Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


anan099 # 2019.08.12. 16:19

Igen csak tulajdonjogot szeretnék szerezni.
Nincs csok támogatásunk, nem is akarok.
Tehát ha csak a ház egy negyedét adja nekem, annak kell venni a 9 %-át?

drbjozsef # 2019.08.12. 13:32

anan099,

Hát annyit ad neked, amennyit akar. Fél százalékát is adhatja a háznak, de a 14/59721-ed részét is. Annak már csak pár forint az illetéke.

Mi a célja annak, hogy tulajdont szerezz? CSOK támogatás, vagy ilyesmi?

anan099 # 2019.08.12. 13:19

Illetve még azt szeretném kérdezni, hogy arra mondjuk van mód, hogy modjuk csak a ház egy negyede kerüljön a nevemre?
Annak a 9%-a kevesebb lenne ugye.
Köszönöm

anan099 # 2019.08.12. 13:06

oh :(

akkor marad az ajándékozás, viszont ez a 9% brutál sok, félmillió forint
köszönöm mindenkinek!

drbjozsef # 2019.08.12. 12:54

anan099,

Nem mindegy, mert adásvételnél fizetned kell érte, ajándéknál pedig nem.

A valóságtól eltérően lebonyolítani az ügyletet általában nem okos dolog, még ha pillanatnyilag jó ötletnek is tűnik. Most spóroltok. de a jövőben lehetnek kellemetlen mellékhatásai, én nem tanácsolnám. (Esetetekben főleg a barátodnak lehet gond, ha megváltozik valami a jövőben, a mostani nyereség sokszorosába fájhat).

anan099 # 2019.08.12. 12:45

Akkor lehet megpróbálom az adásvételt, a lényeg az lenne, hogy minél kevesebbet kelljen kifizetnünk. Mindegy, hogy ajándékozás e vagy adásvétel.
Köszönöm

anan099 # 2019.08.12. 12:45

Akkor lehet megpróbálom az adásvételt, a lényeg az lenne, hogy minél kevesebbet kelljen kifizetnünk. Mindegy, hogy ajándékozás e vagy adásvétel.
Köszönöm

oligaliga # 2019.08.12. 12:26

anan099

Az első lakástulajdon és a 35.év alattiak kedvezménye csak akkor jöhet szóba, ha az "átírás" adás-vétellel zajlik. Ajándékozás esetén nincs ilyen kedvezmény.

drbjozsef # 2019.08.12. 11:56

akkor elvileg a ház értékének a 2 százalékát kellene kifizetnem?

Nem, 4% lenne a ház fele után az illeték, hiszen ezt szerzed most meg, a kedvezménnyel ennek, vagyis a ház értékének fele után kell a 2% illetéket fizetned.

Figyeljetek rá, hogy a szerződéssel együtt kitöltendő adatlapban szerepeljen a kedvezmény, az eljáró ügyvéd tudni fogja, ha szóltok neki. De egyébként utólag is lehet kérni, amikor a fizetési meghagyást kapod.

anan099 # 2019.08.12. 11:20

nem haladja meg, viszont a házasságot nem tervezzük,

akkor elvileg a ház értékének a 2 százalékát kellene kifizetnem?
köszönöm szépen

drbjozsef # 2019.08.12. 10:35

anan099,

Igen, persze hogy igénybeveghető, ha a harmadik feltételnem is megfeleltek : az egész ingatlan forgalmi értéke nem haladhatja meg a 15 millió forintot.

Esetleg még egy tanács : ha a "barátod" a párod, és tervbe van véve legalább középtávon a házasság, akkor érdemes várni a dologgal, ugyanis egyenesági rokonok mellett a házastársak között is illetékmentes minden ügylet. Adásvétel is, ajándékozás is.

anan099 # 2019.08.12. 10:21

Köszönöm. Illetve nekem az első lakástulajdonom lenne és nem töltöttem még be a 35. évemet sem. Ezt a kedvezményt ilyenkor is igénybe lehet venni?

drbjozsef # 2019.08.12. 09:16

anan099,

Ha az a "ház" egy lakóingatlan (tulajdoni lapon a családi házak jellemzően "ház, udvar" megjelöléssel szerepelnek), akkor ajándékozás eseten 9% illetéket kell fizetned, ha adásvétellel szerzed meg, akkor 4%-ot (de utóbbi esetben a barátodnak lehet, hogy adót kell fizetnie. Ha annyiért adja neked a felét, mint ami a vételára fele, akkor nincs jövedelme, nem kell adót fizetnie).

aprilismajus # 2019.08.12. 08:44

Tisztelt Anan099, az illetéktörvényben a lakástulajdonra 9 %-ot találtam, de a lakás nem ház, ezért a kérdésére a válasz: 18 %.

anan099 # 2019.08.12. 08:01

Üdvözlöm!

A barátom vett egy házat, szeretnénk az én nevemre is íratni az ingatlan felét. Nem igazán találom ennek a költségét, a ház értékének a 9%a?
Köszönöm szépen!

dr.Varga # 2019.08.03. 17:39

Nem érvényességi kellék sem az ugyvedi ellenjegyzes,sem a két tanú, ugyanakkor érdemes két tanúval is aláíratni,mert így teljes bizonyító erejű lesz az ajándékozási szerződés.Az ugyvedi ellenjegyzes ehhez a bizonyító erohoz már nem tesz hozza,legfeljebb a jogi szakértelmet,így ha megsporolnak az ugyvedi dijat,elég a két tanú.

ucandoit # 2019.08.03. 13:32

Üdv.!
Családon belüli ajándékozás esetén ( nagyobb összegű kp › 1M HUF)
elég a 2 tanús ajándékozási szerződés, vagy kötelező az ügyvéd által írt?
Az ajándékozott kerülhet olyan helyzetbe hogy a későbbiekben bizonyítania kell hogy különvagyonát képzi az összeg.

Köszönöm

drbjozsef # 2019.07.20. 10:14

Tamás81,

Egyenesági rokonok a felmenőid (szülők, nagyszülők, dédszülök, etc) és a lemenőid (gyerek, unoka, dédunoka, etc).

A testvéred oldalági rokonod.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.20. 08:03

Oidipusznál.

Tamás81 # 2019.07.20. 07:51

Üdvözlet.
A kérdésem az lenne, hogy ingatlan ajándékozásnál a testvér is egyenesági rokonnak számít?
Köszönettel.

Mullert5 # 2019.05.25. 19:27

Köszönöm a válaszokat. A lakás sokkal régebben megvolt nekem mint hogy a feleségem lett. Csak azért szeretném ezt mert nem igazán volt köze a dologhoz, és van egy másik ingatlanunk ami már közös szerzemény. De ő azt mondta neki ebből is jár neki szerinte, pedig mindenhol azt olvastam hogy a házasság előtt megszerzett ingatlan az külön vagyon. Nem tudom így mire tarthatna igényt ebből? Csak elővigyázatosságból gondoltam az elajándékozásra.
Én addig nem is gondoltam ilyesmire amíg ő meg nem említette ezt. Azt hittem ( tudom templomban kellene) hogy ehhez az ingatlanhoz nem lehet köze. Nincs ide bejelentve csak ideiglenesre és már 2-3 éve ki is költözött innen, elvitte ami az övé.
Lehet írni valami szerződést válás előtt hogy kit mi illet, ki miről mond le vagy mit kér és összegszerűen megjelölni a másik ingatlanból kinek mi jár? ( gyerek nincs)
Ha lehet ilyet írni abban a szerződésben mennyire lehet bízni?

drbjozsef # 2019.05.25. 18:05

Mullert5,

Édesanyád az egyenesági rokonod, neki illetékmentesen ajándékozhatsz.

Ugyanakkor, ha a vagyonmegosztás során az érintett ingatlant közös vagyonba tartozónak fogja ítélni a bíróság, akkor a megajándékozottnak tűrnie kell, hogy abból részt kapjon a feleséged (vagy megválthatod az értékét pénzben).

Nem tudod kivonni az eljárásból. Ha szerinted különvagyonod,és nem jár belőle neki, akkor próbálj meg ennek bizonyítására koncentrálni.
(Ha csak 1/6 részt igényel, akkor feltételezem, nem magának a lakásnak a különtulajdoniságát vitatja, be ronda szó volt ez, na mindegy. Hanem valamilyen ráfordítást, vagy közös hasznot belőle. Mert ezek tényleg járhatnak.)

Egyébként meg amíg "valamilyen jogcím"-ről van szó, nem is igen lehet többet mondani erre.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.25. 17:37

ezt akarom kikerülni
Így? Kidobott pénz.

Mullert5 # 2019.05.25. 17:04

Üdvözletem!
Sokat olvasgattam ( itt is ) de nem tiszta a dolog ingatlan ajándékozásakor:
Van egy lakásom kb 20 éve. Szeretném átíratni édesanyám nevére, ajándékozással. ( válás lesz és a feleségem azt mondta hogy neki is jár ebből a hatod része valamilyen címszó alatt, pedig még a házasság előtt vettem, ezt akarom kikerülni)
Ha ajándékozom édesanyámnak akkor kell illetéket fizetnem? Van ahol azt olvasom hogy illetékmentes, van ahol 9%-ot látok. Mi az igazság?
Előre is köszönöm a válszt.

drbjozsef # 2019.05.16. 11:11

fizetnie = fizetnetek.