Büntetőper & Polg. jogi igény


bobo123 # 2005.12.06. 12:46

Sziasztok!

Nagy összegű sikkasztással kapcs. büntetőperben vagyok tanú és sértett. Interneten olvastam és telefonon a bíroságról is azt mondták, hogy a per során a polgári jogi igény bejelentéséért illetéket kell fizetni (3% és esetleg +3%). Jogi végzettségű ismerősök meg azt mondták, hogy ilyenkor nem kell illetéket fizetni. Akkor most mi az igazság?

Van-e értelme bejelenteni, ha a bírók úgy sem foglalkoznak (internet, ismerősök általános véleménye) a kártalanítással és ugyis polgári jogi útra terelik?
Köszönettel,
Péter

Nick Name # 2005.12.06. 13:24

A bíróságon valamit félreérthettek, a büntetőperen belül nem kell illetéket fizetni a polgári jogi igény érvényesítésével. Egyébként természetesen van értelme bejelentened, bár a bírák - sokszor törvényellenesen - valóban ritkán bírálják el érdemben, de amennyire lehet, rá kell szorítani őket.


Nick Name

bobo123 # 2005.12.06. 14:05

Köszönöm a gyors válasz:
Milyen módon lehet (hatásosan) rászorítani őket?

Közben ezt találtam a jogtárban:
1998. évi XIX. törvény a büntetőeljárásról
6. A Be. 54. § (7) bekezdése értelmében, amennyiben a törvény nem rendelkezik a polgári jogi igény érvényesítésével kapcsolatos eljárási kérdésről, úgy a polgári eljárásjogi szabályokat kell alkalmazni. ............................stb stb
A magánfelet a büntetőeljárásban is a polgári eljárásra vonatkozó illeték- és költség kötelezettségek terhelik.

Bocsánat a hitetlenkedésért, de megnéznéd te is, én nem értek hozzá, hogy hol van a + rendelkezés. Sok pénzt dobnék ki az ablakon és még mindig csak 3:2 az illetékmentesség javára.
Köszönettel!

Nick Name # 2005.12.06. 16:24

Csakhogy az Itv (1990. évi XCIII. tv.) 62.§-ának /1/ bekezdés c./ pontja alapján a bűncselekménnyel okozott kár megtérítése iránt indított perben a polgári eljárásban is tárgyi illetékfeljegyzési jog illetne meg, azaz az illetéket csak az eljárás végén, a bíróság döntéséhez képest kellene megfizetni. És mivel a Be 335.§-ának /1/ bekezdése szerint még a vádlott felmentése esetén sincs helye a polgári jogi igény elutasításának (akkor egyéb törvényes útra kell utasítani), így nem állhat elő olyan helyzet, hogy neked kelljen fizetni.

Rászorítani meg sűrű indítványozással és az összegszerűség minél pontosabb tisztázásával lehet.


Nick Name

bobo123 # 2005.12.07. 10:20

Köszönöm mégegszer.

Újabb kérdés merült fel ezzel az üggyel kapcs. Mi van akkor, ha a bíróság érdemben elbírálja a p. jogi igényemet is, de számomra kedvezőtlen módon a vádlottat felmenti és nekem nem itéli meg.
Ezután indíthatok e polgári pert ugyanezzel az üggyel kapcs. ugyanez v. más személy ellen.

Egy cégnek (azóta megszünt) adtam pénzt, de az a személy akit kihozott a nyomozás "hunyónak" azt sem tudom hogy ki, ezért gondolkozom hogy bejelentsem e a p. jogi igényt, és esetleg ennek a büntetőpernek a végeredményétől függően ki ellen indítsak polgári pert.

bobo123 # 2005.12.07. 10:28

Valahogy két büncselekmény tartozik ehez az ügyemhez, akit feljelentettem és akinek adtam a pénzt az csalással vádolják, akit sikkasztással azt meg nem ismerem.

Nick Name # 2005.12.08. 05:22

Polgári jogi igényt csak akkor érvényesíthetsz, ha a Te sérelmedre elkövetett bűncselekmény a vád tárgyát képezi. Tehát ha a vádban szerepel, hogy a vádlott cselekmény bobo123 sértettnek X Ft kárt okozott (nem biztos, hogy szó szerint, de tartalmilag így).

Ha meg felmentik a vádlottat, ettől nem utasítják el, hanem egyéb törvénye sútra utasítják az igényed. ebből következően indíthatsz utána külön polgári pert és semmiképp nem kell - a büntetőperben - fizetned.


Nick Name

bobo123 # 2005.12.08. 06:30

Most már értem, így tényleg nincs vesztenivalóm.
Köszönöm szépen a tanácsokat.

bobo123 # 2005.12.14. 09:01

Hogyan kell a kamatot kiszámolni pl 1000 eFT ra 2001 nov 10-től a mai napig.

Már megvannak a jegybanki alapkamatok pontos időpont szerinti változásai.
Havi lebontásban kell számolni vagy valahogy éves átlag?
Hónap közbeni kamatváltozást hogyan számolják, vagy vissza kell menni napi szintre a kamat számításnál?
Jár-e az esetemben kamatos kamat?

Szeretném minnél pontosabban kiszámolni az összeget, hogy a bíróságnak semmi dolga ne legyen ezzel. Az alap összeg fix, vitathatalan és a tartozás dátuma is egy tartozás elismerő nyilatkozatban.
Köszönettel!

Nick Name # 2005.12.14. 20:47

A bíróságnak nem lesz semmi dolga, mert ha megítéli, akkor azt fogja mondani, hogy X Ft kár, plusz az elkövetéstől a teljesítésig származó mindenkori törvényes kamat.


Nick Name

bobo123 # 2005.12.15. 10:15

Úgy legyen!
Köszönöm.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2006.01.18. 09:07

Sziasztok.
Egy bünetőperben voltam sértett, de mivel a vádlott mindent beismert, a tárgyalást már nem tartották meg, hanem postán elküldték az ítéletet, amelyben szerepelt ez az egyéb törvényes útra kitétel.
Sajnos, nem tudtam ez mit jelent, azt hittem , hivatalból megy minden a maga útján.
Most már késő ezt érvényesíteni?
az ítélet 2004. június 8. napjától jogerős, az illető börtönben letöltendő három évet kapott .

Két Lotti # 2006.01.23. 13:56

Polgári jogi igényt kell érvényesíteni, azaz pert indítani. Áltlában az általános elévülési időt kell figyelembe venni, azaz 5 évet. ez itt az ítélet jogerőssé válásától számítódik.

Tehát külön pert kell indítani.


Ügyvéd - Társasági szakjogász

misstutu # 2010.11.10. 09:38

A kérdéseim a következőek: a sértett halála esetén (elgázolták a zebrán) mekkora kártérítést lehet kérni? Mikor kell benyújtani a kérelmet? Van formanyomtatvány erre a célra? Válaszát előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.10. 10:14

Ügyvéd nélkül akarsz belevágni egy ilyen perbe? "That's the spirit!"

misstutu # 2010.11.10. 12:49

Egy szóval nem mondtam, hogy nem akarok ügyvédet, sőt, még az sem biztos, hogy perelek! CSAK ÉRDEKLŐDÖM! De azért köszönöm a "tartalmas" választ!

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.11.10. 13:22

Hello itt is!
Környezetvédelmi jogban otthon van valaki?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.10. 13:25

Misstutu, ha nem akarsz ügyvéd nélkül belevágni - bölcs döntés - akkor viszont a választott ügyvéded majd mindent elmond.

Stage # 2015.11.27. 09:20

Kedves fórum tagok!

Egy magánvádas eljárásban vagyok feljelentő, és a személyes meghallgatáson azt közölték velem, hogy a feljelentésemben megjelölt polgári jogi igény ebben az eljárásban nem érvényesíthető. Az lenne a kérdésem, hogy miért? Mi zárja ki?

groszfater@gmail.com # 2015.11.27. 10:34

Ez büntetőeljárás.

A polgári jogi igényt polgári eljárásban érvényesítheted.

folyami géb # 2015.11.27. 15:43

Szinte biztos vagyok benne, hogy valamiféle nem vagyoni kárt akarsz érvénysíteni rágalmazás vagy becsületsértés miatt. Az tényleg nem megy, csak az érvényesíthető így, ami közvetlenül a bűncselekmény eredménye: pl.. lopásnál az ellopott tárgy értéke.

groszfater@gmail.com # 2015.11.27. 15:52
Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.30. 18:05

Igen.

drbjozsef # 2020.07.30. 18:34

Kata25,

Nem baj ha nincs, indítsd el a végrehajtást, legfeljebb szünetel. Négy és fél évente kéred a végrehajtót a folytatásra, és akkor nem évül el soha. Előbb utóbb, csak lesz valami a nevén.

Igaz, ez valóban a költségek megelőlegezését jelenti.

rigoz # 2020.07.30. 20:20

Azt jelenti, hogy kötelezték a vádlottat az adott sértett esetében polgári jogi igénye (kára) megtérítésére, hogy ez a rendelkezés a büntetővégzés jogerőre emelkedésével - ha a vádlott tárgyalás tartását nem kérte, az ezt követő 8. nap elteltével, erről a bíróság értesíti a sértettet - e rendelkezés is végrehajtható.

Tehát a végrehajtás elrendelését kell kérni, ha teljesítési határidő, melyet megszabott a bíróság a büntetővégzésben eredménytelenül eltelt, akkor a büntetővégzést hozó bíróságtól a végrehajtás elrendelését, végrehajtható okirat kiállítását kell kérni.

Ilyen esetben a büntetővégzésben megítél kár tárgyában nincs helye a végrehajtáson túl további eljárásnak, mivel az ítélt dolog. Sem fizetési meghagyás kibocsátását nem kérheti ezért erre és pert sem indíthat ennek tárgyában, ami amúyg felesleges is lenne. A végrehajtóhoz közvetlenül a végrehajtás elrendelése érdekében nem lehet fordulni, a végrehajtást a büntetővégzést hozó bíróság az Ön kérelmére elrendeli, ha annak feltételei fennállnak, majd az eljáró végrehajtót a bíróság megkeresése alapján a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar Hivatala - annak automatikus rendsztre - jelöli ki, majd az íg ykijelölt végrehajtónak a végrehajtás foganatosítása érdekében az iratokat a bíróság megküldi.

A további sértettek esetében a bíróság egyéb törvényes útra utasító rendelkezése alapján a büntetőügyben eljárt bíróság által megküldött iratok, mint keresetlevél alapján külön polgári peres eljárás indul.