ingatlanszerzési illeték


monalisa1 # 2008.10.28. 19:01

Ha a bácsi a pénzt számláról számlára utalta (volna) a fiának és konkrétan megjelöli: ajándék, akkor az összeg illetékmentes. Egyben 30 napon belül az APEH-nek be kellett (volna) jelentenie.

A kérdésre a konkrét választ hozzáértő bizonyára megadja majd.

Monalisa
laikus hozzászóló

KoKitti # 2008.10.28. 16:37

Segítséget kérnék a következő ügyben:

2007. márciusában vettünk a párommal egy lakást 8 M Ft értékben, amelyből 3,8 M Ft-ot a párom édesapja bocsátott rendelkezésre, akinek ez az összeg egy másik ingatlan értékesítéséből származott (így neki adózni nem kellett ez az összeg után).

Most, 2008. októberében kaptuk meg az illeték fizetési meghagyást, amelyben az illeték összege mellett tájékoztatnak minket, hogy amennyiben a 3,8 M Ft-ot ajándék címén kapta a párom akkor azt jelentsük be illetékkiszabásra.

Őszintén szólva mi ezzel nem számoltunk, a szerződésben "ajándékozás" szó nem szerepel. Ebben az esetben ez az összeg akkor valamilyen (mondjuk ajándékozási) illeték hatálya alá esik? Esetleg valami másra rá lehet fogni? Próbáltam utána olvasni, de nem teljesen tiszta a kép. Milyen és mennyi illetéket kellene nekünk fizetni ezután?

Köszönöm előre is a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.27. 11:47

Nagyon szívesen.

Sephia # 2008.10.27. 11:21

Köszönöm kedves kbs

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.27. 10:18

1/412-7254
1/412-7301
Ezen a számon felhívod őket, megmondják a helyszínt és az időpontot, amikor egyeztethettek.

Sephia # 2008.10.27. 09:58

Köszi, a folyószámlám meg van, de a bennelévőket egyeztetném, mert nem fedik a valóságot. Nem levelezgetni szeretnék hanem bemenni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.27. 09:43

Ha van ügyfélkapus regisztrációd (állandó, nem ideiglenes), akkor az interneten keresztül is lekérdezheted.

Sephia # 2008.10.27. 09:32

Kellemes napot Mindenkinek!
Szeretném megkérdezni, hogy tudtok-e olyan elérhetőséget az APEH-hez, ahol folyószámlát tudnék egyeztetni, budapesti illeték ügyében?
köszönöm

rkata # 2008.10.25. 09:28

Sziasztok!

A héten kaptam meg az APEH-tól az ingatlanszerzési illetékfizetésről szóló levelet. Az összeg elég magas, ezért szeretnék kérelmet benyújtani. Úgy hallottam, van lehetőség eltörlést, mérséklést, halasztást valamint kamatmentes részletfizetést kérni.
Kérem, aki járatos ebben, legyen szíves segítsen, hogy valóban milyen lehetőségek vannak és mi annak a módja, hogy bármelyiket is kérjem.
A segítséget előre is köszönöm!

Kata

ObudaFan # 2008.10.24. 18:38

A visszterhes szerzési illeték (ha lakásként van nyilvántartva az ingatlan) 4 millióig 2%, afölött 6%, de visszterhes (adásvétel, tartási szerződés, stb.) szerzés esetén meg kell nézni, nem kell-e a másik félnek az SZJA-t megfizetnie.

Az ajándékozási illeték 18 millió forintig 8% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 10% 35 millió forint feletti rész után 16%.

Ezzel együtt a legcélszerűbb az lenne, ha a valós ügyleti akaratotoknak megfelelő szerződést kötnétek meg.

Fullcsi # 2008.10.23. 08:54

Sajnos OFF-oltam egy topicot,de remélem már jó helyen érdeklődöm.

A 100% ig Nagyim tulajdonában lévő ingatlant (parasztház egy telekkel),hogy tudom a lehető legolcsóbban,lehetőleg ingyen a nevemre íratni? Gondolok itt ajándékozásra, haszonélvezeti joggal, tartási szerződésre, bármire aminek az eredménye a minimális,vagy nulla illeték!

Előre is köszönöm a tanácsaitokat.

apx1 # 2008.10.21. 20:09

Hanni!
a zártkerti ingatlan 10%-át kell megfizetned (Itv. 19§ (2). A különbözet akkor lenne az illeték alapja, ha újra lakóingatlant vennél (Itv. 21§ (5}.

orkester # 2008.10.21. 12:08

Üdvözletem!
2006 dec.ben vettünk egy új építésű lakást, csak nem vállalkozótól, hanem magánembertől, aki nyilatkozott, hogy eladás céljából építette azt. Ezt az illetékhivatal nem fogadta el, így kénytelenek voltunk 2007.júniusában kifizetni az illetéket. Mos megkaptam az APEH elszámolásom és most 2008.10. hóig még mindig túlfizetésként szerepel a befizetett illeték az egyenlegemen. Elképzelhető, hogy mégsem kellett illetéket fizetnünk, azaz visszaigényelhetem a pénzt vagy csak ennyire lassan dolgoznak és még mindig nem vonták le? Ha visszaigénylem az összeget és mégis kérik pl. 1 év múlva, akkor kell késedelmi kamatot fizetnem vagy nem?
Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.21. 07:47

Ha egy éven belül történik az eladás és vétel, akkor csak a különbözet lesz az illeték alapja.

XXXXXXX # 2008.10.21. 07:05

Lakóingatlanom értékesítése után (9mFt) ún. zártkerti ingatlant vásárolnék (7mFt). Milyen összegű átírási illetékre számoljak? Mi után kell megfizetnem? Gondolom 10 % a mértéke, de csak a különbözet után? Kérlek, hogy jogszabályi hivatkozással válaszolj, ha tudsz! Köszönöm
Hanni

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.08. 09:45

Deze!

A bejelentésed után visszautalták ami jár. Ők nem estek késedelembe, mert a bejelentést követően - gondolom 30 napon belül - ők teljesítettek.

Te estél késedelembe, késedelmi kamatot fizettél, de az ő rovásukra írni azt, hogy tévesen döntöttek, mert nem folytattak le egy teljes körű vagyonosodási vizsgálatot. :)) Bocs. Ma az első mosoly.

deze # 2008.05.08. 09:16

Kriszta 11

igen de az illetéket vissza is utalták a ráeső késedelmi kamatot amit szintén kifizettem azt nem.

monalisa1 # 2008.05.08. 08:21

Mivel olvasni bizonyára a te megyédbeliek is tudnak (...), vélem elég lesz ha az idézett jogszabályt leteszed eléjük az asztalra. És lehetőleg az illetékes ügyintézőnél eggyel magasabb pozicióban álló kezébe - egyidejűleg az írásbeli panaszt is mellékelve a jogszabály téves alkalmazása miatt.

A más megyével folytatott telefonbeszélgetésre szerintem ne hivatkozz - én elhiszem neked, de sajna nem tudod dokumentummal bizonyítani -, másrészt "nem szeretik" ha megkerülik a "magasságos" hivatalt...

Minden jót.
Legvégsőbb esetben a bíróság, mert hát fél millió forint ide vagy oda nem mindegy!

monalisa1 # 2008.05.07. 17:45

Úgy igaz: személyesen sok minden el lehet intézni, mígnem az ügyintéző egy esetleges letolást valamiként "viszonozhat" még...

Amúgy, szerintem ha a postai ajánlott-cédula feladási dátumával igazolni tudja, hogy a köztes szervtől a még szükséges igazolást/engedélyezést csak késve kapta meg, akkor bizonyára külön is kimentheti magát a dátum szerinti határnapi késedelemből. (Nem önhibás megkésés.)

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.07. 17:34

Én nagyon örülnék.

Vajon miért kérdeztek rá a használatbavételi engedély kiadásának dátumára? Nem a válasz érdekelte őket, hanem az időpont.

Most pont jó, hogy két helyen beszélgetünk erről.

Wasp simán úgy értelmezte mint te, én pedig még mindig KBS-sel értek egyet, hogy a 4 évben benne kell lenni, ha nem is a jogerősnek, de a használatbavételi kiadásának.

A szigorú értelmezés mellett azért méltányosságot mindenképpen megérdemelnél.

Egy kolléganőm vásárolt lakásának az illetékét számolták rosszul, ügyvédje volt, de semmi hatás, aztán bement és a csoportvezetővel, vagy valami vezetővel beszélt és "átgondolták" az egészet.

Egy gyakorlati jótanács! Ne írogass, nem szeretik, legalábbis itt :). Ha hibázik az ügyintéző, akkor őt is elkaszálják. A személyes elbeszélgetések jobban szoktak elsülni.

monalisa1 # 2008.05.07. 16:09

Nem megyék közti jogszabályi értelmezési eltérés hanem "rossz" ügyintéző asztalára került az ügyed - ennyi az egész. Haladéktalanul fellebbezz, vagyis panaszt jelents be és kérd a kivizsgálást, a téves határozat visszavonását - ajánlott-tértivevényes levélben. Már holnap add postára!

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.07. 15:01

Szerintem nem, mivel akkor nem hoztad a tudomásukra ezt a tényt. Ők az adott tények alapján döntöttek. Ha csak évekkel később hoztad a tudomásukra, akkor te vagy a hunyó.:))) Szerintem.

deze # 2008.05.07. 14:42

Üdvözlet Mindenkinek!

Ha egy illeték megfizetése késve történik de végül a késedelmi kamatokkal együtt megfizetésre kerül, majd néhány évvel később kiderül, hogy egy másik ingatlan beszámításával nem kellett volna a korábban kiszabott illetéket megfizetni akkor a befizetett illeték mellett a késedelmi kamatot is köteles a hivatal visszautalni? Van erre vonatkozólag jogszabályi rendelet?

Köszönöm. dz

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.07. 13:46

Az a ház akkor van felépítve - adójogi szempontból - amikor kiadják a használatbavételi engedélyt.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.07. 12:52

Megnéztem, ide nem alkalmazható. Bocs.

Szóval ha a használatba vételi engedélyt kérik, akkor kicsúsztál.
A 15 nap az az ő határidejük és nem a tiéd.

Méltányosságot azért megpróbálnék, legalább a részletfizetésre.