szja örökölt ingatlan értékesítés után


m.meli # 2017.09.19. 13:24

Tisztelt Fórumozók!
Apósom örökölt egy lakást, értéke 10 millió Ft. Elajándékozná a páromnak és nekem, így közös névre kerülne a lakás. A párom mivel egyenesági rokona ezért azt már megtudtam, hogy részére nincs illeték- és adófizetési kötelezettség. Kérdésem az lenne, hogy mennyi részemre az illeték, illetve apósomnak mennyi adót/kell-e adót fizetni a fél lakás ára után, ami az én nevemre kerülne.
Köszönöm a válaszokat!

Rexor # 2017.09.18. 13:04

Nem kell adót fizetni.

tamas70 # 2017.09.18. 12:22

jó napot kívánok. Segítséget szeretnék kérni.2007-ben örökölt épitési telek 2017-ben eladásra kerül.kell-e és ha igen mennyi adót-illetéket kell fizetni?
Várom válaszukat. Köszönettel Fodor Tamás.

drbjozsef # 2017.09.10. 19:26

NINCS adókedvezmény másik lakás vásárlása esetén már sok éve.

Ezért a kérdések is értelmetlenek.

Van a hagyatékiban az ingatlannak egy értéke. Ha annyiért, vagy kevesebbért adjátok el, nem kell adót fizetni. Ha többért, akkor a különbözet 15%-át kell befizetni az adóbevallással együtt (2017-es eladás esetén 2018.május 20-ig).

Ha utána másik lakást veszel, az ezt az adót már semmilyen formában nem érinti. Viszont, ha az új lakást az eladás után vagy előtt 1 éven belül veszed, akkor vagyonszerzési illetéket csak a két lakás eladási/vételi árának különbözete után kell fizetni.

Ajándékozásnál nincs szja. Egyenesági rokonnak és házastársnak ajándékozásnál nincs illeték.

Minden esetben a szerződés ingatlan nyilvántartásba BENYÚJTÁSÁNAK dátuma számít a szerzés időpontjának (öröklésnél az örökhayó elhunytának dátuma).

Rob1 # 2017.09.10. 19:06

Tisztelt Fórumozók!
2017-ben örökölt ingatlan eladásra került. Az ebből származó jövedelem a tervek szerint ingatlanvásárlásra lesz felhasználva. A fizetendő SZJA-val kapcsolatban kérdezem:

  1. Igaz-e, hogy ha 2018. május 20. előtt történik az adásvétel, akkor a jövedelmet elég bevallani, de az SZJA-t nem kell befizetni?
  2. Ha később történik az adásvétel, akkor az adóbevallással egyidejűleg be kell fizetni az SZJA-t, majd visszaigényelhető? A visszaigénylés (és a visszafizetés) az adásvétel után azonnal vagy csak a következő évi SZJA bevallással történhet?
  3. Ha az új ingatlan megvásárlása után az örökös a saját részét ugyanazon áron eladja vagy elajándékozza közeli hozzátartozójának (akivel egyébként közösen vásárolták az új ingatlant) akkor keletkezik-e SZJA, illetve illetékfizetési vagy egyéb kötelezettség akár az örökös, akár a közeli hozzátartozó részéről?
  4. SZJA fizetés szempontjából az adásvételi szerződésben szereplő dátum vagy az ingatlannyilvántartásba való bejegyzés dátuma a mérvadó?

A válaszokat előre is köszönöm.

Rexor # 2017.09.05. 15:15

Az adó mértéke 15%. Az adó alapja kérdéses.

czakkata2 # 2017.09.05. 14:42

Jó napot kívánok. Segítséget szeretnék kérni. Zárt kerti ingatlan részt örököltem édesapám után két éve. A mai napon létesül eladás. Az lenne a kérdésem ilyen esetben mennyi az adó mértéke? Válaszát előre is köszönöm. További szép napot. Üdv. Kata.

drbjozsef # 2017.08.09. 20:29

Ica nagyi,

ha jól tévedek :

Saját részed eladása után neked nem kell adót fizetni, mert a szerzés után több mint 5 évvel adod el.

A fiad 2013-ban szerezte, ha idén adjátok el, akkor az értékkülönbözet (500.000. - 300.000. = 200.000) 30%-a után kell fizetnie 15% adót, vagyis 9000.- forintot.

Ha jövőre, 2018-ban adjátok el, akkor neki sem kell fizetnie adót.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.09. 12:16

A gyerek fog szja-t fizetni.

örökös77 # 2017.07.03. 17:16

Kedves Szakértők,
férjem édesapja 2016-ban meghalt, testvérével örököltek egy ingatlant, amelynek értéke a hagyatéki végzésben 6,5 Mio forint volt. Nemrég eladták az ingatlant 21,5 Mio forintért.
A kérdéseink a következők lennének:
Ha 18 Mio forintért vesznek közösen egy új ingatlant, akkor is a két érték közötti különbsége után kell szja-t fizetni?
Az ingatlanközvetítő díja (1 Mio forint) elszámolható-e költségként?
Az új lakás után kell-e vagyonszerzési illetéket fizetni? (1 éven belüli az eladás és a vétel)
Lehet még valamit tenni utólag az erősen alulértékelt ingatlannal kapcsolatban? Ennek az ingatlannak már tavaly is 20 Mio forint körüli volt a reális értéke. Hirtelen jött az édesapjuk halála, nem foglalkoztak azzal, hogy mi van a végrendeletben...
Köszönöm előre is a válaszokat!

Rexor # 2017.05.25. 14:35

Tényleg nem, de azért meg lehet fejteni. Gondolom eladtad (valamikor) az ingatlant, amit örököltél, és kiváncsi vagy, hogy a perköltség elszámolható e költségként. Egyébként a válasz: nem.

szabi082 # 2017.05.25. 14:30

Nem pont ilyen kommentre számítottam. Tényleg nem fogalmaztam érthetően?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.25. 13:08

Te biztos érted, amit írsz...

szabi082 # 2017.05.25. 10:42

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni örökölt ingatlan adózásával kapcsolatban, mert komoly különbség van a felbecsült érték és az eladási ár között, ami után adóznom kell. Amivel nem lenne probléma, de az örökölt ingatlannal együtt járt a "csomagban" egy per is, aminek az elvesztése miatt a felperesnek ki kellett fizetni közel 9M forintot.

A felperes alapvetően abból a vagyonból követelt magának részt, ami a hagyaték alapját képezte. Így amikor a vagyon hagyatékká vált, a hagyaték része lett a per is.

Az a kérdésem, hogy a perrel járó költséget el tudom valahogy számolni, mint költség? Mert elég komoly költség volt, amit a felbecsült ingatlan érték és az eladási érték különbségéből fizettem ki.

Válaszokat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2017.05.20. 16:41

Lacus15,

nem értek igazán a termőföld eladás részleteihez, de szerintem a termőföld szerzésének időpontjának is az ingatlannyilvántartási bejegyzéshez benyújtás napját kell nézni.

Ha úgy érti az ügyvéd, hogy a decemberben kötött termőföld eladás után még kifüggesztették esetleg a polgármesteri hivatalban (30nap), utána meg a helyi földbizottság is véleményezte, és hozzájárulását megadta határozattal (15nap), ÉS ez után, már 2017-ben lettek benyújtva az iratok az ingatlannyilvántartásba, akkor igen, igaza van, ez 2017-es eladásnak számít, és csak 2018 május 20-ig kell bevallanod és adót fizetned majd jövőre.

A két szerzés után külön kell számolni az adót.
A 2009-es tulajdonrész után nem kell adót fizetni (ld. előző hozzászólás, 5+év miatt)
A 2013-ban örökölt rész után akkor kell fizetni, ha többért adtad el, mint amennyiért szerezted. A szerzés értéke az, ami a hagyatéki végzésben szerepel a tulajdonrészre. Az eladási árát ennek a résznek meg értelemszerűen kell kiszámolni, a teljes eladási ár a két részre vonatkozik, és arányosítani kell, mekkora az erre eső rész.

Ha többért adtad el, akkor a különbözetnek kell venni a 30%-át (az eltelt 4 év miatt), és annak kell a 15%-át adóként befizetni, és a fentiek alapján az adóbevallás vonatkozó sorát (ingatlaneladásból származó bevétel és jövedelem) kitölteni.

drbjozsef # 2017.05.20. 14:27

Alexa18,

ahogy lejjebb is szerepel, 2017. január 1-től minden ingatlan esetén azonos az alapcsökkenés mértéke : 2017-ben eladott ingatlan adómentes, ha 2012-ben, vagy korábban szerezte az eladó. Ez a termőföldre is igaz.

Tehát akármennyiért adod el, teljesen adómentes lesz, nem kell fizetni semmit, nem is kell bevallani az adóbevallásban semmit.

Viszont a termőföld eladására speciális szabályok vonatkoznak, leginkább a vevővel kapcsolatban, ennek azrért nézzél utána, ha nem ismered :

http://jogaszvilag.hu/…is-szabalyai

Lacus15 # 2017.05.19. 22:14

Segítséget kérnék azzal kapcsolatban, hogy örököltem termőföldet két részletben, 293/5276-od részt 2009.12. hóban elhalálozott Édesanyám után. A 234/5276-od részt 2013.08. hóban elhalálozott Nagymamám után.Az adásvételi szerződés 2016.12.10.én írtuk alá, viszont az ügyvéd azt mondta, hogy mivel jogerőre csak 2017-ben emelkedett a termőföld értékesítés szabályai miatt, csak jövőre kell bevallani.

Kérem segítségüket, hogy ez így van-e, vagy a két szerzési dátum miatt, hogy kell adózni.

Alexa18 # 2017.05.19. 16:34

Tisztelt szakértők, a segítségüket kérem!
2011-ben örököltem erdő termőföldet, 8 millió ft-al szerepel a hagyatéki jegyzőkönyvben. Szeretném eladni és előtte tudni, hogy mennyi adót kell fizetnem az eladást követően, illetve van-e valamilyen lehetőség, hogy ne kelljen adót fizetnem?

Előre is köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2017.05.18. 09:41

Nem, 2017. januar 1.-től teljesen mindegy, hogy lakás vagy nem, minden ingatlan adóalapja azonos módon csökken le 5 év alatt 0%-ra.

Kallaievi # 2017.05.18. 09:23

Értem. Köszönöm válaszát! Attól tartottam, hogy, mivel már nincs rajta épület 15 év alatt irodik le az alap teljesen.

drbjozsef # 2017.05.18. 07:13

Kallaievi,

Mivel a szerzés 2012 előtt történt, az adó alapja 100%-kal csökkenthető.

Nem kell adót fizetned, és be sem kell vallanod semmit az adóbevallásban.

Kallaievi # 2017.05.17. 21:50

Tisztelt Fórumozók! Segítséget szeretnék kérni önöktől! Édesapám 2011 ben halt meg. Egy ingatlan 1/5 részét Örököltem. Hagyatéki leltár szerinti értéke 500.000 Ft. A többi örökossel közösen lebontuk a régi épületet ami még az ingatlanon alt. Ez felvezetesre került az foldhivatalban, módosítva lett a rajz. 2016 ban eladesra került sor. 700.000 ftot kaptam a rám eső részét. Kérdésem az volna, hogy mi a teendőm? A 200.000 Ft 15%t meg kell-e fizetnem? Segítségüket előre is köszönöm!

drbjozsef # 2017.05.16. 11:22

Ja, és van egy "ingatlanértékesítésből származó jövedelem és adója" sor.

Bevételnek beírtok 6.500.000.-et, költségnek 6.000.000.-t, jövedelemnek 500.000.-t, és adónak 75.000.-t.

drbjozsef # 2017.05.16. 11:07

balogp,

Az 500.000.- Ft után kell 15% adót fizetni (illetve a félmillióból még le lehet vonni némi költséget, ügyvédi költség, lakáshirdetés költségei, ilyesmik, amik az eladással összefüggtek).

A hiteltartozást nem lehet levonni a bevételből.

balogp # 2017.05.16. 10:22

Tisztelt szakértő

A nejem örökölt egy ingatlant 2015 májusában, amit 2016 decemberében értékesített. A hagyatéki jegyzőkönyv szerint az érték 6000000 Ft. Az értékesítés 6500000 Ft-ért történt meg. Az ingatlant 4650000 Ft jelzálog terhelte ami adásvételkor be lett fizetve. Nem tudjuk az adóbevallásba mit írjunk. Egyéb adókötelesjövedelem nincs.
Segítségét előre is megköszönve: Balog Pál