Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


drbjozsef # 2019.01.20. 19:21

Adót kell fizetni, a másik lakás vásárlása rég nem számít.

Illetéket viszont csak a különbözet után kell fizetni (ha drágábbat veszel), ott számít az előzőleg (3éven belül) eladott lakás.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.20. 19:00

Igen. Nem.

micimackó007 # 2019.01.20. 18:13

Ha a 2019ben ajándékozás útján szerzett ingatlanomat 2019-ben értékesítem és annak teljes vételárából új ingatlant (csereingatlant)vásárolok ugyancsak 2019-ben, akkor is ki kell fizetni az eladási ár 25%-ának a 15%át (adót)?? Vagy elég az új ingatlan utáni illetéket befizetni? Köszönöm!

Dani88 # 2019.01.16. 09:11

Köszönöm szépen a segítséget!

drbjozsef # 2019.01.16. 08:50

Az ajándékba kapott ingatlan eladásakor az eladási ár 25%-a után kell 15% adót fizetni.

A saját lakás utáni adó attól függ, hogy mikor szereztétek, és milyen jogcímen. Ha 2014-ben, vagy előbb szereztétek, akkor nem kell adót fizetni.

Vásárláskor az egyik lakás ára vonható le a vételárból. Értelemszerűen a drágábban eladottat érdemes, a különbözet után kell 4% illetéket fizetni.

hodobee # 2019.01.16. 08:43

Férjem tavaly ajándékba kapott egy házat (édesapjától), ezt el szeretnénk adni idén, illetve a mi mostani lakásunkat is el akarjuk adni és a kettő árából szeretnénk venni egy nagyobb lakást. Milyen költségekkel számolhatunk? Ajándékozás utáni ingatlaneladásért kell fizetnünk szja-t, vagy illetéket hogyha veszünk belőle egy drágább ingatlant?

drbjozsef # 2019.01.16. 06:51

Oké, hagyjuk a részleteket.

Telekalakítást kell elindítanotok, kell hozzá földmérő, a kormányhivatal és a földhivatal majd.
Én felhívnák egy földmérőt, szerintem el tudja mondani, mi az eljárás pontos menete.

Az ajándékozási illeték ingatlan esetén 9%.

Dani88 # 2019.01.15. 18:44

Csak onnan gondoltam hogy az külön szerepel a tulajdoni lapon. Apumé volt a felso lakás fele, ezt eladta keresztapámnak és a tulajdoni lapon 92/480 rész lett bejegyezve a keresztapám tulajdonába.Köszonom a segitseget értem, hogy mit mond de ép ez lenne a lényeg, hogy valahogyan el tudjuk indulni. Arra ma kaptubk választ a falu jegyzőjétől, hogy a külön telek kialakítható a kertből. Viszont azt nem tudom hogy a földmérővel vagy az ügyvéddel kellene-e kezdenünk. Plusz nem tudom egymás között az ajándékozás milyen illetéket von maga után.

drbjozsef # 2019.01.15. 18:23

Nehezen fog ez így menni.

Honnan tudod, hogy a keresztapád 92/480-ad része az a felső lakás fele? Miért nem a telek negyede, vagy akármi más?

Dani88 # 2019.01.15. 13:00

Nem sehogyan, csak abból gobdoltam, hogy a felso fele 480/92 resze a keresztapámé masik fele ugye a hugomé es az enyém 46-46. Szóval ertelmezésem szerint 2x 92 d rész a felső lakás. Pontosan ettől szeretnénk megszabadulni, hogy külön legyen mindenkinek tulajdonrésze. Also ház felső ház / építési telek.

drbjozsef # 2019.01.15. 12:48

A tulajdoni lapon külön van feltüntetve, hogy a felső lakásban 46/480 a részed, az alsóban meg 37/480 ?
Hogy határozza meg ez a tulajdoni lap a "felső" meg az "alsó" lakást?
Két külön helyrajzi számmal?

Dani88 # 2019.01.15. 12:43

Valószínűleg en értettem felre a dolgot mivel a tulajdoni lapon külon van feltuntetve. (De mivel osztatlan közös igymár ertem. Ettol független amit leirtam azt szeretnénk elérni. Hogyan lehetséges?

drbjozsef # 2019.01.15. 12:35

Nem lett sokkal jobb. Helyrajzi számot nem felezünk.

Szóval van egy osztatlan közös tulajdon 480/480 arányban, ami a természetben egy nagy telken álló kétlakásos épület. Egyetlen helyrajzi számon.

Egyelőre próbáld meg megértetni velünk, hogyan lehet KÜLÖN az alsó és KÜLÖN a felső laksában is tualjdonrészetek. Mit jelent az, hogy "külön bejegyezve"? Hova? A tulajdoni lapra?
Ha ez osztatlan közös, akkor ilyen nem lehet.

Dani88 # 2019.01.15. 11:58

Elnézést ha rosszul fogalmaztam . Megpróbálom pontosítani :
külön örököltünk egyszer 480 /92 része külön van feltüntetve ez a tetőtérnek a fele amit később a keresztapám vásárolt apukámtól ( a másik fele a miénk az a 480/46 az enyém és igy ugyan igy a testvéremé ) Külön bejegyezve van 480/36 -od rész ugyan így. Elnézést a kellemetlenségért de laikusként nem tudom másképpen megfogalmazni. Az elképzelésünk az és szeretnénk elérni a húgomnak legyen egy telke ami a helyrajzi szám megfelezésével járna. És az én tulajdonom legyen a tetőtér ami egy külön bejáratú ingatlan

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.15. 11:34

Én sem értem.

drbjozsef # 2019.01.15. 11:31

A felső a tetőtér. = A felső a tetőtér?

drbjozsef # 2019.01.15. 11:31

Ennek fuss neki még egyszer.

Ez egy osztatlan közös tulajdon?
Felső és alsó részről írsz, ez kettő, aztán tetőtérről is.
A felső a tetőtér.
Ha 480/480 az egész ingatlan, akkor hogy van ez a 37-37 (minusz?) meg 46/46?

Vagyis ebből az ingatlanból akartok leválasztani egy telket.

De most azt hivatalosan, külön helyrajzi számú teleknek, vagy csak használati szerződéssel az ingatlanon belül. Ugyanez a lakásokra : külön albetétesíteni, vagy csak használat?

Dani88 # 2019.01.15. 11:05

Tisztelt Fórumozók!

Nagy dilemma előtt állunk , és ez ügyben szeretnék a segítséget kérni .
Adott egy 2 szintes külön bejáratú ház ami 480 ad részre van osztva. Három tulajdonosa van a keresztapán , húgom és én .Húgommal a felső lakás 46 / 46 része a miénk alsó részből meg a 37 -37 része .
Arra a döntésre jutottunk és szeretnénk kivitelezni , mivel a házhoz egy kert külön útkapcsolattal rendelkezik el szeretnénk választani a kertet egy teleknek . ( ez lenne a Húgomé ) A tetőtér lenne az enyém és az alsó lakás a keresztapámé. ( A keresztapám Hajlandó lenne az ő tulajdonrészéből ajándékozni .)
Sajnos nem tudjuk ,hogyan lenne a legegyszerűbb és legolcsóbb illetékekkel megoldani
Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2019.01.07. 08:00

Ritair87,

A hagyatéki tárgyaláson egymás javára osztályos egyezség keretében éredemes juttatni vagyont, ennek van pár feltétele, most nem fejtem ki. Illetékmentes, ha a feltételeknek megfelel.

Ha édesapád kapná az ingatlant, akkor CSOK-kal nem veheted meg tőle. (17/2016 rendelet, közeli hozzátartozótol nem vásárolhatsz).

Viszont ha édesapád kapná meg, akkor tőle illetékmentesen ajándékozással megkaphatjátok. A nagynénétek részét meg kifizetitek. Ez elvileg illetékköteles (pénz ajándékozása), de utalhatjátok édesapádnak (ez illetékmentes), ő pedig a testvérének, senki sem fogja megkérdezni mi az. Testvéri kölcsön, ha mégis.
De ilyenkor nincs CSOK, ugye, viszont nyertek illetéken lég sokat.

Ha nagynénéd kapja meg, akkor tőle vásárolhatsz CSOK-kal. Ez esetben viszont 4% illetéket fogsz fizetni. További feltétel a fenti rendelet szerint, hogy az 5 éven belül eladott ingatlant önerőként kell számításba venni. Ebből következően CSOK-ot csak akkor kaphattok, ha az eladott lakásotok eladási ára legalább a CSOK összegével kevesebb, mint amennyiért vásárolnátok.
Itt is bejátszik, hogy ha a nagynénédnek átutaljátok a vételárat, abból ő a testévérnek csak illetékfizetés mellett ajándékozhatja elvileg. A gyakorlatban pénz esetén én kevéssé foglalkoznék ezzel.

Mivel számokat nem írtál, a fentiek szerint, a lakások értékével meg a csok értékével számolgasd ki, melyik lehet a jobb.

Ritair87 # 2019.01.06. 20:24

Sziasztok!

Apai ágon elhunyt nagymamám. Édesapám és testvére örökölnek utána egy ingatlantant, amit mi a feleségemmel megveszünk tőlük (saját lakásunkat pedig eladjuk, de a két lakás ára között nincs nagyon különbség).

Kérdés az, hogy hogy tudnánk ezt a legegyszerűbben és a legkevesebb költség (illeték) megfizetésével megtenni?

Ami még bonyolítja a dolgot, hogy 1 gyermek után szeretnénk felvenni a CSOK-ot. Ha jól tudom, ha egyenesági családtagtól vásárlunk ingatlant, akkor nem lehet felvenni.

Édesapám mondjon le a részéről nagynéném javára és tőle vegyük meg a lakást? (így fel tudnánk venni a CSOK-ot)

Vagy pont fordítva? (akkor viszont nem illetékmentes)

Előre is köszönöm a segítségeteket.

drbjozsef # 2018.12.18. 13:21

Hitelt adnak ha rokontól vásárolok ingatlant?

Persze. Ha az ingatlanfedezet megfelel a hitelezhetőségi szabályoknak, akkor minden további nélkül.

(Bizonyos vissza nem térítendő állami támogatásoknál van kizárva, hogy közeli hozzátartozók legyenek a felek.)

kecskl # 2018.12.18. 12:50

Szép napot!

Nagy dilemma előtt állunk,és nem tudjuk mi lenne a leggyorsabb és legegyszerűbb...

Nagymamám házát szeretnénk,ő viszont az apósom lakását kérné cserébe mert nagyobb mint a mi jelenlegi lakásunk.
Apósom benne lenne ,és még a lakását is a fiának ajándékozná hogy eltudjuk cserélni a nagymamámmal,viszont nekem ki kell fizetnem a felét.Amit persze én is akarok,mert saját tulajdonjogot szeretnék a végére.
Viszont hitelre lenne szükségem min.8 m ft-ra.
Valakinek van ötlete?vagy fordult már elő ilyen eset?
Hitelt adnak ha rokontól vásárolok ingatlant?
köszönöm előre a válaszokat.

lajcsó # 2018.12.04. 09:07

Ügyvédi munkadíj + földhivatali eljárási díj.
(Esetleg még a tulajdoni lap díja, ha nem az ügyvéd szerzi be.)

kda2k # 2018.12.04. 08:53

Kedves Fórumozók!

Az alábbi kérdésem lenne:
nagymamám nevén van 2 db ingatlan, ezeket szeretné az unokáinak ajándékozni még az idei évben. 1-1 db ingatlan az 1-1 unokának.

Az lenne a kérdésem, hogy milyen költségei vannak ennek az ajándékozási procedúrának 2018-ban nagyszülő-unoka között?

Ő az egyedüli tulajdonosa az ingatlanoknak.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.25. 07:51

Az nem változtat a te igényeden.