szja örökölt ingatlan értékesítés után


Akos76 # 2021.11.10. 18:16

drbjozset

Köszönöm szépen a megnyugtató választ!

wers # 2021.11.10. 11:45

Szumorúka, régebben volt, amikor valóban fel kellett tüntetni az adóbevallásban. Én még 2016-ban meg is tettem, utólag kiderült akkor már nem kellett volna.

drbjozsef # 2021.11.10. 11:24

Nem kell, nincs különbség.
Ha valakit érdekel, ott a két okirat az értékekkel, a hagyatéki meg az adásvételi.

Szomorú örökös # 2021.11.10. 10:49

drbjozset

Örökölt ingatlan esetén sem kell?
Én itt azért elbizonytalanodtam, azért nem válaszoltam rá helyből.

drbjozsef # 2021.11.10. 07:47

Akos76,

Nem kell. A hatályos szabályozás szerint, ha nincs jövedelem, nincs adó, akkor nincs bevallási kötelezettséged sem.
Nincs teendőd, nem is lesz adóbevalláskor. Elteszed jól a szerződést, és kész.

Akos76 # 2021.11.09. 21:03

Szomorú örökös

Köszönöm a választ.
Gondolom azért majd az adó bevalláson fel kell tüntetnem.

Szomorú örökös # 2021.11.09. 19:43

Akos76

Jövedelem után kell adózni, az meg a leírásod alapján nincs.

Akos76 # 2021.11.09. 19:41

Üdv!

Az lenne a kérdésem, hogy 2020-ban örököltem egy ingatlant, aminek az értéke a hagyatéki leltárban 10 millió forint.
Ezt most 2021-ben értékesítettem szintén 10 millió forintért.

Mennyi lesz az adó mértéke?
Nem nagyon értem, hogy ilyenkor mi is van.
Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2021.11.08. 11:43

CsIstvan,

A temetési költség nem a szerzéssel összefüggő költség. A közjegyzői díj igen.
Én a 20.240.- Ft-nak is csak a föld szerzéskori érték / teljes hagyatéki érték arányában számolt részét vonnám le.

CsIstvan # 2021.11.08. 10:41

Még a NAV honlapjáról letöltött tájékoztatóban ( https://nav.gov.hu/…inf_fuz/2021 - 09. file) sem olvastam, hogy a hagyatékátadó végzésben szereplő költségek levonhatóak-e, ha igen, akkor melyikük, illetve milyen arányban.

Örökölt hagyatéki vagyon (2019-ben halt meg édesanyám):

  1. erdő: 162.500 ft
  2. szántó: 800.000 ft
  3. lakossági betét: 131.000 ft
  4. Hagyatékátadási teher:

2.1. Hagyatéki költségek:
2.1.1. Temetési költség: 232.000 ft
2.2. Hagyatéki eljárás költségei:
2.2.1. Közjegyzői díjazás: 20.240 ft

A szántót adtam el idén (2021) 1.700.000 ft-ért. Mit (a 2. pontokból) és mekkora értékben lehet levonni szerzési költségként a hagyatékátadó végzésben megjelölt szántó forgalmi értéken (800.000 ft) kívül?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.01. 18:17

Ha nincs jövedelem, akkor nincs adó.

Ha azt kérdezed, mit lehet levonni az új lakás árából (mint az illeték alapjából), akkor a 15 milliót (a te részed árát).

marek22 # 2021.10.01. 17:31

Tisztelt Fórumozok!Férjemmel 6 éve vásároltunk egy lakást, ami 1/2 részben került a nevünkre.Idén szerettük volna eladni, de férjem hirtelen bekövetkezett halála után erre már nem került sor.A hagyatéki leltárban 30 millióra értékelték fel.Két llányunk van, hárman örököljük a férjem utáni 1/2 részt, azaz 15 milliót .A kérdésem az lenne, ha eladom 30 millióért, az én részem 5 év után adómentes lesz, az apai rész 15 millió, de ennyi szerepel a hagyatéki leltárban is, tehát akkor nem kell szja-t fizetni utána?A másik kérdésem ezzel kapcsolatos lenne, ha ugyanebben az árban veszek másik lakást,akkor minek az alapján számítják majd ki a lakásvásárlási illetéket? A15 vagy a 30 millió után?Válaszukat előre is köszönöm.Marek 22

drbjozsef # 2021.09.18. 19:04

Anita68,

Ha az örökhagyó 2019-ben hunyt el, akkor 2021-es eladásnál a különbözet 90%-ának 15%-a az adó.

Ha jövő évben adod el, már csak a 60%-nak a 15%-a.

Levonni az adóalapból (a különbözetből) az eladással ÉS A SZERZÉSSEL kapcsolatos költségeket lehet : az ügyvéd költségét, az ingatlanközvetítőét, a hirdetését, illetve a közjegyzőnek fizetett díjat az öröklésnél, és magát az öröklési illetéket is! Ez után kell a százalékokat venni.

drbjozsef # 2021.09.18. 19:00

Anita68,

Ha eladásra kerül pl. 25 millióért akkor a különbözet után kell 15 % szja-t fizetni?
Igen.

A vagyonszerzési illeték a hagyatéki érték után kerül kiszabásra?
Eladásnál a vevő fizet illetéket, az téged nem érdekel.
Ha úgy érted, hogy öröklési illeték, akkor igen, a hagyatéki értéke az alap.

Az eladásnál mi számít szerzés évének, a hagyatéki végzés 2021-ben kelt, még nem jogerős.
A szerzés időpontja az örökhagyó halálának napja. Nincs köze a végzés keltezéséhez.

A volt élettårs 1 milliót kap temetési és ápolási költségekre. Ez leírhatò költségként az szjaban?
Nem. Ennek nincs köze az ingatlan értékesítéséhez. Viszont "leírható" (levonható) az öröklési illetékalapnál, ha a hagyatéki végzés is hagyatéki teherként rendelkezik róla, nem csak úgy megállapodtatok magatok.

Anita68 # 2021.09.18. 16:14

Tisztelt Fórumozók.
2019-ben elhunyt az unokatestvér, szülők testvér nincs. Örökség egy ingatlan aminek a.hagyatéki értéke 18 MFt. Ha eladásra kerül pl. 25 millióért akkor a különbözet után kell 15 % szja-t fizetni? A vagyonszerzési illeték a hagyatéki érték után kerül kiszabásra? Az eladásnál mi számít szerzés évének, a hagyatéki végzés 2021-ben kelt, még nem jogerős. A volt élettårs 1 milliót kap temetési és ápolási költségekre. Ez leírhatò költségként az szjaban?

drbjozsef # 2021.06.08. 15:34

boognevatz,

Tehát végeredményben, ha utólag is, de öröklés jogcímen történt az ingatlan szerzése, ugye? Ez van beírva a tulajdoni lapra? (a dátum nem számít, oda a beérkezés szokott feltüntetve lenni, nem a szerzés, hiszen az a földhivatalt nem érdekli, nem vizsgálja.)

Akkor pedig az a releváns amit írtam, és linkeltem is : a törvény.

A NAV-nál is ülnek hülyék (sőt, hajjajj!). A hagyaték megnyílta számít, ami a haláleset napja. Pont.

De ahogy írtam is : önbevallásos alapon megy. Számolj csak úgy, hogy 2016 a szerzés időpontja, aztán ha a NAV-nak nem tetszik, rinyáljanak ők. Majd a bíróság őket is helyre teszi.

boognevatz # 2021.06.08. 14:27

drbjozsef:

A NAV-nál azt a tájékoztatást kaptuk (szóban), hogy a halál dátuma a mi esetünkben nem számít, mivel a bírósági per, a mi esetünkben (bírói) közös megegyezéssel zárult. Ebben az esetben a bírósági per végét (2020 november) veszi a NAV, és nem a halál dátumát.
Ha magán megegyezéssel zárult volna (bírósági per nélkül), akkor is a halál dátuma számítana.

Miután írásszakértői szakvéleményt vittünk, hogy hamisított a végrendelet, így elálltak minden követeléstől, és kérték, hogy közös megegyezéssel (hogy semmiféle követelésük nincs a jövöben mifelénk, és nekünk se őfeléjük) lelépnek, így beleegyeztünk. A per már 5 éve zajlott, nem biztos, hogy még 5 évet akartam volna várni az ingatlan rendeződésével.

drbjozsef # 2021.05.26. 12:17

boognevatz,

Neked kell bevallani, szóval a NAV magától nem néz semmit.

Amúgy : Szja. tv. 60.§(1)

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Megjegyzem, itt az évek számítanak, szóval ha 2021-ben eladod, akkor lehet bevallási kötelezettséged és adófizetési kötelezettséged is, mert az még az 5.év. Az 5.-et KÖVETŐ évtől adómentes.

Az, hogy közben felment az ára, szerintem nem számít, ezért értékbecslés is tök felesleges volt, és igen, több adót fogtok ezért fizetni ha még idén eladod - viszont több is marad abból, ugye...

oligaliga # 2021.05.26. 12:04

boognevatz

A NAV hagyaték esetén szerzés időpontjaként a hagyaték megnyílásának időpontját, azaz a halál napját tartja számon. Ez valóban nincs rajta a tulajdoni lapon, de az adóhatóság ilyenkor nem ezt nézi, hanem a hagyatékátadót, azon pedig szerepel a halál napja.

boognevatz # 2021.05.26. 11:54

Sziasztok!

Gondoltam beszámolok a fejleményekről.

Összefoglaló:
Halál dátuma 2016. Peres eljárás volt folyamatban 2020 októberéig. A hagyatéki eljárást most folytattuk.
Az eredeti kérdés úgy hangzott, hogy honnan kell számítani az 5évet, hogyha most el is szeretném adni az ingatlant. Itt egyértelműen az a válasz jött, hogy a halál dátumától (drbjozsef 2021.01.12, Kovács_Béla_Sándor 2020.12.15).

A hagyatéki tárgyaláson a közjegyző elmondta, hogy neki ilyen extrém esete nem volt (ahol a halál dátuma és a hagyatéki tárgyalás között több, mint 5 év telt volna el). És ő adóügyi tanácsokban nem tud segíteni,mert a kérdésünk adóügyi és nem örökösödési kérdés.

Ő annyit tud, hogy amikor ő a földhivatalhoz átküldi a lezárt iratot, akkor ott 2021 fog szerepelni. És nézzem meg, hogy egy lekért tulajdoni lapon mindig az érkeztetés dátuma szerepel, a jogcím: öröklés mellett nincs dátum.

Ő annyit tud ajánlani, hogy értékbecsültessük újra, mivel csak minimálisan fog változni az ő díja, és ez a legbiztosabb út, de nekünk kell dönteni, ő ebben nem tud segíteni.

Így újrabecsültettük, és az új értékbecslés a közjegyző díját kb. 400eFt-tal fogja megemelni.

Valószínű, hogy a 2016-os értékbecslés (amit szintén az önkormányzat állított ki) alulbecsülte, most pedig felmentek az árak. Viszont jogilag ha nekünk lenne igazunk, akkor nem lett volna kötelező újravizsgáltatnunk, így nem kellett volna ezt is kifizetnünk.

Azóta több tulajdoni lapot is lekértem, és tényleg sehol se szerepel a tulajdoni lapon, hogy mikor is következett be a halál dátuma, mindig csak érkeztetés dátuma van. (amit a közjegyző "magánvéleménye" szerint szintén csak ennyit láthat egy navos ügyintéző).

Nem a garasoskodás miatt írom, hanem ez a jogi bizonytalanság zavar.

Nem tudom, hogy jól csináltam-e.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.25. 12:14

Részben. Az eladással kapcsolatos költségekkel igen.

Nusy # 2021.04.25. 11:14

Még annyit kérdeznék, hogy ez az összeg csökkenthető még ami számlával bizonyított kiadás volt az öröklést követően? pl. ügyvédi költség, közüzemi díjak, házkarbantartás...

Nusy # 2021.04.25. 10:46

Sombokor!

Köszönöm szépen a segítséget!

Sombokor # 2021.04.25. 10:10

Nusy

Nem számít, hogy az adózó nyugdíjas vagy aktív. És igen, a különbség 15%-a az adó. Vagyis fejenként 67 500 Ft.

Azt nem tudom, hogy ezt a NAV automatikusan kiszámolja e és kiküldi a csekket vagy nektek külön tennetek kell valamit. Az eljárás rendjét nem ismerem.

Nusy # 2021.04.25. 09:46

Tisztelt Sombokor!
Köszönöm a gyors választ! Az önkormányzat általi értékbecslés 1.800.000Ft volt, de ez nem a tényleges értéke az ingatlannak. Akkor ha jól értelmezem ennek az összegnek és az eladási összegnek a különbségének a 15%a?Ezt egységesen fizeti mindenki? Nyugdíjas és aktív örökös?