ingatlanszerzési illeték


ako123 # 2007.10.26. 08:12

Sziasztok !

Megkaptam az illetékfizetésről a fizetési meghagyást, de valamit nem értek:
ha úgy számolják ki az illetéket, hogy a megszerzett lakástulajdon után járó illetékből ( 2%, 6% ) kivonják a kedvezményezett érték után járó illetéket ( 2%, 6% )akkor jóval magasabb összeg jön ki, mintha a megszerzett lakástulajdon értékéből kivonom az illetékmentes értéket ( 15 mó.Ft ) és ennek különbözetére számolom ki az illetéket ( 2%, 6% ).
Melyik a helyes ? Esetleg mind a kettő ??

Köszönöm !

amatőr # 2007.09.13. 21:10

Meg is válaszoltad a kérdésed.

vanda24 # 2007.09.13. 19:06

Ház résztulajdonának megszerzéséről van szó egyébként. Akkor lehet ,hogy ezért van így:
"Lakás résztulajdonának szerzése esetén a 4 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos összegére alkalmazható a 2%-os illeték, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 6% illetéket kell fizetni. "

vanda24 # 2007.09.13. 19:02

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, mert nem tiszta számomra a következő dolog.

Fizetési meghagyás-visszterhes vagyonszerzés utáni illetékfizetésre.

Megszerzett vagyon adatai:
Lakástulajdon 5 000 000 Ft
Vagyonértékű jogok értéke 1 000 000 Ft
Az illeték alapja 4 000 000 Ft

Az illeték kiszámítása
Visszt.lakás vagyonátruházási illeték
1000000 X 2%= 20 000 Ft
3000000 X 6%= 180 000 Ft

Kiszabott összes illeték = 200 000 Ft

Miét négymillió az illeték alapja?

Négymillió forint nem két százalék és az feletti rész hat százalék??

Én 80.000 ft.illetékre számítottam...

Előre is köszi:)

Wiki # 2007.09.08. 19:22

A hitelszerződés aláírásakor kaptuk meg az értékbecslői, meg mindenféle papírokat. A 12 nm egy közlekedő, ami a papíron szerepel, a lakásban viszont nincs.Mivel fogalmam sincs arról,hogy mihez van jogom ilyenkor, kicsit kétségbe vagyok esve emiatt,mert tuti,hogy átvertek ezzel. Hétfőn megyek reklamálni. Mit mondjak,milyen hatósághoz fordulok, ha nem adnak világos magyarázatot arra,hogy hol van az a 12 nm? 1800000 forintról van így szó...

monalisa1 # 2007.09.08. 15:53

Brrr.
Nem-e véletlenül a bruttó/nettó alapterület számolása közt a differencia? (Mostanság már nem ritka hogy a nettó négyzetmétert hírdetik de amikor fizetni kell bruttó a vételár.)

Ha TÉNYLEG annyival kisebb a lakás, kérj kártalanítást!

Wiki # 2007.09.08. 05:47

Nem lett vadiúj, csak első értékesítésű ezen a helyrajzi számon. Igen, jól látod, egy nagy családi házból csináltak két lakásos társasházat.
Nagyon balek módon sikerült vennünk ezt a lakást,a következőnél ügyesebb leszek már, de most úgy néz ki, 12 nm-rel kevesebb,mint amekkorának vettük:(

monalisa1 # 2007.09.07. 18:55

Az hogy egy már régről meglévő, és éppen ezért felújításra szoruló lakásból hogyan lesz vadiúj lakás, az nekem kínai...

Legfeljebb egy eredendően nagy lakást feleznek ketté, és ezért az új hrsz. szám.

Tényleg majd az adóhivatal dönt.

Mert igazából egy új lakás esetén a vásárlást követően 400 ezer forint visszaigényelhető.

amatőr # 2007.09.07. 17:49

Jól tudod.

Wiki # 2007.09.07. 17:37

Köszönöm:) Jól tudom, hogy a Földhivatalhoz benyújtott adás-vételi után kezdik az illetéket kiszámolni? Mert akkor tárgytalan az egész, nincs miről vitatkozni velük.

amatőr # 2007.09.07. 15:00

Az adóhatóság dönti majd el ezt a kérdést, de mivel ennek során a szerződésből fognak kiindulni, valószínűleg nem kell illetéket fizetned.

Wiki # 2007.09.07. 14:36

Hello!
A kérdésem a következő. Vettem egy lakást, a szerződés szerint első értékesítésű, és illetékmentes. (Ez egy felújított, társasházzá alakított lakás új helyrajzi számmal)
Ma,mikor a műszaki átadás megtörtént, azt mondta az eladó,hogy valszeg az ügyvéd hibázott,mert ez egy használt lakás, köteles vagyok illetéket fizetni. Akkor most mi van??? A szerződésem szerint mentes vagyok...Nekem logikus,hogy az új hrsz miatt első értékesítésű...de most egy kicsit megzavarodtam.

matolcsi # 2007.09.06. 06:55

köszi szépen.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.06. 06:48

Az eladó és a haszonélvezetről lemondó oldalán: ha a szerződésben nem rendelkeztek a vételár megosztásáról, akkor a egymás közötti megállapodásuk lesz az irányadó, az adóbevallásban is annak megfelelően kell az összgeket szerepeltetni. Ha kell. Illetékfizetési kötelezettsége az eladónak keletkezhet, ha a haszonélvező nem vagy aránytalanul alacsony mértékben részesedik a vételárból.

A vevők és a haszonélvezetet szerzők oldalán: az illetéktörvény szerint kell kiszámítani a haszonélvezet értékét, az ingatlan értékét pedig ezzel csökkenteni kell.

matolcsi # 2007.09.06. 05:42

plusz még egy kérdés:

ha az adásvételi szerződésbe csak a teljes eladási ár kerül be, az viszont nem, hogy mennyit kap a haszonélvezeti eladó ill. mennyit fizetnek a haszonélvezeti vevők akkor hogy történik az illeték ill. az szja fizetés, kiszámítás.

gondolom az illetékhivatal kiszámolja a haszonélvezet értékét és ez alapján vet ki illetéket a két haszonélvezeti vevőre. de a haszonélvezeti eladó mi után fizet szja-t ? bemond egy összeget a bevallásban vagy hogy ? vagy neki is ki kell számítania a haszonélvezete értékét és ezt bevallani ?

köszi előre is.

matolcsi # 2007.09.06. 05:18

köszönöm szépen. de ne haragudj, még zaklatnálak, mert valamit nem értek. miért kell tulajdonképen kétszer fizetni illetéket a lemondásért ? úgy érted, hogy fizet a veveő is tulajdonátruházási illetéket az inagtlanért, és az eladó is haszonélvezet lemondása miatt ajándékozásit ?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.05. 21:15

Szerintem az eladó fizet ez esetben illetéket a jogról való lemondás után. A vevő ugyanis fizet a tehermentesen megvásárolt ingatlan után.
Megjegyzem, ez a megoldás így nagyon ésszerűtlen is, hiszen az összesen fizetendő illeték több, mint ha a vételárról megállapítanák, hogy mekkora része illeti meg a tulajdonost és mekkora a haszonélvezőt. Nagyobb, mert a haszonélvezetről való lemondásért tulajdonképpen kétszer fizetnek, és nagyobb, mert az ajándékozás illetéke magasabb.

matolcsi # 2007.09.05. 20:20

sziasztok, volna egy kérdésem, előre is köszi a segítséget.

tehát, adott egy ingatlan, 1 tulajdonossal és egy haszonélvezővel. ezt venné meg két vevő és két haszonélvező. az eladó ahhoz ragaszkodik, hogy kerüljön be a szerződésbe az, hogy a haszonélvezeti jog eladó ingyenesen mond le a haszonélvezetről. az illetéktörvény szerint, ha valaki ingyenesen mond le, akkor azután ajándékozási illetéket kell fizetni. a kérdésem az, hogy ilyen esetben a vevő(k) oldalán jelentkezik az ajándékozási illetékfizetési kötelezettség a lemondott haszonélvezeti jog után, vagy ezt az eladónak számítják fel. kinek kell ezt fizetnie ? ti hogy tudjátok ?

kisrita # 2007.09.04. 19:08

Arra lennék kiváncsi ha eladom a háza és nem lakásba fektetem akkor mennyit is kell adózni? Mert ezzel nem vagyok tisztában.
Egyszer már felvetettem a kérdést, csak ezt elfelejtettem akkor megkérdezni.
És még valami:Ingatlan szerzési illeték zártkerti ingatlanra 10%?

Köszönöm előre is

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.31. 16:32

OFF
aki kérdez: neki van egy problémája, amire megoldást keres, illetve a lehetséges akadályokat (azaz, hogy ezeket hogyan kerülheti el)

Nu, és talán nem ebben próbáltam segíteni? Egészen addig, sőt az után is, hogy megkaptam a pofámba, hogy hülye vagyok, és már a kérdést sem értem.
Az én jó édesanyámat...
ON

alfonsbautz # 2007.08.31. 13:03

Igen, viszont van egy nagy különbség közted és a kérdezők többsége között:
te értesz... ha nem is minden kérdéshez, de a válaszoláshoz, illetve a jogszabályokhoz igen

aki kérdez: neki van egy problémája, amire megoldást keres, illetve a lehetséges akadályokat (azaz, hogy ezeket hogyan kerülheti el)

tehát te vagy, aki segítesz; és ezt ingyen, de azért még nem kell az öklünket rázni (SZERINTEM)

Most én voltam a nevelő-kioktató (és ígérem, hogy utoljára)

Bár nem ismerjök egymást, szakmai vitázni szeretek veled, nyálat rázni nem, és ezt ezután nem is fogom, de szakmábavágoan leszek még vitapartner...

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.31. 07:53

OFF
Kovács Béla álláspontjával egyetértek - a kioktató, fikázó stílusával természetesen nem

Most mit csináljak? Fórumozni a játszósruhámban szoktam. A gálát a tárgyalásokra tartogatom.

Ráadásul a fikázás úgy kezdődött, hogy visszaütöttem. Mea culpa.
ON

alfonsbautz # 2007.08.31. 07:37

Szerintem, ha utána - ahogy írtad: 1 éven belül - eladjátok, akkor az illetékmentes lehet...

Itv. 21.§ (5) Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete...

Menjetek egy ügyvédhez (gondolom a válókeresetet már beadtátok), írjatok erről egy szerződést. Az ügyvédi munkadíj kevesebb lenne, mint 700ezer forint. Te vehetnél 13M Ft-ért egy lakást, én nem kell illetéket fizetnek, ha eladjátok a házat.

Nincs ezzel para, csak okosan kell csinálni.

Kovács Béla álláspontjával egyetértek - a kioktató, fikázó stílusával természetesen nem -, ő a problémára koncentrál, neked megoldás kell, de vedd figyelembe, hogy ha nem veszed figyelembe a lehetséges akadályokat, akkor mindent fizetned kell. Ha együttműködtök a válás során, akkor olcsóbban is megúszhatjátok (és gondolom ez mindenki érdeke...)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.31. 07:35

Amikor eladok egy ingatlant, akkor is kapok egy év forrt arra, hogy vásároljak az értékén másikat, mielőtt adóznék...

Sőt, az illetéket is csak a különbözet után kell megfizetned. Ezt a kedvezményt itt is megkapod, ha eladod a férjednek a tulajdonrészedet. Csakhogy akkor meg neki kell illetéket fizetnie.
A legtöbb, amit tenni tudtok, hogy elosztjátok egymás között az illetékterhet is.

Ha már ízetlenkedünk: sem a házasságkötésre, sem a bontásra, de még csak az ingatlan közös tulajdonának megszüntetésére sem kötelezett benneteket az állam. Mind, mind szuverén elhatározásotok - miért kellene a másoknak is járó kedvezményeknél többet biztosítania?

fuleskutya # 2007.08.31. 07:31

Bocsáss meg, azt kell mondjam, hogy csak a lényeget nem látod, de van nekem elég bajom, nem veszekedni jöttem ide, hanem tanácsot kérni egy olyan dologgal kapcsolatban, amiben úgy gondolom, hogy nem létezik, hogy nincs megoldás...

Amikor eladok egy ingatlant, akkor is kapok egy év forrt arra, hogy vásároljak az értékén másikat, mielőtt adóznék... Nem létezik, hogy egy teljesen átlátható, papírokkal igazolható, pofonegyszerű dolgot nem lehet megoldani...

Nézd, lehet, hogy Te olyan gazdag vagy, hogy Neked mindegy lenne 3 gyerek mellett, hogy ki kell e dobnod értelmetlenül 700 ezer forintot, vagy sem, én sajnos nem tehetem meg.

Ellenben egy biztos: nem szólok hozzá olyan témához, amihez nem értek, csak azért, hogy okoskodjak egy kicsit... ld. hozzászólásaid. Ezen felül pedig felnőtt emberek vagyunk, úgy gondolom, hogy egyikünk sem azért jár ide, hogy a másik kioktassa, hanem azért, ha tudunk, segítsünk egymásnak.

Szép napot, végre kisütött a Nap is :-)