Adózás bérbeadott lakás után


lamantin42 # 2016.04.12. 09:07

Koszonom a hozzaszolast!

Egy-ket kerdesem lenne meg:

  1. ha az ember kulfoldon lakast berel es azzal csokkenteni szeretne a bevetelet akkor is csak az 50% os koltseghanyadig lehet csokkenteni, vagy akar a teljesen el lehet kerulni az adozast? (mert pl dragabban berelunk, mint adunk ki lakast).
  2. lehetseges adoeloleg nelkul, egyben adozni?
  3. Ha nem, mi a kovetkezmenye annak, ha valaki nem csinal negyedevente adoeloleg befizetest?
  4. ha az 1) pont szerint teljesen el lehet kerulni az adozast, hogy valtozik a kep az adoeloleggel kapcsolatban. Kell 0 Ft-os eloleget kuldeni?

Koszonom elore is,

L.

Bea1 # 2016.04.11. 16:29

Használt tárgyaid eladása esetén van ez a 600 000 ft-os határ.

Ingatlan bérbeadásnál adóelőleg-fizetési kötelezettség van, negyedévenként.

lamantin42 # 2016.04.11. 09:16

Kedves tapasztalt adozok!

Lakasomat az elozo adoevre 70 000 Ft/ho berletidijert adtam ki 5 honapra. Ugy hallottam, hogy ha nem eri el a bevetel a 600 000 Ft-ot evente, akkor nem kell utana adozni.
Valaki meg tudna erositeni/cafolni ezt az alitast? Tudnanak referenciat adni a torvenyhez ami alapjan az adozast ebben az esetben el lehet kerulni?

Valaszukat elore is koszonom,

L.

Alice51 # 2016.04.09. 13:41

TJodie!

Én az éves szja.bevallásban készítem el. Az értékcsökkenés leírást a költségekhez adom, mint a számlákkal igazolt használati tárgyak értékcsökkenését is.
A nálam maradó iratok közé tartozik minden évben a rezsiszámlák, a tulajdonomat képező ingatlan adás-vételi szerződése, illetve azok az iratok, melyek alapján kiszámoltam az értékcsökkenést.
Szerintem töredékévre is időarányosan jár.

Így mindig lesz egy kis adó visszatérítésem, mert a negyedéves előlegnél, - ami most a bérleti díj 15 %-a, - ezeket a költségeket még nem adjuk hozzá.

TJodie # 2016.03.31. 05:11

A rezsi biztosan elszámolható, ezt az elején a NAV- nál pontról pontra elmagyarázza egy hölgy. Tulajdonképpen a bérleti díj ami után adózni kell, csak le kell vezetni egy füzetben akár, hogy bevétel amikor az összeget megkapod a bérlőtől és kiadás mikor befizetés a csekket. Ezért a kérdés csak annyi, hogy az értékcsökkenés elszámolható-e, illetve, hogy mikor?

Alice51 # 2016.03.30. 18:08

Rexor: Én is azt mondom, hogy bevétel a rezsi is.
De tételes költségelszámolásnál költségként jelentkezik.

Alice51 # 2016.03.30. 14:03

Rexor: Akkor nem értem ezt a sort:
"A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti önálló tevékenységként végzett ingatlan bérbeadás esetén a magánszemély által igazoltan elszámolható költségek közé tartozhat....saját névre szóló számlák esetén az ingatlan fenntartásával, rendeltetésszerű használatával kapcsolatban felmerülő rezsiköltségek."

Ha valaki nem a tételes költségelszámolást választja, akkor a 10 %-os költséget vonhatja le.

Rexor # 2016.03.30. 13:29

Megint mondom. Nem lehet a rezsivel csökkenteni a bevételt (Szja törvény 17. § ab) pontot olvasd el).

Alice51 # 2016.03.30. 13:26

Rexor: A tételes költségelszámolásnál a bevételt természetesen a rezsi hozzáadásával számoljuk, - ha a nevünkön futnak a számlák, - de a jövedelem már a számlákkal igazolt rezsiköltség levonása utáni.

Rexor # 2016.03.30. 12:09

Pont hogy a rezsi költséget nem számolhatod el költségként (az is bevétel). Felújítási költség, écs. leírás elszámolására van lehetőség.

TJodie # 2016.03.30. 11:45

Üdv!

Segítséget kérek!
Van egy lakásunk, 2015.08.15-től van kiadva. Tételes elszámolást választottam, az adóelőleget 2 negyedévben már befizettem.
Kérdésem az lenne, hogy a rezsi költségen kívül mit számolhatok el, illetve a múlt évre elszámolhatom-e még a lakás értékcsökkenését időarányosan, vagy erről már lecsúsztam. Könyvelőt kérdeztem, azt mondta csak a rezsit számolhatom el semmi mást, viszont én az eddig olvasottakból máshogy értelmezem.
Nem váltottam ki adószámot, magánszemélyként adózom.

horex # 2016.03.25. 12:40

Bérbeadó65

Ha az egyik tulajdonostárs lemond a bevételröl és átengedi a másik félnek, tehát a feleségnek, semmiféle adókötelezettsége nem keletkezik
Kezelek egy lakást évek óta, csak a férj nevén fut az adózás, feleség lemondott a jövedelmi részröl

Ne kérdezd hol, hogy mondott le, mit töltött ki, nem emlékszem

Alice51 # 2016.03.24. 10:36

Kedves Bérbeadó65!

Csak laikusként gondolom az alábbiakat, mert én is éppen válaszra várok a saját ügyemmel kapcsolatban. :)

  1. Érdemes egy meghatalmazást írni, mely szerint a hasznosítást átengedi valamely tulajdonostársnak. Ez védi a későbbi albérlőt attól, a másik tulajdonostárs később követeléssel lépjen fel vele szemben.
  2. Ha a számlák nem a bérbeadó tulajdonostárs nevén vannak, akkor nem vállalhatja a tételes költségelszámolást. Ez még kedvezőbb is, mert így az össz bevétele, ill. jövedelme csak a bérleti díjból áll.
Bérbeadó65 # 2016.03.22. 14:12

Üdvözlöm,

Feleségemmel közös lakásunkat feleségem adná ki, és ő is adózna a bevétel után. A törvény szerint közös tulajdon esetén a felek megállapodhatnak, akár ráutaló magatartással, hogy az ingatlant nem egyenlő arányban hasznosítják.

Kérdéseim:

  • a ráutaló magatartáshoz elég az, hogy ő készít bevallást és ő fizet adót?
  • a mérőórák az én nevemen szerepelnek, szükséges ezeket átírni az ő nevére?

A válaszokat előre is köszönöm!

Alice51 # 2016.03.21. 07:33

Tisztelt Szakértő!

Rokkantnyugdíjasként, de most már öregségi nyugdíjasként(van orvosi szakvéleményem) magánszemély részére kiadott lakás bérbeadásából származó jövedelmem után igénybe vehetem-e, a fogyatékossági kedvezményt?
Tavaly még nem lehetett, úgy tudom.

Az idei bevallást már leadtam. Ha igénybe vehetem, van-e mód a korrigálásra?

Köszönettel: Alice

kundri # 2016.03.18. 09:51

Arról nincs infom, hogy növeli-e a biztosítási költséget, de ha igen, akkor se számottevően szerintem. Úgy tudom, hogy a lakásbiztosítás díját nem lehet a bérlőre terhelni, pont azért, mert a biztosítási összeget annak fizetik ki, akinek a nevén van a biztosítás. Ha ő akar, köthet a saját nevére egyet.

Bea1 # 2016.03.17. 15:19

De az bérlőm speciális igényeket támaszt biztosítás szempontjából, ami növeli a biztosítási költséget. Persze, hogy nem a bérlő nevén fut, de attól még fizetheti, nem?

Vagy erre van valami speciális kitétel, hogy a bérlő ezt nem fizetheti?

kundri # 2016.03.17. 13:35

Nem a bérlő fizeti a biztosítás díját, hanem a bérbeadó és az ő nevén is van a biztosítás. Levonható-e a bevételből költségként, ugyanúgy, mint a rezsi? Csökkentheti-e a biztosítás díja az adó alapját? Ez az összeg tehát nem jelentkezik bevételként, mint a rezsi, de vajon le lehet-e vonni, hiszen az ingatlannal összefüggő kiadás?

Bea1 # 2016.03.17. 07:04

azaz a rezsibe beszámítható az ingatlan biztosítási díja is?

Bea1 # 2016.03.16. 18:58

Illetve fizetheti-e ezt a bérlő? a biztosítás a bérbeadó nevén van.

kundri # 2016.03.16. 14:53

Tisztelt Tagok!
Azt szeretném kérdezni, hogy ingatlan bérbeadásnál az ingatlan biztosítási díját el lehet-e számolni költségként, ha tételes költségelszámolást alkalmazok.
Köszönöm előre is a választ!

andris11 # 2016.03.04. 13:27

Tisztelt Papi07!

1. Ingatlan értéke

Értékcsökkenési leírás alapja kizárólag a megszerzésre fordított, igazolt kiadás lehet, így az adás-vételi szerződésben szereplő összeg. Becslés, értékelés nem fogadható el, ha pedig ingyenesen szerezte, arra nem is számolható el csökkentés.
A megszerzésre fordított igazolt kiadás növelhető értéknövelő beruházás esetén.

2. 2-6 %

Épület jellege Leírási kulcs
Hosszú élettartamú szerkezetből 2,0
Közepes élettartamú szerkezetből 3,0
Rövid élettartamú szerkezetből 6,0

Hosszú élettartamú szerkezet

Felmenő (függőleges teherhordó) szerkezete:
Beton- és vasbeton, égetett tégla-, kő-, kohósalak- és acélszerkezet

Kitöltő (nem teherhordó) falazat:
Tégla, blokk, panel, öntött falazat, fémlemez, üvegbeton és profilüveg

Vízszintes teherhordó szerkezete:
Előre gyártott és monolit vasbeton acéltartók közötti kitöltő elem, valamint boltozott födém

Közepes élettartamú szerkezet

Felmenő:
Könnyűacél és egyéb fémszerkezet, gázszilikát szerkezet, bauxitbeton szerkezet, tufa- és salakblokk szerkezet, fűrészelt faszerkezet, vályogfal szigetelt alapokon

Kitöltő:
Azbeszt, műanyag és egyéb függönyfal

Vízszintes:
Fagerendás (borított és sűrűgerendás), mátrai födém, könnyű acélfödém, illetve egyesített acél tetőszerkezet könnyű kitöltő elemekkel

Rövid élettartamú szerkezet

Felmenő:
Szerfás, és deszkaszerkezet vályogvert falszerkezet, ideiglenes téglafalazat

Kitöltő:
Deszkafal, lemezkeretbe sajtolt lapfal

Vízszintes:
Szerfás tapasztott és egyéb egyszerű falfödém

Személyi jövedelemadó törvény 11. számú melléklet

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Papi07 # 2016.03.04. 10:53

Kedves 11Kérdezősködő11!
Köszönöm a választ, de az értékcsökkenésről írtakat nem értem. Nem az ingatlan értéke alapján kell az értékcsökkenést számolni? Minek a bekerülési költsége a 2-6 % ?

11Kérdezősködő11 # 2016.03.04. 10:40

Kedves Papi07!

Az értékcsökkentést a jogszabálynak megfelelően lehet levonni az adóalapból, de csak tételes költségelszámolás esetén. Az adóbevallás és megfizetés elmaradása miatt biztosan bírságolnak, de hogy mennyire, azt nem tudom. Az értékcsökkenés a bekerülési költség 2-6 % lehet, az építmény falazatától függően.

Papi07 # 2016.03.04. 05:15

Tisztelt Fórumozók!
Meg szeretném kérdezni, hogy ingatlan bérbeadásnál az adóalapból lehet-e értékcsökkenést levonni, ha igen, fel kell-e hivatalosan értékeltetni az ingatlant. Milyen büntetés jár azért, ha nem fizettem negyedévenként adóelőleget, csak most az éves bevallásnál fogom az adót egybe kifizetni.
A válaszokat előre is köszönöm.