KATA fizetés


Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.28. 17:54

Az ÁFA független a KATÁ-tól.

MajorDomus # 2016.12.28. 17:50

Na igen, ezt a részét nem értem én sem!

A 12 milliós határ már nekem is - majdnem - jó lenne.

Gondolkodom, hogy váltok Katára!

A kérdés csak az, hogy mi van a 8 millió és
a 12 millió közötti résszel?

Akkor most kell áfát fizetni vagy nem kell?

Mert ha a 8 millió és a 12 milio közötti részre be kell fizetni 27 % áfát, akkor adtam a sz....nak
egy pofont, ugyanott vagyok ahol voltam.

Mi a helyzet a Kata és az áfa kapcsolatában?

Meg köszönöm, ha gyakorlott katások felhomályositanak!

tkovacs5 # 2016.12.28. 09:33

Köszönöm mononet!
Ha 2017-ben nem haladom meg a 8 MFt-ot,akkor 2018-ban már lehetek alanyi adómentes?
(Ez a 8 MFt. ÁVÁ-val együtt értendő?)

tkovacs5 # 2016.12.27. 19:28

Tisztelt Fórumozók!
A 2017. évtől szeretnék KATA adózó lenni, eddig az EVA hatálya alatt adóztam, mint ÁFÁS. A 2016. évi bevételem meghaladta a 8 MFt-ot.
A kérdésem az lenne, hogy a KATÁ-ban lehetek-e ÁFA mentes?
Köszönettel.

egyesu # 2016.12.20. 15:44

Szia!

Köszönöm a segítségedet!

Melyik részét tisztázzam? Leírtam bővebben, utána pedig pontokra szedve tömören, hogyan tudnám tovább csiszolni az információk átadását? Nyugodtan mondd s javítom, kiegészítem.

Sherlock # 2016.12.20. 15:18

Elég érthetetlenül írsz.

De az Art. 22-ről nem kell nyilatkoznod (vagy nemet kell írnod), mert alanyi adómentes vagy. Az átalány se vonatkozik rád, mert katázol.

egyesu # 2016.12.20. 14:57

Kedves Fórumtagok!

Szeretnék bejelentkezni KATA alá erre a hónapra, alanyi ÁFAmentesként, mint számítógépes programozó.
Be vagyok jelentve főállásban, így csak elvileg havi 25000 Ft-ot kell fizessek (most az egyszer, utána szüneteltetném).

Külföldre programoztam, így EUR-ban fizetnének nekem (a végösszeg forintban kevesebb, mint 500e Ft)

Van ügyfélkapum, a webes ügysegédnél majdnem minden tiszta, de az adózásra vonatkozó részt nem merem egyedül kitölteni.

Kérlek benneteket segítsetek, hogy ott milyen kérdésekre kell válaszoljak igennel, nemmel (a többit gondolom válasz nélkül kell hagyni).

Összefoglalva ezek a fontosak:

  • Programozói főtevékenység
  • Főállás mellett lennék KATA-s
  • A pénz néha külföldről jönne
  • Alanyi áfa mentes szeretnék lenni

Én eddig ezekre válaszoltam Igen-nel, semmi mást nem töltöttem ki:
2. Alanyi adómentességet választok.

  1. Az Art. 22. § (4) bekezdése alapján (kereskedelmi kapcsolatot kívánok létesíteni az EK más tagállamában illetőséggel bíró adóalannyal)
  2. Bejelentkezem a kisadózó vállalkozások tételes adója alá, ezzel együtt saját magamat, mint magánszemélyt kisadózóként bejelentem.
  3. Egyéni vállalkozói tevékenységemre az átalányadózást választom.

Munkavégzés jellege:
Heti 36 órát elérő munkaviszony mellett

Előre is köszönöm a választ!

Peter

Sherlock # 2016.12.20. 07:39

Nem kell aktívnak lenni. De nem készpénzes vagy?

1Katka # 2016.12.19. 14:11

Kedves Fórumozók!

Szüneteltetéssel kapcsolatban lenne kérdésem - december hónapban volt egy munkám, erről a számla is még idén lesz kiállítva, viszont a kiegyenlítésére már csak januárban fog sor kerülni.
Jelenleg úgy néz ki, hogy januárra szüneteltetném a tevékenységemet: ez lehetséges-e akkor is, ha - a decemberi számla miatt - januárban fog befolyni hozzám jövedelem? Vagy ez esetben januárra is aktívnak kell maradnom?

Köszönöm a segítséget!

Szomorú örökös # 2016.12.07. 19:14

Amateur87

Tapasztalat, hogy amíg nem a NAV veszi észre, addig nincs baj. Szerintem próbáld meg utólag visszamenőlegesen bejelenteni magad főállásúra és csináld meg a hozzá szükséges elmaradt bevallásokat is, majd fizesd ki a különbözetet. Ők szerintem örülnek, ha az adós fizet és nem fognak szekálni, bírságolni érte.

Amateur87 # 2016.12.07. 18:10

Tisztelt Fórumozók,

Segítségeteket szeretném kérni, mégpedig azzal a problémával, hogy alkalmazotti jogviszonyom megszűnt 02.28-al (ebben az időben aktív katás vállalkozó voltam).
A munkaviszonyom megszűnése után viszont elfelejtettem bejelenteni, hogy főállású EV lettem, így továbbra is a 25e Ft-öt fizettem minden hónapban a mai napig.
A Nav-tol nem kaptam semmilyen felszólítást vagy értesítést, hogy valami nem oké, de természetesen szeretném rendbe tenni a dolgokat.
Szerintetek mi lenne ennek a legmegfelelőbb menete? Lehet ezt egyáltalán visszamenőleg korrigálni (gondolok itt pl az OEP-re is)???

Köszönöm a hozzászólásokat!

karancsi # 2016.11.30. 19:26

Kedves Tadegi!
Köszönöm a tippet! Meg fogom próbálni, nincs vesztenivalóm.

Tadegi # 2016.11.30. 16:29

Kedves karancsi!

Én nem vetném el a próbálkozást! A NAV-nak ugyan szűk körű a méltányossági joga, de ilyen ügyekben elképzelhető, hogy a kreatív ügyintézők segíteni tudnak. Ha leírja, hogy mi történt, és hogy Ön azt hitte, a tartozás megfizetésével a felfüggesztés is megszűnik, akkor ELKÉPZELHETŐ, hogy el tudják Önnek intézni, hogy visszamenőlegesen szűnjön meg a megszüntetés.

Tadegi # 2016.11.30. 16:27

Kedves ama28!

A vállalkozói tevékenység szüneteltetését és az alapján a KATA fizetés alóli mentesülést elég egyszer bejelenteni. Azaz Ön november végén küld egy bejelentést a KEKKH-nak, kettőt pedig a NAV-nak, és ha mindkettőt feldolgozzák, akkor a KATA egészen addig nem lesz előírva, amíg a NAV-hoz olyan adat nem érkezik a KEKKH-tól, hogy Ön bejelentette, hogy vállalkozói tevékenységét folytatja. Ekkor a KATA-előírás automatikusan újra indul, ehhez a NAV felé nem kell további bejelentést tenni (arról viszont igen, ha Ön ezzel minősül újból biztosítottnak!)
A pénzintézet felé nem kell bejelenteni a vállalkozói tevékenység szünetelését. Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy ha az Ön vállalkozásából fakadó tartozására vgrehajtást vezet a NAV, akkor így a számlán tartott teljes összeg végrehajtás alá vonható, tehát ha például valamire spórol, akkor javaslom, hogy a vállalkozásának külön számlát nyisson, mert láttunk már olyat, hoyg tévesen inkasszáltak valakitől jelentősebb összeget, a visszautalás viszont elképesztően hosszadalmas procedúra (ami egyébként nem a NAV, hanem inkább a MÁK hibája, meg a rugalmatlan szabályozásé).

ama28 # 2016.11.28. 09:49

Kedves Tadegi!

Végre valaki összefoglalta szépen a szüneteltetés lépcsőit. Köszönjük!

Lenne egy kérdésem:
Én most decembertől szüneteltetném 2 hónapig, tehát jövő január végéig (februártól már dolgoznék, tehát március 12-én már befizetném a februári munkák utáni 50 ezer ft-ot).
Ha nov.30-án bejelentem Ügyfélkapun, a NAV-nak es az önkormányzatnak is (hozzájuk is van valamilyen nyomtatvány vagy telefonon is lehet), akkor december 31.én ezt az egészet újra meg kell tennem, hogy 2017. januárjára is érvényes legyen? Továbbá, áfamentes vagyok, kisadózó. Az ev-hez kapcsolódó bankszámlám a sima bankszámlám. Igaz, hogy a pénzintézetnek is jelenteni kell a szüneteltetést?

Válaszod előre is köszönöm!

karancsi # 2016.11.23. 17:41

Köszönöm Rexor, akkor igaza van a könyvelőnek. Elsősorban én vagyok hibás, miért nem figyeltem jobban, de a hatóság is javíthatna ilyenkor hivatalból, hiszen ők is látták hogy okafogyottá vált az adószám felfüggesztése. Sajnos így nem éri meg vállalkozónak lenni, nekem nagyon kevés elszámolható költségem lenne, a bevételemből minden kifizetés után szinte semmi sem maradna.

Rexor # 2016.11.23. 14:27

Visszamenőlegesen nem lehet feloldani, sajnos a 2 éves szabálytól nem lehet eltérni.

karancsi # 2016.11.23. 14:08

4 éve adótartozás miatt felfüggesztették az egyéni vállalkozói adószámomat. A tartozást a felszólítást követően egy hónapon beül kifizettem, azt gondoltam hogy ezzel letudtam minden kötelezettségemet, a vállalkozást munkaviszony miatt nem folytattam, mostanáig fel van függesztve. Most úgy alakultak a körülményeim, hogy ismét indítanám a vállalkozást KATA adózóként. A könyvelő viszont úgy látja, hogy az adószámom még mindég fel van függesztve, és csak 2 év múlva lehetek KATÁS. Szerintetek visszamenőleg fel tudják oldani az adószám függesztését? Mit tegyek ? Természetesen be fogok majd menni a NAV-hoz, csak érdekelne, hátha volt valakinek ilyen esete

Tadegi # 2016.11.03. 09:25

A szünetelés így megy:

  1. A Webes ügysegéden be kell jelenteni a KEKKH felé, hogy a vállalkozói tevékenységet szüneteltetni kívánjuk. A KEKKH a következő naptól veszi nyilvántartásba a szünetelést, ha mindent jól csináltunk.
  2. Az önkormányzat felé be kell jelentenünk, hogy szünetelünk, hogy ne keletkezzen HIPA-fizetési kötelezettségünk.
  3. A NAV felé be kell jelenteni 'T101E (tehát nem T101!!!) adatlapon, hogy a vállalkozói tevékenység szünetelése miatt mely hónaptól nem keletkezik KATA-fizetési kötelezettség

A bejelentést csak az első hónapra kell megtenni, mert utána automatikusan meghosszabbodik.
Figyeljünk oda, mert csak az első teljes hónapot kell bejelenteni! Tehát ha november 2. napjától szüneteltetünk, akkor csak december hónapban mentesülhetünk legkorábban a KATA-fizetés alól (mert az lehet az első teljes hónap, november 1 miatt meg kell fizetni a teljes KATA-t)

  1. A NAV felé be kell jelenteni T1011-es nyomtatványon, hogy nem minősülünk biztosítottnak a szünetelés első napjától.
Sherlock # 2016.11.02. 11:12

T101 kell, T1011 is. Az önkorinak is be kell jelenteni a szünetelést az iparűzési adó miatt.

evi9101 # 2016.11.02. 10:13

Kedves fórumozók!
A következő a kérdésem:
Katás egyéni vállalkozó szüneteltetésével kapcsolatban:

  1. Webes ügysegéden keresztül elindítottuk a szüneteltetést, erről az értesítést megkaptuk.
  2. Ezen felül kell-e NAV-hoz és ha igen milyen nyomtatványokat kell beadni? (gondolok itt: 16T101E, 16T1041, 16T1011-re.)?

Köszönöm a válaszokat!

  • 2016.11.02.
Bola71 # 2016.05.27. 08:25

Tisztelt fórumozók, adószakértők!

Kérdésem a következő:

Ha valaki egyéni vállalkozó és e mellett őstermelő is, hogyan kell iparűzési adót fizetnie ha az egyéni vállalkozása KATA alany az önkormányzatnál is? Őstermelőként nem választhatja a KATA adózást, vállalkozóként igen. Lehetséges-e, hogy ugyanaz a személy ugyanabban az adónemben kétféleképpen adózik? Fizet iparűzési adót KATA alanyként és őstermelőként külön-külön?
Köszönöm a válaszokat!

Sherlock # 2016.05.16. 09:29

Lehet.

pir75 # 2016.05.15. 18:58

Van főállásom kiszeretném váltani a vállakozóit másodállásban lehet-e alkalmazottam?

rekontra # 2016.03.08. 10:13

Rexor: műszaki tervezés a tevékenység, nincs mindig megbízásom. De ez számít valamit?