Iratbetekintés, másolat kérése


xita # 2007.05.17. 16:26

Köszi, így fogok tenni. Kicsit érdekes szituáció alakult ki, mert a szomszédom annak idején 1. engedély nélkül építkezett.
2. bejelentettük az önkorm. felé, akik leállították az építkezést. 3. a szomszéd benyújtotta a már engedély nélkül felépített részre a fennmaradási engedélykérelmét, illetve továbbépítési eng. kérelmét.
4. megfellebeztük, de megkapták. 5. a használatbavételit is. 6. csakhogy az engedélyekben mondjuk 100 m2-re kaptak minden engedélyt, mára kiderült, hogy 35%-kal túlépítettek. 7. most kértük az önkormányzatot, ha már voltak szívesek elcsalni a dolgot, nem ellenőriztek, stb. akkor állítsák is helyre hatósági jogkörükben a dolgot.

Ugyanis az építési engedély, fennmaradási engedély, használatbavételi engedély a 100, és nem a 135 m2-re szól. Vagyis a tulaj a 100 m2-re kapott engedélyt, nem a 135-re, ami a valós, a tényleges méret. Úgy gondolom, ezért neki új engedélyt kell kérni, ha a teljes részt használni akarja.

Hát elég érdekes szitu, de van hasonló jogeset: EBH2004. 1027; EBH2002. 815; EBH2001. 490

gitron # 2007.05.17. 16:25

Javaslom a szerzői jogról szóló törvény tanulmányozását. A szerző a törvény szerint nem mondhat le a szerzői jogáról.

imolka24 # 2007.05.17. 16:22

Jó, de ha becsatolták, az eljárás tárgyává tették, akkor ezzel szerintem erről lemondtak.

Egyébként bele van ez írva a szerzői jogi törvénybe, hogy az efféle szerzői jog erősebb, mint az iratmegismerés ügyféli joga?

Gitron, fotózással szerintem nem többszörözése készül egy dokumentációnak, vagy akár tervnek, pusztán az elmélyült tanulmányozáshoz szükséges adatok felvétele. Még ha papíralapúra át is teszik a fotót, a tervező aláírását honnan hordaná?

Egyébként meg szerintem az előadó engedheti meg a másolást, másolatkészítést.
Max. nyilatkoztatja a felet, hogy milyen célból. Többet szerintem nemigen tehet.

Szerinted akkor Gitron fotózni sem lehet?

gitron # 2007.05.17. 14:28

A Ket kimondja, de a szerzői jogról szóló törvény is kimondja, hogy az építészeti tervek szerzői jogvédelem alatt állnak, ezek többszörözése a szerző joga, illetőleg a szerző engedheti ezt meg másnak.

imolka24 # 2007.05.17. 14:05

Másolatot készíteni a Ket. szerint lehet, a Ket ezt kimondja. Korlátozás nélkül.

Fotó nem elég jó?

Jegyzőkönyv felvételét kérd arról, hogy mi a kérésed, s hogy mi a válaszuk.

gitron # 2007.05.17. 07:12

2004. évi CXL. törvény a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól
Az eljárás irataiba való betekintés
68. § (1) Az ügyfél személyesen, illetve a törvényes vagy írásban meghatalmazott képviselője útján - a (2) és (3) bekezdésben foglalt kivétellel - betekinthet az eljárás során keletkezett iratba, arról másolatot, kivonatot készíthet vagy másolatot kérhet. Ez a jog akkor is megilleti, ha korábban nem vett részt az eljárásban.
(2) Nem tekinthet be az ügyfél

  1. a határozat (végzés) tervezetébe,
  2. a zárt tanácskozásról készült jegyzőkönyvbe,
  3. a tanú vagy a bejelentő természetes személyazonosító adatait tartalmazó jegyzőkönyvbe (iratba), ha a hatóság a tanú, illetve a bejelentő természetes személyazonosító adatait zártan kezeli,
  4. betekintési vagy megismerési engedély hiányában az államtitkot vagy szolgálati titkot tartalmazó iratba,
  5. a törvény által védett egyéb adatot tartalmazó iratba, ha azt az érintett adat védelmét szabályozó törvény kizárja, vagy ha a védett adat megismerésének hiánya nem akadályozza az e törvényben biztosított jogai gyakorlásában.

(3) Az ügyfél az adatok konkrét megjelölésével kérheti az ellenérdekű ügyfél iratbetekintési jogának kizárását személyes adatainak, valamint üzleti és más méltányolható magánérdekének védelmében. A jogi személy és a jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet ügyfél az iratbetekintési jog kizárását csak az üzleti érdekei védelmében kérheti. A hatóság a kérelemnek - a körülmények gondos mérlegelése alapján - akkor ad helyt, ha az adatok megismerésének hiánya az ellenérdekű ügyfelet nem akadályozza az e törvényben foglalt jogai gyakorlásában.
(4) Az iratbetekintési jog kizárása vagy korlátozása miatt önálló jogorvoslatnak csak akkor van helye, ha az ügyfél azt az eljárás jogerős lezárását követően kéri, vagy a hatóság azt, aki iratbetekintést kér, nem tekinti ügyfélnek.
69. § (1) A hatóság akkor engedheti meg az ügyfélen kívül az eljárásban részt nem vevő harmadik személynek az iratokba való betekintést, ha igazolja, hogy az irat megismerése joga érvényesítéséhez, illetve jogszabályon vagy hatósági határozaton alapuló kötelezettsége teljesítéséhez szükséges.
(2) A harmadik személy a 68. § (2) bekezdésének a)-c) pontjában említett iratokba nem tekinthet be, a d) és e) pontban foglalt adatot pedig csak az adat megismerésére vonatkozó törvényi feltételek igazolása esetén ismerheti meg.
(3) A szakértő és a hatósági közvetítő az eljárási feladatainak ellátásához szükséges mértékben ismerheti meg az adatokat, a tanú pedig a vallomását tartalmazó jegyzőkönyvbe tekinthet be.
(4) Ha a harmadik személy az iratbetekintés kizárását vagy korlátozását nem veszi tudomásul vagy vitatja, a hatóság arról öt napon belül önálló jogorvoslattal támadható végzésben rendelkezik.
(5) Törvény egyes ügyfajtákban meghatározhatja az iratbetekintésre jogosult harmadik személyek körét.
(6) A hatóság az (1)-(4) bekezdésben foglaltak vizsgálata nélkül, bárki számára hozzáférhetővé teszi azokat a döntéseket, amelyeket

  1. állami vagy helyi önkormányzati feladatot, valamint jogszabályban meghatározott egyéb közfeladatot ellátó szerv vagy személy ügyfélnek e tevékenységével kapcsolatban hozott;
  2. közérdekű keresetindítással meg lehet támadni;
  3. az adott tevékenységgel összefüggésben a hatásterületen élő lakosság jelentős részét érintő ügyben hozott;
  4. a fogyasztók, illetve a munkavállalók munkavédelmi, munkabiztonsági jogait közvetlenül érintő ügyben hozott;
  5. az épített és természeti környezet, illetve a kulturális örökség állapotát jelentősen befolyásoló tevékenységgel kapcsolatos ügyben hozott;
  6. korlátozottan rendelkezésre álló természeti erőforrások elosztásáról, illetve felhasználásáról hozott;
  7. olyan ügyekben hozott, amelyekben az ügyfél számára kizárólagos vagy különleges jogot biztosított;
  8. törvény rendelkezései szerint hozzáférhetővé kell tenni.

Ehhez annyit fűznék hozzá, hogy a tervdokumentáció jogi oltalom alatt áll, arról másolat csak a szerző engedélyével készíthető. Ezt értelemszerűen neked kell beszerezned.
Megjegyzem, hogy ilyen "teljességi nyilatkozat"-ról még nem hallottam (bár kétségtelenül van benne logika).
A hatóságnál minden beérkező iratot iktatni kell (sőt a hatóságnál keletkező jegyzőkönyveket, feljegyzéseket is), az iktatószámok hiánytalan sorából megállapítható, hogy minden irat ott van. A kimenő iratok (levelek, döntések) viszont ugyanazt a számot kapják mint amire a bejövőt iktatták. Ezeket meg azért nem valószínű, hogy "elveszítenék", mert máshol is megtalálhatóak.

xita # 2007.05.17. 06:56

Sziasztok!

A helyi önkormányzatnál a szomszédos ingatlanon történt építési folyamat teljes dokumentációját megtekinthetem-e, illetve kérhetek-e hiteles/hivatalos másolatot mindenről 8plusz teljeskörűségi nyilatkozatot)? Egy tízéves folyamat anyagairól van szó, valószínűleg bíróságra menne a dolog, de előtte szeretném kézhez kapni az összes, ügyben keletkezett hivatalos iratot. Azért lenne minderre szükség, mert ugye lehet, hogy az építéshatóság által kiadott papírok alapján megindíthatom a pert, de aztán nehogy a per során előálljanak azzal, hogy de még itt is-ott is van egy papír.

Szóval 1. kérhetek-e ilyet teljes körűen? 2. milyen jogszabály milyen paragrafusára hivatkozhatom?

Köszi: xita