mindkét irányból behajtani tilos


Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.11. 06:09

Nem hajthat be a biciklis a kivételt engedő kiegészítő tábla nélkül. Betolhatja a bringát, mert akkor már gyalogos. Székesfehérváron a szűken vett belvárosban nem azért nincs kirakva a kiegészítő tábla, mert a kerékpárosok anélkül is bemehetnek, hanem épp ellenkezőleg: hogy ti. ne tekerjenek ott. Az, hogy csak elvétve látni olyat, aki ezt be is tartja, a szabályon magán nem változtat.

drbjozsef # 2019.09.11. 06:01

Szerintem efi a "van"-nal arra gondol, hogy "van ilyen is", ami elképzelhető, bár a szabály miatt (aka behajthat amúgy is) nem jellemző a mindkét irányból behajtani tilos táblánál. Sima behajtani tilosnál persze van, főleg az egyirányúakba szemből behajtható bringasáv esetén, mert ugye az nem is tartozik ez alá a szabály alá.
Én se tudnék példát mondani mindkét irányból tilos + kivéve kerékpár kombóra (míg sima behajtanist számtalant Budapesten) - de attól még lehet, hogy van...

wers # 2019.09.11. 04:15

arról beszélek, hogy már megint bevettél valamit a fejedbe, és attól semmi sem tántorít el.

Olvastál egy bejegyzést, nem értettél vele egyet. Erre kaptál jogszabályi hivatkozást, még mindig kételkedsz.
Még mindig itt tartasz:

de a mindkét irányból behajtani tilosnál is van a kivéve kerékpár tábla.

Erre írtam, hogy a saját szememmel látom, hogy nem teszik ki, mert nem kell, a kerékpáros behajthat.

Ennyi. Te továbbra is hihetsz amit akarsz, vallásszabadság van.

efi99 # 2019.09.10. 18:54

Most te miről beszélsz ?

wers # 2019.09.10. 13:07

Épp Fehérvár belvárosában járkálok, csak három ilyen mellett mentem el. Meg húsz brigás mellett.
Ide nem teszik ki a bicós táblát.
Olvasd el még egyszer a szabályt.

efi99 # 2019.09.10. 12:52

wers
Na, te sem mennél át a vizsgán, pedig pont te emlegetted fel. Igen, van olyan is, amit te írsz, de a mindkét irányból behajtani tilosnál is van a kivéve kerékpár tábla.

wers # 2019.09.10. 09:28

efi, az a behajtani tilos, azaz az egyirányú utcánál van, és a másik oldalon ugyanerre kitáblázzák, hogy számítani kell kerékpárosra vagy buszra szemből.
Taxira szerintem egyirányú útnál nem vonatkozik, az haladjon a megengedett irányba.

efi99 # 2019.09.10. 09:22

drbjozsef
Jogos a két pont, én csak arra emlékeztem, hogy ha nevesítve van a jármű (busz, taxi, kerékpár) akkor lehet kerékpárral is mindig, de ha engedéllyel, akkor mindenki csak engedéllyel.
Nem mellesleg kifejezettzen zavaró, hogy létezik a "kivéve kerékpárral" tábla, de ha ez nincs kint, akkor is előfordulhat - mint láttuk - hogy lehet.

wers # 2019.09.10. 06:56

még a sebességhatárokon is megbukna sok ember pl. ha utánfutóval közlekedik, akkor hol, mennyivel mehet

drbjozsef # 2019.09.10. 06:42

Hát ha kifejezetten rámennének az ilyen kis kivételekre, meg a vontatmány kinyúlásaira, meg effélékre, akkor kb. 2%.

De egy átlagos kresz vizsgán azért a többség valszeg igen, még ha ez a közutakon közlekedve nem is így látszik...

wers # 2019.09.10. 06:00

off
azért kíváncsi lennék, hogy 100 gyakorló járműveztetőből hányan mennének át egy KRESZ vizsgán
on

drbjozsef # 2019.09.10. 05:43

efi99,

Ne terjesszél dezinformációkat az információkról.

Ha cáfolod, írjál hozzá indoklást, törvényhelyet.

Mint páldául gerbera tette, vagy például most én :

1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól
...
14. § (1) A járművek forgalmát tiltó vagy korlátozó jelzőtáblák:
...

  1. „Mindkét irányból behajtani tilos” (40. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az útra mindkét irányból tilos behajtani;

...
(14)Ha az (1) bekezdés n) pontjában említett jelzőtábla alatt „Kivéve engedéllyel”, „Kivéve taxi”, vagy „Kivéve ..... (tömegközlekedési vállalat)” feliratú kiegészítő tábla van, az útra engedéllyel rendelkező vagy a kiegészítő táblán feltüntetett járművel, továbbá kerékpárral és állati erővel vont járművel szabad behajtani. Az engedélyt az út kezelője adja ki, a korlátozással érintett területen lakó, ott telephellyel rendelkező, vagy oda (onnan) áruszállítást végző természetes személy és jogi személy részére. A (12) bekezdésben meghatározott behajtási tilalom alól az út kezelője felmentést adhat.

efi99 # 2019.09.09. 19:07

Szomorú örökös
Ne terjesszünk dezinformációkat.

gerbera317 # 2019.09.09. 06:35

Megerősítem: teljesen félreértett a kérdező. Megismétlem, kicsit zanzásítva, hátha így már megérti: A "mindkét irányból behajtani tilos" jelentésű jelzőtáblánál mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője a tilalom ellenére behajthat, feltéve, hogy: 1a) úti célja a jelzőtáblával megjelölt úton van 1b) vagy csak ezen az úton közelíthető meg; 2) nem száguldozik, hanem legfeljebb 20 km/óra sebességgel közlekedik; és 3) a rokker parkolási igazolványt a járműben (nem akárhol, nem a padlóra leejtve, sem az ülés mögé becsúszva, hanem az elülső szélvédő mögött a műszerfalon!) elhelyezte. Na.

wers # 2019.09.09. 06:17

Sikerült gerberát teljesen félreérteni.

Van egy olyan érzésem, hogy eleve így akarta érteni, és addig olvasta, olvasgatta, amíg meggyőződését valahol felfedezte a sorok között (jó sok szót persze kihagyva)

Tulajdonképpen a bulvársajtó is szokta az interjúkat megjelentetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.09. 06:06

Sikerült gerberát teljesen félreérteni.

wers # 2019.09.09. 04:29

mivel így már tudom, hogy az ilyen táblával védett útszakaszon - korábban - rosszul értelmeztük a mozgáskorlátozottak szabad behajtását.

ehhh, hol olvastál olyant, ami alapján így tudod?

drbjozsef # 2019.09.09. 01:58

Chilly,

Pedig a leírtak szerint nekik külön engedélyre lett volna szükségük az útszakasz használatához.

Szerintem rosszul érted.

gerbera levezette : mozgáskorlátozott behajthat akkor is, ha nincs "engedéllyel" kiegészítő tábla, meg akkor is ha van.

Idézve őt :

Azért, mert a mozgáskorlátozottak behajtási jogosultságát nem a „kivéve engedéllyel” kiegészítő tábla keletkezteti, hanem a 14. § (13) megengedő ereje, kiegészítő tábla nélkül is!

Szomorú örökös # 2019.09.08. 21:10

alfateam

És akkor jön a rokkan a bentlijével és behajt ebbe forgatagba, vajon örülnek neki ott bent?

Sőt, a kerékpáros még cetli nélkül is behajthat. Vajon neki mennyire örülnek?

Chilly # 2019.09.08. 21:03

Nagyon köszönöm a válaszokat!
Azt hiszem - számomra a legjobban értelmezhető választ - gerbera317 adta, mivel így már tudom, hogy az ilyen táblával védett útszakaszon - korábban - rosszul értelmeztük a mozgáskorlátozottak szabad behajtását.
Sajnos a gyakorlat azt mutatja, hogy 10 közterület-felügyelőből, legalább 8 szó nélkül elengedte (köztük én is) a védett útszakaszra behajtó, vagy ott várakozó mozgássérülteket.
Pedig a leírtak szerint nekik külön engedélyre lett volna szükségük az útszakasz használatához.
Korábbi gyakorlat szerint, pl. a József Nádor téren, vagy a Semmelweis utcában a mozgássérültek nyugodtan várakozhattak, tőlük nem kértünk egyéb engedélyt.

alfateam # 2019.09.04. 08:16

lehet, hogy ő az építésvezető
Igen, lehet és éppen neki nincs engedélye a behajtáshoz(?)

gerbera317 # 2019.09.04. 08:15

Nem kell ehhez szakértőnek lenni. A KRESZ ismerete vizsgafeltétel.
KRESZ 14. § (1) n) „Mindkét irányból behajtani tilos” (40. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az útra mindkét irányból tilos behajtani;
KRESZ 14. § (13) Az (1) bekezdés n) (…) pontjában említett jelzőtáblánál mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője), (…) a tilalom ellenére behajthat, ha úti célja a jelzőtáblával megjelölt úton van vagy csak ezen az úton közelíthető meg. A járművel ilyen esetben legfeljebb 20 km/óra sebességgel szabad közlekedni.
KRESZ 51/A. § A (…) 14. § (13) bekezdésében említett jogosultság azt a mozgásában korlátozott személyt, valamint a mozgásában korlátozott személyeket szállító jármű vezetőjét illeti meg, aki a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról szóló kormányrendelet szerint a parkolási igazolványt a járműben elhelyezte.
A kérdés eleve helytelen. Azért, mert a mozgáskorlátozottak behajtási jogosultságát nem a „kivéve engedéllyel” kiegészítő tábla keletkezteti, hanem a 14. § (13) megengedő ereje, kiegészítő tábla nélkül is! A „kivéve engedéllyel”-hez konkrét engedélyre van szükség:
KRESZ 14. § (14) Ha az (1) bekezdés n) pontjában említett jelzőtábla alatt „Kivéve engedéllyel”, „Kivéve taxi”, vagy „Kivéve ..... (tömegközlekedési vállalat)” feliratú kiegészítő tábla van, az útra engedéllyel rendelkező vagy a kiegészítő táblán feltüntetett járművel, továbbá kerékpárral és állati erővel vont járművel szabad behajtani. Az engedélyt az út kezelője adja ki, a korlátozással érintett területen lakó, ott telephellyel rendelkező, vagy oda (onnan) áruszállítást végző természetes személy és jogi személy részére. A (12) bekezdésben meghatározott behajtási tilalom alól az út kezelője felmentést adhat.
Látom megelőztek. De nem baj. Jó látni, hogy ugyanezt más is tudja.

wers # 2019.09.04. 08:13

lehet, hogy ő az építésvezető

alfateam # 2019.09.04. 08:08

Képzelj el egy utcát amelyre kitették a mindét irányból behajtani tilos táblát, mert az utca közepén egy jó-nagy építkezés folyik (stadiont építenek) Teherautók jönnek mennek szinte menetrend szerinti pontossággal, hozzák-viszik az anyagot. A daru is pontos ütemterv szerint pakolja az anyagokat. A szállító járműveknek írásos engedélyük van behajtani az utcába.
És akkor jön a rokkan a bentlijével és behajt ebbe forgatagba, vajon örülnek neki ott bent?

wers # 2019.09.04. 07:27

A mozgáskorlátozottak külön engedélye és jelzése *
51/A. § * A 13. § (1) bekezdés g/1. és i/1. pontjában, a 14. § (13) bekezdésében, a 17. § (1) bekezdés e) pontjában, a 39/A. § (1) bekezdés g) pontjában, a 40. § (9) bekezdésében és a 41. § (3) bekezdésében említett jogosultság azt a mozgásában korlátozott személyt, valamint a mozgásában korlátozott személyeket szállító jármű vezetőjét illeti meg, aki a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról szóló kormányrendelet szerint a parkolási igazolványt a járműben elhelyezte.

(13) * Az (1) bekezdés n)-p), t) és u) pontjában említett jelzőtáblánál mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője), a betegszállító gépjármű a tilalom ellenére behajthat, ha úti célja a jelzőtáblával megjelölt úton van vagy csak ezen az úton közelíthető meg. A járművel ilyen esetben legfeljebb 20 km/óra sebességgel szabad közlekedni.