Ápolási díj


WWallace # 2013.11.07. 14:54

Iastia, elég régi már a bejegyzés, de ki tudja...Az 1993. évi III. törvény 41. § (1) bekezdése szerint "ápolási díjra jogosult - a jegyes kivételével - a hozzátartozó, ha...". A hozzátartozó fogalmát a Ptk. 685. § b) pontja határozza meg. Eszerint a bejegyzett élettárs (aki valóban csak azonos nemű lehet; hiszen különböző neműeknél az ugyanezen célt szolgáló jogintézmény a házasság) közeli hozzátartozó. Viszont ezen jogszabályhely mondja ki azt is, hogy "hozzátartozó továbbá: az élettárs..." És itt a hétköznapi értelemben vett élettársról van szó; ami az esetedben is fennáll. Tehát szerintem helytelen volt az önkormányzat döntése; mivel az ápolási díj ezen jogosultsági feltételénél a jogszabály nem közeli hozzátartozót kíván meg, hanem "csak" hozzátartozót.

gábor100 (törölt felhasználó) # 2013.12.02. 18:38

Tisztelt cim
Érdeklődeni szeretnék valakitől,súlyos fogyatékosságot állapitottak meg nálam és teljes gondozásra szorulok de nincs közeli hozzátartozóm aki ápolna ilyen esetben nem lehet kérni ápolái dijat?Sajnos a nyugdíjam kevés hogy valakit megfizzessk (42ezer)házi otthonápolás is sokba kerülne.minden családtagom elfordult tőlem a betegségem miatt.Ha nincs hozzátartozóm akkor nem igényelhet senki ápolásit? választ előre is köszönöm

gábor100 (törölt felhasználó) # 2013.12.02. 21:46

Érdeklődeni szeretnék valakitől,súlyos fogyatékosságot állapitottak meg nálam és teljes gondozásra szorulok de nincs közeli hozzátartozóm aki ápolna ilyen esetben nem lehet kérni ápolái dijat?Sajnos a nyugdíjam kevés hogy valakit megfizzessk (42ezer)házi otthonápolás is sokba kerülne.minden családtagom elfordult tőlem a betegségem miatt.Ha nincs hozzátartozóm akkor nem igényelhet senki ápolásit? választ előre is köszönöm

monalisa1 # 2013.12.05. 15:43

Jogszabály a házi ápolást csak közeli hozzátartozó esetében biztosítja. Amúgy érdeklődj a lakhelyed önkormányzatánál náluk megoldott-e a házi segítőszolgálat: hétköznap 1-2 órában esetleg valakit tudnának biztosítani neked segíteni., ahogy én tudom egy minimális Ft/óradíjat mindenképp kell tudni fizetni.

Próbálj otthonba vonulni - megoldás lenne, és hidd el léteznek normális helyek, rendes emberek. (Minden megyében vannak ápolási otthonok, a neten "szétnézhetsz".) A háziorvosnál indul a dolog.

szebasztian48 # 2013.12.05. 21:40

Tanácsot szeretnék kérni. Jelenleg édesanyámmal ápolásin vagyok.De nevelőszülő is,2 gyermeket nevelek tiszteletdíjasként, hagyományos nevelőszülő vagyok.2014-től foglalkoztatási jogviszonyba kerülök mint nevelőszülő. Mivel ez otthon végezhető tevékenység kaphatom -e az ápolásit anyukámra. Vagy a kettő kizárja egymást? Válaszát előre is köszönöm.

monalisa1 # 2013.12.06. 07:57

Az ápoló az ápolási díj folyósítása alatt legfeljebb 4 órát meg nem haladó munkát végezhet, az otthoni a munkavégzés időtartama nincs korlátozva.

szebasztian48 # 2013.12.06. 20:52

Köszönöm a választ.Üdv.

monalisa1 # 2013.12.06. 22:57

Szóval nehogy elvegyék az ápolási díjat mivelhogy mint nevelőszülő díjazásban részesülsz., anyukád ápolni és a gyerekeket nevelni - a két tevékenység jól megfér egymás mellett. A munkák így is úgy is a te dolgod, gondod., jogszabály "a" munkát nem tiltja...

rudovicsaniko@gmail.com # 2014.01.04. 20:35

Tisztelt Ügyvédek!
Barátom édesanyja salnos nemrég hirtelen elhunyt,közös házba lakott beteg húgával akiről ő gondoskodott.Mivel a nagynéninek nincsen senkije csak a párom és a testvére akik szintén a családi házba laknak ,így őrájuk hárul a néni gondozása.Igényeltek ápolási díjat,de az önkormányzat elutasította hogy csak élettársa,gyermeke...stb illet meg.Szeretném megkérdezni mit tehetünk,mivel a nagynéninek az égvilágon senkije nincs az unaöccsein kívűl,ráadásul velük lakik egy házba...Köszönöm válaszát üdv Anikó

Anikó5510 # 2014.01.14. 09:56

Tisztelt válaszadó!
Kisfiammal, aki 9 éves, ápolásin vagyok.
Érdeklődnék, hogy ápolási díj mellett lehet-e idéntől másik (születendő) gyermekre tgyást, gyedet igényelni?
A másik kérdésem pedig, hogy amíg én kórházban leszek szülés miatt (vagy más miatt előtte), jár-e az ápolási díj?
Köszönettel:
Anikó

aled # 2014.01.14. 15:55

Üdvözlök mindenkit!
azt szeretném megtudni, hogyha 3 fogyatékos gyerekem van akkor az ápolási díj csak 1 gyerek után jár?

Alenor # 2014.01.16. 08:16

Tisztelt Cím!

Azt szeretném kérdezni,hogy az ápolási mellett, lehet négy órában dolgozni?

Köszönöm!

Kiki13 # 2014.01.22. 20:10

Édesapám ápolásra szorul,Ausztriából kap rokkantnyugdíjat,és Magyarországról is.Édesanyám ápolja,ö Magyarországon kap rokkantnyugdíjat /63000Ft/,jár neki az ápolási díj?

WWallace # 2014.01.25. 23:14

Kiki13,

Nem jogosult ápolási díjra a hozzátartozó, ha rendszeres pénzellátásban részesül, és annak összege meghaladja az ápolási díj összegét. Nagyon szűk körben szabályoz ez alól kivételt a szociális törvény.

VRenáta # 2014.02.02. 19:29

Tisztelettel,

Segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdésben: édesanyám ápolása után részesülök az ápolási díjban.Mivel édesanyám magatehetetlen és 10 éve nem mozdítható, szeretném tudni, hogy milyen lépések szükségesek a kiemelt ápolási díj ügyintézéséhez.Előre is köszönöm.

hattyúdal # 2014.02.03. 13:47

Remélem ez segítségedre lesz:

http://www.hirado.hu/…-kerni-kell/?…

Csaber28 # 2014.02.06. 15:24

Tisztelettel!

Segítségét szeretném kérni!

Van egy huntington koros súlyosan beteg húgom!
Akit a feleségemmel ápolunk! ö 2011 áprilisa óta kapott
ápolási díjként bruttó 29300Ft amit megítéltek neki!
ezzel nem is lenne gond! Csak azzal hogy kapott!

Mert időközben el kellet költöznünk az önhibánkon kívül az előző lakóhelyünkről! ( holokauszt emlékhely lesz a helyén, Jozsefvárosi Pu)
és a 19 kerületbe költöztünk!
át szerettük volna az ápolási díjat hozatni ebbe a kerületbe és feltételeknek eleget téve az előző lakóhelyen felmondtunk és be akartuk ide adni!
Ekkor jött a hideg zuhany mivel a feleségemnek ugyan nincs jövedelme de bekérték az én!?!Jövedelem igazolásom mert a férje vagyok(én testvérem az ápolt)
amin 173 000ft szerepel!
Azt mondták hogy túl sok az én jövedelmem és nem jár az ápolási díj sőt ebből ki tudjuk fizetni feleségem
TB járulékát és az ápolási díj benne van a fizetésemben!!
Ja és azzal zárták le a vitát hogy csak egyenesági rokon ápolhat ezért sem jár! De mi úgy tudjuk hogy ez nem igaz, mivel akkor mi alapján kapott ápolási díjat?
hiába mutattuk hogy idáig kaptunk ápolási díjat!

Tetejébe
Időközben kiderült hogy a húgom állapota miatt jogosult lenne az emelt szintű ápolási díjra amit az az állapota alapján,és az orvos által kiállított igazolás alapján!
de a fent leírt problémák alapján a kérésünket elutasították!

Segítségét előre is köszönöm!

....és ne haragudjon ha még valamit kérhetnénk ha erre van jogorvoslat ebben a helyzetben leírná hova fordulhatnánk pontosan!

Évipeti # 2014.02.09. 12:32

Tisztelettel!

Szeretném megtudni,hogy tartósan beteg gyermekemre igényelhetem-e az emelt ápolási díj összegét a rehabilitációs ellátásom(volt rokkantsági nyugdíj 67%), mellett, ugyanis egyedül nevelek 3 gyermeket és az én betegségem mellett dolgozni nem tudok, de kisfiamat én ápolom, aki magántanuló,tehát még intézménybe sem jár, 9 éves. A hosszabbított gyest is így tudtam megigényelni a részére, de az állapota szerint az emelt ápolási díj járna neki.
Előre is köszönöm válaszát!
Üdv.

Évipeti # 2014.02.16. 16:08

Mért nem kapok választ??

Mamaanya # 2014.02.19. 12:22

Tisztelt Cím!

alsó tagozatos ép értelmű, de autista gyermekem van. Ápolási díjat szeretnék igényelni. Emelt összegű családit kapunk. Gyes már nem jár (mivel betöltötte a 10. ) A fiam normál iskolába jár. Hetente kétszer van hat órájuk, háromszor öt órájuk. Az órák után azonnal elhozzuk. Nem is ebédel bent (nagyon kevés ételt eszik meg). Igényelhetek ápolási díjat (nem emeltet)? Azt nem derült ki számomra egyértelműen, hogy hány órát lehet iskolában.
Válaszát előre is köszönöm.

Eveeke # 2014.03.06. 13:16

Tisztelt Jogi Fórum!

Érdeklődnék, hogy Ph.D nappali tagozatos tanulmányok és az azzal járó ösztöndíj mellett igényelhetek-e ápolási díjat daganatos nagymamám ápolására. Vagy akkor elvesztem az ösztöndíjat?

Tisztelettel,

Cs.Éva

Mártika56 # 2014.04.03. 19:57

Tisztelt szakértő!
A segítségét szeretném kérni abban az ügyben,hogy van egy 66 éves süket néma nővérem, akinek én vagyok a gondnoka. Egy évvel ezelőtt strokeot kapott, és a jobb oldala lebénult, nem képes ellátni magát, pelenkázni, etetni kell, csak segítséggel, és csak a szobán belül képes járkálni járókerettel. Én a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával jöttem el nyugdíjba 2011-ben, jelenleg 58 éves vagyok, nemrég veszítettem el a férjemet A nyugdíjam 78.000FT, a nővérem emelt összegű családi pótlékban és rokkantsági nyugdíjban(33300FT) részesül. Érdeklődni szeretnék,hogy jogosult vagyok-e ápolási díjra, vagy a kiemelt ápolási díjra? A kormányhivatalban kapott igénylőlapon az egyik pontban az szerepelt,hogy nem minősül rendszeres jövedelemnek a saját jogú nyugellátásom, a másik pontban az szerepelt,hogy annak minősül. Érdemes tennem egy próbát ez ügyben?

monalisa1 # 2014.04.04. 11:39

A saját jogú nyugellátás az havi rendszeres jövedelem, ellenben nyugdíj mellett tudtommal ápolási díj nem jár. / E-mailban kérdezze a lakhely szerinti Nyugdíjbiztosítót.

Mártika56 # 2014.04.04. 13:00

Azt mondták, hogy a nyugdíj nem kizáró ok, de nem ők, hanem a járási hivatal hatáskörébe tartozik a dolog. Szerintem beadjuk a papírokat, és majd lesz ami lesz...

monalisa1 # 2014.04.04. 14:18

Írja be a Google keresőbe a nyugdíj mellett ápolási díj kifejezést, a pontos válasz és a vonatkozó jogszabályhely már az első találatoknál megtalálható.