedvezményt, 420.000 Ft jön ki.
2 gyermekem van.
Kérhetnék segítséget, hogy jól gondolom-e?

drbjozsef # 2019.05.05. 18:32

Patesz,

Semmilyen törvény nem jött még ki a babaváró hitellel kapcsolatban. Csakis sajtóhírek, meg politikusok blablája.

Amit lesz törvény, lehet gondolkozni.

Mondjuk az igaz, hogy nem sietik el, de hát még van vagy 7 hét addig, az pont hattal több, mint ami manapság egy párszáz oldalas törvény megalkotásához kell...

Patesz # 2019.05.05. 16:29

Sziasztok!
(Előre is bocsánat ha rossz helyen teszem fel ezt a kérdést)
Párommal a nemrég bejelentett 10M ft os Családtámogatási kedvezményt ( Babahitel)
Szeretnénk igényelni. Párom közalkalmazotti munkaviszonyban dolgozik 3 éve, nekem még nem volt bejelentett munkaviszonyom,de 2 éve fizetem magam után a TB-t.
Minden egyéb szempontnak megfelelünk.
Kérdésem az lenne hogy a megpályázás esetén eredményes lenne-e a hitelbírálat?
Előre is köszönöm a válaszokat.

Angee22 # 2019.04.26. 04:28

Sziasztok!
Nekem az lenne a kérdésem, hogy a jelenlegi munkahelyemen elmentem táppénzre,mert terhes vagyok a 2. babával, előtte az első gyermekemre tavaly kértem a családi adókedvezményt, most januártól már nem kértem. Most ha én táppénzen vagyok, akkor jövőre visszatudom igényelni az adókedvezményt az első gyermekemre?? A babát a férjem veszi igénybe.

Lyonee # 2019.03.29. 12:01

Ha neked ANYK-val könnyebb, akkor add be az egészet úgy, és nem kell a NAV által készítettet módosítanod, vagy elfogadnod, vagyis nem kell vele foglalkozni.

Pretorius07 # 2019.03.29. 08:37

Akkor most azt hiszem,megvilágosodtam:) Akkor biztos nem adom le jövőre sem,ha meg a ÁNYK-val elvoltam (az sem volt több 5-6percnél),akkor ezzel sem lesz gond. Csak eddig a munkáltató csinálta a havi érvényesítést a fizetésben,de jobb szeretem az egyben igénylést,tervezhető megtakarítás gyanánt:)

Köszi még egyszer!

Pretorius07 # 2019.03.29. 08:37

Akkor most azt hiszem,megvilágosodtam:) Akkor biztos nem adom le jövőre sem,ha meg a ÁNYK-val elvoltam (az sem volt több 5-6percnél),akkor ezzel sem lesz gond. Csak eddig a munkáltató csinálta a havi érvényesítést a fizetésben,de jobb szeretem az egyben igénylést,tervezhető megtakarítás gyanánt:)

Köszi még egyszer!

drbjozsef # 2019.03.29. 08:02

Pretorius,

Ha már egyszer megcsináltad és kiizzadtad, utána a következő évben 2 perc lesz.

Várj, valamit félreértesz : nyilatkozatot akkor kell leadni, ha kéred a munkáltatódat, hogy adóelőleg fizetésekor érvényesítse a családi kedvezményt (aka csökkentse vele azt).

Ha ilyet nem akarsz, nincs mit leadni. Azt nem kérheted a munkáltatódtól, hogy ne érvényesítse év közben, csak év végén egyben. Az már adóbevallási kérdés, puszira, vagy némi pénzért talán megcsinálja neked a könyvelő, de az nem hivatalos. A munkáltatóknak már nem kell megcsinálnia az adóbevallásodat, akkor sem, ha kéred.

Vagy adóelőleg, vagy Te csinálod az adóbevallást.

Pretorius07 # 2019.03.29. 07:44

Köszi a segítséget,megkeresem akkor a felületen,én a tervezet módosításnál néztem eddig,de böngészek még akkor.
Az nem baj,ha nem érvényesítették eddig,mert úgyis egyben szeretném majd kérni,úgy jobban esik megkapni:) De ha így utólag megoldható,akkor majd jövőre is megcsinálom,a következőt meg majd leadom időben,és bepipálom a nem kívánom a havi érvényesítést.

Üdv: Attila

drbjozsef # 2019.03.29. 06:36

Pretorius07,

Ha idén nem adtál le nyilatkozatot, akkor eddig nem vették figyelembe a kedvezményt továbbra sem, az elmúlt hónapokra majd megint kénytelen leszel csinálni módosítást az adóbevallásodban sk.

De leadhatsz bármikor, beszélj a pénzüggyel a munkahelyeden, adnak nyomtatványt, és a leadástól figyelembe veszik. Most pont hó vége van, lehet, hogy a feldolgozás miatt a márciusi fizudnál még nem érévnyesítik, de ha most leadod, akkor az áprilisi fizudnál már biztos tudják számfejteni a kedvezményt adóelőlegként.

drbjozsef # 2019.03.29. 06:32

Pretorius07,

menj az eszja-ba, a webes felületen kitölthető verzió pofon egyszerű már.

Bal oldalt ott van a segítség, le van írva minden, felül meg lenyitható, hogy milyen részt akarsz még csatolni az adóbevallásodba.

Az eszja-ban alapból nincs ott az a menü, ami nem kellett a hatósági kitöltéshez.

Keresd meg a családi kedvezményt felül a csatolandó menük között, pipáld ki, és az mindent amit kell odarak az adóbevallásodba, csak ki kell tölteni.

Pretorius07 # 2019.03.29. 05:01

Üdv! A lentiekhez lenne egy kérdésem még!

Nekem van ügyfélkapum,de mikor a módosításra megyek,nem látom sehol,melyik mezőbe kellene írnom a családi adókedvezmény igényemet. Sajna én sem töltöttem ki tavaly nyilatkozatot erről. Eddig ÁNYKban csináltam,ott meg is volt ez a mező. Esetleg ha valaki felvilágosítana,megköszönném.

Illetve idén sem adtam le nyilatkozatot. Ezt tudom pótolni,vagy majd a 2019szja alkalmával igényelhetem?

Köszi:Attila

Cabron_ # 2019.03.28. 13:16

Szívesen.

attila98 # 2019.03.28. 13:14

Carbon_

Köszönöm szépen a segítséget!

Cabron_ # 2019.03.28. 12:46

Úgy, hogy mivel a munkáltatói igazoláson nem szerepel erre vonatkozóan semmi, a NAV nem tudja, hogy te akarsz-e adókedvezményt érvényesíteni, vagy sem. Érvényesítheti a házastársad is, csinálhatjátok megosztva, vannak variációk.

Neked kell a bevallás tervezetet módosítani és visszaigényelni az adókedvezményt. Magyarul kell csinálnod egy adóbevallást. Ha ügyfélkapus vagy, akkor egyszerűbb a dolgod, ott tudod javítani, ha nem, akkor az ÁNYK-val kell csinálnod egy adóbevallást.

attila98 # 2019.03.28. 12:19

Cabron_

Igen, én is így tudtam, viszont kijött az adóbevallási tervezet, és azon a visszaigényelhető adónál 0 Ft szerepel.
Ez mitől lehet, vagy ilyenkor mi a teendő?

Cabron_ # 2019.03.28. 11:15

attila98:

Igen, ha év közben nem igényelted, akkor az adóbevallásodban egyösszegben visszaigényelheted, ami 2018-ra megilletett.

attila98 # 2019.03.28. 11:10

Üdv!

Olyan kérdésem lenne, hogy ha 2018-ban nem igényeltem meg a családi adókedvezményt, akkor most 2019-ben kell, hogy visszakapjak valamennyi pénzt?

drbjozsef # 2019.02.28. 07:59

Orchidea4,

Ha az élettársad az édesapa, akkor nem kell regisztrált élettársi kapcsolat, anélkül is igénybe veheti az élettársad a családi kedvezményt (bizonyos esetekben már a nem édesapa élettárs is), mint nem jogosult, de jogosulttal egy háztartásban élő élettárs, akivel megoszthatod a kedvezményt (úgy is, hogy te semennyit nem igényelsz).

A magzat 91 napos koráig visszamenőleg lehet igényelni a kedvezményt.

Egyszerűen a most beadandó adóbevallását úgy írja meg, vagy önellenőrzi, ha már beadta.

Március 15 körülre mindenkinek elkészíti a NAV az adóbevallás tervezetét, nektek ezt mindenképpen módosítani kell, egy ügyfélkapuval akár otthon a neten keresztül is lehet.

Nem kell hozzá igazolás, ki kell tölteni értelemszerűen a családi kedvezményre vonatkozó sorokat, és a külön oldalt. Ha nem szoktatok adóbevallást csinálni, akkor keressetek egy ismerőst aki szokott, és igényli, esetleg meg is osztja a családi kedvezményt, mert nem bonyolult annyira. Vagy ha nincs ilyen, keressetek egy könyvelőt, párezer forintért meg is csinálja az adóbevallást.

Egy feltétel van, amire figyelnetek kell, ez fontos : ha ebben az időszakban a családi pótlékot egyedülállóként vetted igénybe, mert az magasabb, akkor NEM jár a családi kedvezmény a párodnak. Hiszen ha így vetted igénybe, akkor egyedülálló vagy, és nincs kivel megosztanod a kedvezményt, az élettárs sem veheti igénybe. Ha így igényelted a csp-t, akkor elbuktátok a kedvezményt. És ha meg akarjátok osztani a jövőben, akkor kérni kell nem egyedülállóra változtatni a családi pótlékot.

Orchidea4 # 2019.02.27. 15:14

Kedves Válaszoló!

Olyan kérdésem lenne, hogy párommal nem vagyunk házasok, élettársi nyilatkozatunk sincs igénybe tudja-e venni a párom visszamenőleg a magzat után járó adókedvezményt? Gyermekünk idén februárban született, én nem igényeltem a munkahelyemen a magzat után járó adókedvezményt ez abból is adódik, hogy a szülés előtti 4 hónapban táppénzen voltam. Ilyen esetben igénybe veheti Ő helyettem a magzat után járó adókedvezményt, ha igen milyen dokumentumok szükségesek hozzá, mi ennek a menete?

Válaszát előre is köszönöm!

kloaka # 2019.02.19. 07:11

Köszönöm! :)

drbjozsef # 2019.02.19. 06:58

kloaka,

Természetesen. Adóbevallás önellenőrzése.
Olvass vissza 16-17-18 hozzászólást.

kloaka # 2019.02.19. 06:36

Tiszteletem!
Érdeklődnék...
Egyéb félreértések miatt 2017-ben és 2018-ban nem lett családi adókedvezmény nyilatkozat leadva. Van e lehetőség igényelni valamilyen módon ezeket a kedvezményeket? Az idei évre már van nyilatkozat, így azzal nincs probléma.
Előre is köszönöm
üdv K