szja örökölt ingatlan értékesítés után


Rexor # 2016.11.21. 11:08

Erről maximum a vevőt fogja tájékoztatni az ügyvéd. És nem az adóról, hanem az illetékről :).

Dr.Attika # 2016.11.21. 10:49

Tiszteletem Z!
Kérdésére pontos választ az adásvételi szerződést készítő, ellenjegyző ügyvéd tud pontos választ adni. Neki kell benyújtani a NAV felé a B-400-as nyomtatványt és az ő kötelessége Önt felvilágosítani, hogy mennyi adófizetési kötelezettség terheli.

Santi1981 # 2016.11.21. 10:27

Tiszteletem!

Örököltünk egy házat, amit felbecsültek 5-6 millióra, de eladni 9 millióért fogjuk.
A kérdésem az, mivel 5 fele megy a pénz, így a rámeső összegből és az öröklési után 3 évvel mennyit kell adózni?

köszönettel,
Z

drbjozsef # 2016.11.20. 18:10

Mandika,

Neked kell tulajdont szerezned, de egyenes agu rokonok kozott illetekmentes az ajandekozas, ugyhogy utana illetekmentesen ajandekozhatod tovabb a gyermekednek. Az ugyvedi munkadij es a foldhivatali eljaras dija dupla lesz, de ez meg mindig nagysagrendekkel kisebb osszeg, mint az illetek altalaban.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.20. 15:59

Nem jól érted. A kedvezményhez magadnak kell tulajdont szerezned.

Mandika # 2016.11.20. 15:49

Köszönöm. Ha az ingatlanért kapott pénzért 1 éven belül egyik (már nagykorú) gyermekünknek veszünk ingatlant, akkor illetéket sem kell fizetni, ha jól értem a törvényeket.

drbjozsef # 2016.11.20. 12:26

Mandika,

Igen, a jövedelem után kell fizetni, de jövedelmük csak akkor keletkezik, ha az eladási ár több, mint amilyen érték az ingatlanról a hagyatéki végzésben szerepel (tulajdoni hányad arányosan).

Ha pl. 10millió Ft az ingatlan értéke a hagyatéki szerint, hárman örökölték egyenlő részben, és ketten fejenként 3.3millió forintért eladják a részüket a harmadiknak, akkor nem kell adót fizetniük. Ha drágábban, akkor a különbözet, mint jövedelem után kell adót fizetni.

Mandika # 2016.11.20. 10:02

Ha többen örökölünk egy ingatlant és az egyik testvér azt megveszi a többitől, akkor adót kell a jövedelem után fizetni? Előre is köszönöm a választ.

lajcsó # 2016.10.17. 07:15

"a Kanadában eladott lakás elvileg ugyanúgy beszámítható az illetékkedvezménybe"
A Kanadában eladott lakás nem számítható be, mivel az Illetéktörvény területi hatálya csak a belföldi ingatlanokra terjed ki!

drbjozsef # 2016.10.17. 06:08

aniko07,

Ha Magyarországon lakás vásárolsz, nem kell adót fizetned, mert az eladás után kell, ahogy előttem írták, a kanadai lakás után valószínűleg Kanadában.

Viszont lesz illeték, amit lakástulajdon szerzéskor kell fizetned. Az illetéktörvény 21.§-a szerint viszont ha egy éven belül adsz el és veszel is lakást, akkor a két lakás forgalmi értékének a különbözete után kell csak illetéket fizetned, ha a vásárolt lakás értéke a kisebb, akkor egyáltalán nem kell illetéket fizetned.

Mivel a törvény nem tesz kivételt, a Kanadában eladott lakás elvileg ugyanúgy beszámítható az illetékkedvezménybe - de ebben nem vagyok teljesen biztos, érdemes utánajárnod ha számít, írj emailt a NAV-nak, most ők az illetékesek illetékügyben.

Rexor # 2016.10.15. 18:10

Ezt nagy valószinűség szerint Kanadában fogod leadózni. Ha veszel lakást ennek semmi hatása nincs az adókötelezettségre.

aniko07 # 2016.10.15. 15:08

Tisztelt ügyvéd úr!

örököltem egy ingatlan 1/12 részét Kanadában,melyet értékesítettem.
Ha itthon Magyarországon vásárolok lakást akkor kell-e adóznom szja az örökölt ingatlan után.

köszönettel
Anikó

Ancsi27 # 2016.10.08. 07:16

Köszönöm a megválaszolatlan kérdésemre történő reagálást.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.08. 06:31

Se.

mancsurka # 2016.10.07. 19:10

Tisztelt szakértő,
Az örökölt ingatlan értékesítése után fizetendő SZJA mértékével tisztában vagyok (gondolom én) , DE

ha az értékesítésből származó összeget saját tulajdonú telken garázs építésébe fektetem, akkor az az összeg is levonható???

vagy csak újabb lakóingatlan vásárlásra vonatkozik a leszámítható összeg?

Köszönettel

Ancsi27 # 2016.09.25. 17:07

Tisztelt Szakértő!
2007-ben egyeneságú öröklésből származó ingatlanból (lakóház+telek)a lakóház életveszélyes állapota miatt lebontásra került, mely alapján az örökölt ingatlan építési telekké lett nyilvánítva. Amennyiben az építési telket a hagyatéki eljárásban megállapított ingatlan értéken kívánom értékesíteni, kell-e SZJA-t fizetni.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2016.09.15. 04:28

Ha ugyanannyiért, akkor nem kell.

TóthIlona # 2016.09.15. 03:17

Tisztelt Uram!
A segítségét kérném. 2016-ban örököltem házat 5 mFt-ért, melyet ugyanennyiért kívánok értékesíteni. Kell-e szja-t fizetni utána?

Katica68 # 2016.08.10. 14:02

(Bűnbánó) :)

Valóban laikus és pesszimista vagyok, de ki ne lenne az 10 év felesleges pereskedés után!!! Még egyszer köszönöm. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.10. 13:57

[Sóhajt]

Szja tv. 60. § (1) [...]. Öröklés esetén az örökség megnyíltának napját kell a szerzés időpontjának tekinteni.

Úgy szeretem, amikor a laikus kérdező elkezd vitatkozni velem...

Katica68 # 2016.08.10. 13:47

Köszönöm gyors válaszát, de a tulajdonjogot csak most jegyezték be a per után 2016-ban, mert a 2006-os hagyatéki tárgyaláson a haszonélvező is szert akart tenni tulajdonjogra, és sajnos ezidáig tartott a per. Ezért nem tudjuk, hogy gyakorlatilag mikortól számít "rendesen" örökösnek a férjem. Elnézést kérek az esetleges értetlenkedésemért.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.10. 13:37

Tévedés van a kérdésben. Ha örökölte a férjed azt az ingatlant, akkor az örökhagyó halálával szerezte meg a tulajdonjogát.
Így pedig már nem is kérdés a kérdés.

Katica68 # 2016.08.10. 13:19

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A férjem édesanyja 2006-ban hunyt el. Az tőle örökölt ház pereskedés útján most 2016-ban került a férjem tulajdonába. Mikortól nem kell neki adózni az ingatlan után (értem ezalatt a felértékelés és az eladás utáni ár különbözetet), ha eladásra kerül. Az édesanyja halála időpontjától vagy a mostani tulajdonjog bejegyzés idejétől? Tehát az öt évet (ami után adómentes lenne) mikortól számítják? Köszönettel várom válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.08. 12:11

Nos, ez nem az egész ingatlan értéke, hanem csak a negyedéé.
Ha a hivatal szerint 6 milliót érő ingatlant elkótyavetyéled kétmillióért, akkor nem keletkezik jövedelmed, így adózni sem kell.

dszusi # 2016.08.08. 11:48

A hagyatékátadó végzésben szó szerint így szerepel:

  • xy helyrajzi számon nyilvántartott xy megnevezésű, 420 m2 területű ingatlan örökhagyót megillető 4/16 részilletősége melynek értéke 1.550.000 Ft