Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


nonolet # 2018.06.24. 23:20

"de kösd hozzá magad a haszonélvezettel"

Helyesen:

de NE!!! kösd hozzá magad a haszonélvezettel

nonolet # 2018.06.24. 23:18

Miért bonyolítod?! túl az ügyet.

Miért szúrsz ki vele egy olyan ajándékkal
amit ő nem használhat-hasznosíthat szabadon.
ÉS
Amit nélküled eladni sem tud normálisan!

Ha neki akarod adni akkor add neki, de kösd hozzá magad a haszonélvezettel, mert így valójában csak kibaszol vele.

Adsz is meg nem is.

-

HA nemsokára úgyis elakarjátok adni,
akkor meg
nem mindegy, hogy kié az eladáskor?!

- -

Mi lenne a valódi cél amit elakarsz érni?

mici-mackó # 2018.06.24. 21:52

Szeretnék segítséget kérni. Gyermekemnek ajándékoznám az ingatlant. Ebben én élnék tovább, mint haszonélvező. Ezt hogyan és hol kell intézni? Milyen költséggel jár?
Sürgős lenne ezt elintézni, de később eladnánk a lakást, kisebbet vennénk. Ez milyen költséggel járna majd a gyermekre nézve?
Köszönöm a válaszokat

drbjozsef # 2018.06.24. 19:21

Ha ajándékozza nektek, akkor nem kell adót fizetnie, neked meg illetéket nem kell, mert egyenes ági rokon vagy.
Viszont ha eladod, akkor neked az eladási ár 25%-ának 15%-át fogod adóba fizetni. Az új, drágább lakás vételekor viszont csak a különbözet után kell illetéket fizetnetek.

Ha eladja, lehet, hogy adót kell fizetnie (ha 5 évnél régebben az övé, akkor nem kell). A pénzt neked illetékmentesen ajándékozhatja. Ha ebből vesztek új lakást, akkor a teljes illetéket kell kifizetnetek utána.

Mint látható, az, hogy melyik a jobb, az ingatlanok értékétől függ, meg esetleg dátumoktól is. Tudsz legalább kb. nagyságrendeket ezekre?

Lábnyom # 2018.06.24. 18:17

Tiszteletem!

Segítségüket kérném ingatlan-üggyel kapcsolatban. Édesapám hozzánk költözik egészsége megromlása miatt. Lakása kihasználatlansága miatt be szeretnénk forgatni a lakás értékét gyermekünk lakásvételébe (saját nevemre vennénk). Melyik megoldással járnánk pénzügyileg a legjobban, ha elajándékozná nekem a lakását, majd azt eladnánk, és utána vennénk egy másik, értékesebb ingatlant; vagy ha eladná apám a lakását, a kapott összeget elajándékozná nekem, és abból + kiegészítéssel vennénk más lakást? Illetékek, adók és egyéb költségek terén melyik a legjobb megoldás? Válaszukat köszönöm

SaireyVMK # 2018.06.23. 18:49

Illetékmentes lesz, csak épp az ugyvedi koltseget es a foldhivatali bejegyzés árát kell megfizetni ha minden igaz (ami az én esetemben sosem biztos :D)

tulipan1111 # 2018.06.14. 17:07

Természetesen nagykorú,25 éves. Annak idején beleegyezésével történt az ajándékozás. Akkor az volt az egyetlen megoldás. Azóta elhárult a probléma, így visszaajándékozná nekem. Lehetséges akkor ez így illetékmentesen? 2 év telt el.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.14. 16:55

Persze. Nagykorú?

tulipan1111 # 2018.06.14. 16:53

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Két évvel ezelőtt családi ügyek miatt közös megállapodás alapján gyermekemnek ajándékoztam 1/1 tulajdoni hányadban levő saját ingatlanomat. Mivel egyenesági családtagok között az ajándékozás illetékmentes. Mostanra megoldódott a probléma, és az lenne a kérdésem, hogy a lányom visszajándékozhatja illetékmentesen e ugyanugy részemre?
Köszönettel várom megtisztelő válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.02. 12:20

Ki mondta, hogy csak egyenesági rokonok ajándékozhatnak egymásnak?

drbjozsef # 2018.05.02. 11:21

Szerintem, édesapád bármikor most is neked ajándékozhatja a tulajdonrészét - egyenes ági rokonok között ez illetékmentes.
Édesapád felesége meg sehogy sem ajándékozhatja neked, mert nem egyenesági rokonod, és a házassággal sem lesz az.

Ha arra gondolsz, hogy házasság után édesapád felesége előbb édesapádnak ajándékozza - házastársak között is illetékmentes ez -, majd Ő neked, akkor a válasz nem, nincs ilyen kikötés határidőre. Házasság után másnap mehet az ajándékozás.

Ugyanakkor a közteher elkerülésére irányuló jogügylet(ek) nem feltétlenül fog tetszeni a NAV-nak. Bár elvi kifogásuk nemigen lehet.

greenpeace # 2018.05.02. 10:32

Köszönöm!

Attól tartanak, hogy ha megházasodnának, akkor csak bizonyos idő után lehetne ajándékozni.

Nem találtam erre vonatkozólag sehol leírást, hogy ha elvenné feleségül, akkor mennyi időnek kell eltelni a házasságkötéstől számítva hogy a családon belüli ajándékozás megvalósulhasson?
Vagy ez nincs meghatározva?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.02. 07:56

Színlelt szerződést kötni csak látszólag okos dolog.

greenpeace # 2018.05.02. 06:38

Kedves Mindenki!

Édesapámék szeretnék az ingatlanjukat rám íratni, de mivel nem házasok (20 éve élnek együtt, az élettársa - aki a tulajdonos - nem az édesanyám) így nem tudják nekem ajándékozni, így maradna a lakáseladási szerződés.
Eddig rendben is van, de nagyon tartok az illeték megállapításától, ugyanis az ügyvédjük jó pár millióval kevesebbet akar a szerződésre írni, hogy kevesebb legyen a kiszabott illeték.
...és itt vannak bennem a kételyek.

Valóban az "otthontérkép" oldalán szereplő ingatlan-árak szerint állapítja meg a NAV az eladott lakás értékét?

Kb.: 4 millióval kevesebb szerepelne eladási árként, mint ami az otthontérkép oldalán található környékbeli lakások árai. Ebből még lejönne apukám haszonélvezeti joga (2,5 m) és akkor még kevesebb illetéket kell fizetni...

Ilyen esetekben kijönnek "feltérképezni" vagy csak egyszerűen kiküldenek egy majd' dupla annyi illetéket, mint amit az ingatlaneladási szerződésen szerepelő összeg után fizettem volna?

Első lakásvásárló vagyok, de elmúltam 35 éves, így is jár az első lakásvásárlási illeték-kedvezmény?

Köszönettel,

NagyPetter # 2018.04.24. 18:46

Kedves József,
köszönöm szépen!

Rexor # 2018.04.20. 13:46

Egyenes ági rokonok közötti ajándékozásnál nincs illeték.

Lost1975 # 2018.04.20. 13:29

Üdvözletem. Gyermekeimnek szeretnék üdülő telket ajándékozni ballagásukra. Kérdésem az lenne,hogy kell e utána vagyonszerzési illetéket fizetni, vagy minden költség az ajándékozót terheli ? Válaszokat előre is köszönöm.

drbjozsef # 2018.04.19. 06:16

Jól fogalmaztál, és jó választ is kaptál.

Vagyis nem, nem jól gondolod. Ajándék jogcímen szerzett ingatlan esetén nem számít hogy mi volt a szerződésbe beírva szerzéskori értéknek, legalábbis egyenesági rokonoknál, ahol nincs illetékfizetés.

Ilyen ingatlan eladásakor az eladási ár 25% lesz a jövedelem, teljesen mindegy, hogy ez mennyivel több vagy kevesebb, mint a különbözet lenne az ajándékozási szerződésbe írt értéknél, mert az nem számít. Ez után kell 15% adót fizetni.

NagyPetter # 2018.04.18. 17:54

Lehet, rosszul fogalmaztam. Azt szeretném megtudni, hogy ha eladja az ajándékot (a lakást), akkor az eladási ár és a szerzési érték (ami az ajándékozásból következik valahogy) különbségét fogja ugye leadózni tán 15 %-al, de mennyi az ajándékozásnál a szerzési érték? Bele kell írni ezt az ajándékozási szerződésbe?
Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.17. 18:10

Az eladási ár 25%-a az adós alapja. Illetéket miért fizetne?

Akár azonnal visszaajándékozhatja. Más kérdés, hogy akkor minek fogadja el.

NagyPetter # 2018.04.17. 17:24

Lakásomat elajándékoznám apukámnak, ez esetben azt hiszem nincs illetékfizetési kötelezettség.Amennyiben ő eladja az ingatlant pl. 3 hónapon belül, akkor milyen érték alapján kell neki majd illetéket fizetni. Vagyis, mi a szerzési érték?
És, van-e arra szabály, hogy mennyi időn belül nem ajándékozhatja nekem vissza a lakás eladásából származott összeget?
Köszönöm!

SaireyVMK # 2018.03.19. 11:36

Ha nem akarja eladni az ingatlant,akkor Kell illetéket fizetnie a vásárolt ingatlan értéke után. És az első lakástulajdont szerző 35év alatti személy részére járó illetékkedvezményre sem lesz jogosult.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.18. 23:03

Miért ne kellene?

chevike # 2018.03.18. 19:21

Üdvözletem!

Érdeklődni szeretnék,a szülőktől ajándékozás címen egy ingatlanban tulajdoni jogot szerez egy olyan személy, akinek még nincs semmilyen ingatlan tulajdona. A tulajdonjogot kapott személy később 1-2 év múlva saját ingatlant is szeretne venni (de nem adja el az ajándékba kapott ingatlant), akkor az új ingatlanra kell vagyonszerzési illetéket fizetnie?

Előre is köszönöm a választ!

drbjozsef # 2018.02.28. 07:41

csepe43,

Egyenesági rokonok között a vagyonszerzés illetékmentes. Ha apósod a lányának eladja az ingatlant, vagy neki ajándékozza, nem kell fizetni illetéket. Ha amúgy nincs pénzmozgás, akkor nyilván az a tiszta, ha ajándékba kapja. Ez akkor lehet csak rosszabb opció az adásvételnél, ha 5 éven belül eladnátok a lakást (mert akkor több adót kell fizetni az eladás után).

A haszonélvezet nem számít, megmarad a lakáson így is, úgy is.