albérlet, kaució visszafizetése


ttip # 2013.05.24. 14:26

Tehát a felmondási idő alatt az óvadék beszámítása a lakbérbe ellenkező megállapodás hiányában jogszerű? Vagy csak arról van szó, hogy a bérbeadó jogilag tehetetlen ilyen magatartás esetén? A szerződés megszűnésének pillanatában az óvadék 0 lenne, a bérbeadó alighanem nagy bánatára.

Ilona67 # 2013.05.24. 12:39

Mindenesetre szükségesek még további információk ahhoz, hogy segíteni tudjunk, mint ahogyan jogguru is érdeklődik.Szóltál előtte hogy elhagyod a lakást legalább 15. nappal? Mert ha nem akkor sajnos jogosan kérte a bérlő, hogy használd fel az összeget a következő hónapban ha megállapodtatok, ha nem, hiszen neki is kell haladék, hogy új bérlőt szerezhessen.
Azt a tényt én is megtudom erősíteni, hogy a lakbér költségének csökkentésére nem jelent indokot az, hogy nem tartózkodtál ott. Horribilis összegtől esnél el? Szerintem ha 30-35 ft környékén fizetted a szobát -viszonylag alacsony összeget írtam- szerintem nem éri meg bajlódni az üggyel, húzd fel az orrod, és távozz nőhöz illően, büszkén és kívánom hogy gyógyulj meg mihamarabb.

jogguru # 2013.05.24. 12:12

Bettike0523
A kaució (magyarul: óvadék) általában az elmaradt bérleti díjak, rongálás, illetve a nem megfizetett közös költség fedezésére szolgál. A bérleti szerződésben/szóbeli megállapodásban általában rögzítik az óvadék pontos rendeltetését és szabályozzák annak felhasználási lehetőségeit.( pl visszafizetés, illetve lakhatásra való felhasználása, előre bejelentett felmondást követő hónapra)
Amennyiben a bérlő a szerződés szerinti fizetési kötelezettségeinek határidőben nem tesz eleget, úgy a bérbeadó jogosult igényét a kaucióból közvetlenül kielégíteni. Abban az esetben, ha a bérlő a határidőn túl fizet a megállapodott dátum mellett, abban az esetben a kaució az a havi lakhatási díjat automatikusan felcseréli, így a bérbeadó követelheti a kaució felhasznált összegének pótlását, tehát a fedezet kiegészítését.

Az Önök esetében a bérleti díj ha határidő előtt mindig rendezve volt, akkor Önre ez a jogszabályi rész nem vonatkozik, mindezek csak tájékoztató jellegűek, segíteni szeretnék milyen jogi hátterei vannak az esetnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.24. 11:30

:) Annyira nem is. De a kolléga kétségkívül ki van téve némi kihívásnak a fogalmazás terén.

ttip # 2013.05.24. 11:08

Ha a szerződésbe/szóbeli megállapodásba nincs feltüntetve/megbeszélve a kaució összegének ,, sorsa,, akkor automatikusan a kiköltözés bejelentése utáni hónapra érvényes a kaució felhasználása lakhatásként.” - jó nagy zöldség ez.

jogguru # 2013.05.24. 10:15

Bettike0523:

Az igazság megállapításához azt is tudni kell, mi áll a szerződésben, mert amit nem tartalmas a szerződés, azt szóban kell megbeszélni, és a szóbeli megállapodás ugyanannyira jogerős.
Sok részletet nem írsz, de az eddigiekből kiderül, hogy nagyon engedékeny a bérbeadó, mivel csökkentette a lakbéredet, mert attól függetlenül hogy nem tartózkodsz ott ,máshol nem engedélyeznek semmilyen díjcsökkentést, mivel ahogyan írtad, ez a díj állandó, fix és határozatlan ideig tart.
Kérlek írj részletet, hogy a kaucióról miben állapodtatok meg?
,, A tulajjal közöltem h a jövő hónaptól nem leszek és szeretném vissza kérni a kauciómat, amit a beköltözéskor ugyebár elkért. ,,
Kiköltözéskor visszafizetésben, vagy pedig úgy tárgyaltatok a kaució összegéről, hogy nem lenne visszafizetés, hanem az utolsó hónapot fedezi? Mert ez döntően befolyásolja az ügy kimenetelét.
Ha a szerződésbe/szóbeli megállapodásba nincs feltüntetve/megbeszélve a kaució összegének ,, sorsa,, akkor automatikusan a kiköltözés bejelentése utáni hónapra érvényes a kaució felhasználása lakhatásként.( abban az esetben, ha nincs károkozás)
Kérlek írd meg, mennyi összegről, és hány havi kaucióról van szó.

Gondolom mindig időre, dátumra pontosan fizetted az összeget.
A fizetési meghagyásos eljárást csak akkor célszerű kérned, ha ésszerűen mérlegeled a visszajárandó összeget, és az általad fizetett ügyintézés díját.
Abban az esetben ha meghaladja a kaució az 60-80000 ft akkor érdemes csak foglalkozni az üggyel, de mivel ahogyan írtad, szoba lett kiadva a részedre, így ha nem haladja meg a 32.800 ft ot a havi lakhatás összege, nincs helye jogi pernek, illetve eljárásnak, hiszen a havi háztartási költséget nem múlná felül az összeg, így haszon nem származik a bérbeadónak, így eljárás sem indítható annak ellenére, hogy nincs hivatalosan lepapírozva. Ez tájékoztató jellegű, kérlek ezért írd meg a pontos összeget.

ttip # 2013.05.22. 22:20

Bettike0523: ugye felmondtál írásban? A szerződésben kikötött felmondási időre jár a lakbér, utána viszont nem. A jogszabály szerint a bérlő a hónap végére mondhat fel, de a felmondási idő legalább 15 nap. Ha a szerződés megszűnése után a bérbeadó tartozik neked, és ezt bizonyítani is tudod, akkor fizetési meghagyásos eljárást indíthatsz.

Bettike0523 # 2013.05.22. 21:27

Kedves Jogi fórum látogatók!

Aprócska problémám adódott a tulajjal az albérletemet illetően. Segítségeteket szeretném kérni, nem vagyok tisztába a jogszabályokat illetően.

Röviden elmesélném az én kis történetemet.
januárban beköltöztem az albérletbe. Fizettem egy havi kauciót. Az ő általa megírt szerződést megkötöttük persze nem hivatalos úton, amiben letisztázta a tulaj h határozatlan időre adja ki az albérletet, szobát az én részemre...
Na eddig minden szép és jó volt. Beköltözésemre és rá két napra baleset történt velem, 3 hónapig táppénzre kerültem, persze a felépülésem idejét otthon töltöttem a családi házunkban. Ugyanúgy elkérte a havi díjat az albérlet tulaja... kértem tőle engedményt mivel fix összegbe voltunk megállapodva, hogy engedjen el legalább belőle valamennyit mivel nem is tartózkodtam az albérletbe. Nagy duzzogva elengedett nekem 5ezer forintot.
Na már most nekem lesz egy műtétem ami miatt megint 1 hónapra el kell mennem táppénzre, ugyebár nem leszek megint egy hónapot a kérdéses időszakban.
A tulajjal közöltem h a jövő hónaptól nem leszek és szeretném vissza kérni a kauciómat, amit a beköltözéskor ugyebár elkért.
Erre az ő válasza az volt h neki nincs pénze lakjam le... na ez most azért vicces mert mint már pár sorral ezelőtt említettem is kórházban leszek illetve otthon a kérdéses időben.
A bejelentésem nem történt meg hivatalos módon.
Ez ügyben szeretnék némi információhoz jutni, milyen jogaim vannak ilyen esetben.
Köszönöm előre is!
Betti

lufi69 # 2013.03.07. 18:33

Kedves Fórumozók!

Határozatlan idejű szerződéssel költöztünk be az albérletbe, és most mondtuk fel, jelenleg telik a felmondási idő. Tisztán látszik, hogy a kauciót nem tudja visszafizetni nekünk a bérbeadó, márpedig elismerte, hogy a lakásban nem tettünk kárt, tartozásunk nincs, minden hónapban rendszeresen fizettünk (és nagyon sok mindent eltűrtünk tőle). Úgyhogy most kitalálta, hogy nekünk van 100 ezer forint tartozásunk átalány díjból, holott mikor beköltöztünk, azt mondta, 20 ezer forint a közös költség, ebben víz és fűtés benne van, és minden hónapban ennyi, hogy ki legyen egyenlítve. A szerződésben a fizetésre vonatkozó rész így hangzik: "A közös költséget, melynek összege jelenleg 20000 Ft (változást követően) a bérleti díjjal egyidőben kerül átadásra a bérbeadónak. Az elektromos áram elszámolása az ÉMÁSZ felé havi diktálós rendszerben történik, melyet a bérlők a fogyasztásnak megfelelően kötelesek fizetni a szolgáltató felé."

Kérdezem ezek után, jogos, hogy minden előzetes ismertetés nélkül ezt számonkéri rajtunk, holott azt mondta, 20 ezerben minden benne van? Ha ezt tudjuk, az életbe be nem költözünk, főleg, hogy alig vagyunk otthon, erre ekkora túlfizetés mutatkozik???

Mi itt a megoldás? Az utolsó havi díjat ne adjam oda? De még azzal is bukunk 45 ezer forintot...

Persze ő nem jelentett be minket.

Köszönöm előre is a tanácsokat...!

paszkabéka # 2012.08.28. 16:44

akkor NAV, tök mindegy hogy hivjuk
kötekedni jöttél vagy segiteni?
a bérleményből származó jövedelem adóköteles, tehát be kell jelenteni, be kell vallani.
ha nem vallja be az adócsalás

kadaj01 # 2012.08.28. 10:14

Nincs is már apeh, ráadásul bejelenteni sem kell semmit.

paszkabéka # 2012.08.22. 20:24

Én első körben az kérdezném meg hogy az albérlet be volt e jelentve az apehnál, tehát ő adózik e az abból bejött jövedelem után. mert ha nem akkor adócslással esetleg kicsit rá lehet ilyeszteni, akkor talán visszaadja.
Ha kötöttetek szerződést ( írásban) akkor azt kellene megnézni, hogy abban mi van a renkívüli felmondásról. Egyébként szerintem ha nem áll kötélnek, akkor csak polgári peres uton tudod behajtani. De én nem vagyok jogász, ezt csak ugy a saját tapasztalat után mondom, én is laktam albérletben.
sok szerencsét

Axia # 2012.07.30. 14:13

Kedves Fórumozók,

2012 júniusában beköltöztem egy budapesti albérletbe. Letettem a kéthavi kauciót és az első havi albérleti díjat. A lakás azonban olyan egészségügyileg nem megfelelő állapotban volt (van), hogy nem tudtam "lelakni" a kifizetett 31 napomat. A lakás tele volt (van) (már a kezdetektől fogva) csótányokkal és (a második hét elejétől kezdve) ágyi poloskákkal, amik úgy összecsípkedtek, hogy dolgozni sem tudtam menni. Az egész testem feldagadt, vörös, gennyedző csípésekkel volt tele. A bérleti díjnak így csupán a felét tudtam lelakni, mert egészségügyileg nem bírtam tovább. A tulajjal úgy egyeztünk meg, hogy az albérleti díj felét, a még le nem lakott összeget kifizeti és a kaució teljes összege is természetesen visszajár. A tulaj azonban nem hajlandó fizetni azóta sem, se a kauciót (ami még a szerződésben kötöttek alapján is visszajár) sem az utólag egyeztetett összeget, az albérleti díj felét. Mit lehet ilyenkor tenni, hogy fizessen?
Válaszotok előre is köszönöm.