Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

ajándékba kapott ingatlan értékesítése

SaireyVMK #   2018.03.08. 15:02

Eladható,csak mivel AJÁNDÉKOZÁS jogcímén tetszett szerezni az ingatlant ,ezért az 5éven belüli eladás során mindenféleképpen a bevétel 25%-a lesz az adó alapja.
Ezt még csökkentheti,ha a szerzést követő 2., 3., 4. vagy 5.(illetve későbbi ) évben tetszik értékesíteni az ingatlant.
A szerzést követő 2.évben (90%-ot), 3.évben (60%-ot), 4.évben 30%-ot , 5 és annál több év elteltével pedig SZJA mentes lesz.

Tehát egy PÉLDA: ha ön 2016-ban szerezte, és idén(2018-ban) névleges 16millióért eladja, akkor az adó alapja annak 25%-a ,vagyis 4millió forint lesz, illetve mivel a szerzést követő 2. évben adta el, ezért egyéb kedvezmény,hogy ennek csak 90%-át, vagyis 3,6millió forintot kell venni a 15%-os SZJA alapjaként. Vagyis 3,6millió *0,15= 540ezer forint Személyi Jövedelem Adót(SZJA) kellene fizetnie.

Önkéntes sokkoló, oksokodó dokkoló. Amúgy meg csak egy laiKuss. Kedvenc könyve: Lakatos István: Dobozváros

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.03.08. 10:25

Hát persze.

www.kbs-ugyved.hu

Héjoká # e-mail 2018.03.08. 09:40

Az első kérdésem arra vonatkozott, hogy egyáltalán eladható-e. Régen mintha lett volna egy olyan tv., amelyben kimondták, hogy 5 évig nem adható el.

Szóval minden gond nélkül eladható?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.03.08. 07:24
  1. ?
  2. Ha a szerzést követő ötödik év után adod el.

www.kbs-ugyved.hu

Héjoká # e-mail 2018.03.07. 21:24

Tisztelt Szakértők!

A kérdésem az lenne, hogy

1. ajándékba kapott ingatlant milyen feltételek mellett adhatom el nyugdíjasként (egyenes ágú rokontól kapott ajándék, értéke kb. 14M, rendezett jogi háttérrel) idő-év-adó-feltételek stb.
  2. az ajándékba kapott ingatlan eladása után milyen esetben nem kell adót fizetnem?

Válaszukat előre is köszönöm!

SaireyVMK #   2018.02.24. 17:58

1. Igen.

2. Csak maximum 15millió forint értékű ingatlannál van lehetőség a kedvezményes 2% os ingatlan vásárlási illetékre. Ott is csak a 35év alattiaknak és csak az első lakás megszerzésekor.

Tehát:
1. 20milliónál nincs rá lehetőség.
2. A 2%os kedvezménynél nem lehet az eladott ingatlan árát levonni, mivel nem rendelkezhet ilyennel első tulajdonosként.
Magyarul 4% az illeték a különbözet után. No de az illetékhatóság makacs ám. Ha tegyük fel trükköznének és 15milliót írnak az adásvételibe az ingatlanhatóság mondhatja azt ,hogy a saját rendszerük szerinti érték alapján a névleges 20millió forintot veszik alapul(már ha valóban szerepel annyi mondjuk a tulajdoni lapon). Ha meg nem annyi van rajta hanem kevesebb akkor megúsztátok.Persze az ilyesfajta trükközés nem épp legális.

3....eladás-után-... adókötelezettség van?
Igen. Viszont SZJA(Személyi jövedelem adó) mentes,ha:
1. A tulajdon szerzés több mint 5 éve történt(tulajdoni lap).

Ha kevesebb mint 5éve tulajdonos és értékesíti ingatlanát akkor az idő elteltével arányos kedvezmények vannak. A tulajdon szerzés évében és az azt követő évben az adóalap 100%-át , a szerzést követő 2.évben 90%-át, 3.évben 60%-át, 4.évben 30%-át , 5. és azt követő évben pedig 0%-át kell az SZJA alapjának venni. Az szja mértéke 15%.

Mivel Ajándékozással szerzett ingatlannál a bevétel 25%-a lesz az adóalap és nem is vonható le ebből semmilyen befektetés, így csak az eltelt idő mentesít az SZJA fizetési kötelezettség alól.Illetve az eltelt idő csökkenti az alapot a fent említett százalékokban.

Önkéntes sokkoló, oksokodó dokkoló. Amúgy meg csak egy laiKuss. Kedvenc könyve: Lakatos István: Dobozváros

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.02.23. 23:44
  1. Igen.
  2. Miért lenne 2% bármikor is?
  3. Azon nem múlik egyáltalán. (Annál inkább azon, mikor kaptad az ajándékot.)

www.kbs-ugyved.hu

Gondol # e-mail 2018.02.23. 22:57

Kérdés, amelyben a segítséget kérem: Édesanyámtól ajándékba =/szerződéssel/ kaptam egy kis lakást, amely illetékmentes volt 10 mill. értékben. Ebben az évben szeretném eladni mert kicsi a családnak és kb. 20 mill. forintért vásárolni egy nagyobbat.
1.Illetéket a két lakás értékkülönbségére kell fizetni?
2.Ilyenkor is érvényesül a 4 millióig 2% és a 6 mill-ra a 4 % illeték? Vagyis 80 e.+ 240 e = 320.e ?
3.Ha egy éven belül van az eladás és a vétel, adókötelezettség van? A eladási ár része lesz az új vételének természetesen.
Előre is köszönöm a választ.

SaireyVMK #   2018.02.17. 14:40

Itt még kavarhattok tovább, ha akartok, a gyerek szerezzen különbözettel illetékelve, és ajándékozza az anyának illetékmentesen.
Vagy csak írassa rá az édesanyját mint haszonélvező. Így legalább nem kell örökléssel lacafacázni, meg további ügyvédi meg földhivatali díjakat fizetgetni. Igaz, esetleges öröklés során édesanyja halálakor a férj és a többi gyerek sem szerez köteles részt a tulajdonból. Ha ez nem baj akkor inkább a haszonélvezeti jogot tűzném ki mellékesen az új ingatlan vásárlásánál az édesanya részére. Igaz, így az édesanya sem adhatja el az adott lakást a későbbiekben,ha esetleg megromlik a fiával a kapcsolata. Viszont lakhatása lesz az adott ingatlanban és több joga,mint a tulajnak.
Na jó. Mégiscsak az lehet a legjobb,amit drbubójózsef írt :D

wers #   2018.02.14. 13:34

Épp a kisebb településeken szokott mindenki mindenkit ismerni. Ezek szerint eddig mindent tökéletesen csinált. Remélni lehet, hogy a ti szerződéseiteket nagyobb sikerrel írja meg.

norsh # e-mail 2018.02.14. 12:33

wers

Nincs kiírva a névtáblájára hogy nem tud számolni. És az én bölcsességem sajnos nem végtelen, mint a szerencsésebbeké.
Köszönöm a segítő jellegű hozzászólásaid.

wers #   2018.02.14. 11:49

Wers, igen, csak egy. Talán fura, de van aki kis helyen lakik.
Képzeld, aholén lakom egy sincs. Kicsit menni kell utána. Nagyobb helyen válogatni is lehet. Én biztos olyant kesenék, aki tud számoni is.

norsh # e-mail 2018.02.14. 11:39

drbjozsef

Neked viszont tényleg köszönet, egyrészt a használható tanácsokért, másrészt az intelligens hozzáállásért.
Sokat segítettél, nagyon köszönöm.

norsh # e-mail 2018.02.14. 11:36

Rexor, köszönöm a jóindulatú hozzáállást ("Egészen véletlenül nem ez ajándékozási illetéket akartátok elkerülni az első tranzakciókkal (anya a gyereknek gyerek az apának)? Mert ez erőteljesen bűzlik."), milyen érdekes, hogy ennyi tény birtokában azonnal el tudod dönteni, biztosan valami mesterkedés van a háttérben. Ha 8M-t írok, talán ezt elkerültem volna, csak hogy idomuljak a gondolatmenetedhez.

Amit az adóval kapcsolatban írtál, azt tényleg köszönöm.

Wers, igen, csak egy. Talán fura, de van aki kis helyen lakik.

drbjozsef #   2018.02.13. 11:19

Nézőpont kérdése.
Szerintem nincs. Egy napon belüli ajándékozásnál kilóg a lóláb. De 2,5 fél év után? Hagy csináljon már vele amit akar. Ahogy most is.

Persze, kockázata van, én mondjuk nem hallottam még precedenst arra, hogy ilyenkor adó kikerülésnek minősítenék, igaz, nem is vagyok ingatlanban járatos.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Rexor # e-mail 2018.02.13. 11:06

"Az adóalap ajándékozás jogcímen szerzett ingatlannál az eladási ár 25%-a, és ilyenkor az NEM csökkenthető semmilyen járulékos költséggel." - igen jogos

"Itt még kavarhattok tovább, ha akartok, a gyerek szerezzen különbözettel illetékelve, és ajándékozza az anyának illetékmentesen." - ez viszont nem jogos. Ebben az ügyben már van egy kavarás, épp elég ez nekik.

drbjozsef #   2018.02.13. 10:46

nors,

Szerintem :

Ha a 2.5éve = 2015, és 4.5éve = 2013 (szerzés évei), akkor :

A gyerek által most eladott félházat 2013-ban szerezte, ha 2018-ban adjátok el, nincs adófizetési kötelezettsége.
Az apa által most eladott félházat 2015-ben szerezte, tehát amennyiért _eladjátok_ most, annak a 25%-ának (=ajándékozás) a 60%-a (időmúlás) az adóalap, annaka 15%-a az adó.
Itt nem számít, hogy másik lakást vesztek, SZJA-nál nem számít.

Egyenesági rokonnál vagy házastársnál a haszonélvezet lemondása (ami illeték szempontjából ajándékozásnak számít) illetékmentes.

Aki ingatlan adott most el (gyerek/apa) csak az eladott és a szerzett érték különbözete után fizet illetéket.
Az anya, ha szerez, akkor teljes illetéket fizet.

Itt még kavarhattok tovább, ha akartok, a gyerek szerezzen különbözettel illetékelve, és ajándékozza az anyának illetékmentesen.

Ha a vett lakás olcsóbb, mint az eladott tulajdonrész, akkor persze nincs illeték.

drbjozsef #   2018.02.13. 10:28

Az adóalap az bevétel 75%-ka, csökkenthető még néhány járulékos költséggel.

Az adóalap ajándékozás jogcímen szerzett ingatlannál az eladási ár 25%-a, és ilyenkor az NEM csökkenthető semmilyen járulékos költséggel.

wers #   2018.02.13. 09:49

Helyi ügyvéd nem tudta megfejteni, ilyenkor milyen befizetendő összegekre kell számítani.

Csak egy ügyvéd van arrafelé?

Rexor # e-mail 2018.02.13. 09:33

Egészen véletlenül nem ez ajándékozási illetéket akartátok elkerülni az első tranzakciókkal (anya a gyereknek gyerek az apának)? Mert ez erőteljesen bűzlik.

Az adóról: a szerzést követő 5. évben nincs adófizetési kötelezettség a 4. évben még van (a jövedelem 30%-ka). 2. évben 90% az alap, 3. évben 60% az alap. Tehát számít az, hogy a 4,5 év vagy a 2,5 év mikortól ketyeg.

Az adóalap az bevétel 75%-ka, csökkenthető még néhány járulékos költséggel.

norsh # e-mail 2018.02.13. 07:03

Üdv
Adott egy ház, ami eredetileg az anyáé volt.Aztán ajándékozással az akkor 16 éves gyerek nevére került teljes egészében. Majd a gyerek 18 éves korában az ingatlan felét odaajándékozta az apának. Az anyáé a haszonélvezeti jog. Ez 2.5 évvel ezelőtt volt. Vagyis jelenleg a gyerek 4.5 éve tulajdonosa a fél ingatlannak, az apa pedig a másik félnek 2.5 éve. Hogyan alakul az adózás, illetékfizetés fejenként ha eladásra kerül a ház (ebben a dologban nem érdekes talán, de a haszonélvezetről való lemondás után)?
Az érték most kb. 50M és egy-egy ingatlan vásárlására lenne fordítva a vételár egy éven belül mindenki részére külön-külön. Vagy ha a piac meghiúsítja ezt, a két szülő részére egy-egy.
Helyi ügyvéd nem tudta megfejteni, ilyenkor milyen befizetendő összegekre kell számítani.
Nagyon köszönöm ha valaki el tud igazítani.

lajcsó # e-mail 2018.02.11. 10:13

Illetékmentességre lehetsz jogosult az új lakás tulajdoni hányad tekintetében.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.02.11. 08:42
F.rita # e-mail 2018.02.11. 03:04

Tisztelt Fórumozók !
Ki tudja a választ ?
Ajándékba kaptam egy fél lakást, szerzési illetéket nem kellett fizetnem, mert egyenesági rokontól kaptam.
Ez az ingatlan eladásra került - tavaly.
Más településen a testvéremtől vettem egy fél lakóingatlant, kevesebbért, mint amit az ajándékozott ingatlan után kaptam.
Kérdésem, az ajándékba kapott ingatlan utáni személyi jövedelemadó kiszámításánál figyelembe lehet-e venni, hogy más ingatlant vásároltam, a vásárolt ingatlan értékével csökkenthető-e a bevételem?

F.rita

drbjozsef #   2018.02.06. 13:45

Értéknövelő beruházást az alapból lehet levonni, ha a vétel után nem akartok adót fizetni, akkor legalább 4.4millió forintnyi számla kellene (Ennek a fele 2.2M esik a vett részre, ez és a 6.8M fedi le a 9milliót).

Ajándékozott rész után nem lehet levonni semmit.

Az otthoni díjban nem vagyok biztos, de szerintem nem lehet levonni. A lakáshoz nincs köze.