Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


nonolet # 2018.02.01. 16:33

drbjozsef

Lassan... majd csak megérted

  • az ingóságok eladása

és

  • a kereskedelem (ingóságokkal) közötti lényegi különbséget
drbjozsef # 2018.02.01. 15:54

Pont ezért hozta a jogalkotó ezt az amúgy tök értelemszerű szabályt.

Ha tényleg a saját cuccaidat adod el, akkor az éves 600k huf elég szép bevétel, hiszen a költsége "nulla" - persze, van/volt költsége, de az ilyenkor már nem számít.

Trükközni meg igazából nem tudsz vele, mert ha vásárolgatsz dolgokat, és eladogatod őket, akkor 100-ból 99-szer nem nagyon tudsz mondjuk +10% haszonnal túladni rajta, az meg 60.000 forint, havi szinten 5000. Az meg gazdasági szempotból nudli. Ha mégis, ügyes voltál.

Nem vagyok könyvelő, sajnos jó ötletem nincs. Könyvelőt kellene megkérdezni, biztos lenne ötlete (pl. ismerős cégébe betársulni, azon keresztül számlázni, ilyesmi). Csak erre céget/egyéni vállalkozást csinálni nem valószínű hogy rentábilis lenne.

Keress egy könyvelőt. 5000 pénzt megér 1 óra tanácsadás, aztán ha nincs jó ötlete, ennyi belefér. Meg a helyedben túrnám még egy kicsit a guglit, próbálgass keresőszavakat, próbálkozz, olvass, szerintem lesznek a neten is ötletek.

BigBo # 2018.02.01. 12:39

nonolet & drbjozsef

Gyorsan átfutottam közben a hozzászólásokat is...
A probléma az ugye, hogy Én ténylegesen azért vennék cuccokat, mert azokat eladom.

A vásárlást bankkártyával fizetem ki, és a legtöbb vevő is bankkártyával fizet - szóval szerintem ezt a NAV pontosan meg tudja nézni és bele tud nyúlni a bankkártyámba látja az az érkező és kimenő pénzeket. Tehát ez a 600 ezer forint os dolog nem állja meg a helyét, mert nem használt cuccokat adok el.

A másik probléma pedig az, hogy éves szinten a bevételem az valoszeg meghaladná a 600 ezer forintot, nem is kicsivel - még akkor is ha a jövedelmem valójában csak 30-50 ezer forint havonta. (Ugye a jövedelem az a bevétel- kiadás különbsége), de a NAV a bevételt nézi nem a jövedelmet sajnos ... :(

Ezért maradt ha jól hiszem 2 opcióm a sokkal "jobb" adószámos magánszemélyként való adózás amivel 4-ed évenként kell bevallást tenni 34,5% -os adózással és az egyéni vállalkozó , aminek olyan magas adója van (52% kb.) + könyvelő havonta stb. stb.... , hogy gyakorlatialg az egész adom-veszem bizniszt dobhatom a kukába, mert ugyan csak hobbi szinen adnék vennék , de egyszerűen nem éri meg.... jövedelmem megmaradó kis részét költhetném a könyvelőre :D

BigBo # 2018.02.01. 12:24

nonolet & drbjozsef

Értem köszi a segítséget.

Viszont akkor ilyen esetben hogy kéne adóznom? Elég, ha adószámos magánszemélyként 4-ed évenként teszek bejelentést és befizetem a 19,5% echo + 15%- adót?

Kedves Andrea28
A Te barátodnak akit megbüntettek hogy kellett volna adóznia?

Előre is köszönöm a segítséget! :)

drbjozsef # 2018.02.01. 12:06

BBPM,

kellene tudni, hogy az eladott lakást mire értékelték a 2013-as, és mire a 2016-os hagyatéki végzésben.

A takarékbetétkönyv hogy jön ide? Miért akarsz utána adózni? Azt is örökölted?

A másik lakás, amit vettél, nem számít. Legalábbis adófizetés szempontjából már nincs ilyen kedvezmény.
Esetleg az új lakás illetékfizetésénél számíthat : ha csak a te 50% részed után kaptál 12M forintot, és abból vettél 50% részt 6M forintért, akkor utóbbira nem kell illetéket fizetned.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.01. 11:46

És hány éves a kapitány?

BBPM # 2018.02.01. 10:30

Tisztelt Szakértő! 2017-ben eladtuk nővéremmel az örökölt családi házunkat. (öröklés 1/2 - 1/2 arányban). Édesanyánk 2013-ban halt meg, édesapánk 2016-ban. Szüleink tulajdonrésze 1/2 - 1/2 volt. Tehát a kérdésem, hogy a 12M Ft eladási ár(ez az én részem), és 2M Ft kp (takarekbetet) után mennyit kell adóznom idén? Fontos lehet még, hogy most vettem egy lakásban 50% tulajdonrészt, 6M Ft-ért. Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2018.01.30. 06:26

Nem kell jövedelmet megállapítani a bevételből akkor sem, ha a magánszemély gazdasági tevékenység keretében értékesít ruhákat, egyéb ingóságokat, és az így megszerzett bevétele nem haladja meg éves szinten a 600 ezer forintot.

drbjozsef # 2018.01.30. 06:25

drága nonolet,

köszönöm szépen a linket. Remélem, el is olvastad, bár tudom, általában nem szoktad. Idézek neked a második oldaláról :

Ha a magánszemély ingó értékesítésből származó bevétele az adóév elejétől összesítve nem haladja meg a 600 ezer forintot, akkor nem keletkezik adóköteles jövedelme (kivéve, ha a bevételt egyéni vállalkozóként szerzi meg), még abban az esetben sem, ha az értékesítés gazdasági tevékenységnek minősül.

A leírtak a gyakorlatban azt jelentik, hogy amennyiben egy kismama értékesíti az interneten a gyermeke kinőtt ruháit, megunt játékait és az ebből, valamint az adóév során
más ingó vagyontárgy értékesítéséből származó összes bevétele nem haladja meg a 600 ezer forintot, akkor nem keletkezik az Szja tv. szerinti adóköteles jövedelme. Nem kell jövedelmet megállapítani a bevételből akkor sem, ha a magánszemély gazdasági tevékenység keretében értékesít ruhákat, egyéb ingóságokat, és az így megszerzett bevétele nem haladja meg éves szinten a 600 ezer forintot.

Betű szerint, mint amit én írtam. Van még kérdésed?

drbjozsef # 2018.01.30. 06:23

korrekt 45,

ha CSAK jelzáloga van a jogosultnak, akkor még az engedélye se kell a cseréhez, csak a jelzálog marad az ingatlanon. Azzal együtt kerül a csere után az új tulajdonoshoz.

Ha van eliegenítési tilalom is bejegyezve (általában szokott), addig értelemszerűen a jogosult nélkül nem lehet tenni semmit.

Előbbi esetben biztosan le lehet papírozni, de annyi buktató van a dologban, hogy ez csak családon belül, vagy valami extra esetben lehet opció. Én soha nem mennék bele. Persze, ha valami trükk van a háttérben, akkor lehet értelme.

nonolet # 2018.01.29. 22:16

korrekt54

Akkor
előbb ki kell fizetni a hitelezőt
és
utána lehet tovább lépni... ennyi.

nonolet # 2018.01.29. 22:15

drbjozsef

A jó NAV álláspontja az ingó értékesítés témában.
Már a Kúria határozat után...

http://ado1szazalek.com/…ternetre.pdf

korrekt54 # 2018.01.29. 13:06

És amennyiben nem adja meg a jelzálog-jogosult az engedélyt? Én úgy hallottam, hogy hiába fizették napra pontosan, soha nem késbe a törlesztőrészletet, nem mentek bele a cserébe. Akkor ügyvéd el tudja -e intézni, azaz lepapírozni úgy, hogy az mindkét félnek jó legyen ?

nonolet # 2018.01.29. 11:51

Kérni kell a jelzálogjog jogosultját,
hogy fogadja el a hitel+zálogcserét.

Ő is.

korrekt54 # 2018.01.29. 10:18

Tisztelt fórumozók !

Keresek egy ingatlan ügyvédet, aki az alábbi lakáscsere ügyletet, mindkét fél számára biztonsággal meg tudná oldani.

Van egy ingatlanom, melynek az értéke 20 millió forint.
Adott egy fiatalember, akinek van egy ingatlana, amely szintén 20 millió Ft. Szeretnénk a két ingatlant elcserélni. Az egyik ingatlan családi ház, a másik lakótelepi lakás.
A lakótelepi lakáson jelzálog van bejegyezve, a fiatalember első lakásaként, esetleg még kamat-kedvezményt is kapott rá.
Arra nincs pénze, hogy a jelzálogjogot töröltesse.

Van -e arra megoldás, hogy én jelzálogjoggal terhelten cserélem el a lakást /a továbbiakban ugyanúgy fizeti a törlesztőrészleteket, még 5 évig/ de hogy biztosítva legyek, a csereingatlanon megjelölni, hogy tartozik a régi lakására.

Ennek a megoldása lehetséges-e, hogyan, és van-e erre ügyvéd, aki ezt meg tudná biztonsággal írni!

drbjozsef # 2018.01.29. 05:44

Aha, oké.

drbjozsef # 2018.01.28. 19:31

Nem tudok élni ezzel a kifogással, csak ha jönne a NAV. Márpedig csináltam (hasonlót), elszámoltam, nem fizettem adót, elraktam az ingóság adásvételi szerződéseket (! nem számlát, nem blokkot), de elfogadta a NAV a bevallásokat.

Nekem nincs bizonyítékom, mert nem volt problémám. Neked van, de nem akarod elkérni, pedig az indoklás az érdekes, nem az összegek, meg a rizsa.

drbjozsef # 2018.01.28. 19:04

De ha jön. Elég, ha le van fényképezve a póló vagy a karkötő, hogy rajtam volt? Akkor már a saját holmimat árulom...

Adott a jogalkotó egy határt, ami alatt nem kell adózni.

nonolet # 2018.01.28. 16:42

Amíg nem jön a revizor... addig nem kell.

drbjozsef # 2018.01.28. 15:55

Aki élni akar az ingó adta kedvezménnyel, annak kell bizonyítani.

Bizonyítani? Mit? Bevall, kiszámol, befizet - ha kell.

Nem kell nekem semmit bizonyítanom.

nonolet # 2018.01.28. 09:39

Aki élni akar az ingó adta kedvezménnyel, annak kell bizonyítani.

Hisz ő "adóbevallott" és adózott a szerint.
Ergo neki kell a bevallását alátámasztania-megvédenie.

Miközben a revizor sem hülye...
A számok-adatok árulkodnak tipikusan a valóságról.

drbjozsef # 2018.01.28. 09:33

A beszerzési cél a lényeg!!!
(elved eladásra vagy magának veszi)

Persze hogy értem, én is ezt mondom, a beszerzési cél, hogy magának veszi, hordja is, használja is, de aztán mégis eladja. Van ez így. Mondj egy példát, hogyan bizonyítod be, hogy nem hordtam azt az adott bizsut.

nonolet # 2018.01.27. 21:48

drbjozsef

Nem, nem elég!

A beszerzési cél a lényeg!!!
(elved eladásra vagy magának veszi)

De nem vagy te ennyire hülyegyerek... érted te már.

drbjozsef # 2018.01.27. 13:18

Amúgy sehol sem találom a 3§-ban a "saját, már meglévő" definícióját. Segíts már!

drbjozsef # 2018.01.27. 12:51

Értem. Tehát akkor szerinted is elég, ha minden bizsut vagy pólót felvesz egy percre. Aztán mégse tetszik neki, és eladja.