Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


Ganadero # 2018.05.08. 13:09

Az után érdeklődnék, hogy vérszerinti, kiskorú gyermekemre akarom családi házam tulajdonjogát atruhazni, annak milyen anyagi vonzata lehet, ha a haszonélvezeti jogot édesanyja, azaz feleségem kapja meg?

lajcsó # 2018.04.19. 17:34

Ha a vételárban van CSOK támogatás akkor azt le kell vonni a forgalmi értékből. Ezáltal (némileg) csökkenhet az illeték alapja.

oligaliga # 2018.04.19. 14:03

RozálPiri

A 35 év alattiak első lakásvásárlási kedvezménye csak a 15 millió alatti ingatlanokra adható.

De kérésetekre további vizsgálat nélkül kaphattok részlefizetést akár 12 hónapra is.

Lakásvásárlásánál mindig érdemes számolni az illetékkel is.

RozálPiri # 2018.04.19. 13:54

Segítség...
Használt lakásunkat, 18,5 millió ft-ért vásároltunk. 35 év alattiak vagyunk, első ingatlanunk. Semmilyen kedvezményre nem számíthatunk? 4 %-os illetéket kalkuláljunk? azaz kb. 700 ezer ft-ot?
A részlet fizetésről tudunk, bár sovány vígasz...

drbjozsef # 2018.04.19. 06:11

Huszonegy,

Ahogy KBS írta, az a számítási mód legfeljebb irányadó, de tetszőlegesen el lehet térni tőle. Megegyezés kérdése. Akár ingyenesen is le lehet mondani a haszonélvezetről, de esetetekben ha régebben lett alapítva a haszonélvezet mint 2 év, akkor nem érdemes.

A haszonélvezet vagyoni értékű jog, ugyanúgy adózik, mint maga az ingatlan.

Esetetekben az lenne célszerű, hogy az eladással együtt, egy szerződésben, a haszonélvező lemond X összegért a haszonélvezetéről a vevő javára, így azt törlik a tulajdoni lapról, és tehermentes ingatlant vesz a vevő, Te meg a vevővel kialkudott maradék összegért adod el neki az ingatlant. Tehát nem a te javadra mond le a haszonélvezetről a haszonélvező, hanem a vevőére, és akkor tiszta hogy ki mi után adózik.

A haszonélvező a lemondásért kapott pénz után, te pedig a maradék után. A szerződést szerkesztő ügyvéd tudni fogja, hogyan kell ezt egy szerződésben megoldani.

Innentől mindenki a rendes szabályok szerint, a szerzett jövedelme 15%-át fizeti adóba. A haszonélvezetnél is játszik ugyanaz a 30-60-90% szabály, és ha öt évnél régebben alapították a haszonélvezetet, akkor nem kell adót fizetnie a haszonélvezőnek.

Neked meg a szerzéskori 1 millió, és a neked jutó rész különbözete után fizetsz (ha 3millióért megy el az ingatlan és 1.2millióért mond le a haszonélvező, akkor 800.000 lesz a jövedelmed), és annak is a két év miatt (ha jól fogalmaztál, évszámoktól függ) 90%-a után kell 15% adót fizetned.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.18. 17:14

Az a szabály csak a vagyonszerzési illetékre vonatkozik.

Rexor # 2018.03.27. 07:20

Nézd meg az önkormányzat rendeletét (törvényi mentesség nincs erre).

Csabi056 # 2018.03.26. 19:17

Sziasztok,
Építményadós kérdésem lenne felétek. Tavaly vásároltam egy ingatlan ahol az udvaron állt egy garázs és egy kiskonyhaszerüség, vásárlás elött ezek még ingatlanjogilag rendezetlen épületként voltak feltüntetve a tulajdonlapon. Az elöző tulaj garázsra fizetett adót.
Sikerült elintéznem, hogy jogilag rendezetté váljanak, a földulajdoni lapon az áll, hogy gazdasági épület.
A rendezés módja hatósági bizonyítvány volt, ahol a garázs mint tráoló lett feltüntetve, erre a tárólór kaptam hatóságit és lett feltüntetve a földhivatalnál.
Kérdés mely ingatlan tipusokra kell adót fizetnem? garázsra már nem lehet hisz gazdasági épület, vagy arra is kell?
Mikre kell mikre nem?
Nagyon megköszönném, ha tudna valaki segíteni!
Üdv
Csabi

nonolet # 2018.02.04. 19:28

A 100% az csak az adó alapja ...

nonolet # 2018.02.04. 19:27

Szerintem az árverési vevő is meg kell, hogy feleljen a szerzési szabályoknak.

De olvasd el a linkelt irományt... benne lesz pontosan minden!

Csuklósbusz # 2018.02.04. 19:16

Akkor jó, azt hittem 100% a 0. és 1 évben mind a navé. Sokan így mondták...

Árverésen venném, akkor nem kell szórakozni a földforgalmi törvénnyel nem?

De viszont eladni sem tudom rögtön.

nonolet # 2018.02.04. 18:41

"akkor a nyereség 100%-a a navé?"

Marhaság...

A tanya viszont a földforgalmi törvény alá tartozik!!!
Azaz nem sima ügy adni-venni.

Ebből tájékozódj az ügymenetről...

https://www.nak.hu/…zikonyv/file

Csuklósbusz # 2018.02.04. 18:22

Jobban utánnanéztem. Tehát 1 milla lenne a különbözet, ennek a 100%-nak a 15%-át kellene befizetni adóba mert nyertem rajta a 0. évben.

Mert mondtak olyat is hogy 5 éven belül az első évben ha többért adom el akkor a nyereség 100%-a a navé?

Csuklósbusz # 2018.02.04. 18:04

Ha veszek 1 házat ( tulajdonin kivett tanya) 1 millióért árverésen, rögtön eladom 2 ért, majd veszek kettőért egy másikat akkor megúszom az 5 éven belüli 1 milliós adó + egyebek befizetését?

drbjozsef # 2018.02.02. 11:51

Vérhölgy,

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

SZJA törvény 62. §

Olvasd el. Ennyi van. "A szerzéssel összefüggő más kiadásokat"

Mi lehet ez? Az ügyvéd díja, ingatlanközvetítő díja, hirdetési költségek, kifizetett illeték. Ha tágan értelmezed, akár az utazási költség, ha más városban van pl. az ingatlan mint a lakóhelyed.

De ez olyan, hogy kiszámolod, levonod, bevallod, aztán ha ellenőriznek, akkor hivatkozhatsz rá, legfeljebb nem fogadják el. A bevalláshoz csatolni nem kell semmit.

Ha van konkrét ötleted levonásra, hídv fel a NAV ügyfélszolgálatot, oszt kérdezd meg.

Rexor # 2018.02.02. 11:49

Mikor örökölted a lakást? Közjegyző, ingatlanközvetítő díja levonható a többi szerintem nem.

Bloodlady # 2018.02.02. 11:27

Szeretnék tisztán látni, hogy az egyeneságon örökölt lakás eladási árából a megállapított értékén felül milyen adót csökkentő tételek vonhatók esetleg le: pl.közjegyzői díj, energetikai szakértői díj, ingatlanközvetítő díja, temetési költség? Az adó 2018-ban a különbözet hány %-a? 15 vagy 16? Köszönettel:Füredi Gabi

nonolet # 2018.02.02. 10:16

BigBo

De vállalkozás barát!

  • könnyű vállalkozni
  • nem magasak az adók
  • tűrhető a TB költség

Csak van egy minimum szint, amit hoznia kell a vállalkozásnak, ha már vállalkozik valaki.

Különben minek van?! dísznek...?

- -
Ugyanakkor a vállalkozásnak vannak jogi keretei, felelősségei! és hozzá kell járulni a "közös"-höz is, mint mindenkinek.

Ezek pénzbe kerülnek és így ezek adják a minimumot
amit el kell érnie, hogy ÉLETKÉPES legyen....

Utána kezd csak hazavihető jövedelmet is termelni.

Aki nem képes elérni a minimumot se az ne vállalkozzon.
Mert csak veszteséget termel...

A minimum elérése után már lesz jövedelmed is.
Ami a cél, hisz ezért vállalkozol!
Ebben a sávban nem tévedsz nagyot, ha úgy saccolsz, hogy

  • 100 Ft kitermelt HASZON!-ból
  • cirka 60 Ft lesz a tiéd

Avagy egy alvó-aligmocorgó vállalkozás nem igazán jó ötlet.
Van egy minimum forgalom igény... azt el kell érni, legalább!
Különben életképtelen a létrehozott vállalkozás.

nonolet # 2018.02.02. 10:05

Rexor

A KATA az ilyen kereskedésre nem igazán jó!

Egyfelől mert magas az ELÁBÉ+költség szint.
Ami a KATA esetén nem igazán OKÉ!

Másfelől, mert FIX ~30 eFt/hó a bevételtől függetlenül
a KATA+IPA ....és ő viszonylag kicsiben gondolkodik!

Harmadrészt a KATA-ban is szív az ÁFA-val az export-import miatt!!! azaz fog ÁFA könyvelni-bevallani...

Neki az export-import mozgások és magas ELÁBÉ+költségszint miatt szinte biztosan

  • a normál ÁFA körös
  • egyéni vállalkozás, mellékállásban

a legmegfelelőbb választás.

Minden más csak rosszabb valamiért, vagy kizárt.

- -

"nincs olyan hogy főállás és mellékállás"

Tökmindegy, mi a pontos neve éppen, tudjuk és tudja miről van szó...

BigBo # 2018.02.02. 09:54

Rexor

Köszönöm a választ.

Igen, tudtam korábban is, hogy van KATA is, csak a problémám az volt, hogy nem tudtam lesz a 40 ezer feletti jövedelem ebből. Kevesebb vele a szívás talán, de ha csak adót nézzük, akkor sima EV adó 29,5%-al kedvezőbb lett volna Nekem, mint a KATA , amire a végén lehet én fizeteke rá...

Na igen, Magyar gazdaság tényleg nem vállalkozóbarát. :)

Rexor # 2018.02.02. 07:09

Nonolet nagyon nagyon kevered a dolgokat és a fogalmakat. Kezdjük ott hogy biztosítás szempontjából nincs olyan hogy főállás és mellékállás. Nappali tagozatos hallgatóként végzett tevékenység esetében nincs minimumjárulék, hanem a járulék alapja a ténylegesen elért jövedelem. Egyébként én a KATA-t javasolnám a leírtak alapján hiszen a leírt esetben 25.000 Ft/hó összeggel (illetve némi iparűzési adóval) megúszható az adó. Könyvelő sem kell feltétlenül ehhez, mert nagyon egyszerű az adminisztrációja.

nonolet # 2018.02.01. 22:39

Mondom: KERESKEDÉSRE NEM JÓ az adószámos magánszemély...

Elkéne már végre olvasnod azokat a kibaszott törvényeket,
amik érintenek!

- -

Mint írtam a számok FŐ állású bizniszre vonatkoznak.

Nappalis hallgató ként nem fő állású leszel.
Az valamivel kedvezőbb közteherrel jár.

- -

A könyvelőt nem úszod meg...
Ha valamire való forgalmat és hasznot akarsz, valamint kevés büntetést.

A bankot se, mivel az ÁFA kör miatt kötelező a pénzforgalmi számla.

- -

Mellékállásban is kell jelentős forgalom csak a létezéshez is.

BigBo # 2018.02.01. 21:02

nonolet

Hát ez így elég nevetséges lenne, ha nem lehetne üzleteleni csak akkor, ha legalább 200 ezeret keresel vele...
Ebben az államank mi a biznisz? Én se keresek semmit, de legalább ő se?

Amúgy tuti nem kell ennyi járulékot befizetnem, mert nappali tagozatos hallgató vagyok.

Én amit találtam az jött ki, hogy 15% adó + 14,5% echo-t kell fizetnem rendes magánvállalkozóként. - járulékok nélkül.

Ami egyébként vicces, mert így 29,5 % megy a NAV felé így, ellenben ha adószámos magánszemély lennék, akkor 34,5% -ot kéne befizetnem... Anno NAV több pénzt kapna, ha békénhagynának adószámos magánszemélynek.

Én egyedül könyvelő és könyvelői díj miatt nem akarnék magánvállakozó lenni.

De ilyenkor vajon a NAV megbüntet, ha adószámos magánszemélyként rendesen bevallok mindent és adózok, de "rendszeresség miatt", igazából már magánvállakozónak kéne lennem? (Egyébként meg több adót fizetek, mintha vállalkozó lennék).

??

nonolet # 2018.02.01. 17:16

BigBo

Erre az adószámos magánszemély nem OKÉ!

Amit csinálni akarsz az

  • egyértelműen VÁLLALKOZÁSI tevékenység,

azaz

  • NORMÁL adószám kell hozzá!!!

Amit ez esetben célszerűen
"Egyéni vállalkozó"-ként kérhetsz
gyorsan, egyszerűen és olcsón, on-line.

Start itt: http://www.nyilvantarto.hu/hu/evig

Ami neked kell azt úgy hívják, hogy
ÖVTJ-kód: 479102
ÖVTJ szerinti megnevezés: Csomagküldő, internetes kiskereskedelem

Az export-import miatt "ÁFA kör"-ös kell legyél.

- -

Főállásban egy vállalkozás fenntartási költsége

A minimálbér (138 eFt/h) közterhei:

  • egészségbiztosítás/munkaerőpiac 17595 Ft
  • szociális hozzájárulási adó 30274 Ft
  • nyugdíj járulék 13800Ft
  • szakképzési hozzájárulás 2329 Ft
  • Személyi Jövedlem adó 20700 Ft

Összesen: 84698 Ft megy el ez állam felé...

Ebből persze már van

  • TB ellátásod (orvos, gyógyszer, táppénz, gyed/gyes/tgyás,rokinyugdíj)

és

  • ketyeg a nyugdíjad is !

A fentikeből lejön a "Családi adókedvezmény", ha arra jogosító gyermeke(ke)t nevelsz.

Szóval, alapból 85 eFt-ról indul buli.
És ekkor még nem vettél ki jövedelmet!!!

Lesz még IPA is cirka havi ~10 eFt (forgalom és árrés függő), ha csak kicsiben bizniszelsz

Lesz még bankköltség ~5 eFt/hó alsóhangon.

Lesz még könyvelő díj 15 eFt/hó alsóhangon.

Egyéb apró költségek, kamara, illeték, ez az ~5 eFt/hó

MINDÖSSZESEN: 120 eFt/hó egy vállalkozás LÉTEZÉSE!!!
...és még nem vittél haza egy fillért sem.

Bár ezért a pénzért már hazaviheted a minimálbér nettóját (ami 91777 Ft/hó), ha megkerested, mert az már ki van fizetve a kötelező járulékokban.

- -

Legyen is ez az elvárás, hogy minimum ennyit keresel,
ha már vállalkozol... azaz havi nettó ~90 eFt-t.

Azaz összesen: 120+90=210 eFt-t kell kitermelned havonta tisztán.

Vagyis...

(Árbevétel-Forgalmazásiköltségek)/ÁFA>=210000 kell legyen !

Ha végül tisztán marad 25% a cuccaidon az már elég jó.
(kb. ez tipikus az ilyen bizniszben)

Akkor 210000/0,25=840000 Ft+ÁFA=1066800 Ft/hó (bruttó) forgalmat kíván havonta.

Ami nem kevés....

- -

Avagy legalább netto 800 eFt/hó forgalom alatt
ne is álmodj sikeres bizniszről FŐ ÁLLÁSBAN !
(azaz csak ebből éve)

Kivéve, ha 25%-nál is többet tudsz tisztán keresni a cuccokon.

drbjozsef # 2018.02.01. 17:07

Hát csak nagyon lassan megy. Amit Te linkeltél azt olvastad már, vagy csak beakadt a tű a lemezen, és ismételsz ismételsz ismételsz?