Adózás bérbeadott lakás után


Papiros # 2016.05.24. 09:29

Kedves partynet!

1. Akkor nem kell bejelenteni, ha az elszámolásokhoz a bérlőnek elegendő a számviteli bizonylat, nem ragaszkodik a számlához, és nem térsz el az Áfa általánosan alkalmazandó ingatlan bérbeadásra vonatkozó áfa mentes szabályától. Áfát is fizethetnél utána és kérhetnél a bérlőtől, de ez már bejelentési kötelezettséget von maga után. Saját magad készíted az elszámolást, fizeted az előlegeket, adod be a bevallást és nem küldesz mellé semmit."Ha akarják bekérik, és ennyi."
2.Értékcsökkenés szabályai részletezve az szja tv. 3.sz. mellékletének III. fejezetében található. Több részletet is kell tudni a válaszadás pontosságához, ezért hivatkoztam ezt. Vagy számla, vagy adásvételi szerződés kell az elszámolhatósághoz.
3. Erre is ugyanaz a szabály, mint a 2. kérdésedre.

juli_11 # 2016.06.06. 06:54

Mivel ilyen témában sosem voltam érintett, ezért lenne szükségem tanácsra.
Régóta külföldön élek, ide is adózom, itt bérlek lakást, de magyarországi lakcímmel is rendelkezem. Egy bérbe adott lakás 1/3 részének tulajdonosa vagyok és ennek a bevételnek az adózásáról szeretnék informálódni.
Előre is köszönöm a segítséget!

Bea1 # 2016.06.06. 08:45

Úgy néz ki, visszaigényelheted az adódat, ha a más városban történő bérlésről van számlád.

kaktus # 2016.06.08. 09:49

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem a következő: egy alapítvány vagyunk, szálláshely szolgáltatással is foglalkozunk. Egyik apartmanunkat bérlik tőlünk 60e HUF + 40e HUF rezsiért. Eddig nem voltunk benne az ÁFA körben, viszont a könyvelő azt mondta, hogy ahogy elérjük a 6 millió forintos bevételt, ÁFA körbe kerülünk. Azt mondta, hogy a terembérlet ÁFA mentes marad, azt viszont nem tudta megmondani, hogy mi van az albérlettel? A könyvelőnk ezt írta: "Az az alaphelyzet, hogy a bérbeadások (nálatok terembérlet pl.) tárgyi mentes, tehát nem számít ÁFA-s bevételnek, nem számít bele a 6.000.000 Ft-ba.
Az albérlet számlázása egy szállásadónál eleve érdekes kérdés, hiszen meddig számít albérletnek és mikortól egyszerű, állandó szállás foglalás?
Ezt mi könyvelőként nem tudjuk megítélni, szállásadás jogszabályaiban nem vagyunk jártasak, ennek utána kellene nézni.
Az a kérdésünk, hogy miként kell minősíteni a huzamosabb ideig az ingatlanban lakónak nyújtott szolgáltatást? Bérlet vagy szállás?)

Köszönöm a választ előre is!

Rexor # 2016.06.08. 13:10

"szálláshely-szolgáltatás: üzletszerű gazdasági tevékenység keretében rendszerint nem huzamos jellegű, éjszakai ott-tartózkodást, pihenést is magában foglaló tartózkodás céljára szálláshely nyújtása és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtása"

Tehát szálláshely szolgáltatásról akkor beszélünk, ha nem tartósan adjátok bérbe az ingatlant, csak rövidebb időszakokra (pl. 1-1 éjszakára) adjétok ki.

Bea1 # 2016.06.08. 14:02

mi van,ha 5 napra kiadom horgászoknak?

kaktus # 2016.06.09. 05:42

Köszönöm! Viszont azt még mindig nem tudom, hogy ha ÁFA körbe kerülünk, akkor a bérleti díj áfás lesz-e vagy sem? Most így néz ki a számla:
Bérleti díj: 60.000
rezsi: 40.000
AM

Rexor # 2016.06.09. 06:50

Alapesetben nem áfás a bérleti díj, kivéve ha ezt választod.

mmaja # 2016.06.14. 09:22

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem az lenne, hogy ha havi 40.000 forintért adok bérbe lakást, ebből 11.000 forint a rezsi, akkor melyik adózást érdemes választanom. A tételes elszámolást vagy a 10%-kal csökkentettet? Illetve hogyan számoljam ki pontosan az adót a 40.000 forint után? 40.000-11.000= 29.000*0.15= 4350 Nem tudom hogy ez így jó e. Valamint hogyan kell ezt az összeget befizetnem? A NAV-tól kell kérnem csekket?

Lessy69 # 2016.06.17. 08:48

Tisztelt Szakértő,
kérdésem:
magyar állandó lakcímmel rendelkező külföldi nyugdíjas hogyan adózik Magyarországon a külföldön kiadott üzlethelyisége után?

A választ előre is köszönöm.

Rexor # 2016.06.17. 08:59

Attól függ melyik országról van szó, de majdnem biztos, hogy az ingatlan fekvése szerinti ország szabályait kell alkalmazni.

Dr.Attika # 2016.06.17. 09:04

Rexor!
Minden elismerésem az adójogi tudásod vonatkozásában. Egy magyar lakcímmel rendelkező ember, külföldön fekvő ingatlana vonatkozásában kapott bérleti díj, hogyan lenne adóztatható Magyarországon? Szerintem sehogy.

Zöldövezeti11 # 2016.06.17. 09:07

mmaja !
Ez egy ólcsón kiadott lakás..

40 -11 = 29 eft/hó.
A rezsit miért nem a bérlő fizeti ?

Amúgy az adó 16 % ,ami a 90 % -os ra számított kedvezmény miatt csak 14,4 lesz .

29 x 0 16 x 0,9 =4176 ft/hó, de csak negyedévente kell un- előleget fizetni, majd május elején bevallod és a hiányt pótolod.

Lessy69 # 2016.06.17. 10:10

Bocsánat elfelejtette, írni, hogy EU-s országban.

Tisztelt Dr. Attika,
mivel az EU-n belül mindenki ott adózik, amelyik országban az állandó lakcíme van (két állandó lakcím az EU-n belül nem megengedett), ezért kérdeztem.

Én gratulálok a te jogi tudásodhoz. Mielőtt bárkit lehurrogsz, tájékozódj.
Köszönöm.

Rexor # 2016.06.17. 10:33

Attika,

Nem hiszem hogy az én adójogi tudásommal van a baj :) Azt írtam, hogy majdnem biztos, hogy a fekvés szerinti országban adózik. A "majdnem" azért van mert alapvetően kettős adóztatási egyezménytől függ. Ha nincs egyezmény akkor lehet a magyar szabályt alkalmazni. Slusz poén, hogy a kettős adóztatás elkerülésének is több verziója van pl. mentesíteni a jövedelmet a magyar adó alól vagy beszámítani a külföldön szerzett jövedelem adóját.

Lessy,

Konkrétan melyik országról van szó?

Lessy69 # 2016.06.17. 10:39

Rexor,
Olaszország.
Van kettős adóztatást elkerülőegyezmény.
Jelenleg Olaszországban vagyok bejelentve, így az otthonról származó jövedelmem is itt adózik.
De hamarosan haza szeretnénk települni, viszont nem ismerjük a jelenlegi otthoni adózási szabályokat, és nem szeretnénk hülye helyzetbe kerülni. Ezért kérdeztem.

A segítséget - esetleg, hogy hol nézhetek utána - nagyon köszönöm.

Rexor # 2016.06.17. 10:56

"Az ingatlan vagyonból származó jövedelem, beleértve a mező- és erdőgazdasági üzemek jövedelmét, abban a Szerződő Államban adóztatható, amelyben ez a vagyon fekszik."

Tehát az olasz szabályok szerint fogsz adózni, de hogy hogyan megint érdekes lehet.

Fontos azt is tudni, hogy hol van az adójogi illetőséged, mert a kettős adóztatási egyezmény alapján ha csak Magyarországon van állandó lakóhelyed, akkor itt van az illetőséged is. Ezt azért kérdezem, mert ezt írod: "Jelenleg Olaszországban vagyok bejelentve, így az otthonról származó jövedelmem is itt adózik."

Mit értesz bejelentés alatt? Milyen jövedelmed van a nyugdíjon kívül, amely után Olaszországban adózol?

Attika: csak ennyire egyszerű ez :)

Lessy69 # 2016.06.17. 11:04

Rexor, nem nem én vagyok nyugdíjas, hanem a férjem, ő olasz.
Otthonról jogdíjat kapok, mivel most itt az állandó lakcímem - otthonról hivatalosan kivagyok jelentve -, itt vagyok adóalany, azaz az illetősége itt van.. Ezt minden évben igazolnom is kell az otthoni adóhatóság felé.

Amikor hazatelepülünk otthon visszajelentkezem és a férjem is Magyarországon lesz állandó lakcímmel bejelentve. Ezért adózó is Magyarországon lesz. (Ez pl. azért jó, mert így a nyugdíja nem adóköteles....)

Viszont ha otthon lesz adóköteles, akkora a bérbeadásból származó bevétel is otthon adózik, nem?

Rexor # 2016.06.17. 11:17

Nem a bérbeadásból származó jövedelem mindenképpen Olaszországban lesz adóköteles. Ha ismét magyar illetőségű leszel az ingatlanból származó jövedelmet ki kell venni a magyar adóztatás alól (tehát ez a jövedelem mentes lesz Magyarországon az adó alól).

Lessy69 # 2016.06.17. 11:25

Köszönöm, Rexor.
Nem jó hír, mert többek között az enyhébb adóztatás miatt akarunk hazatelepülni. De jobb most tudni, mint később meglepődni.

big_tits # 2016.06.17. 17:25

Zöldövezeti11
Időnként nézzél rá a naptárra, és az SZJA törvényre.
mmaja
Fenti nick szorzatában a 0,16 helyesen 0,15.
Magánszemély után te fizeted, kifizető pedig levonja tőled és ő fizeti be. És ad róla igazolást.

Zöldövezeti11 # 2016.06.17. 18:18

Ja akkor értem , hogy miért van adó többletem.
Még a 16 % -nál tartok, de már hallottam ,hogy 15 %.

Erre gondoltál ?

gabe.lenard # 2016.07.05. 23:35

Tisztelt Szakértő!

Szeretném kiadni a lakásomat és a bérlő számlát kér támogatás miatt .Áfa mentes kívánok lenni (erről külön kell nyilatkoznon a Navnál vagy csak ráírom a számlára , hogy TAM), ez miben befolyásolja a költségként elszámolt rezsi afájának levonását?

Őstermelő vagyok van adószámom csak még új tevékenységet kell hozzáadnom

Köszönöm a választ

nostradamus # 2016.09.18. 09:07

Tisztelt szakértő! November 1-től szeretnénk magánszemélyként kiadni örökölt lakásunkat. A mérőórákat nem szeretnénk a bérlő nevére íratni, tehát a tételes adózást választanánk.
A bérlő fizetné az általunk megadott összeget:

  • bérleti díj
  • áram, víz, fűtés, közös tg. azámla szerint

ez lenne összesen kb. 100 000 ft - bevétel.
A tételes ktg. elszámolásban szerepelne:

  • víz, áram, fűtés, közös ktg, számla
  • lakásbiztosítás (ez szerepelhet-e függetlenül attól, hogy nem fizettetjük ki a bérlővel).

Így jövedelemként kb. a bérleti díj maradna, ami után 15 % szja fizetési kötelezettség keletkezne.

De: bérelünk egy lakást másik városban 80 000 ft/hó bérleti díjért, amiről szerződésünk van, utaljuk a bérleti díjat.
Ha ezt vonnánk le a bérbeadott lakás 100 000 ft-os bevételéből, akkor csak 20 000 ft után kellene fizetni az szja-t? Vagy a költségek csökkentése után vonnánk le a bérelt lakás díját és akkor nem kellene fizetni?
Köszönöm válaszát.

drbjozsef # 2016.09.19. 05:15

SZJA 10. fuzet

"A bérbeadónak lehetősége van arra, hogy a lakás bérbeadásából származó bevételéből levonja
az általa más településen bérbevett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját.
A bevétel ilyen címen azonban csak abban az esetben csökkenthető, ha a bérbeadás, illetve a
bérbevétel időtartama meghaladja a 90 napot és a bérbevett lakással összefüggésben a
magánszemély más tevékenységből származó bevételével szemben nem számol el költséget,
vagy az igazoltan megfizetett bérleti díjat számára még részben sem térítik meg."

Tehát a bevételetekből kell levonni, de nem kell adót fizetni, mert a többi költséget (vizgázáramközösktsg) is levonhatod, ez után pedig már nem marad adóköteles jövedelmed. (feltételezve, hogy a 100.000 Ft-ból több mint 20.000 Ft a bérleti díj rész)