Örökségböl adót fizetni?


nyaki # 2003.09.22. 11:08

Üdvözletem!

Végrendelet alapján ketten örökölünk egy fél lakást.(A másik fele már előtte is az enyém volt.)A másik örökös a közjegyző előtt nyilatkozott, így az ő része ajándékozás címén került a nevemre. Azóta kiderült, hogy az elhunytnak adótartozása volt, amit az APEH kettőnknek előírt. Ezt a részét már megérdeklődtem, úgy néz ki az egészet nekem kéne kifizetni. A nekem előírt összegre méltányossági kérelmet írtam az Apeh-nak. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan kérhetnék méltányosságot a másik részre is, hiszen azt nem nekem írták elő. Ha meg a másik örökös kérné (és magkapná), akkor meg nem tudnék két kicsi gyerek mellett két részletet fizetni. Hogy lehetne ezt egybevonni és úgy kérni méltányosságot?
Köszönettel

blossom # 2003.09.10. 06:37

Kedves Cilka!

Ha eladjátok az örökölt házat és ahhoz képest egy éven belül vesztek vagy egy másik lakást közösen, vagy kettőt külön akkor az új lakás vételére illetékkedvezmény jár az eladott 1/2-1/2 értékének beszámításával (külön neked, külön a testvérednek).

old-guy # 2003.08.15. 11:26

Kedves cilka,

ház (ingatlan) eladáskor nincs illetékfizetési kötelezettség. Fentebb látod, hogy adófizetési kötelezettség van, ha keletkezik adóalap.
A keletkezô jövedelem meghatározott feltételekkel lakáscélra felhasználható.
A testvéri kifizetés attól is függ, hogy ki az eladó tulajdonos.
Ennyi info még kevés, ha nem kívánod itt részletezni, küldhetsz privát levelet.

Üdv.
old-guy

cilka # 2003.08.14. 18:54

Üdv Mindenkinek!

A problémám a következő! Édesanyámtól örököltem testvéremmel együtt egy házat. A kérdésem az lenne, hogyha eladjuk közösen, akkor mennyi illetéket kell fizetnünk? Mi van akkor ha lakásra fordítjuk a pénzt? Illetve milyen költségekkel jár, ha a testvérem kifizet engem? Mennyi az illeték, ki állapítja meg? Mi alapján?

HELP! Sürgős!
Előre is köszönöm a segítséget!

old-guy # 2003.08.13. 18:46

Kedves bimbam,

léci írj privát üzit, a részletek másokat úgysem érdekelnek, én viszont a részletek ismeretében megpróbálok segíteni.

Üdv.
old-guy

bimbam # 2003.08.12. 19:36

[quote]old-guy írta - 2003.08.11 21:57
A becslések az egy dolog, az illetékhivatali kiszabásban megjelölt forgalmi érték az adójogilag mértékadó info.

Üdv./quote]
T.old-guy!
Elnézést kérek,hogy még mindig zaklatom,de ez tudatlanságombol fakad.Épp ezért nem lettem okosabb ettöl a választol,hisz épp a lényeges kérdésekre nem kaptam választ.A becslésröl csak annyit,hogy azt az illetékhivatal elfogadta,és azután fizettük ki az illetéket.ha jol értem,végül is ezeket kell szerzéskori értéknek tekinteni,csak az nem világos,hogy melyik a mérvado,avagy mindkettő,és össze kell vonni,vagy ellenkezöleg,a különbözet az adoalap.erre szeretnék még választ kapni,ha kérhetem.
Köszönettel:bimbam

old-guy # 2003.08.11. 19:57

A becslések az egy dolog, az illetékhivatali kiszabásban megjelölt forgalmi érték az adójogilag mértékadó info.

Üdv.

bimbam # 2003.08.11. 19:40

old-guy írta - 2003.08.11 20:42
Ingatlan értékesítésébôl származó jövedelem akkor képez adóalapot, ha az nem kerül lakáscélú felhasználásra.
A jövedelem kiszámításához az eladási árból (bevétel) kell kiindulni, levonva az (eladott) ingatlan szerzéskori értékét, a számlákkal igazolt beruházás jellegü kiadásokat, az értékesítéssel kapcsolatos ügyvédi, hirdetési stb. költségeket. A szerzéstôl számított 5 éven túli értékesítéskor az így számolt különbözet csökkentendô (a 6. évtôl kezdve) évenként 10 %-kal.
A lakáscélú felhasználás történhet saját, házastárs vagy gyermek részére lakás vásárlással, lakóterület növelését eredményezô bôvítéssel (tetötér-beépítés, hozzáépítés stb). Üres telek megvásárlása még nem minösül lakáscélú felhasználásnak, csak ha 4 éven belül kiadásra kerül a lakhatási engedély.
Fontos, hogy ha a lakáscélú felhasználás az adóévet követô március 20-ig megtörténik, akkor az adót nem kell befizetni, csak (ugyanezen idôpontig) levélben igazolni a felhasználást. Egyéb esetben az adót be kell fizetni, de késôbbi lakáscélú felhasználás esetén vissza lehet kérni külön eljárás keretében.

T.old-guy!
Köszönöm,hogy válaszolt kérdésemre,de még lenne kérdésem.A jövedelem kiszámitásánál vannak kérdéseim,mégpedig az,hogy mi számit szerzéskori értéknek.A hagyatéki eljáráshoz szakértő felbecsülte a ház értékét,ezután kellett megfizetni az illetéket.Ez számit szerzéskori értéknek,és ha igen,melyiket kell figyelembe venni,ugyanis ez kétszer történt meg,és mindkét esetben más-más értéket állapitva meg.Természetesen a második értébecslés a magasabb értékü.Nyilván az öt évvel késöbbi azért, mert változtak az ingatlan árak,stb.
Röviden még leeirnák néhány adatot a teljesség igénye nélkül:
7 éve felbecsülték,kb 2 millio ft-ra,2001-ben pedig 7 millio ft-ra.és végül 7 millio ft-ért adtuk el a házat.
Ha fillérre nem is de ebböl kellene nagyjábol kiszámolni,mennyi is az ado alap. Köszönöm előre is segitségét.

old-guy # 2003.08.11. 18:42

Ingatlan értékesítésébôl származó jövedelem akkor képez adóalapot, ha az nem kerül lakáscélú felhasználásra.
A jövedelem kiszámításához az eladási árból (bevétel) kell kiindulni, levonva az (eladott) ingatlan szerzéskori értékét, a számlákkal igazolt beruházás jellegü kiadásokat, az értékesítéssel kapcsolatos ügyvédi, hirdetési stb. költségeket. A szerzéstôl számított 5 éven túli értékesítéskor az így számolt különbözet csökkentendô (a 6. évtôl kezdve) évenként 10 %-kal.
A lakáscélú felhasználás történhet saját, házastárs vagy gyermek részére lakás vásárlással, lakóterület növelését eredményezô bôvítéssel (tetötér-beépítés, hozzáépítés stb). Üres telek megvásárlása még nem minösül lakáscélú felhasználásnak, csak ha 4 éven belül kiadásra kerül a lakhatási engedély.
Fontos, hogy ha a lakáscélú felhasználás az adóévet követô március 20-ig megtörténik, akkor az adót nem kell befizetni, csak (ugyanezen idôpontig) levélben igazolni a felhasználást. Egyéb esetben az adót be kell fizetni, de késôbbi lakáscélú felhasználás esetén vissza lehet kérni külön eljárás keretében.

bimbam # 2003.08.10. 19:18

Üdvözlet mindenkinek!
Segitséget szeretnék kérni örökség ügyben.A helyzet szokványos.Meghalt egyik szülöm,hagyatéki eljárás,örökség megállapitása,illetékfizetés,stb.A lényeg,hogy a szülöi ház egyik fele a 3 gyerek tulajdonába került.Pár évre rá meghalt a másik szülö is,(2 éve),ugyanaz az eljárás,most már az egész ház a 3 gyereké.Egy honapja eladtuk a házat.És most jönne a problémám.ugy tudom,a ház eledási árának rámeső részéböl adót kéne fizetni,ami nem is kevés.De hallottam olyanrol,aki az igy szerzett pénzböl ingatlanba fekteti,történetesen a saját lakását böviti,renoválja,az a bekerülési összeget levonhatja az adóalapbol.Ha ez igaz,mi vonhato le még ebböl az összegböl(pl.illeték?),hogy minél kevesebb adót kelljen fizetnem,esetleg semmit sem.És ha ez igaz,visszamenöleg meddig lehet elszámolni tételeket,ti.már beszereztem néhány épitöanyagot régebben is,de csak most lett eladva a ház.Kérem,valaki segitsen,magyarázza el nekem,hogy van ez,és ha jol tudom a törvényt,akkor részletesen mondja el,mit lehet leirni az adóalapbol.
A segitséget előre is köszönöm!