közüzemi tartozás


lgt69 # 2010.09.29. 07:04

sziasztok!
segitséget kérek a következő ügyben.
adott egy külterületi,zár­tkerti ingatlan, rajta gazdasági épület, szőlős.
villanyt beköttetem 2004-ben, szinte alig volt fogyasztás, leolvasni a madár se járt, legalábbis én nem tudok róla. óraállást jelentettem és mindig fizettem rendesen, 2006-tól egyáltalán nem jártunk ki,csak szétnézni, 2008ban adtam le óraállást de becsült óraállás kb jo volt,mert 818 volt a becsült és a valódi 841.
rendesen kiegyenlitettem a számlát és szóltam be, hogy nem használjuk,csak készenléti dijat kellett fizetnem.
most eladtam és amikor az átadásnál leolvasta az émászos, akkor nem voltam ott,csak az uj tulaj
a leolvasásnál, 8441!!! állt az óra,kb 7000kw fogyott el a használaton kívüli házban.
az émász elutasító, nem tudom hová fordulhatnék, rám vertek 350.000ft-ot.
mit lehet ilyenkor csinálni?
nem problémáznék,ha valóban az én fogysztásom lenne.
ki lehet deriteni,ha lopták az áramot, mert nagyon is nyilvánvaló volt,hogy nem járunk ki,ez látszott a kapun keresztül.
külterületen van a ház, elkeritve, de laknak ott kint sokan,akik tanusithatják,hogy valóban nem voltunk sosem kint.az óra is a teraszon belül van, ami egy egyszerű műanyag hullámlemezzel van elzárva,ami átlátszó.
az émász szerint ők sosem hibáznak, az óra nem romolhatott el.
egy 25-ös égő volt kint ennyi.
ráadásul évekig alig volt áram, többször föl kellett hivnom a műszakiakat, akik kijöttek és megjavitottak valamit az oszlopon.de bent azóta sem volt áram,csak épp addig amig megcsinálták.
köszönök szépen minden választ!


lgt69

Titiána # 2010.07.01. 14:05

Mi a véleményetek, kinek van igaza?
Van egy albérlőnk, nemfizetés miatt a csekkeket átirányítottuk a címünkre, hogy ha jön a felszólítás, tudjunk róla. Eltelt 3 hónap, közben továbbra sem fizet, megbeszéltük, hogy bedobom a ládába, bedobtam, de szerinte kilopják. Ez nyilván nem igaz, ha 10 évig nem loptak ki semmit, akkor ezt sem.

Szerintem: vissza kellene irányítani a csekket, hogy ha bírósági ügy lesz, ne mondja, hogy akadályoztatva van a fizetéssel, illetve kilopták az általam bedobott csekket. Bár úgy gondolom, nem áll meg a védekezése, mivel a csekket személyesen is befizetheti akárki, nem kell hozzá a csekken lévő tulaj, vagyis szólnia kellett volna...

a másik vélemény: maradjon minden ugyanígy, a csekkek jöjjenek hozzánk. Szerintem ez butaság, hiszen így mondhatja, hogy akadályoztatva van, stb. stb.

Kinek van igaza? Egyszerűen nem tudom meggyőzni a tulajt... Én csak tanu vagyok, de mégis érintett az ügyben, családilag. Köszi, előre is.

Tudom, van olyan lehetőség, hogy az albérlő nevén legyenek a közüzemi díjak, ezt később tudtuk meg, hogy lehet ilyen is. Egyébként tényleg van ilyen? Mármint, hogy az albérlő nevén legyen? Előnyét gondolom, nemfizetés esetén a szolgáltató őt hajkurássza. Más?

nandy # 2010.07.01. 14:03

Nálunk az ELMŰ pontosan azt csinálta, hogy felszerelt egy új mérőórát, így lett árama a következő bérlőnek.

Titiána # 2010.07.01. 13:54

nhalasz: ezt inkább a démásztól kérdezd meg, ők a szakértők.

nhalasz # 2010.06.11. 19:03

Üdv!
Mit tegyek?
Vásároltam házat 2010 Január 14.-én a régi tulaj május 22.-én költözött ki.Az egész adásvételt ügyvéd intézte.A házon rengeteg jelzálog volt, számszerint 13. Viszont a közüzemi tartozások nem kerültek rendezésre. A kiköltözést követő 6.(máj 28) napon mentünk a házba és meglepődve tapasztaltuk hogy nincs áram! Be volt dobva egy levél hogy kikapcsolták tartozás miatt! Voltunk bent a démásznál, monda a régi tulaj hogy vállalja a tartozását, de nem tudja fizetni csak pár ezer forinttal havonta. bár szerintem nem is akarja, vagy nem is fogja! Már korábban is volt részletfizetése és azt sem fizette! A démász azt mondta hogy ameddig nem fizeti ki a régi tulaj a 124.000 + 17.000ft visszakapcsolást addig nem is lesz áramunk!
Párom októberben fog szülni és áram nélkül vagyunk!
Mi a megoldás? Ha levetetnénk az órát és bekötést csináltatnék még az is olcsóbb lenne! Ez megoldható?
köszönöm előre is a válaszát.
üdv.:Norbert

monalisa1 # 2010.04.07. 20:47

MajorDumos bizonyára meg tudja válaszolni mint társasházak közös képviselője, az e-mail címét megtalálhatod az itteni másik topicokban.

Holvan # 2010.04.02. 12:56

Tisztelt Fórum!
Ki és milyen feltételekkel, és milyen mértékben korlátozhatja a vezetékes ivóvizet társasházban?
Előre is köszönöm a választ.

reszi-papa # 2010.02.04. 13:02

reszi-papa
ma hozott a posta egy levelet,hogy a régi lakásomban/amit 2003.02.28-á-val eladtam/ az eladás után tartozás mutatkozott/2003.03-tol.Jogos-e a követelés vagy nem? Köszönettel.

escargot # 2009.10.02. 15:10

ma küldöt a postás egy birosági papirt a föbérlönek de erre a cimre ahol lakom albérletbe de én nem vehettem át az a kérdésem hogy lehet-e ez a birosági dolg a számla tartozások végedt,”
még jó, hogy nem veheted át a hivatalos levelet más helyett....

monalisa1 # 2009.10.02. 14:56

Ebben igazad van, de vélhetően tartozás...

végrehajtó1 # 2009.10.02. 14:18

Most festjük az ördögöt a falra.
Azt sem tudjuk mi van a levélben.Lehet hogy más...

monalisa1 # 2009.10.02. 14:18

Ki kell egyenlíteni a tartozást és megszüntetik a pert - igaz többletköltségek biztosan lesznek. Tehát vagy te vagy a főbérlő és irány a szolgáltató.

Fizetni mindenképp kell, a "süketülés" csak mint időhúzás... - már elnézést.

"Lisa"
laikus hozzászóló

jordan85 # 2009.10.02. 14:10

Én el is olvasnám de nem adta oda a postás csak a föbérlönek adhatja,soval akkor lehet?mert nem kapcsoltk ki semmit szoval nem értem hogy miért került biroság elé az ügy.írjon

végrehajtó1 # 2009.10.02. 14:06

ma küldöt a postás egy birosági papirt a föbérlönek de erre a cimre ahol lakom albérletbe de én nem vehettem át az a kérdésem hogy lehet-e ez a birosági dolg a számla tartozások végedt,

Ha találgatunk akkor lehet.

De inkább el kellene olvasnia levelet.Nem?

jordan85 # 2009.10.02. 14:03

Jonapot
Olyan kérdésem lenne hogy albérletbe lakom de elcsusztam a számlákkal de még nem kapcsoltak ki semmit és a határidöig be is fizetem,de ma küldöt a postás egy birosági papirt a föbérlönek de erre a cimre ahol lakom albérletbe de én nem vehettem át az a kérdésem hogy lehet-e ez a birosági dolg a számla tartozások végedt,és ha igen mire számitsunk pénzbirság vagy ilyesmi?de a tartozások nem olyan nagy értéküek és még nem kapcsoltak ki semmit.
Válaszát nagyon várom köszönöm szépen.

judylong # 2009.08.19. 14:20

Kedves Lisa!

Köszönöm a hozzászólást, de tulajdonképpen csak azt írta le amit már eddig is tudtam. (nem hinném hogy két írásbeli kérelem után egy személyes megjelenés meglágyítaná Őket) Az önk.-i segítséget a DÉMÁSZ is "felkínálta" de inkább nem említeném, mert ez csak formálisan létezik! :(
Az általányt az előző évi teljes fogyasztás átlagaként állapítják meg, nem vill.-al fűtünk és a család nem 5 tagú csak 3 kiskorú is "van a létszámban"
Nem az általánnyal van a probléma, hanem az elszámoló áramszámlával ill. a méltányossági hozzáállással a szolgáltató részéről.

monalisa1 # 2009.08.17. 14:14

A 136e Ft az fölötte van a 100e Ft-nak (...) tehát jogosnak mondható a szolgáltató eljárása: adós fizess mégpedig egyösszegben.

Javaslom a személyes bemenetelt, hátha sikerül engedményt (= részletfizetést) kapni.

Az áram ki- és visszakapcsolása sokban van...

Külön írom: ha csak nem villannyal a fütés - mely köztudottan a legdrágább megoldás -, egy öttagú családra a 28.000 Ft/hó előszámla kalkuláció nagyon magas áramfogyasztást feltételez...

(Az önkormányzattól lehet kérni lakásfenntartási támogatást, havi pár ezer forint az egyik vagy a másik közüzemi számla befizetéséhez - tessék megpróbálni.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

judylong # 2009.08.17. 10:47

Szép napot!

Jogosan járt -e el az áramszolgáltató, amikor az éves elszámoló számlára melynek összege 136000,- két ízben is elutasította a részletfizetési kérelmünket?
A részáramszámláink jelenleg általány alapúak és összegük 28000,-/hó. Rendszeresen vannak fizetve!!! Emellé 5 havi részletfizetést kértem a DÉMÁSZ-tól így havonta több mint 50000,- lett volna a villanyszámlánk, de ezek szerint ennek a szolgáltatónak a fizetési szándék, a 3 kiskorú gyerek, és még sorolhatnám....mindez kevés ahoz, hogy méltányolják a kérelmet? Valahol azt hallottam hogy 100 ezer felett nem adják meg, de alatta igen? Igaz ez? 25.-én lejár a határidő, 1.-étől várható a kikapcsolás....

Biztosan van megoldás, és mivel a szolgáltató nem hajlandó együttműködni itt várok segítséget az ügyben. Előre is köszönöm!

varjas31 # 2009.02.19. 20:08

mit tegyek?
2004-ben költöztem jelenlegi lakelyemre,eltartási szerződés kapcsán.2005-ben meghalt az illető.addig öten laktunk 37 nm-ben.2006. ig minden rendben volt az elektromos művekkel,mert mindig jöttek leolvasni.aztán jött az álltalány.2006 ban leolvasták az órát6343 kw, nekem 2 hónap múlva tíz ezer kw-tal többet mutatott 16650kw.ezért persze reklamáltam,és fel is jegyezték.2007-ben ismét leolvasták akkor is szóltam,és ráadásul az óra 21000kw fölött állt.ami még a leolvasót is megdöbbentette.2007 ben amikor az elszámolásról küldték a tájékoztatót,megdöbbenve láttam, hogy nem a leolvasott állás áll rajta hanem az általuk meghatározott reális fogyasztás.amikor szintén szóvá tettem,közölték,hogy valami nincs rendben mert teljesen irreális ,hogy 1 év alatt egy 37 nm lakásban 15 ezer kw fogyasztás legyen.közölték nyugodjak meg,mert a számláim engem igazolnak,hiszen minden be van fizetve,és az elszámolás is rendben.most 2008 ban már 28 ezren állt az órám ami minket is megdöbbentett.de az még inkább,hogy az elszámolás helyett jött az egész évi sztornó számla.aznap még bementem megkérdezni,hogy ez mi,közölték hogy azért storno mert 50 ezer ft.túlfízetésem van.majd 1 hó múlva vissza küldték a számlák összegét is.de 1 hó múlva kaptam 1 számlát amely elszámoló számla volt amin 800.000.-ft.összeg követelés volt feltüntetve.rögtön sirógörccsel bementem és megkérdeztem, hogy akkor most mi is van valójában?1x túlfizetésem van,máskor meg ekkora összeg,majd közölték hogy a 21 ezer kw különbség ami 2006 óta alakult,persze felháborodva közöltem,hogy tavaly több napon keresztül próbáltam elmagyarázni, hogy nem stimmel akkor azt mondták ez nem lehet,és most is azt állították, hogy azért becsült értéket számoltak el mert túl irreálisnak bizonyult,és akkor most nem?de most is csak ez van jött a válasz.hívtam én minden féle szakembert akik megvizsgálták a lakásban lévő ezközöket is.az elmű is jött villanyórát nézni,de csak annyi,hogy a külső burkot leszedték,és vissza blombálták,mire megkérdeztem,hogy most ezzel mi a fenét állapítottak meg" hogy jól van bekötve".aki kijött villanyszerelő hitelesített minden rendben talált az órával de a mért adatok alapján sem mehetett el ennyi kw.sajna senki nem tudja mi történt.ja és a vizsgálatok után az órám lelassult hm.azt csak a jó isten tudja miért.tud esetleg valaki segíteni hogy mit tehetek, hogy 2 gyerekkel ne maradjak áram nélkül?mert ezt képtelenség egyben kifizetni.A villanyszerelő azt tanácsolta, hogy hívatkozzak egy jogszabályra ami azt mondja ki hogy a szolgáltatásból eredendű közűzemi tartozást 1 év múlva magán embertől behajtani nem lehet mert elévül.van ilyen?

nanemaaa # 2008.05.20. 10:56

Imeon
A közművezetékek a társasház osztatlan közös tulajdonát képezik, ergo tudnia kell róla, ha valaki pluszban rácsatlakozik. Ha nem tud, de felmerül a gyanuja, a lakógyűlésén dönthet úgy, hogy felülvizsgáltatja a rendszerét, vagy a közmű szolgáltatójával, vagy egy független szakértővel... és akkor ki fog derülni. A társasház döntése mindenkire nézve kötelező, ha valaki nem ért vele egyet, akkor csak bíróságnál támadhatja. De ki lesz az a hülye, aki lopja a vizet... és bepereli a társasházat amiért az ellenzi ezt?
Egyébként a lakásokban lévő almérők és a főmérő között lehetnek eltérések. Ilyenkor mindig a főmérő értékeit fogadják le, mert az hitelesített, míg az almérők jellemzően nem....meg a hitelesítés is lejár egy-két év alatt, újrahitelesíteni meg nem szokták, mert drága. A vízmérők köztudottan ahogy vízkövesednek, egyre lassulnak, így ezért jár le olyan gyorsan a hitelesítésük. Megoldás lehet, ha valamennyi mérőt lecserélitek újra...és ha továbbra is van eltérés, akkor lehet kezdeni gyanakodni.
Ha azonban olyan nagyok az eltérések, akkor egyértelmű, hogy a rendszerben valami hiba van.... pl lopikálják a vizet... a napot... és ki tudja még mindent... :-)

nanemaaa # 2008.05.20. 10:43

Szamár....
Ha szabályszerű szerződéssel adtad bérbe a lakásodat, és le is adóztál utána.... akkor szerintem nincs miért aggódnod, az albérlőd annyit fogyasztott amennyit, fizetési meghagyást kell adnia részére, és ha nem fizet, akkor irány a bírósági végrehajtó... és a többi legyen az ő dolga. (Célszerű egyeztetetni valami ügyvéddel, megnézni, hogy a szerződés szerint a közüzemi díjak az albérletezési időszakban kinek a költségeit képezik... avagy ki fizeti a révészt?)
Ha az általános "szokások" szerint feketén albérleteztettél, akkor nem éri meg beperelni, erősködni, mert téged hamarabb megtalál az APEH, mint szegény éhbéres vállalkozót. Megkockáztatom, hogy az adócsalás szigorúbb büntetést von maga után, mint az a 100ezer.... ami igazából nem is forint... hanem tanulópénz. :-)

szerintem

monalisa1 # 2008.05.19. 15:29

imeon

Egy 3-4 tagú családban, ahol nap mint nap van főzés, a konyhában egész hónapban "bőven számolva" 2-3 köbméter víz ha elfogy: reggeli tea és/vagy kávévíz, aztán a főzés, mosogatás, és este ugyanez. A víz "ivásra" történő fogyasztása is legfeljebb 1 - 1/2 lit/fő/nap körül.

Ami magas vízfogyaztást feltételez: mosógép, valamint x számú Wc használat. (Mindkettő ellen lehet "védekezni": energiatakarékos mosógép valamint viztakarékos Wc tartály., persze mindegyik beszerzése előszőr kiadást jelent.)

Javasolt a közös képviselővel látogatást tenni a gyanúba fogott lakótásak otthonában, és személyesen meggyőződni a feltételezés valódíságáról.

Ha csöpög/folydogál egy csap, az tényleg sokat ront a havi vízmennyiségnél.

monalisa1 # 2008.05.19. 15:15

Valamiként, de járj eredménnyel!

szamár # 2008.05.19. 12:22

monalisa1: köszönöm a választ!

imeon # 2008.05.19. 10:53

Társasházunkban évek óta a főmérő által mért vízfogyasztás köszönő viszonyban sincs a lakók által mért és bevallott fogyasztással (mindenkinek van vízórája). Arra gyanakszunk páran, hogy valamelyik kedves szomszéd lopja a vizet, és erre elvben van is lehetősége, mert anno beépítette magának a közös vécéket, az most a konyhája. Lehet, hogy az ottani fogyasztást nyeli le, és fizetteti ki a többi lakóval. Hogyan lehetne erről valahogyan meggyőződni, ill. általában mi a teendő, ha ilyen nagy különbség van a főmérő és a mellékmérők által mért fogyasztás között, és nem tudni, hova megy el a sok víz? Segítsetek!