építményadó


1etlen # 2012.03.07. 14:12

...szerintetek esetemben nincs lehetőség arra, hogy a Pénzemhez jussak?
...esetleg ennek milyen lehetőségek lehetnek számomra, amennyiben a helyi Önkormányzat elutasítja a kérelmemet?

köszönöm segítségeteket!

1etlen # 2012.03.07. 14:07

Szafika!

Nálunk a helyi Önkormányzat, úgy állapította meg, hogy ha életvitelszerüen itt lakom akkor TELJES MENTESSÉGET élvezek !!!

Ennek ellenére én ezt hittem, hogy ez egy kötelező adó részemre, ami nem így van, most döbbentettek rá!

NEM HISZEM EL, hogy ha igazolni tudom, hogy 2004 óta itt lakom akkor nem térítik vissza a jogtalanul beszedett összeget!

Rexor # 2012.03.07. 08:37

Kedves 1etlen ,

Az építményadó helyi adó, ami azt jelenti, hogy az önkormányzat rendeletben adhat pluszban mentességet illetve kedvezményt. Ez pedig önkormányzatonként változik, nézd meg a saját településed erről szóló rendeletét.

szafika # 2012.03.07. 08:24

A hivatal csak akkor talál meg, ha kellene fizetned, és nem fizettél ! / Ez a rossz tapasztalatom ./

szafika # 2012.03.07. 08:22

1etlen !
Évek óta fizetünk építményadót , annyi a kedvezmény ,h ahány fő itt lakik életvitelszerűen, hivatalosan ,lakcímkártyával igazolhatóan , annyiszor 10m2 kedvezmény jár belőle , nálunk 800 ft/m2 , de amíg otp-nk volt rá addig /25 évig / nem volt rá házadó,v építményadó,v ingatlanadó .Járj utánna, annál az önkorm.-nál , ahova tartozol , mert ez se egységes , úgy látszik !

1etlen # 2012.03.06. 21:27

...a Lakcímkártyám is ide szól természetesen 2004.01.13-tól! Kaphatok vissza pénzt vagy "ígyjártam" ?

1etlen # 2012.03.06. 21:23

Építmény adóval kapcsolatban szeretném kérdezni a következőt!
2002-ben vásároltunk (feleségemmel) egy társasházi lakást (ekkor fizettük be az előleget a lakásra), 2003-ban készül el a Társasház, 2004-től életvitelszerűen itt tartózkodunk! Ennek ellenére Önök folyamatosan küldték részemre az Építményadóról szóló csekket (évi 30 ezer Forint), amit mi lelkiismeretesen a mai napig napra pontosan, szerintem feleslegesen fizettünk!

Utánanéztem, hogy gyakorlatilag Mentességet évezek :
"önkormányzati rendelet alapján a magánszemély tulajdonában lévő lakás amelyben a tulajdonos, illetve a Ptk. szerinti közeli hozzátartozója állandó jelleggel, életvitelszerűen tartózkodik."

Nem tudom, hogy ilyenkor mi a teendő, illetve tényleg jogos e a feltevésem, miszerint felesleges volt a befizetés részemről?
Amennyiben nem indokolt a fizetésem, milyen formában juthatok hozzá a Saját pénzemhez?

Soha nem jöttem volna rá a dologra, ha ma nem hívják fel a figyelmemet rá! Sosem küldtek számomra olyan hivatalos iratot ami arra hívta volna fel a figyelmemet, hogy NEM KELL tovább fizetnem ezt az adót! (persze én sem tudtam, hogy valamilyen jelzést kellene tennem, azt hittem a lakcímkártya kiváltásával egyértelmüvé válik a dolog)

Kérem válaszolni szíveskedjenek, illetve írják meg mit kellene tennem!

Gabicsek # 2012.03.05. 21:39

Azt hiszem, adóalany lehet még a hasznonélvező is, de nálad nincs erről szó. Nálunk még telekadót is kivetnek (ha van rajta lakóház, akkor is), csak akkor mentesülsz a fizetés alól, ha ott az állandó bejelentett lakhelyed. Azt nem kell fizetned?

Robin62 # 2012.03.04. 23:40

Köszönöm. Csak azért kérdeztem meg, mert az önkormányzati, adóosztályi ügyintéző (épp a csoportvezető) azt mondta, hogyha földhivatali bejegyzés, széljegyzet van a használat megosztásáról, akkor nem kell fizetni, de ha nem jegyzik akkor kell. Reméltem, hogy ez nem egyedi hatásköri döntés, hanem van valamilyen jogi alapja. De ha nincs, akkor igy jártam.
Mégegyszer köszönöm a segítséget.

Gabicsek # 2012.03.03. 18:03

Az adó alanya a tulajdonos, jogos az építményadó behajtása. (50-50 %-ban, tul. arányban)

Robin62 # 2012.03.03. 17:44

Azt szeretném megkérdezni, jogosan jár-e el a városi önkormányzat, ha építményadó fizetésére kötelez?
Osztatlan közös tulajdonú házas ingatlant örököltem a testvéremmel 50-50%os tul. hányaddal (nem vagyok bejelentve, nem lakom benne). Olyan használati megállapodást kötöttünk, ami szerint ő az építmény kizárólagos használója. Földhivatali bejegyzés, széljegyzet nincs - erről nem csinálnak, ezért az önkormányzat nem fogadta el a használati megállapodást. Van valami amire hivatkozva kifogásolhatom a döntést, vagy le kell nyelni, igy jártam? Köszönöm, ha segít valaki.

vici # 2012.03.02. 18:25

Tiszacsegén kivetették az üdülőtulajdonosok részére az ingatlanadót. Mit jelent a hasznos alapterület, ami az adó alapja, milyen helyiség és milyen mértékben számít bele egy tetőtér beépítésű üdülő esetében?
Köszönöm a válaszokat!

patyóka # 2012.03.02. 16:44

Akkor szerintem jobb lenne, ha az önkormányzatnál reklamálnál. Nem mi hozzuk az önkormányzati rendeleteket az építményadóról.

Reklamáljak? Minek? Engem nem érint, osztom nézeted, reklamáljanak a nyuggerek, meg aki gondolja hogy érdemes gondolkodni.

Üdv

Gabicsek # 2012.03.01. 19:58

Akkor szerintem jobb lenne, ha az önkormányzatnál reklamálnál. Nem mi hozzuk az önkormányzati rendeleteket az építményadóról.

patyóka # 2012.03.01. 19:15

Bocs. A végéről lemaradt az „Üdvözlettel”.

patyóka # 2012.03.01. 19:13

Ahogy látom az emberek havi jövedelmét az a 70ezer nyugdíj nem kevés pénz.

Csak szám-példa. Írhattam volna 20.000.- Ft-t is. De aki nem látja a lényeget, annak írhattam volna bármekkora összeget. A lényeg nem az összegen van, hanem a rendelet vacak szövegében és még vacakabb szellemében.

Drukkolok, hogy mindenkinek 70 eFt legyen a fizetése, akinek esetleg most több van, kérem felajánlani a többletet valami jó célra.

végrehajtó1 # 2012.03.01. 15:58

Ahogy látom az emberek havi jövedelmét az a 70ezer nyugdíj nem kevés pénz.

patyóka # 2012.03.01. 14:26

Nem. Van nyugdíja és mellette jövedelme. Van, akinek csak (minimálbéres) jövedelme van, azok is adóznak, és azoknak nem jár kedvezmény. Örülni kell, ha a nyugdíjasnak egyáltalán adnak kedvezményt. Ha mellette dolgozik, logikusan több a jövedelme, tehát jogos ez.

Vegyünk egy példát. Öreg kézbesítő néne nyugdíja 70.000.-, vállal mellé lépcsőház takarítást a társasházban (bejelentve!) 60.000.-, ez mindösszesen 130.000.-, a kedvezmény nem jár.
Nyelvtanár hölgy, 160.000.- nyugdíjjal, otthon ülőként jár a kedvezmény.

Akkor ez a rendelet mi célt szolgál, mire ösztönöz?

Meggyőződésem, hogy a rendelet alkotójának halovány elképzelése sem volt ezzel a passzussal, utána sem nézett semminek. Lehet, hogy a lakás bérbeadását kívánta így szankcionálni, ha valaki kiadja és pénzt kap érte, ne kapjon engedményt, de azt máshogy kellett volna.

Ennyit kis városom önkormányzatáról, annak alapos munkát végző képviselő testületéről.

Üdvözlettel.

Gabicsek # 2012.03.01. 12:26

bejelentetten dolgozik, pénzt kap, és adózik is utána. Nem diszkriminatív ez ?

Nem. Van nyugdíja és mellette jövedelme. Van, akinek csak (minimálbéres) jövedelme van, azok is adóznak, és azoknak nem jár kedvezmény. Örülni kell, ha a nyugdíjasnak egyáltalán adnak kedvezményt. Ha mellette dolgozik, logikusan több a jövedelme, tehát jogos ez.

patyóka # 2012.03.01. 12:22

Tisztelt Tudósok!

Kicsiny városunkban az önkormányzat az építményadóból (adó)kedvezményt ad a nyugdíjasoknak, de feltétellel: kizárólag csak a nyugdíjból élő nyugdíjasoknak. A nyugdíjas(ok)nak nyilatkozniok kell, kérik-e a kedvezményt és persze arról is, hogy van-e valamilyen munkahelye vagy más jövedelem-forrása (pl.:bérbeadás). A svarcot minden bizonnyal nem kell bevallani, mert nem bizonyítható, nincs az APEH-nál nyom. Hogy a rendszeresen segélyből is élőkkel mi van, nem tudni. Tehát az nem kap adókedvezményt, aki nyugdíjas létére - aljas módon - bejelentetten dolgozik, pénzt kap, és adózik is utána. Nem diszkriminatív ez ? Jogszerű ilyen módon megkülönböztetni a nyugdíjas adóalanyokat?

Itt a rendeletből kiragadott szöveg:

(7) Adókedvezmény illeti meg minden 60. életévét betöltött nyugdíjas adóalanyt a következő adóévtől, aki egyedül vagy házastársak esetén mindketten, kizárólag nyugdíj jövedelemből élnek. Mértéke: 1/1 tulajdoni hányad utáni adókötelezettség esetén 15 m2, házastársak esetén 30 m2. Résztulajdoni hányadnak megfelelő adózás esetén az adókedvezmény a tulajdoni hányad arányában vehető igénybe. Ezzel egyidejűleg gyermekek után járó adókedvezményt nem vehet igénybe. E kedvezmény egy adótárgyra vehető figyelembe.

Üdvözlettel.

Zsóka44 # 2012.02.27. 20:20

Eddig nyugdíjas bentlakóként mentesültem az építményadó alól. Most egy vállalkozás bérli az építmény egy részét ezért a szabályozás szerint építmény adót kell majd fizetnem. Kérdésem, mi az ügymenet: mikor kell bevallást készíteni és mikor kell adót fizetni?

csak én # 2012.02.03. 09:56

Persze, hogy értettem elsőre is, jogszabály szerint cselekedtem 15 éve tényleges nm-t jelentettem be!
Akkor most jogomnál fogva fogok valótlan adatot nyilatkozni, és vállalom a következményeket, az egyenlő bánásmód elvén!
Köszönöm válaszod!

Rexor # 2012.02.03. 09:08

Megint megismétlem, bár biztosan értetted elsőre is. A jogszabály szerint a tényleges nm-t kell bejelentened, ez a te felelősséged. Jogod van kevesebb adót fizetni, jogod van nem fizetni, jogod van ahhoz is hogy valótlan adatokat nyilatkozz, csak vállalnod kell a következményeket. Ennyi.

Az hogy a többiek mit csinálnak -azon kívül hogy ez az ő magánügyük- nem igazán tartozik ide, ők is vállalják ugyanazeket a következményeket. Hogy indul e ellenük eljárás vagy sem, az megintcsak nem fog Téged érinteni.

csak én # 2012.02.03. 06:49

Egyáltalán nem lennék nyugodtabb, nem is bemószerolni akarom, hanem én is annyit akarok fizetni mint Ők, a csalók, én is csaló akarok lenni, mert gazdaságosabb 50%-al!! A bírságot én kaptam, nem ők, akik hamis adatot vallottak!
A jegyzőnek és az adóosztály vezetőnek viszont a jogszabályokat ismerni kéne, nem az adócsalást pártolni!

Rexor # 2012.02.02. 15:38

A bevallásban a tényleges négyzetmétert kell feltüntetni, ez után kell fizetni a kommunális adót. Méltányosságból, jövedelmi helyzetre való tekintettel lehet kérni mérséklést.

Ennyi amit lehet tenni, de az tényleg elég gázos, hogy közben másokat bemószerolsz. Vagy attól nyugodtabb lennél, ha a "gonosz adócsalókat" megbírságolná az önkormányzat?