Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


zsanrieta1231 # 2018.11.25. 06:04

Sziasztok
Az lenne a kérdésem hogy a nővérem édesapamtol ajandékozási szerződéssel megkapta a lakást, apu meghalt szeptemberben, elméletileg jár a köteles rész nekem , de most megtudtam a nővérem eladta a lakast.Ilyenkor mi van???

Domila # 2018.11.10. 14:18

Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszokat. Domila

drbjozsef # 2018.11.10. 12:09

Domila,

Egyenes ági rokonok között minden ügylet illetékmentes. Adásvétel is, ajándékozás is.

Ingatlan esetén ügyvéd vagy közjegyző ellenjegyzése szükséges a szerződésre, ennek a díja a szerződés értékének 2-3%-a általában, plusz a bejegyzés díja a földhivatalnál (6600Ft).

Átutalás és készpénz ajándékozása is illetékmentes egyenes ági rokonok között, és pár éve már nem is bejelentés köteles a NAV felé.

Adót nem kell fizetni, ha ajándékozásról van szó (nem keletkezik jövedelme senkinek).

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.10. 12:05

Semmilyen.

Domila # 2018.11.10. 11:21

Tisztelt Fórumozók!

Két felnőtt gyermekem van, akik egy másfél szobás lakás tulajdonosai, 50-50 %-ban. A lakás holtig-tartó haszonélvezeti joggal terhelt a javamra.
Amennyiben az egyik gyermekem az Ő tulajdonrészét nekem ajándékozza és én azt a szerzés évében a másik gyermekemnek ajándékozom –haszonélvezeti jogom továbbra is fenn kívánom tartani az egész lakáson – milyen illeték, illetve jövedelemadó fizetési kötelezettség terheli az ügyletben résztvevőket.
Az ingatlan becsült forgalmi értéke (100 %) 30 000 000,-Ft.

További kérdésem: 30 m Ft számla pénz ajándékozása gyermeknek milyen kötelezettséggel jár?

Köszönöm a segítséget!
Domila

drbjozsef # 2018.10.12. 08:50

Nem vagyok ügyvéd, úgyhogy díjra inkább nem mondok semmit, de három szerződés, 20M értéknél elképzelhető, hogy nem is olyan sok az a közjegyzői díj.
De hát ennél egyszerűbb nincs, felemeled a telefont, oszt megkérdezel pár ügyvédi irodát.

A többszörös ajándékozás az illeték kikerülésére itt is vita tárgya, nincs egyetértés a megítéléseben, explicite nem tiltja szabály, de nem szabályos az olyan jogügylet, aminek a kifejezett célja maga a törvény kijátszása, szóval finoman szólva is határeset. Ha találsz ügyvédet, aki megcsinálja, akkor hajrá.

Gabra # 2018.10.12. 06:23

Nem, ez egy ingatlan, csak szeretnénk kikerülni az illetéket, ezért lesz három ajándékozás. Édesanyám és a férje szeretnénk nekünk ajándékozni a lakásukat. Az ingatlanban 50-50% tulajdonosok. Ha jól gondolom, ezt három ajándékozással lehet kivitelezni. Édesanyám férje az 50%-át az édesanyámnak, ő nekem a 100%-ot, és én az 50%-ot a feleségemnek. Tudom, hogy nem szép dolog az illeték meg nem fizetése. Az ügyérték az ingatlan ára?Ilyenkor ezt hogyan határozzák meg? A lakás az önkormányzattól lett vásárolva 13,7Mft-ért, de reális értéke szerintem ~20Mft.

drbjozsef # 2018.10.11. 13:42

Ha a három ingatlan hasonló szerződést kíván, nincs benne semmi extra, és egyben bonyolítod, szerintem biztos lesz olcsóbb ügyvéd (de persze az ügyértéket nem tudm)

Gabra # 2018.10.11. 12:57

Kedves József! Köszönöm!
Közben kaptam egy közjegyzői árat. 350.000Ft a három okirat. Azért egy ügyvédet is megkérdezek mennyiért vállalná.

drbjozsef # 2018.10.11. 12:44

Mindkettő megfelel a törvényi szabályoknak, a közjegyzői díjak IM rendelet szerint vannak, az ügyvédi díjak szabadárasok, de éppen ezért nagyságrendi különbség nemigen van közöttük.

Én ügyvédhez mennék.

Díjszabás az ügyértéktől függ általában.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Gabra # 2018.10.11. 12:32

Tisztelt Fórumozók!
Három darab ajándékozásról lenne szó. Ügyvédhez, vagy közjegyzőhöz forduljak?Árban nagyjából melyik milyen költséggel jár?
A válaszra fordított idejüket előre is köszönöm!

zsanrieta1231 # 2018.10.01. 10:47

Köszönöm szépen!

drbjozsef # 2018.10.01. 10:29

Igen. Ha ajándékozások a jogcímek, akkor mindenképpen.

zsanrieta1231 # 2018.10.01. 09:53

Az autó egy öreg 30-éves autó.
Tehét akkor az ingatlan lehet a köteles rész alapja, az autón felül?

drbjozsef # 2018.10.01. 08:44

Ha az autóból örökölt érték annyi, vagy több, mint a (teljes) kötelesrész, akkor már nem jár több. Ha ez kevesebb, akkor csak a különbözetnyi jár legfeljebb.

zsanrieta1231 # 2018.10.01. 07:19

Amit abból örököltél, annak értékét be kell tudni a kötelesrészbe Ezt nem igazán ertem
De de közben megkerestem az ügyvédet kaptam 1 oldalt ami az én ajandekozasomrol szól az apám fele majd 1 oldalt arról hogy apám a testvéremnek adja az is ajándékozás és anyámnak a haszonélvezeti lett ráírva még.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.01. 07:15

Amit abból örököltél, annak értékét be kell tudni a kötelesrészbe.

A köteles rész alapjába beleszámít az is, amit az örökhagyó a halálát megelőző tíz évben bárkinek ingyenesen juttatott.
Szóval ha tényleg ajándékozás volt, akkor beleszámít a köteles rész alapjába az ingatlan. De te csak találgatsz, hiszen nincs példányod, és nem tudod, mit írtál alá, pláne nem tudod, mit írt alá apád és a testvéred egymás között.

zsanrieta1231 # 2018.10.01. 07:06

1 autó

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.01. 06:59

Nem volt semmi hagyaték?

zsanrieta1231 # 2018.10.01. 06:40

Üdv
Történetem a következő lenne
Édesapám és saját nevemen volt egy ingatlan 30-70% arányban
Testvéremmel megegyeztünk h a 70 felét neki ajándékozom a Apu meg a 30-at annak fejeben h majd ha meghal apu meg anyu eltemeti őket
Apu sajnos meghalt, aztán kiderült h velem azt írattak alá hogy az egészet apunak adom aztán apuval meg azt íratta alá hogy apu neki adja az egészet
Szépen meg lettünk vezetve, az ügyvédnő felolvasta az eredeti verziót nekem, aztán elem raktak egy halom papírt és így kellett aláírjon vagy 15 oldalt. Persze egyetlen példányt sem kaptam. Tudok e tenni valamit?
Ha igen hogy induljak el? Ha esetleg nem tudok már ezzel mit kezdeni akkor a mostani verzió h apu ez évben el ajándékozta a testvéremnek az ingatlant jár e nekem a köteles rész?
Köszönöm

Gabra # 2018.09.17. 11:13

Értem. Nagyon köszönöm! Erről fogalmam sem volt, és soha nem is hallottam ilyesmit.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.17. 11:03

Fordítva: az egyik fél közeli rokona által adott ajándék legfeljebb akkor lesz közös, ha kifejezetten úgy ajándékozza.

drbjozsef # 2018.09.17. 10:36

Gabra,

dehogyis, pont azért írtam a végén azt, amit.
Örökléssel vagy ajándékozással szerzett vagyon főszabály szerint különvagyonnak számít minden esetben. Már persze ha kifejezetten _neked_ ajándékoznak valamit.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.17. 10:23

Nem.

Gabra # 2018.09.17. 10:17

Kedves József!

Köszönöm a válaszát. Már csak annyi, hogy ha édesanyám csak nekem ajándékozza, a fele akkor is a feleségemé lesz a házasság által ugye?