Árvaellátás ügyben segítség kérése


handbox # 2014.07.28. 22:15

Üdv!
Segítséget kérnék, hogy Édesanyám 2002-ben elhunytm, koraszülött aliglátó vagyok, kapom az emelt családit is, tanulmányaim befejezte után is sikeresen igényelhetem az árvaellátást, illetve ha igen, akkor ennek mi a menete. A családi pótléknál tudom, hogy igen, az arra vonatkozó nyomtatványt már meg is találtam, illetve 2 juttatás mellett, ha mind a kettőre jogosult vagyok, van-e a még esetleg igényelhető juttatás?
Köszönöm előre a választ.

ahamima # 2014.07.05. 12:06

Rejah

Nem veszíti el a jogosultságot.

Üdvözlettel: ahamima

Rejah # 2014.07.02. 15:22

Üdv!

Születésem óta mozgássérült vagyok, 12 éves koromban elhunyt édesapám, majd 18 éves korom előtt le lettem százalékolva (2002-ben), árvaellátást és emelt összegű családi pótlékot kapok (most leszek 30 éves). Az lenne a kérdésem, hogy amennyiben férjhez megyek, elveszítem-e valamelyik vagy akár mindkét ellátást? (nagymamám vetette fel a dolgot mert valami hasonlót látott a TV-ben).

Előre is köszönöm! Szép napot! :)

richee # 2014.06.23. 10:54

Kedves Fórumozók!

Nemrég töltöttem be a 25. életévemet. Emiatt májusban beadtam egy kérelmet a méltányossági árvaellátásra. A mai nap érkezett meg rá a válasz amelyben elutasították.
Az alapképzést már befejeztem, jelenleg mester képzést folytatok nappali tagozaton és most fejeztem be az első évemet. Indoklásként azt írták hogy a tanulmányi idő meghaladja a képzési és kimeneti követelményekben rögzített tanulmányi időt. Pedig ez a követelmények szerint 2 év.

Az alábbi TnyR-re hivatkoznak:
"A TnyR. 72/B § (7) bekezdése szerint a 25. életévét betöltött, felsőfokú oktatási intézménybe nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató személy árvaellátásának meghosszabbítása az első - alap- és mester- vagy osztatlan - képzésben, az oklevél megszerzésére irányuló tanulmányok folytatásának idejére, a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott képzési időt meg nem haladóan, legfeljebb a 27. életév betöltéséig engedélyezhető."

Felhívtam a ONYF-et és ott azt mondták, hogy azért nem kapom mert már megvan az alapképzés. De a TnyR-ben úgy van, hogy alap ÉS mesterképzés. Emiatt nem értem, hogy mesterképzésre miért nem kapom? Vagy én értelmezem rosszul?

Segítségeteket előre is köszönöm!

szandika23 # 2014.05.12. 07:41

Üdv!
Biomérnöki nappali tagozaton vagyok 2013 szeptemberétől, viszont 2014 szeptembertől már pénzügy számvitelre szeretnék járni ugyanerre az egyetemre, nappalira és költésgtérítésesen. A kérdésem az lenne hogy most vagy szeptemberben iratkozzak ki biomérnökiről ha nyárra visszamenőleg megszeretném kapni az árvaellátást..?!!

Köszönöm a segítséget.

hanniki # 2014.05.11. 16:35

Sziasztok!

Arról szeretnék érdeklődni, hogy mi számíthat "különös méltányosságot igénylő körülmény"-nek, ha 25 éves korom felett szeretném kérelmezni az árvaellátás meghosszabbítását.
Tudom, hogy csak az elbírálást követően derülhet ki, hogy pontosan mit is takar ez a fogalom, de kíváncsi lennék az esetleges tapasztalataitokra.

Előre is köszönöm, szép estét mindenkinek!

ahamima # 2014.05.09. 19:05

adriikahh

Ameddig az édesanyja megváltozott munkaképességű, addig Ön 60 %-os mértékű árvaellátásra jogosult. Feltételezem, hogy az állapota végleges, ezért ha öregségi nyugdíjra jogosulttá válik, akkor is megmarad a 60 %-os mértékű ellátás.
Amennyiben az állapota nem végleges, akkor az esedékes orvosi vizsgálaton meg kell jelenni, mert ha ezt nem teszi meg, az árvaellátás mértékét 30 %-osra fogják módosítani.

Üdvözlettel: ahamima

adriikahh # 2014.05.06. 16:55

Jónapot kívánok!
Én nagykorú árva vagyok, édesapám évekkel ezelőtt elhunyt, édesanyám pedig megváltozott munkaképességű, így 60%-os árvaellátásban részesültem eddig. Édesanyám az utóbbi pár évben rokkantsági nyugdíjat kapott, viszont most júniusban eléri az öregségi nyugdíj korhatárt. Tehát a kérdésem az, hogy ez érinteni fogja a most kapott árvaellátásom mértékét, mert édesanyám megszűnik megváltozott munkaképességűnek lenni? És ha érinti is, akkor milyen mértékben? Előre is köszönöm a válaszukat!

minipuding # 2014.04.29. 08:23

Kedves fórumozók!
Az lenne a kérdésem, hogy idén májusban 25 éves leszek, és azt olvastam, hogy 27 éves korig lehet meghosszabbíttatni az árvaellátást. De ha jól értettem csak az első alap és mesterképzésre vonatkozik ez. Nekem viszont nem mesterképzésen lesz diplomám, hanem egy második szakon - év végén államvizsgázom. Érvényes így is? Nagy szükségem lenne az árvasági összegre még legalább a következő (utolsó) félévemben, minimálbéren dolgozom és államilag tám. nappalira járok.
Előre is nagyon köszönöm a válaszokat!

ahamima # 2014.04.21. 13:13

bécike31

Létesítsen bátran élettársi kapcsolatot, az árvaellátásra való jogosultságot nem befolyásolja.

Üdvözlettel: ahamima

nyuszesz # 2014.04.20. 16:09

Tisztelt Jogi Szakértők!

Főiskolán vagyok elsőéves halgató, azlenne a kérdésem, hogy- ha bejelentett részmunkaidős állást vállalok 4-5-6 órában akkor megvonják az árvaellátásom?

Köszönöm a választ!

monalisa1 # 2014.04.17. 14:45

Írd be a gugliba az árvaellását kifejezést és már az első találat részletes tájékoztatást ad.

bécike31 # 2014.04.17. 12:07

Érdeklődni szeretnék hogy jár e az árvaellátás a lányomnak hogyha élletársi kapcsolatot létesitek és már van két gyermekem is a hölgytől.Válaszukat előre is köszönöm

katicabogárka73 # 2014.03.24. 09:02

Tisztelt jogi szakértö! Lassan két hónapja várom segitségüket,amennyiben nem tudnak segíteni azt is megértem de akkor legyenek szivesek ezt közölni.

Vette # 2014.03.19. 09:33

Tisztelt Jogi Fórum!
Érdeklődnék,hogy milyen lehetőség van a főiskolai tanulmányom folytatására úgy úgy kismama vagyok és részesüljek az árvaellátásban.Idén érettségizem. Van rá valamilyen jogszabály? Mert,ha jól láttam levelezői tagozatra nem jár.

A segítséget előre is köszönöm!

ahamima # 2014.03.05. 21:02

hekata

2014.08. hóban már jelezze a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak, hogy a 25. életéve betöltését követően, a tanulmányok befejezéséig kívánja az árvaellátást igényelni, így az eljárás lefolytatásra kerül 10. hónapig és egy nem esik el egy hónap ellátástól sem, feltéve, ha jogosult lesz rá.
A méltányossági alapon meghosszabbított árvaellátás ugyanis visszamenőleg nem folyósítható.

Üdvözlettel: ahamima

hekata # 2014.03.04. 17:53

Kedves Szakértő!
Főiskolai hallgató vagyok nappali tagozaton. A papírformák szerint 2015.01.30-n szűnik meg a tanulói jogviszonyom. 2014.10.30-n betöltöm a 25.életévemet. Azt olvastam, hogy az árvaellátás folyósítása meghosszabbítható (max.27 éves korig) abban az esetben, ha az iskolai feltételek fenn állnak, illetve a képzési időt nem léptem túl. Hivatalosan akkor fogok fogok diplomázni, amikor valóban kellene.
A kérdésem az lenne, hogy ezt mikor kell jeleznem a ONYF felé? Mielőtt betölteném (és így nem esik a novemberi utalás, vagy már miután betöltöttem a 25.életévemet?

Köszönöm a segítséget!

WWallace # 2014.02.27. 17:06

Kedves Fruzsee01,

nem befolyásolja.

Fruzsee01 # 2014.02.15. 19:37

Tisztelt Jogi fórum!

Egy kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy az árvaellátást befolyásolja-e, ha az állandó lakcímemet megváltoztatom?
22 éves vagyok egyetemre járok nappali tagozatra.

Előre is köszönöm a válaszukat!

katicabogárka73 # 2014.02.03. 08:00

Tisztelt Jogi forum!Igaz még elözö kérdésemre sem jött válasz de kicsit elgondolkoztam.Nem tudom hogy lehet az,hogy a nyugdijfolyósító nem emelte meg az árvaellátásom az édesanyám rokkantsága mikor megállapitásra került.Nekik azt tudni kellett volna mert együtt kapta az akkor még özvegyi nyugdijal.Mi ezt nem tudtuk hogy jár.sajnos 2004 ben mikor meghalt ez csak akkor derült ki mert én igényeltem az árvaságit utána és elutasítottak mivel betöltöttem a 25 évet így nem jár.. pár héttel később kaptam egy másik határozatot amelyben meg megállapították ,hogy járt volna így hibázott a Nyugdíjfolyositó és visszamenöleg kaptam egy kis összeget.Eltelt 10 év és ezzel már semmit nem lehet kezdeni .

Ancsa89 # 2014.02.02. 10:48

Tisztelt Jogi Fórum!

Olyan kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy 2 hónap múlva kisbabám fog születni, ezért a tavaszi félévre szeretnék passzívan beiratkoznia főiskolára.
Ha jól értelmeztem, akkor erre az időszakra is meg kellene kapnom az árvaellátást:
"Az árvaellátásra jogosultságot nem érinti, ha a középiskolai tanulmányokat folytató tanulói jogviszonya, illetõleg a felsõoktatási intézmény hallgatójának hallgatói jogviszonya a gyermek betegsége, szülése miatt szünetel."
A kérdésem az lenne, hogy milyen külön igazolást, vagy nyomtatványt kell a Nyufig felé az küldenem a terhesség, szülés igazolására, azon kívül amit minden félévben ki kell töltetnem az iskolával?
Előre is köszönöm a választ!

katicabogárka73 # 2014.01.28. 08:46

Segitséget szeretnék kérni!Édesapám 1985- ben meghalt azóta árvaellátásban részesülök mivel 100% os rokkantnak minösítettek 1987 ben így nem szünt meg az ellátás 18 éves korom után sem.Édesanyámmal éltem aki sajnos megbetegedett és leszázalékolták 67% os rokkant lett de nem tudtuk hogy innentöl kezdve nekem az emelt árvaellátás járt volna,sajnos ez csak akkor derült ki amikor 2004 -ben ö is meghalt,kaptam vissza egy minimális pénzt de azt nem lehet tudni hogy lett elszámolva,de nem is ez most a problémám hanem arra szeretnék választ kapni ,hogy nehéz anyagi körülmények között éltem és munkát vállaltam olyan helyeken dolgoztam ahol rehabilitációs embereket foglalkoztatnak 2000 -töl 1012 ig.Ugy gondolom ,hogy megszereztem a szükséges szolgálati idöt a saját jogu nyugdilyhoz de nem tudom ,hogy befolyásolja e az árvaellátást mert félek elveszítem ezt is és akkor nem lesz semmi a megélhetésre .az újabb felülvizsgálat befolyásolja e az ellátást?? mert ugye már másképp százalékolnak és nem számit hogy állapotom végleges.de ha esetleg jár akkor szeretném igényelni mert megdolgoztam a nyugdijért is .válaszát elöre is köszönöm

Alexandria # 2014.01.28. 08:15

Üdvözletem!

Februárban keresztféléves képzésben fogok elkezdeni egy esti okj tanfolyamot. ( azért nem nappalit, mert idén betöltöm a 21-et és a szabályok szerint csak az 1994 után születettek kezdhetik el így).
A kérdésem arra vonatkozik, hogy esti okj képzés után is jár árvaellátás?

nyüzsike # 2014.01.28. 08:09

szijjasztok én egy 24 éves lány vagyok azt szeretném kérdezni tőletek hogy OKJ-s képzésre jár e az árvaellátás mert egyszer kaptunk egy levelet amiben úgy rémlik azt olvastam hogy igen ....előre is köszönöm a segítségeteket

WWallace # 2014.01.27. 17:33

Kedves La Mano,

a felmerült tény jelzésétől visszafelé számított 6 hónapra mindenképpen lehet érvényesíteni az utólag felmerült igényt.

A folyósítás kezdő időpontjától történő magasabb összegben való megállapítás már összetettebb kérdés. Az 1997. évi LXXXI. törvény 80. § (1) bekezdése szerint: "Ha az igény elbírálása után megállapítják, hogy a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv az eljárása során jogszabályt sértett, és emiatt az igényt elutasították, illetve az ellátást nem folyósították, vagy alacsonyabb összegű nyugellátást állapítottak meg, illetve folyósítottak, akkor a jogszabálysértés megállapításától számított öt éven belül járó összeget, valamint az (5) bekezdés szerinti késedelmi kamatot ki kell fizetni."

Ehhez azonban látni kellene a konkrét ügyiratot. A kérelmen van arra vonatkozó kérdés, hogy az életben lévő szülője rokkant/megváltozott munkaképességű-e. Ha erre a kérdésre pl. azt ikszelte be, hogy nem, és más körülmény sem merült fel, amiből az igényt elbíráló hatóságnak erre a következtetésre kellett volna jutnia (tehát a nyugdíjbiztosítónak anno egyáltalán nem volt tudomása arról, hogy az édesanyja rokkant), akkor nem sok esély van 5 évre visszamenőleg az igényérvényesítésre.

A másik kérdésre pedig: az édesanyjának van rokkantsági nyugdíjat megállapító határozata; pl. ezzel tudja igazolni, vagy ORSZI/NRSZH szakvélemény/szakhatósági állásfoglalás. De ha ezek nem állnak rendelkezésre, akkor jelezze egy beadványban a felmerült tényt a nyugdíjbiztosítási igazgatóságnak, közölve az édesanyja adatait (esetleg az ő korábbi ügyszámát, amin a rokkantsági nyugdíjat megállapították), és utána fognak járni.