ingatlanszerzési illeték


Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.07. 12:34

S.S.

Ez olyan édes volt.

Senki nem akar rossz hír hozója lenni.

4 év, az 4 év. De lehet, hogy egy ügyes ügyvéddel alá lehetne támasztani, hogy a tényleges használatbavétel már korábban megtörtént, csak a szakhatóságok véleménye nélkül az önkormányzat nem adhatja ki a használatbavételi engedélyt.

Az szja tv. is ír olyat, hogy építkezésnél többféle variáció van a használatbavétel megállapításának.

Bifór Kriszti # 2008.05.07. 12:02

Kedves Monalisa1,

köszönöm a segítséget, de a hivatkozott tétel nem segít a problémámban.
Egy új lakás megvásárlásáról van szó, ahol lesz egy ún. állagvevő és egy ún. haszonélvezeti vevő (ez a kifejezés szerepel a kitöltendő adatlapon is). Tehát az utóbbi illetékfizetési kötelezettsége a kérdés.

monalisa1 # 2008.05.06. 22:14

A megjelenő x számú találat közt a 23. találat foglalkozik a témával.

monalisa1 # 2008.05.06. 22:12
monalisa1 # 2008.05.06. 22:11

Tudomásom szerint haszonélvezetet nem lehet "venni" - nem piacképes -, arra öröklés utján lehet szert tenni vagy adásvételnél keletkeztethető.

Én csak egy laikus hozzászóló vagyok - és mint ilyen lehet, hogy tévedek -, de szerintem valahol valamit félreértettél a haszonélvezeti joggal kapcsolatban.

Bővebben: http://www.magyarorszag.hu honlap bal felső sarkában található "keresés a Portálon" ablakba írba be a "haszonélvezet" kifejezést - és olvassad az ottani szöveget.

Bifór Kriszti # 2008.05.06. 20:16

Üdvözlet mindenkinek!

Ha netán már volt szó arról, amit kérdezek, előre is elnézést kérek, de ezt az irdatlan hosszúságú topikot nem volt energiám teljesen végigolvasni.
Szóval azt szeretném megtudni, hogy új építésű ingatlan vétele esetén a haszonélvezeti vevő is csak a 15 millió feletti összeg után fizet illetéket, vagy az ő esetére más szabályok érvényesek. És ha igen, akkor milyenek?

Köszönöm.
BK

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.06. 18:53

:))) Én is kiváncsi vagyok!!

meg, hogy hol, meg mikor, meg mennyiért, meg miért, meg hogy ez így jó-e, meg miért, meg ...veled vagyok.:((((((

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.05.06. 10:12

Kedves KBS

Köszi a választ, de persze új vételről van szó.

Csak éppen nem családi házként hanem nyaralóként van nyilvántartásba véve.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.06. 08:21

Akkor viszont nőni fog az az illeték, amit az unokáknak kell fizetniük, hiszen az ő részüket így nem terheli haszonélvezet.

karakteres # 2008.05.06. 07:47

Köszönöm a választ!

Amennyiben a haszonélvezet törlésre kerül még a vételár kifizetése előtt illetve a hitelszerződés megkötése előtt, akkor lehetőslég van arra, hogy a nagyszülők - az unokák részével csökkentett - két ingatlan közötti különbség illetékét fizessék ha egy éven belül eladják a régi ingatlanukat. remélem jól értelmezem.

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.06. 06:37

Karakteres: te és a gyerekek a lakás teljes forgalmi értéke alapján számított illetéket fogjátok fizetni. A szülők azok, akik az ő tulajdoni hányaduk (mínusz a haszonélvezet értékének rá eső része) és az eladott ingatlan forgalmi értéke közötti különbözet után fizetnek. De csak akkor, ha a vétel és az eladás között nem telik el több, mint egy év. Egyébként nekik is a vásárolt ingatlan forgalmi értéke az alap.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.06. 06:32

Immaculata, a beköltözésért, lakóhely bejelentésért nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni.

karakteres # 2008.05.06. 06:20

Az ember sohasem lehet elég okos. A történet, melynek kapcsán segítséget kérnék a következő. Szüleimnek vanegy lakása, melyet el kívánnak adni, de még nem igazánsikerült, ezért egy másik városban lakáscsere hitellel újat vásároltak. Azunokáknak tulajdon részarányt adtak 30-ad, 30-ad részt, és nekem mint az édesanyjuknak teljes holtomiglan haszonélvezetet. Úgy kalkuláltunk, hogy a két lakás eladás-vétel közötti illetéket kell csak megfizetni, amely kb 60-80 e ft lenne. sajnos a negatív különbözet után is kell illetéket fizetni, tehát ha a megvásárolt lakás vételára kevesebb az eladandónál, akkor is kell illetékelni, mint a mi esetünkben. Az illetékhivatal pedig még az új lakás birtokba adása előtt - mivel még a bank sem utalta a hitel részét az eladónak - kivetette a közel egymillió forint illetéket. Ugyanis mint haszonélvezőnek is külön illetékelni kell, a szülőknek is és a gyermekeknek is.

A kérdésem a következő lenne: Jól értelmezrtem-e az illetéktörvényt: Ha a nagyszülők az eladott ingatlanból újat vesznek és abból haszopnélvezetet adnak, akkor az új lakásnál az illetékalap amely a két lakás különbözetét képezi, az a haszonélvettel csökkentett rész és a régi lakás eladási árának a különbözete? Abban az esetben, ha nem kellene a negatív különbözet után illteékelni akkor nem jelentene gondot, és akkor sem, ha csak új lakás vétele lenne, mivel így természetesen a haszonélvezet összegével csökken az illetékalap. De ebben az esetben növekszik a különbözet a negatív különbözet és ezáltal növekszik az illeték mértéke. Ha a haszonálvezetet még az adás-vétel módosításával letörölhetnám, akkor valójában majd nyolcszáz ezer forinttal kedvezőbb illetéket kellene fizetni a családnak összesen. Ha később teszünk rá haszonálvezetet, akkor pedig csak a haszonálvezet illetékét kellene megfizetnek, tehát akkor is jobban járok. Jól értelmeztem a törvényt? Mivel még van mód az adás-vétel módosítására, kérem szíveskedjenek mielőbb válaszolni.

Illetve még az lenne a kérdésem, hogy a két kiskorúnak az illtékrészét is meg kell fizetnem, vagy kérhetem a felfüggesztését nagykorúságukig (3 és 12 évesek) vagy mérséklését mivel egyedülállóként nevelem őket?

Köszönöm.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.05.05. 12:39

Sziasztok!

Kérdésem a következő:
ha valaki egy nyaralóba költözik be állandóra, akkor milyen szerzési illetéket kell fizetnie? A normál lakóingatlanokra vonatkozót vagy emeltet?

Előre is köszi

Gabóca21 # 2008.05.01. 07:18

Hű,b...szki akkor nem leszek lakástulajdonos! Hiszen az illeték,meg az ide-oda tilitoli pénzek több mint
1,5M Ft-ot tesznek ki...A jóisten hitele nem lenne elég,és a törlesztőrészleteken felül még fizetnem kéne a közös költséget,ami 30.000Ft!
Maradok bérlő,fizetem a kis lakbéremet,és lottózom lelkesen!!! :)Köszi a hozzászólást!!!

golgota # 2008.05.01. 07:10

Mi is ebben a cipőben jártunk! Sajnos az után az összeg után kell az illetéket megfizetni, amit az illetékhivatal mond, amennyire felbecsülték az ingatlant! Nem nagyon számít, hogy mennyiért vetted! Mi is 9 M-ért vettük, de 16,5 M után kell illetéket fizetnünk!

Gabóca21 # 2008.05.01. 06:48

Üdv mindenkinek! A közeljövőben lehetőségünk lenne megvásárolni önkormányzati bérlakásunkat.Felbecsülte a főpolgmest hivatal,a lakás piaci értéke 21,8M Ft.
Mi a lakást a kedvezmények figyelembevételével 9,5M Ft-ért vehetjük meg. Vajon illetéket a vételi,vagy a piaci ár után kellene majd fizetnünk? Köszönettel

Eva. # 2008.04.27. 17:48

Tisztelt szakértők!

Tanácsot szeretnék kérni. 2005. januárban vettünk egy telket a férjemmel, amire úgy terveztük, hogy építkezünk, de sajnos anyagi okok miatt nem sikerült, és bár még nem járt le a 4 év, nagy valószínűséggel már nem is fogunk építkezni.
A telket családtagtól családi áron 500.000 Ft-ért vettük, és a szerződés is erről szólt. A telket az illetékhivatal akkoriban 3,6 millióra értékelte.

A kérdésem a következő,

1. akkor nem fellebbeztünk, mert gondoltunk, hogy mindegy mennyi az illeték, úgyis építkezni fogunk, és nem fizetünk.
LEHET KÉSŐBB - ILYENKOR IS- FELLEBBEZNI, VAGY ERRE HIVATKOZVA KÉRNI, HOGY CSÖKKENTSÉK AZ ILLETÉKET?
Ha nem csökkentik v. engedik el részben az illetéket, akkor el kell adnunk a telket is, hogy ki tudjuk fizetni az illetéket, és az eladás után még adózni is kell? v. 5 év után már nem kell?

acheron # 2008.04.23. 16:09

Kedves Kriszta és többiek! Volna egy nagy problémám!

2001-ben vásároltam egy építési telket, mely 2003-ban lett bejegyezve a nevemre.
Az adásvételi szerződésben vállaltam, hogy 4 éven belül be is építem az ingatlant.
Ez meg is történt 2004-ben, ez évben a használatbavételi engedélyt is megkaptam.
Egy probléma volt csak: az illetékhivatalnak nem küldtem el.
Úgy tudtam ugyanis, hogy a 4. év lejártával az illetékhivatal jár utána a dolognak, miszerint megkaptam-e a használatbavételi engedélyt.
2008. 4. hónapban jött a felszólítás, hogy 500e + 400e
ft tartozásom van (illet5ék + kamat).
Mit tudsz tanácsolni nekem?
Köszönettel: Sárosi Ádám

joseph # 2008.04.22. 19:13

Legyen Neked igazad Kriszta! Örülnék neki.

Én is így számoltam korábban... csak pont az bizonytalanított el, hogy a kezembe akadt egy illetékhivatali (akkor még nem az apeh-hez tartozott) határozat, ami az én általam használt módszerrel számolt.

Üdv: J.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.22. 18:00

A társad kiszámolásában igazad van, nála 600e-ből kell kiindulnunk, így neki 12e az illeték,

a többit rosszul gondolod. Mindenki a saját megszerzett értéke után fizeti a tv-es illetéket. A ház másik felével nem foglalkozik az apeh, azt nem is értékelheti fel, mivel ebben az eladásban nem játszik szerepet.

Tehát nálad, egy éven belül eladás-vétel miatt

5.400.- 2,5 = 2,9 mFt, ennek a 2%-a 58e Ft,

az egészet figyelembe véve 6 - 2,5 = 3,5 ennek a 2%-a
70e Ft.

joseph # 2008.04.22. 16:21

Helyesbítve: (4 m : 12 m) = 1/3 :)

Bocs.

joseph # 2008.04.22. 16:13

Szia Kriszta11!

Szerintem nem ilyen egyszerű!

A 2,5 millió forint csak a férfi részéből vonódik le, azaz az 5,4 millióból.

A nőnek pedig 600 e után kell fizetnie az illetéket.

És persze mindkettőjüknek arányosítva a szerzett tulajdoni hányadhoz.
Csakhogy, mivel ők csak 1/2 hányadot vesznek 6 millióért, a teljes ingatlant 12 millának kell tekinteni, és ehhez képest kell arányítani.

Azaz, csak az illetékalapok egyharmada után lehet 2 %-kal számolni, afelett 6 %-kal kell. (12 m : 4 m = 3)

ld.:
Itv. 21. § (1) ...Lakás résztulajdonának szerzése esetén a 4 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos összegére alkalmazható a 2%-os illeték, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 6% illetéket kell fizetni.

Persze, csak, ha jól gondolkodok...

Abban viszont nem vagyok biztos, hogy a férfi estetében nem e csak 58 e-t kell fizetni, emiatt
(mivel itt nincs szó arányosításról):

"Itv. 21. § (5) Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevô a másik lakástulajdonát a vásárlást megelôzô vagy azt követô egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete."

?????????

Lehet, hogy Neked van igazad, én bizonytalankodok, ezért is kérdeztem...

Üdv:

J,

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.22. 13:51

hölgyé 350e...

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.22. 13:10

28e + 135.334 = annyit :))

Viccet félretéve

6 mFt - 2,5 m = 3,5e Ft.

1/20-ad az 3.500e ez a hölgy része, ez után 7e Ft-ot fizet.

9/20-ad az 3.150e, ez a férfi része, ez után 63e Ft.

:) Összesen 70e Ft-ot.

Ellenőrzés: :)
Ha a férfi 10/20-ad 3.500e Ft, akkor 70e Ft. :)))